Představujeme
Autobusy IAA – Autobusy na veletrhu v Hannoveru
Jiří Štěpánek 23.12.2014 07:30
Součástí mezinárodního veletrhu užitkových vozidel IAA v Hannoveru byly i expozice všech hlavních výrobců autobusů.
I když autobusové exponáty a související komponenty, produkty a služby zabíraly poměrně malou část z celkové výstavní plochy, tak jejich význam byl velmi velký.
Isuzu. V expozici společnosti Anadolu Isuzu byl představen nový turistický autobus střední velikosti Visigo Euro VI s maximální kapacitou až 41 cestujících. Jedná se o novou koncepci konstrukce karoserie, výrobce poprvé v historii upouští od osvědčených tradičních postupů výroby autobusů s pevným rámem. Nové Visigo má základ vytvořený z pevné, avšak subtilní klece samonosné karoserie s motorem zabudovaným v zadní části. Proporcemi je nový autobus vhodný jak pro dálkovou dopravu tak i k linkové meziměstské přepravě a pohání ho šestiválcový motor Cummins Euro VI. Celková výška autobusu neumožňuje jeho zařazení do kategorie Coach HD, HDH, ale přesto má jeho zavazadlový prostor objem 5,5 m3. Autobus lze již ve výrobě vybavit toaletou a spací kabinou pro řidiče. Veškeré další vybavení včetně převodovky s automatickým řazením, účinné automatické klimatizace, retardéru, DVD přehrávače i couvací kamery je již v nabídce v základním provedení. S osazením nového motoru dochází také k novému značení nového výrobku, oficiální označení nyní je Anadolu Isuzu – Visigo. Model Euro VI v Čechách má kapacitu 35 cestujících, mezi jednotlivými sedadly z kůže je komfortní vzdálenost více než 77 cm. Nový Visigo Euro VI je osazený šestiválcovým motorem Cummins ISB 6.7 E6 250B o výkonu 187 kW s emisní normou Euro VI. Parametry výkonu motoru Cum-mins zaručují dynamické jízdní vlastnosti s nízkou spotřebou, spolehlivostí a výdrží. Dalším vystaveným autobusem byl 12metrový Citybus v třídveřovém provedení s motorem Cum-mins ISB6.7 Euro 6 s převodovkou ZF Eco-lite. Kapacita je 79 cestujících a autobus byl vybaven klimatizací o výkonu 39 kW.
Iveco. Expozici autobusů dominoval 12,5metrový univerzální autobus vhodný jak pro městskou, tak pro meziměstskou dopravu Crossway Low Entry. Byl v červených barvách Deutsche Bahn s motorem Tector 7 Euro 6 o výkonu 285 k s převodovkou ZF 6AP1200B Ecolife. Měl kapacitu 45 míst a dvě sklopná sedadla vedle řidiče a VDV řízením. Vystaven byl i 19místný minibus Daily Tourys s elektrickými dveřmi, somatizací, videem, lednicí a zadním vzduchovým odpružením a velkorysým objemem zavazadlového prostoru 2,5 m3. Ve výstavních prostorách vyhrazených motorům Euro VI Iveco předvedlo vysoce efektivní systém selektivní katalytické redukce HI-SCR, který je patentován společností FPT Industrial. Toto řešení umožňuje dosahovat vynikajícího vnitřního spalování díky přísunu venkovního vzduchu, a budou jím vybaveny motory Euro VI autobusy Iveco Bus. Tato inovativní technologie HI-SCR, chráněná řadou patentů, nabízí exkluzivní řešení, při němž není zapotřebí měnit EGR ventil (pro recirkulaci výfukových plynů) a DPF (filtr pevných částic), čímž se snižují celkové náklady. V kombinaci s moderním aerodynamickým designem pomáhá HI-SCR dále snižovat spotřebu paliva o 2,33 % ve srovnání s předchozí generací motorů Euro V, jak potvrzuje renomovaná německá nezávislá certifikační společnost TÜV.
