Testy
Scania R 560 Highline – Spořivý plnokrevník
-GG- 16.04.2013 08:49
Motor Scania V8 udržuje stále svoji pozici na špici. Je silný a spořivý. Je schopen s tempomatem GPS uspořit ještě více?
Technický vývoj jde rychle kupředu. Je to zhruba teprve rok, kdy jsme testovali Scanii R 500. Tehdy pomohl k excelentním hodnotám spotřeby paliva tempomat „Ecocruise“. S tehdejším tempomatem se představila Scanie jako dobrý kompromis mezi výkonem a spotřebou. Motor V8 měl sílu i živost, a přesto se na testovací dráze TRUCKERU zařadil do úrovně spotřeby šestiválců. „Ale jde to ještě lépe“! Tak se sebevědomě vyjádřila Scania. To v tomto případě znamená 560 koní a nový, pomocí GPS řízený tempomat „CCAP“. A zde jsou důvody, které pomohly motoru V8 k tomu, že má žízeň jako vrabec: „dlouhá“ osa (i = 2,59), aerodynamika kamionu, kabina Highline s velmi nízkou hodnotou odporu vzduchu, šetřivé pneumatiky Michelin, automatické řazení „Opticruise“. To všechno najdeme pod heslem „Ecolution“ jako hlavní podporu prodeje Scanie.
S tempomatem CCAP máme již své zkušenosti. U typu R 440 v provedení Euro 6 pomohl tempomat podporovaný GPS (oproti standardnímu tempomatu) snížit spotřebu paliva o cca 3 procenta. Když to tedy shrneme, tak Scania 560 se jeví jako hbitá a živá, ale na druhé straně spořivá. Více o funkci tempomatu CCAP uvádíme na následující stránce. K tomu nutno dodat, že osmiválec je s tempomatem GPS mnohem lépe synchronizován než šestiválec. Silný osmiválec V8 je živý v jízdě do vrchu a řidič, i přes delší nápravu, nemusí tak často řadit. Jeho mohutný krouticí moment mu umožňuje přes vrcholy stoupání lehce „přeletět“. Nevadí mu ani nízké otáčky, tam kde šestiválec už musí řadit do nižších rychlostních stupňů. Stačí ujet pár kilometrů, aby člověk podlehl kouzlu motoru V 8: skvělý zvuk, síla už od volnoběžných otáček, díky využívaným otáčkám vynikající elastičnost. Otáčkoměr u typu R 560 opustí zelený okruh při 1500 otáčkách, to když má šofér pocit, že si musí splnit „přízemní let“. Jinak vystoupal otáčkoměr do hodnoty 1.400 otáček pouze na krátkém úseku testovacího okruhu.
Motor, spojka a převodovka – báječně spolupracují
Díky excelentnímu řízení spojky je rozjezd 40 tunového trucku velmi plynulý. Šofér dělá dobře, když tiskne pedál plynu k podlaze jen jemně. Při nižším nákladu nebo při vlhké silnici drží zadní kola trucku pevně na asfaltu až do osmého převodového stupně, i když řidič sešlápne pedál plynu trochu silněji, než je záhodno. Velmi okouzlující je, když se motor V8 rozjíždí při 800 otáčkách s tichým brumláním od semaforu. Pokud řidič při zvyšujících se otáčkách přidá více plynu, nechá Opticruise aby se „vytočil“, přeskočil rychlostní stupně, a již po krátké době rychle dosáhne optimální rychlosti jízdy. Se zdvihem 154 mm, při vrtání 127 mm je DC 16 dobře spojený s kroutícím momentem. Ve verzi s 560 koňmi se to ukazuje především při jízdě do kopců. Tam, kde u verze 500 koní Opticruise řadí již spodní rychlostní stupně, u dnes testované verze je shodný rychlostní stupeň zařazen mnohem později. Teprve při 1500 otáčkách dojde ke zpětnému řazení. Když je vrchol překonán, čeká „Automat“ o trochu déle, než zařadí nahoru. Tady by bylo záhodno pro příště vylepšit spojení mechaniky s GPS počítačem. S řazením, které by bylo lépe přizpůsobeno topografii, by šlo uspořit ještě o pár deci pohonných hmot více, přičemž je nutno dodat, že motor V8 je již v současnosti spořivý zástupce budoucího vývoje. Spotřeba okolo 27 litrů na 100 km při průměrné rychlosti přes 73 km/hod je vynikající hodnotou. Tím více, že testovaná Scania v úseku jízdy mimo dálnice, díky své prodloužené nápravě, jela převážně v režimu jedenáctého rychlostního stupně. V zásadě nutno dodat, že vozidla Scanie jsou hodnocena přísněji, než konkurence. Při testu není tato skutečnost tak zřetelná, protože konstruktér postavil kamion na různé velikosti kol. Vpředu na 315/80, vzadu 315/70. Díky vyšším pneumatikám profitují vedle optického dojmu hlavně pružící vlastnosti přední nápravy. Při nahuštění na 8,5 barů se jeví dvoulistové parabolní odpružení na přední nápravě především výhodné při jízdě bez nákladu nebo při částečném naložení.
Díky vyšší hmotnosti motoru V8 je přední náprava více zatížena a dochází tedy k lepšímu kontaktu s vozovkou než u šestiválce. A také řízení kamionu se zdá pevnější a přímější. Je zcela jasné, že tento Švéd je koncipován na dlouhé jízdy a ne pro místní dopravu. Vcelku lze říci, že testovaná Scania je dobrým kompromisem mezi silným pohonem a k tomu přijatelným odpružením kabiny. Pouze při jízdě bez nebo s částečným nákladem má zadní náprava sklon k „zadupání“. Velmi silné duo tvoří u motoru V8 účinná motorová brzda a výkonný retardér. Především v kombinaci s CCAP se může řidič zcela koncentrovat na jízdu a okolní provoz. Zbytek může v klidu přenechat elektronice. Typické pro Scanie – ESP reaguje včas. Řidič tak může volit rychlost jízdy do zatáčky. Kabina Highline je šťastný kompromis mezi cenou a obytným prostorem. Jen skutečnost, že venkovní schránky jsou za příplatek, považujeme trochu za nestoudnost. Zejména, když Scania není zrovna laciný nákup. Její konstruktéři se koneckonců snaží stlačit ceny balíčků (retardér, aerodynamiku nebo bezpečnostní balíček). Vcelku řečeno, je model R 560 dobré auto. Příští rok očekáváme následovníka, u kterého budou snad odstraněny zbývající nedostatky (úzké sklopné lůžko, nepřesnosti v nastavení klimatizace, vrtkavá zrcátka a malé venkovní schránky). A k tomu snad CCAP spojený s Opticruise. Švéd tak bude fit až do roku 2015. Pak teprve přijde s novým typem další útok na trh. Celý článek
Převzato z časopisu