Testy
Supertest – Razantní a spořivý
-GG- 05.02.2015 07:38
MAN postavil s novým šestiválcem D38 novou vlajkovou loď. V opravdovém testu se poprvé představuje v rámci časopisu Trucker.
MAN je zpět na scéně! Zpátky mezi silnými trucky. Nedávno ve Španělsku představený nový MAN D38 – šestiválec patřil k těžkým tahačům, které byly prezentovány v rámci veletrhu IAA v Hanoveru. Zde to bylo v provedení s výkonem motoru 640 k. Pro dálkovou silniční dopravu je ale nutné spokojit se s výkonem “pouze” 560 k..... Společnost MAN nám poskytla svůj nejnovější tahač v provedení s maximálním výkonem motoru 560 k pro první ostrý test v Evropě. Jde o model TGX 18.560 XXL – opravdovou současnou vlajkovou loď značky MAN, ale zároveň také i nejdražší silniční tahač 4x2, který sjíždí z výrobní linky v Mnichově.
TGX 18.560 XXL – auto pro zákazníky, u kterých nehrají peníze téměř žádnou roli.
Musíme připustit, že “Lev” v zářivě červeném laku vypadá opravdu dobře. Je nutno uvést, že krasavec, ač nebyl jako testovací vůz konfigurován optimálně, vypadal vznešeně a ušlechtile: široké hliníkové ráfky, velkorysé pneumatiky 385 mm na přední nápravě, to je vybavení pro řadu EfficientLine. Právě v takové výbavě si jistě někdo svůj MAN objedná. Bude to však ten zákazník, u něhož nehrají peníze zásadní roli, ten, kdo hledá silného partnera na cesty do Španělska nebo vozí stavební stroje přes Brennerský průsmyk. Mimo změny vzhledu připravil MAN také několik technických novinek, aby, nazývejme ho „vyzrálým“, TGX udržel konkurenceschopným. Vedle zcela nového motoru přinesli mnichované GPS tempomat pod označením „EfficientCruise“. Věrni neoficiálnímu heslu mateřského podniku VW. „Pokud nejsme první, musíme být minimálně ti nejlepší“, hlavně co se týká kvality. Tedy místo toho, aby byl řidič přetížen plus mínus tolerancemi jako u Mercedesu, nebo byl ponechán v dilematu jet spořivě a pomalu, nebo spořivěji, ale jako šnek – viz Scania, nabízí MAN čtyři úrovně stylu jízdy, které si řidič může cíleně navolit. Takové řešení funguje perfektně, postačuje s malou mínusovou tolerancí pro hustý provoz až do čtvrté navolené úrovně jízdy s velkým spořivým potenciálem. Pro takový způsob jízdy jsme se při testu rozhodli. Konkrétně to znamenalo: při nastaveném tempomatu na 85 km/h nechá tempomat EfficientCruise klesnout rychlost před vrcholem stoupání na 76 km/h. Musíme ovšem připustit, že takový manévr vozidla za námi nemile „překvapí“, protože sotva kdo počítá s tím, že kamion před vrcholem stoupání ubere plyn. Avšak MAN provádí zmíněný manévr docela ohleduplně, s odstupňováním plynule. Scania nebo Mercedes uberou plyn oproti tahači MAN daleko „tvrději“, to pak pro vozidla za námi není příjemné vůbec. Pro nízkou spotřebu je toto řešení opravdovou bombou. Při následném klesání si pomáhá MAN chytrým trikem, aby rychlost jízdy neztratil. Zhruba 40 s před koncem klesání je rychlost 90 km/h překročena s tím, že počítač deaktivuje odlehčovací brzdový systém. Rychlost kamionu se zvýší na 94 km/h. Tak dojde ke zvýšení rychlosti bez aktivního zásahu řidiče. Úplně legální to ovšem není. Pokud by silniční kontrola vyčetla přesný profil jízdy, mohlo by to přinést řidiči problémy...
Speed Schift je k dodání už nyní, Eco Roll pro dálkové jízdy ještě ne.
Co se týká konstrukce a činnosti převodovky, tady MAN přinesl další vydařené novinky. Automatizovaná převodovka vozidel modelových řad TGX a TGS s označením Speed Schift je v novém provedení při řazení na stupně 10, 11, 12 daleko rychlejší. Funguje perfektně, chrání dvojitou spojku před opotřebením a vyznačuje se především rychlým řazením s pouze krátkým přerušením tahu motoru. Na system Eco Roll musí kupující však ještě rezignovat. Systém byl představen na výstavě IAA pouze u vozidel určených pro stavební provoz. Ještě bychom si dovolili k mnichovským konstruktérům malou připomínku: “pokud chcete zavést Eco Roll i pro dálkové kamiony, tak prosím neorientovat se na řešení, které zvolili výrobci vozidel DAF nebo Iveco, kde je použita také převodovka ZF. U obou zmíněných vozů jsou fáze jízdy „na neutrál“ příliš krátké, než aby se mohla optimálně využít kinetická energie vozidla. Mercedes a Scania vyřešily tento problém mnohem lépe.”