MAN. O této značce píšeme v samostatném článku.
Mercedes-Benz. Kloubový městský autobus Citaro G je poháněn 7,7litrovým šestiválcovým motorem o výkonu 260 kW/1400 Nm se systémem Power Boost Systém (PBS). Vzhledem k nízké hmotnosti motoru a malému úložnému prostoru se kapacita míst pro cestující zvětšila o osm cestujících. Úplně nový je větší barevný informační panel s novým ovládáním vytápění, větrání a klimatizace. Meziměstský autobus Integro byl představen nové variantě 13,32 m s motorem splňujícím normu Euro 6. Dálkový autobus Tourismo má nové bezpečnostní prvky. Track Assistant (SPA) zjistí pomocí kamerového systému za čelním sklem pokud bus neúmyslně změní jízdní pruh nebo začne vyjíždět ze silnice. Další nouzový brzdový systém (AEBS) začne reagovat v případě možnosti kolize s jiným vozidlem, řidič je nejprve varován opticky a akusticky a vozidlo začne částečně brzdit. Pokud řidič nereaguje, vozidlo samo zastaví. AEBS tak může zabránit nárazu zezadu a výrazně snížit následky nehod při vyšších rychlostech. Další dálkový autobus Travego je vybaven novým systémem Active Brake Assis (ABA 3 3), který zastaví autobus v případě že se blíží nekontrolovatelně k pevné překážce. Další novinkou je prediktivní tempomat (Predictive Powertrain Control, který dokáže podstatně snížit spotřebu paliva. Nejmenším autobusem v expozici Mercedes-Benz byl minibus Sprinter s motorem Euro 6, který byl vybaven asistenčními systémy. Pro všechny modely Sprinter City je nyní v nabídce sedadlo řidiče otočné.
Otokar. Turecký výrobce představil 6 autobusů. Nejmenším byl 7,72 metrů dlouhý Navigo U SH určený pro meziměstský provoz. Je poháněn motorem Euro 6 Cummins ISBe 4.5 s automatickou převodovkou Alison, pro 33 sedících cestujících. Lze přepravovat i sedm vozíčkářů pomocí bočního bezbariérového výtahu a samozřejmě při snížení počtu běžných cestujících. Pro meziměstský provoz byl určen bus Navigo o délce 12,08 m, s motorem Cummins ISB6.7 Euro 6, automatickou převodovkou ZF a určený pro přepravu 53 cestujících. Pro městský provoz byl určen autobus Vectio C dlouhý 9,27 m s MAN Euro 6 motorem, převodovkou Voith Diwa6 a kapacitou 30 míst. Dvanáctimetrový třídveřový městský autobus Kent je určen pro 30 cestujících a pohání ho motor Cummins Euro 6 s převodovkou Voith Diwa6. Novinkou byl 8,39metrový turistický autobus Navigo T s 20 polohovatelnými sedadly, poháněný motorem Cummins ISBe4 Euro 6 s převodovkou Alison. O něco větší byl 10,1metrový autobus Vectio T s ZF Ecolifte převodovkou a 34 místy pro cestující.
Scania. Scania představila hybridní verzi městského LE linkového autobusu o délkách 12,0 a 14,8 m. Pro pohon je využit devítilitrový (který je stále certifikován pro bionaftu) s možností výkonových stupňů 250 k, 280 k a 300 k a není vybaven horním omezovačem rychlosti. Autobus je určen pro městské i příměstské kopcovité oblasti. Hybridní jednotka byla vyvinuta Scanií na základě převodovky Opticruise a baterie Magna Li-ion má kapacitu 5 kW. Většina komponentů je umístěna v hybridním střešním nosiči bez vlivu na vnitřní prostor autobusu. Celková hmotnost autobusu je 600 kg, většina na přední nápravu. Známý autobus OmniExpress 360 byl v Hannoveru předveden ve 14,2metrové variantě s 53 místy k sezení, volitelnými zadními dveřmi a zadní kuchyní. Autobus byl namontován na podvozku 6x2 s 13litrovým motorem Euro 6 a 12rychlostní převodovkou Opticruise. Scania představila i 13litrový motor pouze se systémem SCR. Dvounápravový autobus 12,9metrový Touring karosovaný v čínské společnosti Higer, montovaný ve Velké Británii bude nabízen pouze ve Francii a Beneluxu, kde je nejvyšší přípustná celková hmotnost 19 tun. Bude ho pohánět devítilitrový motor Scania o výkonu 360 k a bude mít namontovaný boční bezbariérový výtah francouzské výroby.
