Představujeme
Jiný hybrid – Německý tichošlápek
Milan Olšanský 06.12.2012 08:56
Mnichovský MAN připravil funkční studii prvního těžkého nákladního elektromobilu na světě. Jako dojezdový bonus je v konstrukci speciálu MAN Metropolis umístěn vidlicový třílitr Audi TDI.
Nesporně zajímavý elektromobil s dojezdovým dieselem je ukázkou nejen invence mnichovských vývojářů, ale také jakousi první vlaštovkou konstrukční synergie firem MAN a VW Group. Jako záložní zdroj pohybu a mobility má totiž uložen vznětový motor, který známe především z osobních vozů Audi.
Prostor pro těžké elektromobily
Moderní urbanistická centra, hustá zástavba a velké aglomerace si žádají menší nákladní vozidla. Rozvážkové a dodávkové službě v těchto podmínkách vévodí nákladní vozidla jejichž celková hmotnost je po osmi tunami. To však neznamená, že by neexistoval požadavek po těžších vozidlech, která by měla operovat ve stejném prostoru – jednou z takových vyjímek, které potvrzují pravidlo, jsou vozy s nástavbami na svoz komunálního odpadu. Vozidlo, které nehlučí a vypouští minimum škodlivin do ovzduší, přitom se velmi lehce ovládá a má vysokou přepravní kapacitu – to je MAN Metropolis. Základem neobvyklého vozidla je osvědčený podvozek MAN TGS 6x2-4. MAN Metropolis je opravdu unikátní. Jde o čistě elektrický těžký nákladní automobil poháněný jako hybrid elektromotorem o výkonu 203 kW. Následující dva roky bude společný produkt firem MAN a Benteler Engineering Services ověřovat své praktické pracovní výkony ve službách společnosti SUEZ Environment v belgických Antverpách.
Bližší pohled „pod kapotu“ speciálu MAN Metropolis odhalí, že nejde jen o první, čistě elektromotorem poháněný těžký nákladní automobil, pravděpodobně je to také první těžké nákladní vozidlo v němž je zabudován motor z osobního automobilu: šestiválec Audi V6 TDI plní funkci tzv. „dojezdového tahouna“. Není to něco, co by modelu Metropolis přidávalo na sportovních kvalitách – naopak, podporuje to především efektivitu a hlukovou nenáročnost jeho provozu. A právě tato dvě kritéria byla základními premisami při vývoji unikátního vozidla. Fakt, že bateriové elektromobily jsou schopností dojezdu velmi limitovány na středních a dlouhých tratích, není pro Metropolis podstatný. V průměru, během osmi hodinové pracovní směny, vykoná vozidlo svozu komunálního odpadu dvě jízdy po cca 30 kilometrech. To co je však pro takový druh provozu zcela specifické jsou velmi časté zastávky a opětovné rozjezdy vozidla. MAN Metropolis je konstruován s ohledem na vyhovění časovému a topografickému rozvrhu činnosti vozidla svozu komunálního odpadu. Na plně nabité baterie je schopen urazit celých 15 km, malý vznětový motor je zapojen do činnosti pouze v okamžiku, kdy jsou baterie vyčerpány. MAN Metropolis je konstruován tak, aby jeho elektropohon mohl být dobíjen ze zdrojů obnovitelné elektrické energie. Tento pilotní projekt je třeba chápat jako naznačení cesty, po které se podobné konstrukce mohou v budoucnosti bezpečně vydat. Prozatím však sada jeho provozních baterií „koštuje“ cca 2,5 milionů korun – uznáte tedy, že jde jen o funkční studii.
Převzato z časopisu