Představujeme
Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení
Jiří Duchoň 24.02.2023 02:47
Foto: Libor Zhoř
Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří na sportovně zaměřené řidiče, a zároveň se stává protagonistou v zavádění elektromobility do motoristického sportu. Proto se připravovaný Seat el-Born do sériové výroby dostal nakonec jako Cupra Born: první elektromobil mladé značky.
Foto: Libor ZhořPrototypy Cupra Born jsme zkoušeli s 61 kolegy volícími evropský Vůz roku (Car of the Year; COTY) jako první na světě již předloni v září při velkých testech novinek pro volbu Car of the Year 2022 v Dánsku (Tannistesten 2021; viz AR 11/’21). Souhrnný článek s představením typu Cupra Born, včetně všech dostupných technických informací, přehledů a prvních jízdních zkušeností, jsme zveřejnili na jiném místě předloňského listopadového Automobilu, takže zájemce o detaily odkazujeme právě tam. Mezi sedmi finalisty COTY 2022 se objevil také Born (mladá značka Cupra se dostala do finále Car of the Year druhý rok v řadě, v COTY 2021 tam byl Formentor). Jen několik dnů nato nám tehdy k dlouhodobému testu do zasněženého a promrzlého Brna ze slunného Katalánska přivezli předprodukční provedení Bornu, jež se v nabídce objevil až v průběhu léta dalšího roku.
Foto: Libor Zhoř
V polovině listopadu česká Cupra na svých stránkách zveřejnila první cenu. Za 1 094 900 Kč si tak můžete objednat Born s akumulátorem 58 kWh a motorem o výkonu 150 kW (204 k). Výbava je přitom, jak už to u elektromobilů snažících se najít příznivce obecně bývá, opravdu velkorysá. Zmiňme alespoň kompletní vnější i vnitřní svícení zdroji LED, zatmavení zadních bočních oken, podsvícení dveřních klik, akustické parkovací senzory v obou náraznících, asistenční systémy včetně nouzového brzdění a aktivního vedení v pruhu, automatickou dvouzónovou klimatizaci (při obsazení jen řidičova sedadla se pro úsporu energie soustředí na jeho polovinu interiéru), 5,3palcový digitální přístrojový štít nebo multimediální systém s 12palcovým dotykovým displejem, příjmem DAB, on-line asistenčními službami Cupra Connect na 10 let, hlasovým ovládáním, Bluetooth nebo bezdrátovým propojením s chytrými telefony přes AppleCar Play.
KE STAŽENÍ:
Cupra Born: specifikace testovaného vozu
Pokud vám přijde cena vysoká, už nyní vám umíme říci, že záhy se ale dostaví také provedení s menším akumulátorem 45 kWh a výkonem 110 kW (150 k), a to v ceně 984 900 Kč, přičemž výbava bude prakticky srovnatelná. My jsme však převzali variantu s akumulátorem 58 kWh a paketem e-Boost, schopným dočasně dodávat výkon až 170 kW (231 k), čímž se zkrátí doba potřebná pro zrychlení z klidu na 100 km/h ze 7,3 na 6,6 s. Jde tedy o špičkový model řady Born: ještě později bude možné kombinovat e-Boost s větším akumulátorem 77 kWh, jenž sice zvýší dojezd z 420 na 540 km, ale díky vyšší hmotnosti prodlouží dobu potřebnou pro zrychlení 0–100 km/h na 7,0 s. Ačkoli Cupra Born stojí na platformě MEB koncernu VW Group a nejblíže má k VW ID.3 a ID.4 (vyrábí se s nimi také ve společném závodě ve Cvikově), je a bude k dispozici výhradně s elektromotorem na zadní nápravě. Druhý elektromotor vpředu by údajně narušoval dynamickou povahu vozu, ale vysvětlení bude nejspíš lapidární: pod strmě skloněnou příď by se zřejmě vůbec nevešel. Ze Španělska do Brna dovezený Born nám vzorně připravili v Louda Auto v Komárově, kde jej rovněž obuli do zimních pneumatik Continental WinterContact TS850P o rozměru 215/45 R 20. K dvacetipalcovým ráfkům (ovšem s pneumatikami širokými 235 mm) se na přání váže sportovní podvozek se světlou výškou sníženou o 15 mm vpředu a 10 mm vzadu a možnost kompletní deaktivace stabilizačního systému, nicméně vůz na snímcích takto vybaven bohužel nebyl: z výrobní linky totiž sjel s devatenáctipalcovými ráfky Typhoon. Už v Dánsku jsme se po této špičkové variantě sháněli a na svezení s ní si tak ještě počkáme.
Foto: Libor Zhoř
Nicméně i vůz na snímcích dokázal nabídnout překvapivě dynamické svezení. Už samotná akcelerace (zejména z klidu a nižších rychlostí) je jednoduše impozantní, byť těch 231 koní bychom vozu pocitově asi nehádali. Adaptivní tlumiče mají v režimu Individual plynule stavitelnou tuhost (v ostatních režimech je jejich účinek přesně daný), takže Cupra Born se z celkově obecně spíše pevného nastavení může snadno změnit ve skutečně ostré náčiní. Po přepnutí stabilizačního systému do pozice ESC Sport nabízí řidiči efektní jízdu dveřmi napřed (vždy ale v bezpečných limitech) a zvláště na sněhu (jehož jsme si během testu užívali plnými doušky) zajišťuje podmanivé zážitky. V tu chvíli si uvědomujete, jak přesně regulovatelný je pro asistenční systémy plně elektrický pohon, který nemusí čekat na odezvy složitých mechanických celků poháněcího ústrojí se základem v podobě motoru s vnitřním spalováním.
