Představujeme
Škoda Elroq – Zkrácení délky i ceny
Jiří Duchoň 18.04.2025 03:39
Foto: Škoda Auto
Horkou novinkou mladoboleslavské Škody je elektrický hatchback Elroq. Jde vlastně o zkrácený a levnější Enyaq. Elroq však přiváží mnoho nového, stylistickým jazykem počínaje a elektronickými funkcemi konče.
Po bohužel velmi krátké anabázi vysoce smysluplného malého Citiga iV (viz AR 7/’19) představila Škoda Auto velký elektrický crossover s pětidveřovou karoserií Enyaq iV (viz AR 6 a 10/’20). Stanul na koncernové platformě VW MEB, určené výhradně elektromobilům. Druhá karosářská verze, označovaná Coupé, má pozvolněji klesající linii střechy. Představena byla ve vrcholném provedení Enyaq Coupé RS iV (viz AR 4/’22) a před rokem prošla celá tato řada modernizací (viz AR 1/’24): ze jména vypadlo „iV“ a vozy dostaly razantně zlepšenou techniku. Je však třeba upozornit na to, že s ohledem na velkou rychlost vývoje komponent elektromobilů dochází k dílčím vylepšením průběžně a bez předchozího hlášení, což je samozřejmé i u vozů Škoda. Ještě loni byl představen levnější typ Elroq (viz AR 10/’24), dostupný i bez dotací za podobné peníze jako velikostně srovnatelný Karoq se spalovacím motorem. Výrobce si od něj slibuje zvýšení prodejů elektromobilů a my jsme s předprodukčními vozy prvně jezdili na začátku prosince na Mallorce.
Foto: Škoda Auto
Proti Enyaqu má nová Škoda Elroq při nezměněném rozchodu kol o kosmetických 5 mm kratší rozvor, o stejnou porci větší šířku, o 25 mm větší výšku, ale hlavně délku zkrácenou o 161 mm, především vlivem tvarování zadního převisu. Světlá výška nabyla o 13 mm. Objem zavazadlového prostoru u Škody Elroq v základním uspořádání činí 470 a po sklopení opěradel zadních sedadel 1580 litrů, což je o 115, resp. 130 l méně než u Enyaqu. V závislosti na provedení je Elroq přibližně o 40 kg lehčí než Enyaq. Oba vozy mají identické boční dveře, sloupky i čelní sklo, rovněž palubní deska je stejná.
Srovnání cen už tak jednoduché není, protože struktura výbav se u obou typů liší. Zatímco Enyaq kromě stejnojmenného základu (899 000 Kč) následují lépe vybavené modely Clever, Laurin & Klement, Sportline a RS (s alternativně dostupnými pohony 50, 85, 85x a RS), Elroq do prodejů vstupuje s cenou o 100 tisíc korun nižší ve verzích Essence a Selection. Ta vrcholná má akumulátor s obchodním označením 85, ta standardní 50, přičemž střední Elroq 60 by se měl objevit později, zároveň pak přibude ještě „čtyřkolka“ 85x s asynchronním motorem vpředu.
Foto: Škoda Auto
Vzhled vozu je však originální a na první pohled byste příbuznost s Enyaqem hledali jen obtížně. Zvenčí se Elroq vyznačuje výraznými tvary a hladkými liniemi. Jde o první vůz značky Škoda představující nový designový jazyk označovaný jako Modern Solid, který interpretuje klasické stylistické prvky vozů Škoda. Lesklá černá maska Tech-Deck Face nahrazuje tradiční masku chladiče, přičemž si zachovává odkazy na typické linie vozů Škoda. Nově pojatá příď se může pochlubit robustním nárazníkem a spoilerem ve tmavém chromu. Hlavní světlomety Elroqu jsou dostupné ve dvou variantách. Základní verze obsahuje v horní části modul pro denní svícení a blikače a ve spodní části jednotky s LED moduly pro potkávací a dálkové svícení. U vrcholné varianty Matrix-LED denní svícení zajišťují čtyři samostatné obdélníkové LED moduly v horní části a v části spodní jsou umístěny dva výrazné matricové bloky se 36 světelnými segmenty. Ty se samočinně rozsvěcují a vypínají, aby nedocházelo k oslnění vpředu jedoucích vozidel při zapnutí dálkových světlometů. LED matricové světlomety nabízejí různé režimy svícení, jako je městský, mimo město, dálnice nebo špatné počasí, a také možnost přizpůsobit svícení pro země s levostranným provozem. Koncové svítilny se drží designu Modern Solid, mají elegantní linie a minimalistický vzhled. Již jejich standardní verze využívá výhradně LED, zatímco vrcholné varianty zahrnují animované blikače, podsvícené krystalické prvky, animaci při otevření pátých dveří a možnost výběru ze dvou uvítacích efektů. Elroq se stává prvním mladoboleslavským automobilem nesoucím nápisy Škoda na kapotě a na volantu místo typického loga. Karoserie tohoto vozu má aerodynamický tvar se součinitelem odporu vzduchu pouhých 0,26, což je výsledkem promyšlených konstrukčních úprav.
