Představujeme
CZECHBUS 2018 – JIŽ TRADIČNÍ ČESKÝ VELETRH AUTOBUSŮ
Jiří Štěpánek 14.02.2019 05:58
Již poosmé mohli návštěvníci v pražském holešovickém Výstavišti obdivovat autobusy téměř všech značek.
Vnitřní i venkovní prostory tradičního veletrhu autobusů, hromadné dopravy, garážové a servisní techniky Czechbus byly zaplněny špičkovou technikou. Na veletrhu byly k vidění značky autobusů Solaris, SOR, Scania, VDL Bus & Coach, MAN Truck & Bus, Mercedes, Setra, Volvo, Beulas, Mercus Bus, Etalon, Škoda Electric, Isuzu, Rošero-P, KHMC, Dekstra Bus, Busplan a Sprint Car Bus. Bohužel chyběl jeden z domácích výrobců autobusů Iveco Bus. Ale návštěvníci se mohli seznámit i s další technikou, která souvisí s autobusovou výrobou. Z oblasti garážové a servisní techniky, komponentů pro autobusy a IT a informačních technologií se zúčastnily značky jako ANVI Trade, MOLPIR, Kiel Polska, Mikroelektronika, Actia, Webasto, Ster, INTAP Tobik, Damiro, Eberspächer, Voith, Buse, Bustec, Europart, Streamax, ONE Systém, Horák, Asfignac Maut Service, Miteral, AD Technik, Master IT, KAR Group – ČSAD Ostrava, Ing. Ivo Herman, Mobil Board, Abirail…
Isuzu. Výhradní dovozce autobusů Isuzu do České a Slovenské republiky, firma Turancar vystavila na Czechbusu 4 autobusy. Autobus Isuzu Visigo Hyper Euro 6C má nový hnací řetězec – motor Cummins o výkonu 320 koní a plně automatickou převodovku ZF. Jde o inovovaný model druhé generace Visiga, kde mimo zvýšení výkonu a osazení poloautomatickou převodovkou má nové Visigo řadu dalších technických změn, které výrazně zvyšují kvalitu jízdních vlastností a snižují vnitřní hladinu hluku. Má maximální kapacitu 39 míst a svojí konstrukcí odpovídá běžným standardům použitých u zájezdových autobusů. Má lehkou samonosnou karoserii s motorem v zadní části, víceprvkovou přední nápravu, pneumatické odpružení a odpovídající zavazadlové prostory. Isuzu Novo Ultra/Lux Niesetronic Euro 6C – jde o model Novo s automatickou převodovkou Isuzu. Model Lux odpovídá autobusu pro linkovou dopravu v kategorii Class II, kde je možné přepravovat i stojící osoby. Novo je levnější alternativa k základnímu modelu Tuquoise, je o půl metru kratší, lehčí a subtilnější s menší úrovní výbavy v základním provedení.
MAN. V expozici byl vystaven nový městský autobus MAN Lion’s City. Na první pohled zaujme na tomto autobusu, kromě výrazných světlometů s LED páskami pro denní svícení a kromě honosně působící černé čelní masky MAN s chromovými prvky, dolů protažená linie bočního prosklení vozidla. Ta vozidlu propůjčuje nejen dynamiku, ale jako část segmentované karoserie rovněž přispívá k lepším hodnotám Life Cycle Costs (LCC). Nezaměnitelným poznávacím znamením se stává rovněž záď vozidla. Jasně, věcně a nadčasově členěná umožňuje snadný přístup k různým komponentům. Přitom hovoří jasně a zřetelně a s vysokou schopností zapamatovatelnosti novou designovou řečí autobusů MAN. Příkladem mohou být přední i zadní světla. Zde MAN Lion’s City vsadil na LED technologii a to nejen u denního svícení. Hlavní světlomety jsou tak poprvé k dispozici kompletně v provedení LED. Nová zadní sdružená světla budou sériově dodávaná také plně v LED. Interiéru propůjčují průběžné nepřímé LED osvětlení a dále na přání dodávaná náladová světla Ambiente mají rovnoměrný, moderní a dynamický světelný design.
