Představujeme
Czechbus 2013 – Úspěšný autobusový veletrh
Jiří Štěpánek 06.01.2014 09:58
Na Výstavišti v pražských Holešovicích se konal od 14. do 16. listopadu již třetí ročník Středoevropského veletrhu autobusové dopravy Czechbus 2013.
Na Czechbusu bylo k vidění 48 autobusů, z toho 14 českých premiér. Na výstavní ploše 8100 m2 se prezentovalo 19 značek autobusů od předních domácích i světových výrobců. Představeny byly autobusy všech velikostních kategorií od minibusů až po luxusní autokary včetně historického autobusu. Veletrh shlédlo 3874 návštěvníků. Veletrh měl tři základní komodity – producenty autobusů, výrobce komponentů pro autobusy a sekci Autodílna pro servisní a garážovou techniku. Představila se téměř dvacítka renomovaných značek autobusů i minibusů jako Iveco Bus, SOR, Solaris + Škoda Electric, MAN, Volvo, Evobus, Scania, Yutong, Turancar – Isuzu, SKD Trade, KHMC (Mercedes-Benz Sprinter), Buzola Bus Design (Mercedes-Benz Sprinter, Otokar), Rošero-P (First), Sprintcar BUS (SprintCar). Nechyběly ani historické autobusy, například dokonalá replika kloubového busu RTO-K, postaveného podle původní dokumentace z roku 1964 či historická Karosa. V oblasti výrobců komponentů a servisní a garážové techniky se představily firmy Miteral, Maha Consulting, AD technik, Autotech-VT, Webasto, Audol, GET Automotive, Eberspächer, ADIP, Bustec, Herrman, Enatruck, Inzertbus, AZ dekorace, ANVITrade, CIEB Kahovec, Ster, Molpir. Kromě expozic nabídl veletrh i množství odborných doprovodných programů. Proběhla celodenní konference Veřejná doprava „on line“ připravená Sdružením pro dopravní telematiku. Zajímavý byl workshop věnovaný provozu a servisu busů s automatickou převodovkou, organizovaný Sdružením dopravních podniků ČR, kde vystoupili zástupci společností Pakra-ZF, VOITH Turbo a Nimda – Allison a také pražského Dopravního podniku. Dva semináře, jeden pro dispečery dopravců a druhý pro studenty středních dopravních škol, připravilo Centrum služeb pro silniční dopravu, dalším seminářem se prezentovalo Centrum dopravního výzkumu a další. Pod garancí časopisu AutoEXPERT se konaly přednášky a workshopy v rámci Dne garážové a servisní techniky.
Busola Bus Design. Zabývá se výrobou a přestavbou minibusů na podvozcích Mercedes-Benz, Volkswagen, Ford a Iveco. Na veletrhu byly prezentovány 4 minibusy MB Sprinter 519 CDI/XL jak v luxusní tak i jednodušší verzi. Buzola také zastupuje společnost Otokar a na výstavě byla představena novinka na českém trhu linkový autobus Vectio T s kapacitou 39+1+1.
Evobus. V expozici společně s časopisem Dopravák byl vystaven vítěz „Bus of the Year 2013“ městský autobus Mercedes-Benz Citaro. V provedení s emisní normou motoru Euro 6 se podařilo u Citara snížit spotřebu pohonných hmot a dosáhnout výborných výsledků při měření emisí.
Isuzu Turancar. V expozici této společnosti byla vystavena letošní novinka – malokapacitní bus ISUZU NEW NOVO Ultra. Vychází z modelu TURQUOISE. Karoserie je tvořena kompaktní ocelovou svařenou klecí z uzavřených profilů, je potažena ocelovým plechem s ošetřením v kataforézní lázni. Čtyřválcový motor ISUZU 4HK1E5C splňuje emisní normu EURO 5 EEV (EGR + DPD filtr), je typu Common-Rail Turbo diesel s intercoolerem, o objemu 5193 cm3 a výkonu 140 kW/2600 r.p.m., krouticí moment 513 Nm/1600 – 2600 r.p.m.
IVECO BUS. Společnost představila zcela novou produktovou řadu Euro VI. Byly představeny tři autobusy. Urbanway 12 m s motorem Cursor 9 Euro VI je zcela nový autobus pro dopravu ve městech. Crossway Low Entry City 10,8 m s motorem Tector 7 Euro VI je univerzální autobus pro městský i meziměstský provoz. Crossway Line 12 m s motorem Tector 7 Euro VI je ideální pro přepravu na krátkých a středně dlouhých tratích.
MAN. V expozici MAN Truck a Bus CZ byl představen městský autobus MAN Lionś City M poháněn šestiválcovým řadovým motorem D 0836 LOH se vstřikováním Common Rail, který splňuje emisní normu Euro 6, o výkonu 184 kW/2300ot/min-1 a zdvihovém objemu 6871 cm3 a maximálním točivém momentu 1000 Nm. Dále byl vystaven linkový autobus MAN Lionś Regio. Na volné ploše pak cestovní Neoplan Jetliner C.
Scania. Expozice Scania byla tentokrát pouze na volné ploše. Vystavený dálkový autobus Scania Touring HD 14 o délce 13,7 m má třínápravový podvozek s nezávislou přední nápravou a aktivně řiditelnou třetí nápravou. Pohání ho motor Scania DC 1310 Euro 5 (systém EGR bez AdBlue) o výkonu 324 kW při 1900 ot./min-1, který má krouticí moment 2300 Nm. Třídu Touring staví Scania ve spolupráci s čínským výrobcem Higer.
Solaris. Jako úplná novinka byl představen elektrobus vyrobený ve spolupráci se Škodou Plzeň o kterém podrobněji píšeme v samostatném článku. Dalším exponátem byl městský bus Urbino 15 CNG, který je poháněn motorem Cummins o výkonu 239 kW na zemní plyn. Plynová jednotka umožňuje snížení znečišťujících látek až o 85 % proti dieselovým autobusům.
SOR Libchavy. Představil elektrobus SOR EBN 8 a dieselový autobus SOR C 10,5 v provedení EURO VI a délce 10 780 mm. Je poháněn motorem FPT Industrial F4AFE612G o objemu 6728 cm3 a výkonu 184 kW/950 Nm. Dalším exponátem byl meziměstský kloubový autobus SOR NC 18. Na venkovní ploše byl vystaven celonízkopodlažní městský autobus SOR NBG 12 s pohonem na CNG.
Yutong. Patří k největším výrobcům autobusů na světě. Autobusy této čínské značky, které jsou určeny pro evropský provoz se montují z komponentů evropských nebo amerických výrobců. Na veletrhu byl představen příměstský a městský autobus ZK6121HQ a příměstský bus ZK6126HGA.
Volvo. V expozici společnosti Volvo byl vystaven příměstský/městský autobus Volvo 8900. Je pokračováním modelů 8700 a 8500 a je vyráběn ve švédském Säffle a polské Wroclawi. Volvo 8900 je lehčí, palivově účinnější i příznivější pro životní prostředí, s nižšími provozními náklady a zjednodušenou údržbou. Karosérie Volvo 8900 je vytvořena kompozicí různých materiálů. Tím je redukována váha a i cena údržby. Je poháněn sedmilitrovým motorem Volvo 290 HP.
Převzato z časopisu