Představujeme
Autobusy – Dobré řešení
Otto Langmaier 12.09.2014 06:18
Automobilová doprava se v současnosti podílí na množství škodlivých emisí v ovzduší zhruba ze 30 %. Je tedy nepochybné, že má také negativní vliv na kvalitu života obyvatel.
Problém se vedle osobních automobilů, kterých je mimochodem drtivá většina, týká také veřejné dopravy. V porovnání se sférou osobních vozidel je tomu však řádově jinak. V České republice dnes jezdí podle údajů Centrálního registru vozidel kolem 20 tisíc autobusů veřejné dopravy, které přepraví ročně přes dvě miliardy osob. Osobních vozidel je celkem na cestách a silnicích v ČR provozováno na čtyři miliony! Alarmující je stáří a stav vozidel veřejné dopravy, které v průměru slouží kolem 15 let a většina z nich zcela pochopitelně nesplňuje nejpřísnější emisní normy Euro VI. Přitom investice do vozidel například s alternativními pohony zemním plynem se za předpokladu vysokých dotací ze strany EU, nízké spotřební daně a relativně stálé situace na trhu se zemním plynem může vrátit poměrně rychle.
Pomalá obnova
Rychlejšímu rozvoji ekologické hromadné dopravy, která svým způsobem řeší emisní problém zejména ve velkých městech podle odborníků nic nebrání. V současné době jsou na trhu pro potřeby městské hromadné dopravy k dispozici alternativy v podobě vozidel hybridních, na stlačený zemní plyn nebo elektřinu. Ty se ale samozřejmě liší nejen svými emisními, ale také ekonomickými vlastnostmi. Ekologické předpoklady hovoří ve prospěch stlačeného plynu (CNG) i elektřiny, které v porovnání s motorovou naftou produkují výrazně menší množství emisí. Díky přechodu na alternativní pohon lze v některých případech dosáhnout snížení emisí až o 90 %. Vozidla s alternativním pohonem v tomto smyslu totiž neprodukují téměř žádné, anebo opravdu žádné, saze. Například zemní plyn má při spalování téměř nulové pevné prachové částice, se kterými má právě Česká republika velký problém. Mají totiž karcinogenní a mutagenní účinky. Ve veřejné dopravě se dnes v ČR mohou lidé setkat s autobusy na CNG. Například město Tábor dnes provozuje 38 autobusů na CNG a ročně šetří miliony korun na pohonných hmotách. Provozní náklady u autobusů a vozidel komunální techniky na CNG jsou mezi 50 až 60 % oproti pohonu na naftu. V roce 2013 úspora proti naftě činila 4,3 miliony Kč. Město odhaduje, že prostředky vložené do modernizace vozového parku se mu vrátí díky levnějšímu provozu do čtyř až šesti let.
Štědré dotace
K rychlé návratnosti nákladů na nákup vozidel hromadné dopravy na alternativní pohony lze navíc přispět pomocí státních dotačních titulů a zdrojů Evropské unie. Letos byl z Operačního programu Životní prostředí podpořen například nákup CNG autobusů pro účely městské hromadné dopravy stejně jako výstavba nových čerpacích stanic na zemní plyn. „Hlavním cílem podpory čisté mobility je pro nás snižování emisí znečišťujících látek,“ potvrzuje Jana Taušová z tiskového oddělení Ministerstva pro životní prostředí. Sdružení dopravních podniků ČR, které sdružuje 19 největších provozovatelů městské dopravy v České republice, se staví k většímu nakupování ekologických vozidel pozitivně: „Jsme toho názoru, že v současné době již není ve srovnání s naftou rozhodující ekologický vliv CNG, ale zejména ekonomický, spojený s podporou nákupu vozidel, výstavby plnicích stanic a zejména daňové zvýhodnění CNG. V posledních letech proběhla ve většině podniků masivní obnova vozového parku, často s podporou fondů EU, za autobusy s pohonem CNG. Další se k tomuto kroku chystají.“ vysvětluje Antonín Macháček, výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků ČR. „Vedle rozvoje využívání CNG podporujeme také elektromobilitu,“ uzavírá. Mějme však na paměti onu základní premisu výhodnosti alternativních pohonů – dotační podporu na jejich pořízení, nízkou spotřební daň CNG a vzhledem k opravdu malému počtu elektromobilů na našich cestách též nezájem producentů elektřiny na jejím podstatném zdražení pro nabíjení těchto vozidel. Jako všechno v naší spotřební společnosti se i tento stav může velmi rychle změnit – jako lusknutím prstů – a také, že se jistě jednou, dříve nebo později (ale spíše dříve) změní.
Převzato z časopisu