Solbus. Na venkovní ploše byl představen městský autobus Solcity 18 pro 175 stojících a 49 sedících cestujících, poháněný motorem na zemní plyn. Bylo předvedeno snadné a rychlé plnění zásobníku autobusu zemním plynem. Nízkopodlažní autobus Solcity 18 je poháněn ISLG 8,9litrovým plynovým motorem Cummins s možností převodovky Voith nebo ZF převodovkou. LNG je uložen v zásobníku v zadní části.Systém větrání a indikace metanu senzory zajišťuje bezpečnost provozu, i když na rozdíl od CNG je zemní plyn dodáván bez přidané zapáchající směsi.
SOR. Český výrobce SOR představil jako novinku nízkopodlažní elektrický autobus délky 11,1 metru, s rozvorem 6320 mm a maximální hmotností 16 500 kg. Třídveřová verze je určena pro přepravu 92 pasažérů. Změnil se design karoserie s tím, že vyniká nový facelift zaoblením předního panelu a opticky protaženým čelním sklem až k úrovni nárazníku, který dodává autobusu příjemný a odlehčený vzhled. Celkový dojem významně mění i vysoké boční prosklení, přičemž jeho spodní strana se takřka dotýká horního okraje schrán. Boční opláštění je z hliníkových plechů za použití korkové izolace. Nově je také navržena konstrukce střechy a stropu, namísto obvyklého příhradového rámu je zde použitý sendvičový panel. Interiér je koncipován podobně jako u autobusu městské dopravy řady SOR NB, včetně obvyklých ploch pro umístění reklamy. Pro osvětlení je pro úsporu elektrické energie použito maximum LED světel, jak v interiéru tak i u provozního osvětlení autobusu. Asynchronní elektromotor má výkon 120 kW/968 Nm, Lithium-iontová baterie Winston má kapacitu 172 kW. SOR také pracuje s firmou Konvekta na novém klimatizačním systému. Druhý podobný autobus je ve výrobě a oba budou dlouhodobě zkoušeny v České republice – jeden v Praze a druhý v Hradci Králové.
Temsa. Další turecký výrobce, známý i u nás, Temsa předvedl nové verze autobusů poháněných motory splňujícími normu Euro 6. MD 12 (Safari), LD 12 a MD9 midicoach. MD 12 dostal nový vzhled přední i zadní části i modernější interiér a je poháněn motorem Euro 6 DAF (Paccar MX11, zatímco LD, určený pro meziměstskou dopravu pohání motor Cummins o výkonu 290 k. Autobusy Temsa se prodávají i ve Velké Británii.
