Představujeme
64. IAA Nutzfahrzeuge Hannover 2012 – Největší přehlídka
Branko Remek 14.12.2012 11:36
Největší světovou přehlídkou užitkových vozidel je autosalon IAA Nutzfahrzeuge, který se koná pravidelně v německém Hannoveru v roce se sudým letopočtem...
Nejlepší užitkové automobily, laureáti prestižních titulů pro rok 2013, byly také vyhlášeny právě na slavnostním večeru první tiskový den v Hannoveru. Volba odborných jury v kategoriích Truck, Bus a Van of the Year tentokrát skončila vítězstvím typů IVECO Stralis, Mercedes-Benz Citaro a Ford Transit Custom. Tato prestižní ocenění byla předána zástupcům automobilek na galavečeru prvního novinářského dne, který je tradičně maratonem tiskových konferencí. Nutno dodat, že další titul pro přípojná vozidla dobyl německý dvounápravový jednostranný návěsový sklápěč Kögel Muldenkipper s vanou kombinované konstrukce z oceli a kompozitů. Potěšitelné pro našince jistě bylo, že vystavovala pražská Avia Ashok Leyland (Hinduja Group).
Nepředvedla sice žádnou novinku, ale čtyři vystavené automobily řady D75 až D120 s budkou standardní, prodlouženou a dvojitou byly dostatečným průřezem nabídky. Avia nyní používá komponenty předních světových výrobců, např. motory Cummins, převodovky ZF a nápravy Albion; stala se tak montážním závodem s vlastní lisovnou, karosárnou a lakovnou. V rohu expozice byl malý autobus Optare, jehož britský výrobce je od loňska rovněž součástí indické Hinduja Group, ovšem Avia oznámila spolupráci s ruským Volgabusem (výroba menších autobusů na chassis Avia). Nizozemská společnost DAF, součást amerického koncernu PACCAR (vozy Kenworth a Peterbilt), představila nový tahač XF (eXtra Forte) s aerodynamicky optimalizovanou budkou zdařilého designu. Vlajkovou lodí je DAF XF105.
K novému motoru PACCAR MX 12,9 l, EU6, 300 – 375 kW (410 – 510 k), je optimalizována automatizovaná dvanácti- nebo šestnáctistupňová převodovka ZF AS‑Tronic; zcela nový je podvozek (rám a zadní náprava). Snížení hmotnosti zvýšilo hmotnost užitečnou a servisní interval byl prodloužen až na 150 000 kilometrů. Královskou třídu XF doplňovaly střední CF a lehká řada LF. V příštím roce otevře DAF novou továrnu v Brazílii. Největší světový výrobce Daimler Trucks poprvé vystavil nový typ Antos, určený pro těžkou rozvážkovou dopravu. Tato řada doplňuje nový Actros, který nahradil Axor a Actros předchozí generace. Mercedes-Benz Antos se nabízí s podvozky 4x2 a 6x2, osmi- nebo dvanáctistupňovými automatizovanými převodovkami PowerShift 3 a řadovými vznětovými šestiválci OM470 (10,7 l), OM 471 (12,8 l) a OM936 (7,7 l) s výkony 175 – 375 kW (238 – 510 k). Základní provedení jsou optimalizována z hlediska ložného objemu nebo užitečné hmotnosti, což je vyjádřeno označením Volumer (objem) nebo Loader (hmotnost).
Program doplňují střední a lehké typy Atego a Sprinter, veterán Vario a lehké dodávkové typy včetně Citanu ze spolupráce s Renaultem. Upoutal těžký kapotový Zetros v provedení pro požární sbory a studie Unimogu nové generace. Součástí Daimler Trucks je Fuso Canter (dříve Mitsubishi) z portugalského závodu v Tramagalu, značnou část expozice opanovaly autobusy společenství Evobus, což je evropské sdružení značek Mercedes-Benz (Bus) a Setra. Dominantou části Setra byla nová dálková řada 500 s aerodynamicky optimalizovanou karoserií, mezi vozidly Mercedes-Benz naopak vynikal oceněný městský autobus Citaro. Žhavými novinkami mezi dodávkovými vozy byla ucelená řada Ford, a to malý Transit Connect (facelift), Transit Custom (nový střední typ, oceněný jako Van of the Year 2013) a velký Ford Transit nové generace, jenž zamíří také na severoamerický trh a nahradí tam známou, ale poněkud zastaralou E-Series.
