Představujeme
Czechbus 2015 – Největší přehlídka autobusů v České republice
Jiří Štěpánek 07.12.2015 05:53
Závěr listopadu patřil na pražském holešovickém Výstavišti autobusům i výrobcům vybavení autobusů a garážové a servisní techniky. Konal se totiž již pátý ročník veletrhu Czechbus.
Electric bus. Ostravská firma předvedla na Czechbusu prototyp elektrického nízkopodlažního autobusu, který by se měl začít sériově vyrábět ve druhé polovině příštího roku ve verzích 10,5 m, 12 m a 18 m. Byly zatím vyrobeny dva autobusy a vystavený model měl centrální synchronní motor LSM 380–3400 o výkonu 155 kW s kapalinovým chlazením a délku 12 metrů. Trakční akumulátory mají kapacitu 190 kWh a 265 kWh.
Evobus. V expozici Evobusu byl vystaven Mercedes-Benz Citaro NGT, který měl světovou premiéru na veletrhu v Kortrijku. Je poháněn novým plynovým motorem M 936 G s čistým spalováním, s vysokým výkonem a nízkými emisemi, přičemž potřeba pohonných hmot klesá přibližně o 15 až 20 procent. Vozidlo S 418 LE business znamená rozšíření portfolia nízkopodlažních meziměstských autobusů Setra a přináší společnosti efektivní využití modulárního systému třídy MultiClass 400. Díky tomuto rozšíření dosahuje celkový počet vozidel skupiny Setra MultiClass 400 třinácti různých modelů. Délka autobusu je 14 m. Je konstruován jako nízkopodlažní vozidlo s nízkým vstupem a v zadní části neobsahuje žádné schody. Poháněn je úsporným šestiválcovým motorem OM 470 dodávaným s úrovněmi výkonu 265 kW (360 k) a 290 kW (394 k). Autobus je ve standardním provedení vybaven šestistupňovou manuální převodovkou GO 210.
Isuzu. V expozici společnosti Turancar CZ byl model turistického autobusu střední velikosti Visigo s maximální kapacitou až 41 cestujících. Vyznačuje se novou koncepcí konstrukce karosérie, s velmi povedeným designem. Výrobce poprvé v historii upustil od osvědčených tradičních postupů výroby autobusů s pevným rámem, Visigo má základ vytvořený z pevné, avšak subtilní klece samonosné karoserie s motorem zabudovaným v zadní části. Proporcemi je autobus vhodný jak pro dálkovou dopravu, tak i k linkové meziměstské přepravě. Autobus pohání šestiválcový motor Cummins Euro 6. Zavazadlový prostor má objem úctyhodných 5.5 m2. Autobus lze již ve výrobě vybavit toaletou a spací kabinou pro řidiče.
Iveco. Na vnitřní expozici byly vystaveny autobusy Magelys Pro 12,8 m s motorem Cursor 9, který se zúčastnil akce Coach Euro Test, konané letos v červnu v Plovdivu, kde získal titul Coach of The year 2016. Dále Urbanway 18 m s motorem Cursor 9, který slouží k přepravě cestujících Karlových Varů. Na venkovní ploše byla prezentována kompletní produktová řada Iveco Bus Urbanway 12 m CNG s motorem Cursor 8, Crossway LE City 12 m s motorem Tector 7, Crossway Line 10,8 m s motorem Tector 7, Magelys Pro 12 m s motorem Cursor 9, minibus Daily Tourys a městský autobus z produktové řady Heuliez Bus GX137 s motorem Tector 7.
MAN. Společnost MAN Truck & Bus Czech Republic zase předvedl letošní novinku, která je od července k dostání i pro naše dopravce – patrový prémiový autobus Neoplan Skyliner Euro 6. U tohoto autobusu, jehož výroba byla obnovena právě s použitím agregátu EURO 6, jsou pozoruhodné výsledky snížení spotřeby pohonných hmot díky konstrukci optimalizované z hlediska aerodynamiky – s hodnotou cw = 0,41 má Syliner hodnotu odporu vzduchu na úrovni moderního vanu střední třídy.
