Představujeme
ZAS Electric TC20 – Elektromobil jinak
Lukáš Dittrich 22.07.2023 02:41
Foto: Lukáš Dittrich
Historická vozidla přestavěná na elektromobily nejsou ani na českém trhu žádným sci-fi. Pokud máte zájem, můžete si objednat třeba Fiat 600 vybavený elektrickým pohonem. Nedávno jsme se krátce s tímto netradičním elektromobilem svezli.
Nástup elektrické mobility je v dnešní době nezpochybnitelný. Dokazuje to kromě jiného šíře nabídky, v níž elektromobily už obsadily v podstatě úplně všechny kategorie od malých vozů až po obrovské americké pick-upy. Ani to ale není vše. Zájemci si jako elektromobil již mohou objednat dokonce historické automobily (viz AR 3/’21). I v tomto segmentu je z čeho vybírat. Jednou z nejdostupnějších možností je značka ZAS Electric. Její modely lze přes Alza.cz pořídit i na našem trhu.
Foto: Lukáš Dittrich
Značku ZAS Electric před časem založila makedonská společnost BB Classic Cars, zabývající se od roku 2015 renovacemi historických vozů. V případě myšlenky předělat nějakého veterána na elektromobil padla volba právě na Fiat 600, protože ten byl vyráběn také v řadě licenčních variant včetně jugoslávské Zastavy 750 přezdívané Fičo. Právě ta je v Makedonii stále velmi populární.
Zákazníci mohou volit ze tří variant označených jako ZAS Electric G20, TC20 a TCR20. Jednotlivé verze se liší především designem, kdy G20 má nejblíže originálu a na automobilu najdete třeba i chromované nárazníky. TC20 (na snímcích) je laděné více sportovně. Kromě jiných nárazníků přidává ráfky z lehké slitiny a do interiéru malý sportovní volant. V rámci technických změn došlo na instalaci nových tlumičů a přední náprava dostala kotoučové brzdy. TCR20 pak imituje závodní Abarthy, přičemž součástí výbavy jsou dokonce i nastavitelné tlumiče. Pohon jako takový i princip výroby je ale pro všechny tři modely shodný.
Foto: Lukáš Dittrich
Na počátku stojí kompletní renovace prováděná v Makedonii. Pouze tato část zabere 350 až 400 hodin práce. Typu Fiat 600 a jeho licenčních sourozenců bylo vyrobeno velké množství, takže je z čeho brát. Renovace zahrnuje také ošetření karoserie proti korozi. Ochota rychle korodovat je obecnou slabinou těchto vozů. V automobilu zůstává vše včetně převodovky, výjimkou je pouze spalovací motor. Vůz na snímcích pochází z roku 1982 a původně jde o Zastavu 750.
Po dokončení renovačních prací přichází druhá fáze, kdy je automobil odeslán do Německa. Tam ho společnost Kessler osadí elektrickým pohonem zahrnujícím synchronní elektromotor o výkonu 20 kW, produkovaný právě společností Kessler. Standardizované akumulátory pochází od švýcarské společnosti Ecovolta. Umístěné jsou pod přední kapotou, elektromotor je vzadu. V motorovém prostoru je také palubní nabíječka. Vůz tedy nemá na karoserii žádné víčko ukrývající dobíjecí konektor. Nabíjecí kabel je připojen přímo k nabíječce. V případě testovaného vozu měl koncovku Typ 2/Mennekes pro nabíjení střídavým proudem. Akumulátory s kapacitou 10,2 kWh jsou tímto způsobem dobity přibližně za tři hodiny. Lze zajistit také nabíjení přes klasickou domácí zásuvku. Pak se vůz dobíjí přibližně 8 hodin.
Foto: Lukáš Dittrich
Jakkoliv jde o automobil vybavený moderním elektrickým pohonem, reálný zážitek z jízdy má mnohem blíže historickým vozidlům. Krásná koženková sedadla se na slunci dokážou pěkně rozpálit a moc dobrou oporu vám neposkytnou. Interiér je naprosto minimalistický a kvůli jednoduchosti zástavby i prodloužení dojezdu vůz vůbec nemá topení. Se zimním provozem se nepočítá. Samozřejmostí je absence veškerých asistenčních systémů, stejně jako posilovače řízení. Bezpečnostní pásy nejsou samonavíjecí. Protože je volant verze TC20 relativně malý a akumulátory jsou nad přední nápravou, parkování vyžaduje větší sílu, než byste čekali.
Jízdě předchází startovací proces. Vůz aktivujete klasicky klíčkem přes spínací skříňku, následně řidič volí malým pákovým přepínačem umístěným vpravo pod palubní deskou směr otáčení elektromotoru, a tedy jízdu vpřed, nebo vzad. Vedle tohoto přepínače je umístěn ještě drobný displej zobrazující stav nabití akumulátoru. Manuální čtyřstupňová převodovka zůstala, spojka tu ovšem není. Během jízdy není nutné řadit, převod se volí před jízdou. Obvykle je využíván třetí a čtvrtý stupeň. První možnost znamená lepší dynamiku, druhá delší dojezd.
ZAS Electric TC20 reálně ujede maximálně 100 km. Bohužel jednoduchý elektrický pohon neumí využívat rekuperaci, takže během jízdy si vůz žádnou elektrickou energii nevyrobí. Problémem může být rovněž absence termomanagementu akumulátorů. Dynamika miniaturního Fiatu určitě překvapí. Pro městský provoz je dostatečná. Ticho dnešních elektromobilů ale nečekejte. Původní převodovka produkuje poměrně výrazný hluk mísící se s typickým zvukem elektromotoru.
Historická vozidla přestavěná na elektromobily míří na velice specifickou skupinu zákazníků ze zemí, kde je elektromobilita mnohem dále než v našich končinách. Jako stylový vůz pro jízdu v oblastech, kam budou mít spalovací motory zákaz vjezdu, je ZAS Electric TC20 určitě zajímavý. V tuzemské realitě ale pořád můžete pro podobné účely stejně dobře využít původní Fiat 600/Zastavu 750 a ještě výrazně ušetříte.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazený synchronní elektromotor Kessler Adrenaline G20, uložený vzadu podélně; 20 kW (27 k) a 75 N.m. Li-ion akumulátor, celková kapacita 10,2 kWh. Původní čtyřstupňová manuální převodovka, demontovaná spojka, pohon zadních kol.
Foto: Lukáš Dittrich
Provozní vlastnosti
Největší rychlost 120 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,0 s; dojezd přibližně 100 km; emise CO2 0 g/km.
Cena od 639 900 (TC20: 699 900 Kč)
Převzato z časopisu