Představujeme
DAF 2016 – Globální ekonomika dopravy
08.06.2016 09:12
Svezli jsme se
Tradičnímu nizozemskému výrobci nákladních a ostatních užitkových automobilů se pod křídly severoamerického koncernu PacCar (Pacific Cars) daří a je i na českém trhu vážným konkurentem německým i severským výrobcům…
Základem úspěchu je nabídka vozidel podle specifických nároků jejich uživatelů a promyšlená kooperace a unifikace uvnitř koncernu, přičemž požadavky a technické předpisy pro Evropskou unii a severoamerické země společenství NAFTA (North American Free Trade Associa-tion) jsou často značně rozdílné. Kultovní americké značky Kennworth a Peterbilt, důvěrně nazývané Ken a Pete, jsou těžké automobily třídy 7 a 8 v kapotovém provedení, na rozdíl od bezkapotových evropských typů DAF řad LF, CF a XF v katego-riích N2 a N3. Unifikace je ale v pohonných jednotkách a dalších dílech. Čtyřválce a šestiválce PX 5 a PX 7 dodává pro Pac-Car-DAF britský Cummins, kdežto šestiválce MX 11 a MX 13 jsou vlastní konstrukce a výroby, a to jak v USA, tak i v Evropě. K motorům jsou přiřazovány převodovky Allison a Eaton, v Evropě ZF. Seznámení s novinkami roku 2016 v nabídce širokého spektra všech typových řad DAF bylo připraveno pro evropské novináře nedaleko katalánské Barcelony ve Španělsku a jezdilo se nejen u Středozemního moře, ale i v horách.
LF – Light Force
Nejmenší řada LF byla původně určena jen pro městský a příměstský rozvážkový provoz v kategorii N2, tj. s celkovou hmotností do 12 t. Robustní konstrukce podvozku a kvalitní materiály však dovolily odvodit i typy s celkovou hmotností až 18 t (konstrukčně dokonce 19 t), čímž se nejmenší DAF LF dostal již na úroveň středního typu CF. Novinkou je použití automatizované dvanáctistupňové nebo šestistupňové převodovky ZF AS-Tronic místo standardní šestistupňové, případně devítistupňové s manuálním ovládáním. Ze sedmi předváděcích vozů byl pro srovnání jen jeden vybaven manuální převodovkou. Vedle odlehčení práce řidiče je přínosem též snížení provozní spotřeby paliva optimalizovaným odstupňováním a sofistikovaným programem řídicí jednotky. Nový obr mezi trpaslíky řady LF s rozvorem náprav prodlouženým na 6,7 m má se skříňovou nástavbou ložný objem 74 m3, což je o 25 % více, než měl jeho předchůdce s rozvorem 5,4 m. Ložná délka je až 9 m. S přívěsem s tandemovou nápravou má souprava LF celkové délky 18,75 m ložný objem 120 m3. Na dlouhý podvozek lze umístit palivové nádrže objemu až 1200 l, což vozu zaručuje dojezd až pět tisíc kilometrů. S těmito nespornými výhodami se LF s motorem PX 7 o výkonu 231 kW (310 k) stává štikou mezi středními náklaďáky. Další pozoruhodnou novinkou byl model LF 180 FA Silent s celkovou hmotností 7,5 t, určený pro noční zásobování v městské zástavbě. S agregátem PX 5 135 kW (184 k)/1800 – 2300 min-1, 700 N.m/1200 – 1800 min-1 a šestistupňovou převodovkou AS-Tronic nepřesahuje hladina hluku 72 dB ani při akceleraci a deceleraci vozu. V tichém provozu se dříve řadí a jsou omezeny nejvyšší otáčky. Na přání lze přímo k motoru jako příslušenství umístit tzv. frigoblock, chladicí jednotku s kompresorem poháněným ozubeným řemenem pro chladírenskou skříňovou nástavbu vozu. Při plném chladicím výkonu činí příkon kompresoru 22,5 kW. Ve srovnání se standardní chladírenskou jednotkou je, z hlediska hmotnosti i spotřeby, toto řešení o polovinu hospodárnější.
