Představujeme
Czechbus – Úspěšný tuzemský autobusový veletrh
-red- 28.01.2012 10:55
Autosalon
Již několik let nebylo možné vidět tuzemskou samostatnou reprezentativní přehlídku autobusů vyráběných u nás i v zahraničí.
Majitelé Výstaviště v Praze – Holešovicích udělali záslužný čin a uspořádali první ročník veletrhu autobusů a autobusové dopravy CZECHBUS 2011, který se konal 3. až 5. listopadu 2011. Na veletrhu se představilo na 60 vystavovatelů z 6 zemí a mezi návštěvníky byli především odborníci z Česka, Slovenska, Polska, Bulharska a Estonska. Historicky první ročník Středoevropského veletrhu autobusové dopravy navštívilo celkem 4 356 návštěvníků. Na stánku Enterprise Europe Network proběhlo 35 bilaterárních jednání odborníků z ČR, Švédska, Polska a Estonska. Je škoda, že na poslední chvíli odřekli svoji účast společnosti Evobus a tuzemský SOR. Celkem 36 autobusů 17 značek, z toho 6 českých premiér, se představilo na tomto úzce specializovaném veletrhu.
Prezentovali se ovšem také výrobci a dodavatelé doplňků autobusového vybavení, servisní a garážové techniky i CNG. Největší expozici měla Scania, která na 5 autobusech připomněla 100. výročí zahájení výroby busů s touto značkou. Mezi nimi i novinku v české premiéře, linkový dvanáct metrů dlouhý autobus Scania OmniExpress 320, s motorem o výkonu 360 koní, pro 53 cestujících. Světovou premiéru si odbyl na veletrhu společný produkt hybridního autobusu Solaris – Škoda, Solaris Urbino Hybrid 12 (City bus), jehož prototyp se stal středem pozornosti v expozici této polské firmy, a to ani zdaleka jen kvůli svému „ekologicky zelenému“ vybarvení. Městský hybrid, Volvo 7700, ve své expozici představila společnost Volvo BUS Corporation. Dalšími značkami dopravního veletrhu byly Irisbus, Beulas, Viseon, Isuzu, MAN a též Setra a Neoplan, které byly součástí expozice společnosti Molpir, jež tady předváděla unikátní multimediální systémy.
Zaujaly však i midi a mini busy v expozicích firem Rošero, Buzola, KHMC, SKD Trading a Mave. Z garážové a servisní techniky určitě působila velkou pozornost rozlehlá expozice firmy Miteral, kde se nad hlavami návštěvníků na výkonných zvedácích prezentovaly hned 2 autobusy, kloubový 18 m a městský 12 m. Zájem však byl i o expozici firmy Homola s elektronickým systémem seřizování geometrie přední nápravy, o stánky Maha Consulting, Autosklo Torro nebo Rema Tip Top s technikou zaměřenou na „obutí“ autobusů. Veletrh však měl i velmi zajímavý a různorodý doprovodný program. Za účasti ministra dopravy Pavla Dobeše proběhlo v Lapidáriu na Výstavišti zasedání Komise dopravy Rady asociace krajů ČR. Více než stovka účastníků se sešla na konferenci Sdružení pro dopravní telematiku s názvem Veřejná doprava „on line“, naplněné sály hostily i semináře RWE a České plynárenské unie s tématem využití CNG ve veřejné dopravě anebo seminář organizovaný Ústavem jaderného výzkumu v Řeži pojednávající o možnostech využití vodíku jako možném „palivu“ budoucnosti pro veřejnou dopravu. Na stánku Enterprise Europe Network dále proběhlo 35 bilaterárních jednání odborníků z ČR, Švédska, Polska a Estonska.
„Veletrh CZECHBUS vzbudil u odborné i laické veřejnosti mimořádný zájem. Přesně takovýto, úzce vymezený veletrh v České republice, ale i v širším středoevropském a východoevropském měřítku, jednoznačně chyběl. Přitom jde o oblast, která v široké míře zasahuje do života celé země a většiny lidí. Autobusová doprava je bezesporu významným fenoménem současnosti a to jak ve městech, regionech, tak i při dálkové přepravě a autobusy v ní sehrávají nezaměnitelnou roli,“ říká Markéta Holatová, tisková mluvčí Incheby Praha. A co dál? Pořadatelé už mají připraven rozšířený koncept pro CZECHBUS 2012. „Ovšem i nadále počítáme s tím, že veletrh CZECBHUS zůstane úzce specializovaným a nebude rozšiřovat své zaměření mimo autobusy a integrovanou veřejnou dopravu. Okamžitá reakce vystavovatelů, kdy se během jednoho dne ihned po skončení veletrhu přihlásily firmy již na 400 m2 vystavované plochy pro ročník CZECHBUS 2012, hovoří za víc, než všechny komentáře,“ doplnila Holatová.