Představujeme
66. IAA Hannover – Svátek pro truckery!
Branko Remek 11.10.2016 05:48
Technika
Automobilovému průmyslu se v posledních letech růstem o 5 až 15 % daří a výrobci i prodejci hlásí do statistik rekordní čísla. Jak je na tom trh s užitkovými vozidly?
Sdružení automobilového průmyslu VDA, pořadatel tradiční německé IAA v Hannoveru, tedy největší evropské výstavy užitkových vozidel všech kategorií, pozvala v červnu do Frankfurtu nad Mohanem na tradiční Workshop zástupce výrobců a organizací a přední odborné novináře. Z celkového počtu 240 účastníků byla více než jedna třetina pořadatelů a přednášejících, přičemž jen pro VIP přednášející byly rezervovány první dvě řady velkého sálu. Mezi novináři z celého světa se bohužel ztrácel pouhý tucet expertů ze zemí Visegrádské čtyřky, přičemž dominovalo sedm kolegů z Polska. Zřejmě v Česku, Maďarsku a na Slovensku je těch skutečně odborných novinářů opravdu málo...
Celodenní jednání, složené z pěti bloků prezentací a panelových diskuzí, zahájil prezident VDA Mathias Wissmann a po něm se po 15 minutách střídali reprezentanti společností Daimler, Volkswagen, Krone, UPS Europe, CNH – IVECO, MAN, Volvo, Schmitz, Scania, VDV a dalších. Experti a zástupci automobilového průmyslu se většinou věnovali výsledkům výzkumu a vývoje v oblasti silniční dopravy a odhadům blízké i vzdálenější budoucnosti, někteří s výhledem až do roku 2040. Přístupy byly různé, ale ve výstupech panovala vzácná shoda názorů, směřující k dalšímu vývoji nákladní automobilové dopravy. Dominantními hesly se stávají digitalizace všech řídicích a komunikačních systémů a konektivita, tj. průběžné propojení dopravců, vozidel, servisů a záchranných složek. Značná pozornost se věnuje konceptu vytváření skupin složených ze tří až deseti standardních jízdních souprav s odstupy minimálně 15 m (tzv. Platooning), v nichž druhý a další vůz v koloně ušetří až 15 % paliva. Problémem, který řeší legislativa, však je „kdo pojede první“? Do popředí zájmu vystupuje vozidlo s autonomním řízením, tedy vozidlo řízené přes satelitní navigaci s využitím všech známých jízdních asistentů. Tahouny v této oblasti jsou Daimler, Volvo a Scania, kteří takové stroje zkoušejí v povrchových dolech (Scania dokonce i čtyřnápravový oboustranný sklápěč bez budky řidiče!). Co se techniky vlastních vozidel týče, vývoj je zřetelný. Od fosilních paliv směřuje k palivům biologickým a k tzv. alternativním pohonům, tj. hybridním pohonům a čistě elektrickému pohonu. Přestože vývoj akumulátorových baterií je v posledních letech značný, jejich technicko-ekonomické parametry jsou stále hluboko pod úrovní energie kapalných paliv. Právě proto se zkouší i trolejová silniční trakce „Troleytruck“. Pionýry jsou zde Scania (VW – MAN) a Sie-mens, kteří postavili severně od Stockholmu u města Gävle první elektrifikovaný úsek dálnice v délce 22 km. U nás byl mimochodem podobný zkušební úsek postaven již v padesátých letech mezi Jáchymovem a továrnou na trolejbusy Škoda v Ostrově nad Ohří. Legislativně zatím ne zcela zvládnutou možností jsou tzv. dlouhé soupravy (do 25,25 m), v nichž dvě soupravy „long vehicle“ přepraví stejné množství zboží jako tři standardní „eurosoupravy“ (18 m). Právě zde může EU dokázat, zda je k něčemu dobrá, úspora jednoho řidiče je totiž hmatatelným přínosem. Flexibilní silniční doprava si stále udržuje náskok před dopravou železniční, a to dokonce i na dálkových euro-asijských trasách. Jelikož letošní 66. IAA Hannover startuje ve dnech redakční uzávěrky zářijového Automobilu, vrátíme se do Hannoveru přehledem nejdůležitějších novinek v příštím vydání.
Převzato z časopisu