Škoda Elroq je nabízena se třemi různými velikostmi akumulátoru a v několika výkonnostních variantách. Základní model Elroq 50 má systémový výkon 125 kW (170 k) a pohon zadních kol. Model Elroq 85x, jenž se v nabídce objeví později, disponuje pohonem všech kol, takže nese další elektromotor na přední nápravě. Elroq 85 se zadním pohonem a větším akumulátorem dokáže dosáhnout maximálního dojezdu až 581 km podle WLTP. Díky rychlonabíjení výkonem až 175 kW je možné dobít 82kWh baterii modelů Elroq 85 a 85x z 10 na 80 % za 28 minut. Akumulátory modelů Elroq 50 a 60 lze nabít ještě rychleji, a to za 25 minut. Vylepšená účinnost, vyšší nabíjecí výkon a funkce předehřevu akumulátoru zvyšují pohodlí pro zákazníky a efektivitu. Petr Kabelka, odpovědný ve Škoda Auto za digitální služby, upozornil na to, že předehřívání akumulátoru pro co nejrychlejší doplnění elektrického náboje lze nyní spustit nejen nasměrováním navigace k nabíječce, ale také manuálně v menu.
Foto: Škoda Auto
Interiér Elroqu zahrnuje recyklované materiály. Čalounění sedadel je z umělé kůže a tmavě modrošedé látky RecyTitan, použité i na výplně dveří, sedadla, palubní desku, středovou loketní opěrku a oblast kolen. Tento materiál obsahuje 78 % recyklovaných PET lahví. Novinkou v Elroqu je, že se poprvé přidávají i vlákna z mechanicky recyklovaného oblečení, tvořící 6 % celkového obsahu.
Standardem každého Elroqu je 13“ dotyková obrazovka infotainmentu s intuitivním uživatelským rozhraním, odpovídajícím posledním modernizačním aktivitám na všech vozech s platformou VW MEB. Displej přichází s novým uživatelským prostředím, usnadňujícím ovládání díky přehlednější struktuře. Jak nám v praktické ukázce na demontované palubní desce ukázal Petr Řimnáč, brzy bude k dispozici též aplikace YouTube, jejíž služby rádi využijete třeba při nabíjení. Software podle Řimnáče umožňuje nastavit až pět zkratek pro funkce vozu a čtyři pro aplikace. Aktualizované menu Vozidlo a nabídka Aplikace zlepšují intuitivnost ovládání. V levém horním rohu byla přidána nová zkratka pro oblíbené funkce, jako je předehřev akumulátoru nebo hlídání rychlosti. Ověření uživatele na uvítací obrazovce již není potřeba po každém usednutí za volant potvrzovat (to bylo dosti otravné…), uživatelé se totiž přihlašují samočinně. Nový software také zlepšuje navigaci a usnadňuje ovládání ventilace.
Aplikace MyŠkoda byla aktualizována a obsahuje vylepšení, jako je Powerpass, umožňující přístup k více než 800 000 nabíjecím místům v Evropě. Seznam služeb Škoda Connect nyní zahrnuje také možnost zamknout nebo odemknout vůz na dálku. Funkce parkování na dálku přináší v historii Škoda Auto vůbec poprvé možnost zaparkovat vůz podélně nebo kolmo do řady stojících vozidel a lze ji ovládat přes MyŠkoda na chytrém telefonu. Vůz komunikuje s telefonem přes Bluetooth, takže se majitel musí nacházet v blízkosti vozu a s klíčkem v kapse. Nová aplikace MyŠkoda také nabízí funkci Track & Explore, pomáhající uživateli seznámit se s funkcemi jeho nového vozu. Přímo z ní lze zároveň platit za nabíjení, dálniční známky či parkování. MyŠkoda Club pak poskytuje příležitost zapojit se do programu výzev mezi uživateli, kteří tak mohou třeba virtuálně soupeřit ve spotřebě energie a získávat body. Zřejmě poněkud užitečnější funkcí je integrace soustavy umělé inteligence ChatGPT do hlasového ovládání palubního systému, s níž Škoda Auto začala již s aktuálními typy Superb a Kodiaq.
