Představujeme
Czechbus 2016 – Největší tuzemská přehlídka autobusů
Jiří Štěpánek 20.12.2016 05:46
Již šestý ročník Veletrhu autobusů, hromadné dopravy a garážové a servisní techniky CZECHBUS se konal jako již tradičně na pražském holešovickém výstavišti.
Navštívilo ho přes 5000 návštěvníků a samozřejmě se zúčastnili dopravci z celého bývalého Československa. Přijeli také zahraniční hosté z Německa, Rakouska, Maďarska, a Polska. Velice dobře bude zastoupen i segment komponentů pro autobusy a garážové a servisní techniky a návštěvníci mohli vidět expozice firem Miteral, AD Technik, MAHA, ANVI Trade, Bustec, Voith, Ing. J. Herman, Buse, Telma, Mikroelektronika, Mechanika Děčín, Tirecheck, Webasto, ADAST Engineering, Tatsuno Europe, ONE Systém, PZK Brno, TomášKozděra, ADIP, Ebersprächer, Asfinag MautService, Ster, Intap a Molpir. Czechbus ale není jen veletrhem o expozicích. Mezi jeho základní stavební kameny patří i doprovodné programy – druhý den veletrhu proběhl další ročník konference Veřejná doprava „on line“, kterou pořádalo Sdružení pro dopravní telematiku. Poslední den veletrhu přilákalo všechny, kteří věří v dobrou budoucnost elektrické trakce a vůbec využití elektřiny pro provoz vozidel. Další ročník konference Elektromobilita uspořádala organizace „proelektrotechniky.cz“.
Ekova Electric. Ostravská společnost Ekova Electric, která je stoprocentní dceřinou společností Dopravního podniku Ostrava, vyvinula prototyp prvního vlastního elektrického autobusu Electron, který byl představen na veletrhu v Kortrijku. Nízkopodlažní vůz, od něhož si firma hodně slibuje, chce nabízet ve více variantách. Už v únoru by ostravské elektrobusy mohly vyjet do ulic v Německu nebo severských zemích. Do vozu se vejde 90 cestujících. Na jedno nabití je elektrobus Electron schopen ujet až 200 kilometrů. Elektrobus je nabízen v různých variantách způsobů nabíjení od klasického kabelem, až po průběžné nabíjení na koncových zastávkách. Vozidla mohou být bez problému nasazena do celodenního provozu – stačí, když se po odjetí pětadvacetikilometrové trasy budou na konečné nabíjet vždy alespoň deset minut. Prototyp elektrobusu teď čeká homologizační proces.
Evobus. Na veletrhu měl premiéru nový nízkopodlažní městský autobus Mercedes-Benz Conecto. Na jedné straně je Conecto jedinečný model, na straně druhé však současně těží z genů a flexibility celosvětově úspěšného autobusu Citaro. S tímto konceptem se již na trhu s úspěchem uplatnily i předcházející modely. Výrazná je příbuznost rozměrového konceptu vozidla Conecto. Rozvor kol sólového a kloubového autobusu je s 5900 mm respektive. 5900/5990 mm totožný s Citarem. Sólový autobus je třídveřový má vertikální uspořádání motoru vzadu vlevo na zádi a délku 12,13 m segment, který je v Evropě i jinde velmi oblíbený. Conecto lze dodat jak s dieselovým pohonem podle emisní normy Euro VI, tak také s plynovým motorem. Díky konstrukci s optimalizovanou hmotností a kompaktním a lehkým motorům v sólovém vozidle (Mercedes-Benz OM 936, zdvihový objem 7,7 l) i v kloubovém autobusu (OM 470, zdvihový objem 10,7 l) nabízí Conecto vozovým parkům velké hmotnostní rezervy s příslušně vysokou kapacitou cestujících. Setra představila nové dvouosé vozidlo Setra ComfortClass 516 HD splňující emisní normu Euro 6. Nová generace vozidel je vybavena celou řadou prvků splňující nejvyšší bezpečnostní standardy – Front Collision Guard (FCG), elektronický stabilizační program (ESP), aktivní tempomat (ART) s brzdovým asistentem (ABA 2), asistent bdělosti (ATAS), asistent jízdy v jízdních pruzích (SPA) a automatická kontrola tlaku v pneumatikách (TPM). V autobuse může cestovat 48 cestujících. Nový autobus S 516 HD/2 je vybaven řadovým šestiválcem OM 470 o objemu 10,7 l s výkonem 315 kW (428 hp) s maximálním točivým momentem 2100 Nm při 1100 otáčkách za minutu. Motor splňující emisní normu Euro 6 je spojen s šestistupňovou manuální převodovkou GO 210.