Cenu vozu na snímcích tedy zatím neumíme odhadnout, ale první poznatky z dlouhodobého testu již máme. V mrazivém počasí jsme například z 50kW zdroje veřejné stanice dobili z 51 na 100 % za necelou hodinu, což znamenalo navýšení dojezdu ze 160 na 330 km (podle palubního počítače). Během této doby jsme „natankovali“ 31,2 kW a zaplatili 218,26 Kč, takže kilometr jízdy vychází orientačně na 1,30 Kč, a to i přes dosti nevýhodný tarif naší nabíjecí karty. V prostředí tarifů domácností bude kalkulace vyznívat jistě přívětivěji. A ještě jedna poznámka. Ano, obecně se elektromobily doporučuje nabíjet do 80 %, protože pak už to jde pomaleji a akumulátoru to z dlouhodobého hlediska příliš nesvědčí, nicméně v obchodě byla fronta…
Navíc k výše uvedenému „naše“ Cupra vynikala třeba audiosystémem BeatsAudio, velkoplošným a barevným head-up displejem s dynamickou projekcí informací a pokynů či všestranně elektricky stavitelnými předními skořepinovými sedadly s čalouněním prodyšným materiálem Dynamica. Ocenili jsme dostatečné rozměry sedáků i opěradel, znamenitý komfort, solidní oporu v zatáčkách i masážní funkci, pohodlně dostupnou tlačítkem přímo po straně sedáku. Jelikož jde o prototyp, oželet jsme museli jinak standardní bezklíčkové zamykání, ale bezdrátově zde kupodivu fungoval nejen Apple CarPlay, ale též Android Auto.
Foto: Libor Zhoř
Za volant Bornu jsme na několik týdnů usadili řidičku středního věku, pro niž to byla vůbec první zkušenost s elektromobilem. Dokonce si s potěšením osvojila dobíjení z veřejné nabíječky v nákupním centru během svých nákupů. Ocenila pohodlná sedadla, jež díky své všestranné stavitelnosti a bohatému bočnímu prosklení karoserie přispívají k znamenitému výhledu. Vůbec jí nevadil minimalistický displej v úloze přístrojového štítu, nezahlcující mysl přebytkem informací, a chválila jak překvapivě přirozeně působící virtuální realitu připomínající head-up displej, tak „tablet“ na středu palubní desky. Nevadila jí ani integrace prakticky všech komfortních prvků a zorientovala se v něm velmi rychle a záhy naplno využívala všech jeho předností včetně on-line funkcí a plného propojení s mobilním telefonem. Kritika zazněla na pomalý náběh systému, jenž po mrazivé noci znesnadňoval aktivaci vyhřívání sedadla a volantu. Velmi dobrého hodnocení se dočkal jednoduchý volič směru jízdy, integrovaný přímo v pravé části přístrojového štítu. Velký rejd, snadné ovládání, přirozené zásahy asistenčních systémů a bleskové reakce na pedál „plynu“ však vedly k tomu, že řidička s Bornem záhy jezdila citelně svižněji než s automobily se spalovacím motorem. Tento jev budou muset výrobci elektromobilů zohlednit.
Ačkoli jsme na projekt dlouhodobého testu španělského elektromobilu v mrazivém zimním počasí hleděli zprvu s pochybnostmi, zimní praxe ukázala řadu příjemných poznatků. Například ten, že Cupra Born topí okamžitě, co usednete za její volant (nijak se mimochodem „nestartuje“, stačí zasednout a sešlápnout brzdu a lze vyrazit). Ihned zaznamenáte mimořádně snadné manévrování v omezených prostorech: závěsy předních kol, nijak neomezované přítomností poháněcího ústrojí, umožňují zcela nevšední rejd. V kombinaci se standardně pro Born dodávaným progresivním řízením s proměnným převodem přitom leží mezi krajními rejdy jen asi 2,5 otáčky volantem, což oceníte jak při pohybu v omezených prostorech, tak třeba při rychlé jízdě v serpentinách. Při tom dobře cítíte akumulátor pod podlahou, jehož relativně vysoká hmotnost určuje nízké těžiště, a optimální rozložení hmotnosti Bornu mezi nápravy. Také v zimním městském provozu klesá dojezd docela pomalu. Je znát, že programátoři v případě elektromobilu (a to platí vlastně obecně) dali před optimistickými predikcemi palubního počítače přednost spíše pesimistickým údajům: pro benzín si s kanystrem dojdete, pro elektřinu nikoliv…
Foto: Libor Zhoř
Je pozoruhodné, jak všestranně se španělským konstruktérům podařilo novou Cupru Born odlišit od výchozího VW ID.3. Nejde jen o sportovně střižený a originální design karoserie, ale též o barevná schémata a kombinace materiálů v interiéru. Tužší podvozek a progresivní řízení podtrhují sportovně, přesněji řečeno dynamicky střiženou povahu vozu, jenž na jedné straně dokáže přinést potěšení z rychlé jízdy, ale na straně druhé zůstává především praktickým a provozně přívětivým automobilem pro každodenní použití. Rajónem Cupry Born pochopitelně zůstávají zejména městské a příměstské oblasti, ovšem neztratí se ani při delších jízdách. Ty usnadňuje nejen účinná aerodynamika, ale také poměrně rychle se rozšiřující síť veřejných nabíjecích stanic, nicméně zatím to obecně zůstává tak, že o elektromobilu by měl uvažovat hlavně ten, kdo je schopen bezpečně, pravidelně a efektivně dobíjet doma a na delší vzdálenosti vyráží jen příležitostně.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)