Představujeme
Autobusy – Autobusy Scania Touring
Komerční prezentace 08.04.2016 05:21
Švédská společnost Scania je známá především jako výrobce nákladních vozidel, nicméně významnou roli v jejím portfoliu hrají také autobusy všech typů.
A to městské, příměstské a samozřejmě i ty určené pro dálkovou přepravu. V tomto segmentu je možné volit ze tří modelů, které se liší designem, vyrábějí se v různých destinacích, ale společný mají výjimečný design, špičkové dílenské zpracování a hlavně prvotřídní pohonné jednotky Scania Euro 6. Momentálně nejoblíbenější typ autobusu Scania mezi českými zákazníky – Scania Touring – byl vyvinut v úzké spolupráci s čínskou karosárnou Higer. Právě díky této spolupráci vyrostla už v roce 2006 ve městě Sužou u Šanghaje samostatná výrobní linka Scanie, jejíž kapacita dosahuje 3000 autobusů ročně. Scania Touring HD se začal prodávat v roce 2010 a k dispozici je ve dvou verzích: HD12 a HD14. Jak už název napovídá, tyto verze značí délku 12, respektive 13,7 metrů. Interiér poskytuje 49 (u 12 m) až 57 (u 13,7 m) nastavitelných sedadel pro cestující s tím, že všechna jsou vybavena bezpečnostními pásy. Prostory pro zavazadla se vzduchotlakovým otvíráním víka vzhůru pak mají velkorysý objem 9 m3.
Autokar je nabízen ve dvou úrovních vybavení – Comfort a Premium. Obě verze zahrnují kabinu s chemickým WC situovanou u prostředních dveří, za příplatek i kuchyňský koutek. Klimatizační jednotka instalovaná na střeše vozidla společně s výměníkem topné soustavy jsou standardními prvky, přídavné topení doplňkovým. V základní výbavě nechybí ani videopřehrávač se dvěma sedmnáctipalcovými monitory instalovanými v přední a střední části vozidla. O pohon Scanie Touring se může postarat jeden ze tří třináctilitrových agregátů ve výkonových variantách 410, 450 a 490 k. Unikátní jsou v této společnosti motory 410 a 450 k, které je možné dodat ve variantě, kdy pro následné zpracování výfukových zplodin využívají výhradně systém SCR, tudíž jsou jednodušší, lehčí a velmi úsporné. S výjimkou už zmiňovaných motorů bez EGR je pak možné všechny motory Scania Euro 6 provozovat až na 100% bionaftu. O přenos síly na nápravy se stará osmi nebo dvanáctistupňová převodovka s automatickým řazením Scania Opticruise. Standardem se v komerční dopravě stává telematika, a proto jsou všechny autokary Scania vybaveny jednotkou C200. Ta sbírá data z jízdy vozidla, vyhodnocuje je a zaznamenává události, které nastaly během jízdy. Jde například o vytáčení motoru, překračování povolené rychlosti, prudké brzdění či zrychlování, jízda mimo zelené pásmo, použití retardéru, jízda na neutrál, zapojení odběru výkonu a další faktory, které je možné definovat podle požadavků. Zatímco telematika je běžnou součástí téměř všech nových vozidel, tak systém AEB (Advanced Emergency Braking) lze zatím považovat za unikátní a poměrně neobvyklý bezpečnostní prvek. Kombinace radaru s dlouhým dosahem a kamery zajišťují kontrolu prostoru před vozidlem, a pokud se objeví překážka – ať už stojící nebo pomalu se pohybující – vozidlo automaticky začne brzdit a zabrání nehodě.
Převzato z časopisu