Foto: Škoda Auto
Jízdy jsme začínali se základním, tedy nejlehčím provedením Škoda Elroq 50. Znát je solidní základ robustního, „dospělého“ mechanického základu MEB, projevující se suverénním rozkročením na vozovce. Přesto bylo chování vozu chvílemi nejednoznačné a s náznaky nedotáčivosti, a to dokonce i při poměrně klidné jízdě. A přišlápnutím „zadokolky“ si na výjezdu ze zatáčky kvůli bedlivému dohledu elektroniky příliš nepomůžete. Na druhou stranu jsme ocenili jemnější nastavení odpružení zadní nápravy, omezující svislé kmity lehčího akumulátoru, jakož i znamenité odhlučnění interiéru od ruchů z podvozku i okolí (při vyšších rychlostech slyšíte prakticky jen zvýšený aerodynamický hluk od velkých zpětných zrcátek). V různých provozních podmínkách jsme zkoušeli Elroq ještě v několika dalších variantách, přičemž nejlepší dojem zanechala limitovaná série First Edition. Ta má černě lakovanou střechu a sloupky, hlavní světlomety opticky propojené světelným pásem, rozšířenou výbavu a dvoubarevné čalounění s efektními, kontrastně zbarvenými bezpečnostními pásy. Jako by se zdálo, že o bezmála dva „metráky“ těžšímu modelu s větším akumulátorem celkové nastavení podvozku lépe sedí, a právě v tomto případě jsme zaznamenali i větší hbitost ve srovnání s Enyaqem.
Foto: Škoda Auto
Výroba nového typu Škoda Elroq běží v Mladé Boleslavi na stejné lince s Enyaqem, objednávky byly spuštěny již 2. října 2024. I s ohledem na velmi dobrou pověst většího a dražšího Enyaqu lze předpokládat, že se Elroq stane jedním z vlajkonošů na letošní sezónu plánované ofenzivy dostupnějších elektromobilů evropských výrobců, pro něž jde možná o vůbec poslední příležitost utkat se se stále sebevědomější konkurencí z Číny…
Technické údaje
Poháněcí soustava
Střídavý synchronní, kapalinou chlazený elektromotor uložený vzadu napříč, li-ion akumulátor;
a) 50: 125 kW (170 k) a 310 N.m; 52/55 kWh (využitelné/celkově);
b) 60: 150 kW (204 k) a 310 N.m; 59/63 kWh (využitelné/celkově);
c) 85: 210 kW (286 k) a 545 N.m; 77/82 kWh (využitelné/celkově). Jednostupňový redukční převod; pohon zadních kol, stálý převod a+b/c) 4,389/3,895.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu trojúhelníková spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení s pěti příčnými rameny na každé straně; pérování vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a jednopístkovými plovoucími třmeny, vzadu bubnové, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky 235/55 R19 (pro c) vzadu 255/50 R19), 235/50 R20
(pro c) vzadu 255/45 R20) nebo vpředu 235/45 R21, vzadu 255/40 R21.
Foto: Škoda Auto
Rozměry a hmotnosti (v uvedeném pořadí verzí)
Rozvor náprav 2765 mm, rozchod kol 1587/1562 mm, d/š/v 4488/ /1884/1625 mm, světlá výška 186 mm, stopový průměr otáčení 9,3 m; objem zavazadlového prostoru 470/1580 l; hmotnost pohotovostní 1874/1903/2044 kg, celková 2427/2457/2650 kg; přívěs nebrzděný/brzděný 750/1200 kg; součinitel odporu vzduchu a+b/c) cx = 0,271–0,281/0,262–0,277.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí verzí)
Největší rychlost 160/160/180 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 9,0/8,0/6,6 s; emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 375/403/581 km; spotřeba 15,8/16,6/15,2 kWh/100 km,s nabíjení max. AC 11 kW,
DC 145/165/175 kW.
Cena od 799 000/N.A/1 032 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)