To, že je možné jet i bez systému Eco Roll spořivě, a na určitých úsecích trasy možná ještě spořivěji než s ním, nám také průběh testovací jízdy dokázal. Kvůli širokým pneumatikám na přední nápravě, a pro naší trasu ne s optimálně zvoleným převodem v zadní nápravě 2,7 (2.5 by bylo kvůli snížené hladině otáček zřetelně spořivější), jsme neočekávali co se týká spotřeby žádné rekordy. O to více nás výsledek testu překvapil. S tahačem MAN TGX 18.560 XXL jsme dosáhli průměru 25,7 l/100 km. MAN tak překonal Scanii R 520 Streamline v provedení Euro 6 testovanou u nás v minulém roce o 1,5 l. A to aniž by byl na trase pomalejší. S výjimkou jízdy mimo dálnici, kde Scania řízená počítačem jela rychlostí 65 km/h, místo 60 km/h, byl MAN na čtyřech z pěti dílčích etap okruhu rychlejší. I když se to dalo v podstatě očekávat, 40 k navíc, to už je znát.
Čátečně jde zvýšení průměrné rychlosti na konto mnohem přesnějšího řízení GPS tempomatu. Nízká spotřeba paliva je pravděpodobně způsobena modernějším konceptem nového motoru, včetně snížení vnitřních ztrát. Na motoru MAN D38 je fascinující schopnost při extrémně nízkých otáčkách táhnout jako býk. Zvlášť na běžných silnicích, mimo dálnice, kdy se ubíral při 800 min-1 v pohodě šedesátikilometrovou rychlostí. Běžel s rezervou, úplně vláčně bez jediné vibrace. Ve srovnání se slabším motorem MAN D26 je vidět velký pokrok. Pohled na udávané papírové hodnoty nám ukazuje enormní točivý moment. Se zdvihem 178 mm při vrtání 138 mm je moderní agregát dimenzován zcela jasně na točivý moment a ne na otáčky. I když šestiválec, pokud ho k tomu řidič pobídne, je schopen bez problémů točit 2000 min-1. Ale více než 1400 otáček je již čisté mrhání pohonnými hmotami. Řízení rozjezdu, stejně jako činnost spojky, přepracovali konstruktéři společnosti MAN ve spolupráci s dodavatelem komponentů ZF. Rychlost řazení převodových stupňů je zcela v pořádku a problémy, například se spojkou na kruhových objezdech nebo při řazení v nevýhodných okamžicích při odbočování, které se ukazovaly dříve, se již u současného tahače MAN TGX nevyskytují.
Co se týká podvozku a řízení, je MAN TGX nadále měřítkem kvality.
Podvozek a řízení u nového vozu MAN nedoznaly žádného přepracování. Důvod je zcela jasný: nebylo to vůbec nutné. Nový motor má o něco vyšší hmotnost než jeho menší bratříček D26 a zatěžuje tedy více přední nápravu. To je i důvod, proč byl testovaný vůz vyzbrojen třílistovými parabolickými pružinami. Řešení se nám velice zamlouvá, pruží vláčně a nabízí tak zcela komfortní jízdu. V zásadě se u nového silného tahače MAN neukazuje žádné „přetížení“ čela kamionu, jako například u motoru V8 Scania nebo u silného Mercedesu s motorem OM 473. MAN ochotně a obratně projíždí zatáčky i kruhové objezdy. Tedy, jestli chceme opravdu zmínit něco negativního, tak snad pouze měkké uložení velké kabiny XXL. V zatáčkách dochází k náklonu, ale při brzdění je výkyv snesitelný. V zásadě se dá tedy říci, že MAN TGX D38 je určený více pro jízdu po dálnici než mimo ní a pro většinu řidičů je komfort důležitější než sportovní vyladění. Zadní náprava se svoji „X“ vodící součástí spurtuje rovněž velmi čistě a pruží super bez ohledu na hmotnost nákladu. MAN následuje, co se týká nákladového prostoru, samozřejmě současný trend. Raději tuhost než komfort. Přímé řízení se nám také líbí. Připomínky máme nanejvýš k neergonomicky umístěným tlačítkům na multifunkčním volantu.
I přes svých 14 let je „TG“ stále ještě ve formě.
Motor, převodovka a podvozek stále ještě odpovídají současné době a trendům. Před mladšími konkurenty se nemusí vůbec stydět. Před některými je dokonce o krok napřed. Především co se týká báječného nového motoru. Také další důležité vlastnosti jako emise hluku, klimatizace, komfort sedačky nebo lůžka jsou u této více než 10 let staré výrobní řady TG plně na úrovni doby. Bohužel o konceptu ovládání a rozmístění úložných prostorů se to již říci nedá. (viz názory z Facebooku v tomto testu). I přes tyto skutečnosti dosáhl nový Mnichovan na konci našeho testu Top výsledku. Nakonec je technicky vyzrálý a ne přestárlý. Celý článek
Převzato z časopisu