Van Hool. Hlavním exponátem byl v Hannoveru zájezdový model Van Hool EX. Bude vyráběn v nové makedonské automobilce ve Skopje, i když vystavené autobusy na IAA byly vyrobeny v Belgii. Výroba se soustředí nejprve na dvounápravové modely na 12,48metrový EX 15H, který je 3805 mm vysoký a 13,26metrový a 3675 vysoký autobus EX16M, které byly v Hannoveru vystaveny. Další bude v létě příštího roku třínápravové EX16H o délce 13,26 m a EX17H o délce 14,22 m. Model 13,26 bude vyráběn v obou nápravových verzích. Všechny verze budou poháněny motory DAF (Paccar MX 11), přičemž pro dvounápravovou verzi je určen motor o výkonu 290 kW a třínápravovou 320 kW. Standardem bude manuální převodovka ZF AS-Tronic a automatická ZF Ecolife je k dispozici jako volitelné příslušenství. Mechanická specifikace má nezávislé přední zavěšení. Sedadla dodává turecká společnost Kiel Avance, klimatizace Sutrak, multimediální systém Profiline III, topení Webasto a LED osvětlení interiéru. Stávající řada TX (TX27 Astromega a TX21 Altano) je vyráběna v belgickém závodě. V expozici VDL nesměly chybět ani autobusy Futura FHD2-139/460 a Futura FMD2-129/330 a ze skupiny Citea – Citea LLE-120/255, na venkovní ploše nový kloubový autobus 180-SLFA/360 a Citea SLF-120 Electric. Multifunkční autobus Futura FMD2-129/330 je možno využít pro městskou, regionální i dálkovou dopravu. Autobus má sníženou podlahu 1250 mm, široké prostřední dveře doplněné výtahem, který bezpečně umožní nástup cestujících s invalidním vozíkem a kočárky. Je určen pro 53 cestujících + 1 + 1.
VDL. Společnost VDL Bus a Coach představila výběr zájezdových a linkových autobusů z rozsáhlého sortimentu VDL, včetně plně elektrického městského autobusu VDL Citea Electric. Zajímavý byl multifunkční autobus VDL Futura FMD2-129/330, který lze využít jak pro dálkovou, tak i městskou a regionální dopravu. Autobus má sníženou podlahu na úroveň 1250 mm, široké prostřední dveře doplněné výtahem, které bezpečně umožní nástup cestujících s invalidním vozíkem i kočárky a kapacitu 53 + 1 + 1. Autobus má identický přední panel s Futurou FHD2, který je navržen tak, aby splňoval optimální kombinaci podmínek ergonomie, bezpečnosti a efektivity provozu. Má malou hmotnost, nižší spotřebu paliva, vysokou přepravní kapacitu, velký zavazadlový prostor a nízké provozní náklady. Nová Futura je k dispozici ve dvou délkách – FMD2-122 o délce 12,2 m a FMD2-129 s délkou 12,9 m. Pohon nové generace tvoří motory DAF Euro 6, MX-11/24 (240) a MX-11/270 (271 kW). Motory lze kombinovat s 6stupňovou manuální převodovkou Eco Shift ZF, AS Tronic 12rychlostní poloautomatickou převodovkou a ZF Ecolife 6stupňovou poloautomatickou převodovkou.
Volvo. Jako první exponát byl vystaven Volvo 7900 Hybrid Electric s plug-in technologií, která snižuje spotřebu paliva a oxidu uhličitého až o 75 % v porovnání s konvenčním autobusem s dieselovým pohonem, přičemž celková spotřeba energie je snížena o 60 %. Volvo 7900 Electric také snížil celkový hluk provozovaného autobusu, pracuje v elektrickém režimu a jede až 70 % trasy tiše a bez emisí. Nabíjení na koncových stanicích trvá 6 minut, autobus je vybaven elektrickým motorem, který je napájen lithiovými bateriemi a k dispozici je také malý vznětový motor. Délka autobusu je 12 m, výška 2550 mm, šířka 3580 mm, kapacita je 95 cestujících, počet míst k sezení 32 + 1. Elektrický motor je Volvo I-SAM o výkonu 150 kW, točivý moment max. 1200 Nm, převodovka Volvo I-Shift a lithium-iontová baterie o napětí 600 V o kapacitě 19 kWh. Města Hamburk, Lucembursko a Stockholm bude realizovat nový sběrnicový systém a plánují nasazení autobusů Volvo 7900 Hybrid Electric.
Převzato z časopisu