Scania. Představený hybridní autobus s motorem Euro 6 certifikovaným k provozu na stoprocentní bionaftu (výkonový stupeň 320 k). Nízkopodlažní autobusy mohou být specifikovány pro pohodlný provoz ve městě, stejně jako na příměstských nebo dálkových linkách. Srdcem hybridního hnacího ústrojí je 9,3litrový motor Scania ve výkonových stupních 250, 280 nebo 320 k, přičemž poslední varianta je vybavena výhradně technologií SCR a je kompatibilní až se stoprocentní bionaftou. Motor je propojen se standardní 12stupňovou mechanickou převodovkou Scania se systémem automatizovaného řazení Scania Opticruise. Mezi motor a převodovku je zařazena hybridní jednotka tvořená elektrickým soustrojím (elektromotorem a generátorem) a automatickou spojkou. Jmenovitý výkon elektrického soustrojí činí 150 kW, točivý moment je 1050 Nm.
Solaris. Společnost Solaris představila vozidlo nové generace – nízkopodlažní Urbino 12 LE, které bylo vyrobeno především pro příměstské linky a InterUrbino – vozidlo pro příměstskou a meziměstskou dopravu. Během vývoje autobusu Urbino 12 LE došlo k odlehčení hnací nápravy a rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti na nápravy. K lepším parametrům rozložení hmotnosti přispělo i přemístění všech vzduchojemů do přední části vozu a umístění palivových nádrží do prostoru nad jednotlivé podběhy v přední části vozidla. Představený model byl vybaven motorem Cummins ISB6.7.
SOR. Jedním z letošních exponátů na venkovní ploše byl městský nízkopodlažní autobus SOR NB 12 v technickém a barevném provedení pro polského zákazníka. Meziměstský autobus SOR LC 12 byl prezentován v pravém křídle průmyslového paláce společně s elektrobusem EBN 11, který byl vybaven dvoupólovým pantografem pro dobíjení z tramvajové sítě a jezdí zkušebně na lince pražského dopravního podniku.
VDL Bus & Coach. Na Czechbusu byl vystaven dálkový autobus FHD2 129-370 MX11. Pohání ho 10,8litrový motor DAF-MX11-370 Euro 6 o výkonu 271 kW o max. krouticím momentu 1600 Nm při 1000–1650 ot./min-1. Autobus byl vybaven automatickou převodovkou ZF AS Tronic 12 AS 2301 BO s intardérem ZF. Autobus je vybaven brzdovým systémem EBS (elektronický brzdový systém), Elektronickou kontrolou stability ESC, integrovaným retardérem na brzdový pedál, brzdovým asistentem („Brake Assist“), vysoušečem vzduchu, antiblokovacím systémem ABS, regulací prokluzu ASR a kotoučovými brzdami (ZF, Knorr) na přední a zadní nápravě a parkovací brzdou na zadních kolech. Brzdový systém je vybaven senzory brzdových destiček s indikátorem opotřebení se signalizací na přístrojovém panelu.
Volvo. Vystavený autobus Volvo 9700 má nový lehčí 11litrový motor splňující normu Euro 6. Byla u něj snížena spotřeba paliva a byl zachován výkon i točivý moment. Spolu s vyspělým systémem řízení motoru a dvanáctistupňovou převodovkou Volvo I-Shif lze zvýšit efektivitu a zároveň snížit firemní náklady na pohonné hmoty. Pro splnění této normy se rozhodli ve Volvu uplatnit širší přístup, než jen zaměření se na inovativní řešení v podobě dočišťování výfukových plynů. Nové motory jsou lehčí a účinnější, což snižuje spotřebu paliva a tudíž i emise a spotřebu aditiva AdBlue.
Podstatnou součástí veletrhu byly opět doprovodné programy – workshopy a semináře a hlavně tři celodenní konference. Ve středu 25. 11. se konala Veřejná doprava „on line“, organizovaná Sdružením pro dopravní telematiku, ve čtvrtek 26. 11. konference Elektrické autobusy pro město IV (Consulting Services – Proelektrotechniky.cz, Sdružení dopravních podniků ČR). Další akcí byla celodenní konference Zkapalněný zemní plyn LNG v silniční dopravě v první den veletrhu, dále konference Elektrické autobusy pro město IV.
Převzato z časopisu