Testy
Scania – Scania G 410 Streamline
Jiří Krenar 20.10.2014 07:35
Scania vedle dálkových modelů řady R nabízí i o něco málo menší a také levnější řadu G.
Menší asi není to správné slovo, protože ve své podstatě jde pouze o prostorově menší budku na standardním podvozku, která je využívána jak u stavební řady Scania, tak i u tahačů pro dálkovou dopravu. A tady už slovo „menší“ opravdu pocítíte hlavně v interiéru, když na dlouhých mezinárodních trasách musíte dva – tři týdny v kabině „bydlet“. K redakčnímu testu jsme získali soupravu s tahačem Scania G 410 Streamline, na které nejzajímavější je právě motor Scania DC 13115410, který plní limity Euro 6 pouze se systémem SCR! A ve své podstatě tak nahrazuje u zákazníků oblíbený motor Scania 420 Euro 5 EEV. Linie budky Streamline jsou již na našich silnicích známé, Scanie s touto novou, aerodynamicky optimalizovanou budkou jsme již v testu měli a tak se zaměřím spíše na kabinu vozidla. Kabina G i ve verzi Highline nabízí v interiéru přece jenom znatelně méně prostoru. Na rozdíl od „erka“ překáží tunel motoru. Ve verzi Highline je tak k dispozici na stání výška pouze 1670 mm. Při jízdě to samozřejmě nevadí, pravá noha zvláště „narostlého“ řidiče se o tunel motoru opírá. K pohodlnému usazení napomáha jak všestranně seřiditelný volant, tak i standardně dodávané kvalitní sedadlo Recaro s pneumatickým odpružením a velkorysým nastavením. Dílenské zpracování i ergonomie jsou tradičně na velmi dobré úrovni. V testovaném vozidle byla dvě lůžka. Spodní s rozměry 2050x600 mm, horní s rozměry 1960x750. Šířka lůžek je tak akorát, ovšem na to horní se s výškou 196 cm prostě pohodlně nevejdu. Pokud jde o odkládací místa, byl jsem spokojen a stejně tak s množstvím, úložných prostor. Výrobcem deklarovaných 680 l je dostatečných, zvlášť když třeba na zavazadlo využijete horní lůžko.
Scania zařadila do výroby – a to jako zcela první – druhou generací motorů Euro 6. Principiálně zůstávají stejné, ale jejich vyladění přinesl inteligentnější software řídicí jednotky, širší funkční rozsah integrované elektronicky řízené soustavy EGR a SCR. Také druhá generace převodovky Opticruise (dvoupedálová verze) dostala možnost volby provozního režimu Standard, Economy, Power a Offroad (pro řadu G) kroužkovým spínačem na páčce sdruženého ovladače převodovky vpravo pod volantem. První z nich je nastaven pro kompromis mezi požadavky na výkon (i na trase s většími stoupáními) a optimální spotřebu paliva s důrazem na využití točivého momentu; aktivní tempomat pracuje v plném rozsahu podle topografických dat z GPS. Druhý má softwarové priority s preferencí hlediska spotřeby paliva s mírným posunem limitů omezovače rychlosti dolů na 85 nebo až 80 km/h (standard činí 89,5 km/h), odstavena je funkce kickdownu a aktivní tempomat pracuje ve zvláštním režimu. Výkonový režim „Power“ preferuje rychlost i ve strmějších stoupáních, do jisté míry na úkor spotřeby paliva, mění program řazení, zrychluje změny převodového stupně; aktivní tempomat je vyřazen. Zvolený režim zobrazuje svíticí symbol na informačním displeji přístrojového panelu. Převodovka Opticruise je nabízena i ve verzi Basic (základní, jednoduchá). Ta poskytuje funkce Standard a Economy, samočinné řazení, elektrohydraulické ovládání spojky, adaptivní tempomat, omezovač rychlosti na 85 nebo 80 km/h, možnost přímého řazení jen do 50 km/h, bez kickdownu.
V nabídce motorů Scania Euro 6 je nyní i agregát Scania 410 k. Jestliže předchůdce – Scania 420 Euro 5 EEV – nabízel největší točivý moment 2100 Nm/1100 min-1, tak nový motor sice má o deset koní menší výkon, zato točivý moment má 2150 Nm už při 1000 min-1. Je to výsledek zvýšení zdvihového objemu motoru z původních 11,7 l na současných 12,7 l a samozřejmě optimalizací systému vstřikování a elektronické řídicí jednotky motoru. Motor navíc používá klasické turbodmychadlo s pevnou geometrií, tj. s jednodušší konstrukcí a má pouze systém SCR! Výrobce tak avizoval snížení hmotnosti agregátu o 40 kg. Testovaná souprava přijela do Prahy s plně naloženým třínápravovým návěsem s celkovou hmotností 36 tun. Návěs měl nadstandardní aerodynamické prvky jak je i „demo“ souprav už standardem. Stejně tak je standardní i použitá převodovka GRS995R Scania Opticruise II (dvoupedálová) s integrovaným retardérem (dodán za příplatek, výkon 3500 kW). Ovšem nechyběla odlehčovací motorová brzda s výkonem 256 kW při 2400 min-1. Seřizuji volant, sedadlo a zpětná zrcátka, ještě zasunout kartu do tachografu a vyjíždím zvolna z brány zastoupení Scanie v Chrášťanech. Tradičně mířím po Pražském okruhu k Vltavě a pak odbočuji po I/4 na Strakonice. Na trase je několik stoupání a tak si s ohledem na výkon motoru nedělám iluze o spotřebě a stejně tak jsem si vědom toho, že s využitím režimu „eco“ budu i na rovinách limitován rychlostí 75 km/h! Ovšem to jsem fakt nevydržel a přešel jsem rychle na standardní režim a spíše jsem využíval funkci Eco-roll, tedy „plachtění“. Ovšem k tomu jsem se krátce dostal jenom v úseku od Pražského okruhu pod začátek stoupání na Cukrák a pak až za Dobříší při zpáteční cestě. Samotné stoupání motor zvládnul v klidném tempu 60 km/h a až na samém vrcholu jsem dokázal soupravu „rozpohybovat“ do rychlosti 85 km/h. Až na otočku na konci rychlostní silnice I/4 jsem se však – ve srovnání s dalšími trucky pohybujícími se stejným směrem – pohyboval spíše „pohodovým“ tempem, takže jsem byl neustále předjížděn. Na zpáteční cestě jsem v podstatě rychlost nezvýšil, ale o to více jsem „plachtil“. Přesto chválím výkon motoru a jsem přesvědčen, že pro distribuci zboží po republice, či na dvou-třídenní trasy je jak motor, tak kabina G Highline plně dostačující. Při fotografování na parkovišti při cestě „tam“ jsem si zaznamenal průměrnou spotřebu 36,72 L/100 km. Ano byl jsem neustále „poslední“, ale nevěřím, že všechny trucky co mě předjeli, měli nižší spotřebu. Hlavně na zpáteční cestě jsem pak využíval hojně retardér. Standardně chválím převodovku a její řazení či podřazování, chovala se opravdu ekonomicky. Stejně standardní byly jízdní vlastnosti podvozku, trochu mě chyběla zvuková kulisa osmiválce.
Převzato z časopisu