Díky legendárnímu Transitu je Ford Motor Company už od šedesátých let globálním králem této kategorie. Všechny evropské typy Transit nyní vyrábí v tureckém Kocaeli. Titul Van of the Year získal Ford Transit v letech 2001, 2003, 2007 a 2013. Nadnárodní koncern IVECO s výrobními závody ve Francii, Itálii, Německu a Španělsku vznikl roku 1975 z iniciativy Fiatu a Magirus-Deutzu (KHD). Vlajková loď IVECO Stralis byla velmi důkladně inovována, takže lze hovořit o novém typu. Modernizace nejen této řady, ale i ostatních v kategorii N3, se projevila rovněž označením na střeše budky začínajícím vždy Hi, tedy Hi Way (dálkový dálniční provoz), Hi Road (denní silniční provoz), Hi Street (rozvážkový provoz) a Hi Land (terénní provoz). Osvědčené motory IVECO Cursor plní limity EU6 bez EGR, jen kombinací SCR (selektivní katalytická redukce) a DPF (filtr pevných částic), ale přesto se to podařilo. V provedení EU6 je nyní nejmenší Cursor 9 s výkonem až 294 kW (400 k) a střední Cursor 11 s výkonem 353 kW (480 k).
Nové motory jsou vybaveny o 30 % účinnější motorovou brzdou SEB (Super Engine Brake), propojenou s provozními brzdami v kolech, resp. retardérem. Největší Cursor 13 je stále EU5 (čísla udávají zaokrouhlený objem motorů). Důsledná pevnostní optimalizace a kvalitní konstrukční materiály přinesly snížení vlastní hmotnosti, z čehož těží hmotnost užitečná. Automatizované převodovky (jako pro DAF) jsou od německé firmy ZF. Celkové provozní náklady TCO (Total Cost of Ownership) se u nových typů snížily o čtyři procenta. Speciální automobily zastupovala čtyřnápravová Astra HD9 s novou výraznou budkou a optimalizovaným ústrojím pohonu (italská Astra je také součástí skupiny IVECO). Ofenzívě Daimler Trucks čelí druhý německý výrobce MAN inovovanými řadami TG (TGX, TGS a TGM pro kategorii N3; TGL pro N2); na první pohled zaujme aerodynamicky optimalizovaná přední část budky, působící odlehčeným dojem, i upravená přístrojová deska s audiosoustavou kombinovanou s navigací MMT.
Z hlediska TCO je ovšem významnější snížení spotřeby a servisní interval prodloužený až na sto dvacet tisíc kilometrů. MAN je průkopníkem akumulačního vstřikování common rail a přeplňování dvojicí turbodmychadel u velkých vznětových motorů. Před dvěma lety koupil od Volkswagenu jeho jihoamerickou výrobu nákladních automobilů, tahačů a autobusů. Stále je však v Jižní Americe nabízí pod značkou Volkswagen a Volksbus, ale začíná pro ně uplatňovat vlastní motory MAN. Zajímavostí expozice byla studie hybridního těžkého vozu Metropolis, vhodného například pro svoz odpadu. Divize Neoman vyrábí autobusy MAN a Neoplan; novinkou byl dálkový Neoplan Jetliner. Renault Trucks patří do skupiny Volvo a připravuje mohutnou ofenzívu až na polovinu příštího roku, kdy mají být postupně nahrazeny všechny řady (Kerax, Midlum, Premium a největší Magnum); rouška tajemství bude odkryta v domácím Lyonu.
Rovněž švédská Scania představila kompletní výrobní program užitkových vozidel včetně autobusů a jako novinku motory plnící emisní limity EU6, přičemž ten nejsilnější nabízí největší výkon 412 kW (560 k) a vrchol točivého momentu 2700 N.m. Posledním z hvězdné evropské sedmy výrobců velkých nákladních automobilů je Volvo. Těžká řada FH získala již dvakrát titul Truck of the Year (1994 a 2000); ve světové premiéře byla představena nová generace řady FH s motory EU6, dvouspojkovými automatizovanými převodovkami I-Shift 2, optimalizovanou budkou a zcela novou kabinou (interiér budky). Motor pro vlajkovou loď Volvo FH16 má výkon 551 kW (750 k) a brutální točivý moment 3360 N.m. Největší senzací byla nová přední náprava IFS (Individual Front Suspension) s nezávislým zavěšením kol, které není u nákladních vozidel příliš rozšířené. Proti tuhé nápravě přináší snížení neodpružených hmot, zlepšení komfortu odpružení a především lepší jízdní vlastnosti na méně kvalitních vozovkách. Jde především o směrovou stabilitu při jízdě i brzdění. Otázkou ovšem zůstává, jak se podařilo zajistit dostatečnou životnost většího počtu dílů nápravy, jež podléhají opotřebení, a zda to v běžném silničním provozu nepřinese zvýšené servisní náklady.
Převzato z časopisu