Isuzu. Visigo autobus, který se v Česku objevil poprvé v roce 2013, se zcela zásadně liší od předchozích menších modelů. Visigo konstrukčně vychází ze všeobecně běžných pravidel používaných u velkých moderních autobusů světových značek. Základ autobusu tvoří kompaktní, lehká, pevná samonosná karoserie, kde je využitý velký podíl plastových dílů. Zásadní rozdíl oproti tradičním autobusům Isuzu je použití šestiválcového motoru značky Cummins umístěného v zadní části. Visigo disponuje novou konstrukcí víceprvkové přední nápravy s nezávisle uloženými koly. Za velkou přednost lze považovat prostorné zavazadlové prostory o objemu 5,5 m3. V neposlední míře je nutné zmínit velmi výrazný, mimořádně ztvárněný, efektní design. VISIGO díky mimořádným vlastnostem, které u autobusu střední třídy očekáváme, se stal středem zájmu dopravců a nyní se úspěšně prodává. Kvalitní malý turistický autobus s kapacitou 35–40 míst za dobrou cenu na českém trhu dlouhodobě scházel. Visigo všechny parametry v tomto ohledu zcela splňuje.
Iveco Bus. Premiéru měl nový autobus Evadys o délce 13 m s motorem Cursor 9 400HP a s převodovkou Voith, který se vyjímal na stánku Iveco Bus, byl speciálně navržen tak, aby splňoval nároky regionálních a celostátních linek, stejně jako nároky turistické dopravy na krátké a středně dlouhé vzdálenosti. Konstrukčně vychází z modelu Crossway, díky vyšší podlaze však nabízí až o 3 m3 větší úložný prostor. Díky svému původu se nový Evadys může pochlubit stejnými rozměry jako Crossway: dvěma délkami (12 m a 12,96 m), šířkou 2,55 m a výškou 3,46 m (s klimatizací). Nabízí i stejné přednosti z hlediska snadného ovládání, ergonomicky řešeného pracoviště řidiče, aktivních a pasivních bezpečnostních systémů (ABS, ASR, ESP, LDWS, R66.02) a spolehlivosti. Nový Evadys přináší také zvýšený komfort díky vylepšené aerodynamice a dvouhmotovému setrvačníku, který snižuje míru hluku a vibrací, a v této třídě je vysoce ceněný. Tyto přednosti, spolu s antikorozní úpravou karoserie ponořením v kataforetické lázni pro zajištění její dlouhověkosti, zaručují vysokou zůstatkovou hodnotu vozu. Výkonnější a všestrannější motor pro nový Evadys využívá výkonovou verzi 400 HP motoru Cursor 9 s možností výběru mechanické, robotizované či automatické převodovky. Kromě nového Evadysu byl na vnitřní expozici vystaven i 13metrový autobus Crossway Low Entry City s dieselovým motorem Cursor 9 vyrobený pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Autobus má speciálně upravený interiér pro přepravu většího množství zavazadel. Kromě plnohodnotné klimatizace interiéru nabídne cestujícím také možnost bezkontaktní platby, USB zásuvky nebo WiFi připojení.
MAN Bus. Na letošním veletrhu CZECHBUS vystavil MAN Truck & Bus Czech Republic autobusy obou svých značek – MAN i NEOPLAN určené pro linkový a zájezdový provoz. MAN Lion’s Coach nebyl na Czechbusu poprvé. Návštěvníky však letos překvapil svým interiérem. Vystavený Lion´s Coach byl 5hvězdičkový autobus s VIP sedadly pro 30 cestujících a dva členy posádky. Mimořádná zde byla především konfigurace sedadel. Řady sedadel na levé straně jsou osazeny jednosedadly, na pravé straně potom dvousedadly. Takovéto komfortní uspořádání sedadel je již velmi úspěšné při nasazení na Business-dálkových linkách v Turecku. V Evropě nabízel MAN tuto konfiguraci pouze u Starlineru, který však již není v nabídce, a od roku 2015 u Tourlineru. Exponát byl na výstavu zapůjčen společností P&P Transport and Travel Agency, s. r. o., která v letošním roce odebrala hned pět takových autobusů pro dopravu v incomingové turistice. NEOPLAN Cityliner, vyznačující se od roku 2006 oceňovaným designem NEOPLAN „Sharp Cut Design“, ovlivňuje již několik desetiletí evropský trh zájezdových autobusů a je skutečným bestsellerem mezi vysokopodlažními zájezdovými autobusy. Se svojí od TÜV certifikovanou spotřebou v provozním testu pouhých 19,8 l/100 km je navíc i autobusem rekordmanem.
