Představujeme
Autobusy – Autobusy konkurují metru
-red- 14.06.2012 13:39
Označení Bus Rapid Transit (BRT) se používá pro velkokapacitní systémy městské hromadné dopravy založené na zpravidla velkokapacitních autobusech.
Kapacita takového systému je často srovnatelná s kapacitou metra, náklady na vybudování a provoz však bývají ve srovnání s kolejovými systémy velmi nízké a doba výstavby relativně krátká. Typické znaky systémů BRT jsou rychlost a komfort. Je samozřejmě nutné vyhradit jízdní pruhy pro BRT a přijmout opatření pro významné preference pro tento systém na místech, kde vyhrazené jízdní pruhy nejsou. Intervaly mezi jednotlivými spoji jsou často pouze v řádech desítek sekund, což je nutné pro dosažení požadované kapacity jízdního a komfortu. Dalším úkolem pro úspěšný provoz BRT je řešení zastávek a odbavovacího systému, které musí zajistit jednoduchý a rychlý nástup a výstup velkého počtu cestujících a snadnou možnost přestupu na navazující spoje. Proto je výběr jízdného zpravidla elektronický a řeší se pokud možno před nástupem do vozidla. Dalším velmi důležitým předpokladem je technická úroveň a spolehlivost autobusů nasazených na systém BRT.
Specifické požadavky na autobusy pro systémy BRT:
- velká přepravní kapacita
- mimořádná spolehlivost v provozu
- jediný nepojízdný autobus na nevhodném místě může omezit provoz celého systému
- dobrá dynamika a vynikající jízdní vlastnosti i při velkých rozměrech vozidla a velkém zatížení
Příkladem úspěšného fungování systému BRT je turecký Istanbul. Tato dvanáctimilionová metropole se potýká s beznadějně přeplněnými silnicemi, přičemž průměrná rychlost na dálnicích ve špičce se pohybuje pod 10 km/h a nejvíce kritickými body jsou mosty. Místo drahé výstavby podzemní dráhy zvolil magistrát Istanbulu systém autobusové dopravy BRT Metrobüs, přičemž na trasy Metrobüsu byly nasazeny autobusy Evobus MB CapaCity. V Istanbulu jezdí průměrnou rychlostí 40 km/h při průměrné vzdálenosti zastávek 1,3 km a intervalu ve špičce 15 sekund. Pro srovnání průměrná rychlost pražského metra je 35,5 km/h. V Istanbulu je Metrobüs od roku 2007, kdy byla zprovozněna první osmnáctikilometrová etapa. Nyní dosahuje 42 km a připravuje se další prodloužení. V systému je 33 zastávek, jezdí 315 autobusů ve špičce v patnáctisekundovém intervalu mezi spoji ve špičce. Dokáže přepravit 600 000 cestujících denně, což je srovnatelné s linkou pražského metra. Systém BRT však není určen pouze pro megapole ale i pro mnohem menší města – například ho úspěšně provozuje francouzské Nantes s 290 tisíc obyvatel. Takže BRT může být alternativním řešením dopravy v českých městech v době úsporných rozpočtů.
Převzato z časopisu