CF – Compact Force
Vozy této řady jsou určeny především pro těžký rozvážkový a vnitrostátní provoz. Pro zvýšení užitečné hmotnosti byla řada podvozků v konfiguraci 4x2 rozšířena o třínápravové podvozky v konfiguraci 6x2, přičemž druhá, nepoháněná zadní náprava může být řiditelná (FAN), nebo pevná s jednoduchou montáží (FAR), případně s dvojmontáží (FAS). Naše automobilka Tatra vsadila na správného koně a díky řediteli vývoje a hlavnímu konstruktéru (Ing. Radomír Smolka) vznikl před třemi lety pozoruhodný typ T158 Phoenix, který je zdařilou kombinací unikátního páteřového podvozku Tatra v konfiguraci 4x4, 6x6 a 8x8 a celého ústrojí pohonu s motorem PacCar MX a převodovkou ZF AS-Tronic. Zdařilé dílo je korunováno budkou CF, již před lety pro vozy DAF 75 a 85 navrhl designér Bertrand Jansen. Originální a nadčasový design zaujal vedení koncernu Daimler natolik, že mladého umělce přetáhlo pod svá křídla, kde navrhoval dvě poslední generace vozů Mercedes-Benz Atego a Actros a novější řady Arocs a Antos. Protože DAF nemá vozy s poháněnou přední nápravou, je Tatra Phoenix zajímavou alternativou pro nejtěžší provozní podmínky. Mezi osobními automobily tolik oblíbený „downsizing“ (zmenšování zdvihového objemu) se projevil použitím motorů PX 7 jako alternativy k jednotkám MX 11. Hmotnost ušetřená na ústrojí pohonu znamená zvýšení užitečné hmotnosti vozu, a to až o 6 t oproti typům 4x2 (FA). Podobně jako LF Silent je nyní v nabídce i tichý typ CF Silent s vnější hlučností pod 72 dB. Řadové šestiválce MX 11 a MX 13, samozřejmě ve specifikaci Euro 6, jsou pozoruhodné svou velmi účinnou motorovou brzdou dekompresního typu a nízkou spotřebou. V případě standardní Euro-soupravy s celkovou hmotností 40 t, složené z tahače 4x2 a třínápravového návěsu, v dálkovém provozu atakuje hranice provozní spotřeby 30 l/100 km. To se však již dostáváme do královské třídy XF.
XF – eXtra Force
Vlajkovou lodí flotily DAF je bezesporu řada XF. Představené novinky včetně koženého čalounění, spoileru či deflektoru považujme za samozřejmou úlitbu bohům, a tak se raději podívejme na novinku zásadní, kterou je tahač 4x2 s výškou speciální točnice pouhých 910 mm! Při legislativně přípustné výšce vozu 4 m zbývá na návěs 3090 mm, což umožňuje vnitřní výšku plné 3 m. Často používané kontejnery s výškou 1 m tak lze na sebe umístit tři. Původní provedení tahače LowDeck bylo s výškou točnice 960 mm. Obrovský ložný objem je pro zákazníky velkým lákadlem, byť byly nutné menší oběti. Podvozek tahače na pneumatikách 375/45 nebo 355/50 R22,5 vpředu a 315/45 R22,5 vzadu má světlou výšku jen 110 mm, což předpokládá provoz po velmi kvalitních vozovkách. I tam však mohou být větší zlomy, například na vjezdech do areálů či u nájezdových ramp trajektů. Protože však obě nápravy mají vzduchové odpružení, bylo řešení snadné. V případě potřeby lze světlou výšku zvýšit až o 50 mm, což již je při opatrné pomalé jízdě dostačující. Vůz má dále nové zavěšení a vedení poháněné nápravy, kde se vhodnou kinematikou závěsů podařilo eliminovat nepříjemné natáčení nápravy při nesymetrickém propružení. Špičkové provedení jízdní soupravy DAF XF LowDeck s návěsem Megatrailer a přívěsem s tandemovou nápravou poskytuje ložný objem 150 m3. Přestože jízdní vlastnosti soupravy jsou vynikající, musí si řidič zvyknout na chování vozidla konceptu „vše na vzduchu“. Podobně jako v legendárním Renaultu AE1 (Magnum) vůz sice jede přesně tam, kam chcete, ale vy v něm jaksi plujete.