Scania. Na stánku Scanie byl představen autobus Interlink, který je ideální pro příměstské a meziměstské trasy, přepravu napříč letištním terminálem, kyvadlovou a expresní dopravu. Pasažéři cestují pohodlně, velká okna zajišťují dostatek světla a pocit prostornosti. Systém ventilace je navržen tak, že je téměř bezhlučný. Optimalizované rozložení hmotnosti přispívá k jedinečnému vyvážení, zatímco pevná kostra zvyšuje stabilitu bez zvyšování hmotnosti. Tato kombinace zabezpečuje výjimečnou ochranu při převrácení vozidla na střechu a současně snižuje riziko, že k němu dojde. Místo pro řidiče disponuje širokým sedadlem, nastavitelným volantem a závěsnými ovládacími pedály. Kontrolky a vypínače jsou ekonometricky zabudované a jsou příjemné na dotek. Dalším vystaveným autobusem byl dálkový luxusní vůz Touring. Optimalizovaná pohonná soustava disponuje všemi prvky Scania a systém Scania Opticruise automaticky volí správný převod v zájmu příjemného a hospodárného cestování. Zavazadlový prostor je přizpůsoben tak, aby vyhověl různým potřebám občasného i pravidelného provozu. Paralelní pneumaticky ovládané výklopné dveře otevírají podél autobusu, což usnadňuje nakládku a vykládku i v úzkých místech.
Solaris. Atraktivní design, zajímavá délka i technické parametry. Tím se vyznačuje novinka, kterou představil v mezinárodní premiéře na letošním veletrhu významný výrobce z Polska – Solaris. Tento tradiční vystavovatel letos oslavuje 20. výročí svého založení. Nový typ městského nízkopodlažního autobusu Urbino má délku 10,55 metru. Autobus je třídveřový, pro 23 sedících pasažérů. Vyznačuje se atraktivním designem i technickými parametry. Další autobusy postavené na platformě Nového Urbina (New Urbino) byly ve verzi CNG a hybrid. Další novinky společnost připravuje, ve výrobě se nachází 18metrový elektrobus a nechybí ani dieselová verze o délce 10,5 metru.
SOR. Představen byl elektrobus s plně nízkopodlažní platformou. Vůz s délkou 12 m je zároveň prvním třídveřovým vozem, který má jednotnou šířku všech dveří (1,2 m). Elektrobus nabízí celkem 35 míst k sezení, nicméně obsaditelnost lze nakonfigurovat dle požadavků provozovatelů. Elektromotor vozidla má výkon 160 kW, baterie mají kapacitu 362 Ah a napětí 600 V. Celkové množství uložené elektrické energie v bateriích odpovídá 225 kWh a baterie samotné jsou umístěny v boxech na střeše vozu, což umožňuje využít prostor pro cestující na maximum. Vůz je schopný urazit v městském provozu na jedno nabití až 150 km s ponecháním cca 20% rezervy. Elektrický pohon dodala firma Rail Electronics CZ. Druhým exponátem byl dvanáctimetrový parciální trolejbus s pomocným bateriovým pohonem. Vozidlo s označením SOR TNB 12 využívá motor o výkonu 175 kW od společnosti Pragoimex. Je vybaveno rekuperací elektrické energie, přičemž prioritně je rekuperovaná energie předávána do trakčních baterií, kapacita baterií je 56,4 kWh. Vozidlo je vybaveno poloautomatickými sběrači. Trolejbus je schopný ujet až 15 km na plnou kapacitu baterií. Bateriový box je vybaven samostatnou klimatizací, zajišťující optimální pracovní podmínky pro baterie, z důvodu dosažení maximální životnosti baterií. Vozidlo je vybaveno sedadly pro přepravu 27 sedících cestujících.
