Představujeme
66. IAA HANNOVER – Myšlenky hnací silou pokroku
Branko Remek 22.12.2016 05:26
Představujeme
Letošní autosalon v Hannoveru ukázal nejčerstvější novinky ze sfér užitkových vozidel, ale také dominující trendy.
Podle pořadatele, společnosti německých automobilových inženýrů VDA, bylo na 66. IAA představeno 330 světových a dalších 100 evropských premiér mezi užitkovými vozidly všech kategorií. Automobilový průmysl se vzpamatoval z recese konce prvního desetiletí třetího tisíciletí a je na vzestupu. V Hannoveru se to projevilo v počtu vystavovatelů a exponátů, bylo jich zde 2000 z 52 zemí světa. Zajímavé je, že z Čínské lidové republiky jich pocházelo 230. Nizozemská společnost DAF, patřící do severoamerického koncernu PacCar (Pacific Cars), představila program roku 2016 v předstihu (viz AR 6/´16). Zcela nenápadný byl v Hannoveru experimentální vůz nabitý informačními technologiemi pro koordinovanou jízdu v koloně, tzv. platooning. Ve zkouškách tvoří kolonu dva vozy, resp. soupravy, ten druhý a případně každý další vůz sleduje přesně jízdu předchozího. Daimler dokončil generační obměnu a vystavil vozy Mercedes-Benz lehké, střední a těžké řady Atego, Actros, Antos a Arocks. S třícípou hvězdou byly vystaveny i malé užitkové stroje Citan, Vito a Sprinter.
Mezeru mezi řadami Sprinter a Atego vyplňují koncernové automobily Fuso Canter z portugalského závodu v Tramagalu, z nichž jeden propagoval značku Pilsner Urquell. Autobusovou divizí koncernu je Evobus se značkami Mercedes-Benz a Setra. Magnetem hannoverské expozice byla vize budoucnosti v podobě tří elektromobilů pro rozvážkový provoz, od skříňové dodávky až po těžký „náklaďák“. Těmto i jiným studiím a konceptům se budeme věnovat později. Koncern Iveco, nyní pod hlavičkou CNH -Industrial (Case – New Holland; viz AR 8/´16), vznikl roku 1975 spojením italských značek Fiat Veicoli Industriali, Lancia Veicoli Speciali a OM, francouzské značky UNIC a německé Magirus. Italové jsou mistři designu, a nejen toho automobilového, kterému říkají „architectura de la carroseria“. Poprvé veřejně představenou a na IAA odhalenou kráskou byla vize tahače budoucnosti, vycházející z typu Stralis. Originální aerodynamická kabina, revoluční technické řešení přístupu a celá řada dalších koncepčních a konstrukčních detailů byly a jsou předmětem debat. Iveco patří k průkopníkům alternativních pohonů a paliv.
V nabídce jsou i motory Cursor 9 a Cursor 13 pro Stralis NP, upravené na zážehové plynové tak dobře, že výkonové parametry jsou zcela shodné s původní vznětovou verzí, a to při nižší ekologické zátěži. Celkové provozní náklady TCO jsou o 4 % nižší. MAN zaujme aerodynamicky optimalizovanou budkou působící odlehčeným dojmem, novou přístrojovou deskou s rozhlasovým přijímačem kombinovaným s navigací MMT a intuitivním ovládáním automatizované převodovky TipMatic. Z hlediska TCO jsou důležité snížení spotřeby a prodloužení servisního intervalu na 120 000 km. Světovou novinkou bylo v Hannoveru uvedení nejmenší řady TGE, jíž MAN vstupuje do segmentu dodávek. Při bližším ohledání však zjistíme, že je to vlastně VW Crafter, čerstvý nositel titulu Van of the Year 2017. Podobně jako Ford Transit je Crafter, podle hmotnostní kategorie, nabízen s předním pohonem a motorem napříč, nebo se zadním pohonem a motorem podélně. Samozřejmostí jsou i verze s pohonem 4x4 se spojkou Haldex a elektromobil s motorem 100 kW, 290 N.m.
Kapacita akumulátorů 432 kWh stačí na 200 km jízdy. Základní dodávka s vlastní hmotností 1,8 t má ložný objem 11,3 m3 a užitečnou hmotnost 1,7 t. Spolupráce MAN, Scanie a Volkswagenu je stále těsnější. Užitkové automobily VW nyní reprezentují řady Amarok, Caddy, Crafter a Transporter. V koncernu MAN zastřešuje divize Neoman autobusy MAN a Neoplan. Světovou novinkou byl „Coach“ Neoplan Tourliner. Ze silné evropské sedmy se jen zdánlivě vytratil francouzský Renault (Trucks), který společně s Mack Trucks (USA) a Volvo Trucks patří do koncernu Volvo. Nicméně Renault po ofenzivě z let 2013 a 2014 obnovil všechny své řady. Poutačem byl závodní speciál Renault MKR RaceTruck, jejž německý konstruktér Mario Kress dotáhl až na stupně vítězů. Scania představila svůj kompletní program včetně autobusů a jako novinku řadu těžkých automobilů, jejíž vývoj trval desetiletí a spolykal astronomickou sumu 20 miliard švédských korun. Dílo bylo odměněno titulem Truck of the Year 2017.
Ve stínu novinky byla neprávem opomíjena další vozidla včetně hybridu, motorů na LNG, edice Crown Edition a autobusů. Poutačem expozice Volvo byl tahač Iron Knight, s nímž Bjoern Boije Overbrink, exmistr Evropy v Truck Race, atakoval 270 km/h. Pikantní je, že David Vršecký s Buggyrou dosáhl v roce 2004 rychlosti 281,7 km/h a o dva roky později dokonce 286 km/h. Bohužel tyto rekordy nebyly dosud uznány. Upravené sériové ústrojí pohonu z tahače FH16 tvoří motor D13 s výkonem 1765 kW (2400 k) a impozantním točivým momentem 6000 N.m a dvouspojková automatizovaná převodovka I-Shift. Jen pro srovnání, motor pro vlajkovou loď FH 16 má výkon jen 551 kW (750 k) a točivý moment 3360 N.m. Novinky se soustředily na těžkou stavební řadu FM (viz AR 8/´16). Letošní autosalon v Hannoveru potvrdil, že v konstrukci užitkových vozidel je vývoj překotný. Od fosilních paliv směřuje k biologickým a dalším alternativním, tj. hybridním pohonům či k čistě elektrickému pohonu. Dnes již všichni velcí výrobci takováto řešení nabízejí.
Stále však jsou komplikovaná a drahá a uživatel k nim přistoupí jen tehdy, je-li k tomu legislativou donucen. Stopa České republiky na IAA byla jen málo zřetelná. Na volné ploše se tísnily dva vozy Tatra 158 Phoenix, překvapivě tahač 4x4 a standardní třístranný sklápěč 6x6. V autobusové hale č. 11 měl ale samostatnou expozici SOR Libchavy, jenž vystavil svůj nejúspěšnější autobus „hrbáč“, kterému se v Německu přezdívá „ptakopysk“, a absolutní novinku, městský elektrobus, jehož pozoruhodný design je dílem českého -architekta. Patrik Kotas, zakladatel oboru Průmyslový design na Fakultě architektury ČVUT v Praze, je veřejnosti znám svými úspěšnými díly v oblasti veřejné dopravy včetně plzeňské článkové tramvaje Škoda TR14 For City nebo pražské stanice metra Střížkov. Poslední český zástupce Irisbus (Karosa) byl anonymně skryt v expozici autobusů Iveco.
Převzato z časopisu