Představujeme
Alternativa – Dálkový hybrid
Milan Olšanský 13.01.2015 07:25
Hybridní pohon se dnes skloňuje snad ve všech typech provozu vozidel. Logicky se tedy nabízí myšlenka, proč ne také u těžké dálkové dopravy? A protože v automobilce MAN se nebojí žádných výzev, přišla se svým řešením.
Hned na začátku je však třeba říci, že v podobě silničního tahače MAN TGX Hybrid jde o jakýsi kontrolní balónek, který byl vypuštěn především proto, aby sesbíral informace o vhodnosti svého použití či využití, chceme-li. Takže je to tak, dálkový MAN Hybrid je zde a záleží především na názoru mezinárodních zákazníků, jestli nastal čas pro jeho plnohodnotnou existenci.
Různé typy pro různá použití
Hybridní pohony se polehoučku prosazují ve vozidlech různého zaměření. Protože musí splňovat poměrně různorodé nároky, postupně vykrystalizovalo několik základních řešení, které podstatou své funkce odpovídají nejlépe danému typu provozu. Zatímco tedy u autobusů nalezneme tzv. sériové diesel-elektrické hybridní pohony, u nákladních vozidel jsou to především paralelní diesel elektrické pohony. Ale i zde se najde celá řada dalších řešení. Například komunální MAN Metropolis, který je plně elektrický, ale navíc vybaven ještě malým třílitrovým vznětovým motorem, který slouží jako extender dojezdu v případě, že dojde k vybití baterií.
Se silničním tahačem MAN TGX Hybrid společnost MAN představuje koncept vozidla určeného pro dálkovou silniční dopravu se zaměřením na snížení koeficientu TCO (Total Cost of Ownership). Pro tento typ provozu je optimální hybridní paralelní pohon, kde hlavním zdrojem je klasický vznětový motor. V určitých okamžicích dieselu asistuje elektromotor, který v době, kdy není aktivně zapojen do pohonu vozidla, funguje jako alternátor. Takový systém pohonu dovoluje účinně pracovat s energií, která by běžně při provozu tahače byla zmařena. Systém dovoluje kinetickou energii, která vzniká při brzdění vozidla rekuperovat, ukládat a znovu využívat k pohonu trucku při vhodných příležitostech.
Vysoký potenciál
Protože nejvíce kilometrů najedou právě vozidla dálkové dopravy, je potenciál úspory logicky v tomto segmentu provozu těžkých nákladních vozidel nejvyšší. MAN TGX Hybrid je vybaven standardním vznětovým motorem MAN D26 s maximálním výkonem 440 k a elektromotorem/alternátorem s výkonem 130 kW. V běžném provozu elektromotor pracuje jako alternátor. Výkon a točivý moment převádí na kola hnané nápravy automatizovaná převodovka MAN TipMatic. Rekuperovaná energie je ukládána v bateriích s kapacitou dvou kilowatt hodin. MAN TGX Hybrid využívá elektrickou energii a elektromotor k navýšení výkonu při jízdě vozidla nebo silniční soupravy do stoupání či kopce. Vznětový motor tak může běžet v otáčkách, při nichž vypouští právě tolik škodlivých emisí, aby příliš nezatěžoval životní prostředí. Navíc není třeba, aby převodovka řadila nižší převodový stupeň – to je rovněž důvod k šetření, tentokrát spotřeby pohonných hmot. Protože elektromotor je určen pouze pro asistenci vznětovému motoru, je i rozumně lehký a nezvyšuje příliš vlastní hmotnost vozidla.
Převzato z časopisu