Škoda Transportation. Na stánku této společnosti byl vystaven Elektrobus Škoda Perun HP. Elektrobus je vyroben s rychlonabíjecí stanicí Škoda Ultra Fast Charger. Elektrobus Škoda Perun HP (High Power) je pokrokový dvanáctimetrový elektrobus osazený baterií, využívající nejmodernější poznatky na poli nanotechnologie. Díky takto upraveným článkům lze vozidlo s pomocí plně automatické rychlonabíjecí infrastruktury Škoda Ultra Fast Charger (UFC) nabít během 58 minut. Elektrobusem Perun HP tak Škoda míří na zákazníky, kteří nechtějí plýtvat časem na samostatné nabíjení vozidla mimo linku, a místo toho cílí na průběžné dobíjení na zastávkách během nástupu/výstupu cestujících, nebo během obrátek na konečných stanicích. Daň za schopnost nabíjet se v řádech minut spočívá v nízké kapacitě článků – PERUN HP ujede na jedno nabití okolo 30 km a rychlonabíjení je tak nutností. Avšak díky rychlému zotavení baterií, navíc během běžných úkonů na lince, může tento elektrobus docílit v závěru vyšších denních nájezdů, než je tomu v případě vozidel s bateriemi s vysokým nájezdem na jedno nabití.
VDL. V expozici VDL Bova budil zájem nový dvoupatrový autobus Futura FDD2 o délce 14 metrů, šířce 2,5 metrů a výšce 4 metry. VDL Futura FDD2 je dalším významným krokem ve vývoji dvoupodlažních autobusů s kapacitou až 96 osob. Nová Futura, vyniká v propracovanosti a moderním efektním designem. Hnací jednotka v kombinaci s aerodynamickými tvary zaručují malou spotřebu paliva a tím i velmi nízké emise CO2. Patrový autobus Futura FDD2 si zcela zachovává charakteristické konstrukční prvky Futury. Výška čtyři metry dala návrhářům a konstruktérům možnost vytvořit líbivé, vypouklé, aerodynamické přední čelo. Čelní sklo působí dojmem jediného celku, skládá se ovšem ze dvou částí z důvodů snadnější výměny s menšími náklady na opravu. Pohání ho šestiválcový motor DAF MX13 375 splňující emise Euro 6 o objemu 12,9 l. Má maximální výkon 375 kW (510 koní) při 1500 ot./min-1 a maximální točivý moment 2500 Nm. Je vybaven adaptivním tempomatem, ACC automatickou převodovkou ZF ASTronic a retardérem ZF Intarder. Bezpečnost vozidla je zajištěna kotoučovými brzdami a systémy AEBS, EBS, ESC, ABS a ASR. Přední náprava má nezávislé zavěšení. Autobus je vybaven LED světly v reflektorech a xenonovými potkávacími světly. Dále zpětnou kamerou a navigačním systémem Bosch TravelPilot.
Volvo Buses. Na stánku Volvo Buses byl vystaven model zájezdoveho autobusu Volvo 9900 v limitované edici. Autobus byl vyroben v Rakousku pro účely mezinárodního automobilového veletrhu IAA 2016 v Hannoveru opravdu v top verzi. Byla použita červená kůže pro podtrhnutí luxusu. Poslední generace těchto autobusů disponuje 12l motorem DH12E v zadní části vozu a vyrábí se ve dvou variantách 420 k (2000 Nm) a 460 k (2200 Nm). Autobus přináší velký komfort nejen cestujícím, ale také řidiči, protože je vybaven automatizovanou převodovkou IShift. Volvo 9900 je 3,8 metrů vysoký a 2,55 metrů široký. Model se vyrábí jako dvounápravový délka 12,3 m nebo 3nápravový 13.0 nebo 13,8 m dlouhý. Kromě tohoto luxusního autobusu vystaví Volvo vozidla na elektřinu, protože to je v tuto chvíli technologie, která se skloňuje nejvíce, a na kterou se i společnost Volvo Buses zaměřuje v posledních letech.
Převzato z časopisu