Představujeme
DAF LF 45.160 Hybrid – Elektrická jízda
Ondřej Horský 04.10.2012 08:39
Nizozemský DAF nabízí nákladní vůz LF 45.160 střední hmotnostní kategorie do 12 tun s hybridním pohonem...
Hybridní DAF bezprostředně navazuje na koncernové typy Peterbilt a Kenworth, vyráběné za oceánem (DAF je částí amerického PACCARu) a na poznatky z vývoje u Leylandu a Eatonu. Vychází ze sériového LF 45.160 s žebřinovým rámem a tuhými nápravami, odpruženými listovými pery. Standardním pohonným ústrojím výchozího typu je přeplňovaný vznětový čtyřválec PACCAR FR118 o objemu 4500 cm3, výkonu 118 kW (160 k)/1900 – 2500 min‑1 a točivém momentu 600 N.m/1200 – 1800 min‑1, který splňuje emisní limity EU5/EEV. Paralelní hybridní soustavu s tímto motorem tvoří elektrický střídavý elektromotor/generátor Eaton 44 kW, 252/420 N.m (trvalý/max.); hydrodynamický měnič šestistupňové samočinné převodovky Eaton s rychloběhem a možností sekvenčního řazení tlačítky; měnič převádějící třífázový proud 340 V na stejnosměrný a naopak, chlazený samostatným okruhem s výměníkem kapalina/vzduch (provozní teplota 60 °C); akumulátory Li-Ion typu GE N2 ve dvou blocích po 48 článcích 3,6 V s celkovou kapacitou 1,9 kWh, nuceně chlazené vzduchem (výkonová hmotnost 150 Wh/kg), a digitální řídicí jednotka, samočinně volící provozní režim (spalovací motor, elektromotor nebo oba; stupeň rekuperace). Vozidlo je vybaveno obvyklými prvky, z nichž některé jsou nepatrně modifikovány.
Patří k nim multifunkční volant, tempomat, omezovač rychlosti, výfuková brzda, ABS (iniciace samočinně odpojuje rekuperaci), Start/Stop atd. Funkce hybridní soustavy bez zásahu řidiče redukuje informační soustavu na několik údajů displeje v přístrojovém panelu; symboly + (plus) a – (minus) informují o dobíjení či čerpání energie; procenta pak o nabití akumulátorů. Výrobce podrobil předvýrobní sérii deseti vozů od roku 2008 rozsáhlým zkouškám u dopravců v širokém spektru nasazení s průměrným zatížením 7,5 tuny, a to nejen v městské rozvážce, kam hybridní pohon směřuje především. Potvrdil tím spolehlivost a životnost systému, snížení spotřeby o 10 až 25 procent podle charakteru provozu, nižší hlučnost, emise a nároky na zkušenosti a kvalifikaci řidiče. K nevýhodám patří vyšší cena a hmotnost (o 320 kilogramů).
DAF LF Hybrid vstoupil na trhy nejen v rodném Nizozemsku, ale také ve Velké Británii, Německu, České republice, Belgii atd. U nás byl v době uvedení pouze ve světle zelené barvě na operativní leasing, v konfiguraci s trojmístnou krátkou budkou, zadní nápravou SR 8.22 (stálý převod 4,10), valníkovou nástavbou KOV Velim s plachtou a pro provoz bez přívěsu. Vyzkoušeli jsme jej na členitých silnicích druhé a třetí třídy s částečným zatížením cca 2,2 t. Vyjížděli jsme poněkud razantněji, takže chování vozidla bylo identické s konvenčním. Až po zmírnění dynamiky bylo znát typické chování hybridu. Pomalé průjezdy obcemi cca 30 km/h jsme absolvovali za tichého bzučení elektromotoru, provázeného šumem vznětového motoru, běžícího ve volnoběžných otáčkách.
Přestože výrobce udává elektrický dojezd do vybití akumulátorů na dva až tři kilometry, ujeli jsme jich i dvojnásobek díky rekuperaci při klidné jízdě s využíváním setrvačnosti. Citelná je podpora elektromotoru ve stoupání, či razantním zrychlení, stejně jako míra rekuperace ve dvou stupních. Působí jako brzdění motorem, lze volit účinnost. Při zpomalování výfukovou brzdou řídicí jednotka přednostně aktivuje 1. a 2. stupeň rekuperace, až poté uzavírá přívěru výfukového kanálu. Totéž platí pro zpomalování provozní brzdou. Během jízdy kolísalo nabití akumulátorů mezi 10 a 100 %; nepodařilo se je zcela vybít a zmíněné desetiny jsme dosáhli asi šesti minutami čistě elektrické jízdy. Dobití na sto procent pak bylo překvapivě rychlé, stačilo delší klesání.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)