Daimler Buses. Německý výrobce představil městský hybridní autobus Citaro. Pohání ho motor Mercedes-Benz OM 936 Euro 6 o výkonu 220 kW/2200/min-1, zdvihového objemu 7700 cm3 s maximálním točivým momentem 1200 Nm/1200 /min-1. Má instalovány systémy BlueEfficiency Power, BlueTec, SCR dieselová technologie a systémem vstřikování paliva Common Rail. Převodovka je čtyřstupňová, automatická Voith, DIWA 6. Přepravní kapacita je 31 sedících a 75 stojících cestujících. Celková hmotnost vozidla je 19 000 kg. Objem dieselové nádrže je 210 l, nádrže Ad Blue 27 l. Líbivý je vnější design, kde je centrálním bodem hvězda Mercedesu. Z hvězdy vyzařují ozdobné prvky vlevo a vpravo. Trojrozměrné prvky jsou vyrobeny z průsvitného materiálu, jehož zadní strana je chromovaná. Tím vznikají atraktivní světelné efekty při pohledu z různých úhlů a měnícím se dopadu slunečního světla. „Tvář“ modelu hybridního Citara rámuje nárazník ve spojení s typicky trojrozměrně tvarovanými střešními sloupky A0. Dalším znakem městského autobusu je klenuté sklo čelního okna, které elegantně zasahuje až do střechy a nese ukazatel cílové stanice. Okno vizuálně přechází do střechy přes tmavé sloupky na pravé a levé straně. Uprostřed střechy je stylizovaný „ostrůvek“ v barvě karoserie, který téměř vyvolává dojem, že se vznáší. Jednotlivé prvky střešní nástavby modelu eCitaro se skrývají za elegantně zvýšeným okrajem střechy z vícedílných hliníkových výtlačně lisovaných profilů. Leskle černý spodní segment prodlužuje velkorysou plochu bočních oken městského autobusu. Horní segment má barvu karoserie. Rohové střešní sloupky zádě ústí nahoře mohutným obloukem do zvýšeného okraje střechy.
Scania. V pravém křídle Průmyslového paláce byly vystaveny modely Scania Citywide LF a Scania Interlink HD. Scania Citywide LF je městský autobus a vystavena byla jeho nejkratší dostupná délková varianta (10,9 m). Model Scania Citywide LF je navržen pro rušný provoz v centru měst, který si žádá rychlý nástup a výstup cestujících s maximální přepravní kapacitou. Scania Interlink HD je nejluxusnější verzí z rodiny Interlink. Tento model je vybaven luxusními koženými sedadly. Interlink HD vyniká při svých kompaktních rozměrech velikostí zavazadlových prostor a v tomto ohledu se řadí k premiantům ve své třídě. Jedná se o nejflexibilnější autobus značky Scania.
Ve venkovní expozici byly vystaveny další dva autobusy – Scania Touring HD12 a také model Irizar i6s. Scania Irizar i6s je model od Španělského výrobce autobusových nástaveb Irizar, který je poháněn podvozkovou skupinou Scania. Tato kombinace je po dlouhá léta u zákazníků velmi oblíbená. Luxusní dálkový coach svým designem navazuje na impozantní i8. Vývoj tohoto nového produktu je založen na špičkových technologiích, které zdůrazňují pojmy jako kvalita, robustnost a spolehlivost.
Scania Touring HD poskytuje zákazníkům příznivý poměr cena/výkon. Všestranný autokar s elegantním vzhledem je ideální pro poznávací jízdy s průvodcem po městě nebo na autokarové výlety například do Alp.
Solaris. Solaris představil dva městské autobusy – hybridní Solaris Urbino 12 LE lite a Solaris Urbino 12e na elektrický pohon. Název „nízkokalorický autobus“ odkazuje na největší výhodu hybridního vozidla – nízkou spotřebu paliva, které dosahuje 30 litrů paliva na 100 km. Konstruktérům autobusu se to povedlo především snížením hmotnosti vozidla – pohotovostní hmotnost je nižší než 9 tun a plně naložený autobus má 15 tun. Autobus pohání motor Cummins ISBE6 o objemu pouhých 4,5 litrů, jednotka která splňuje emisní normu Euro 6 má 210 koní a točivý moment 850 Nm. Hnací systém hybridu Urbino LE lite je také vybaven elektrickým motorem se jmenovitým výkonem 11,5 kW, který má za úkol regenerovat energii během brzdění a podporovat spalovací motor, kdyže je vozidlo v pohybu, což také vede k menší spotřebě paliva. Autobus je dvoudveřový pro 85 cestujících (41 sedících), jeho rozvor je 5900 mm, přední převis 2550 mm a zadní převis 3240 mm. Solaris Urbino 12e. Hnací jednotka elektrického autobusu se skládá ze dvou elektromotorů s maximální výkonností 125 kW instalovaných na hnací nápravě. Energie potřebná k pohonu je uložena v bateriích Solaris High Energy s celkovou kapacitou 240 kWh. Autobus, představený na veletrhu, může nabíjet baterie buď ze stacionární externí nabíječky nebo nabíječky (34 kW) na palubě bez nutnosti instalace další infrastruktury. Ve svém nejnovějším autobusu navrhl Solaris inovativní novinku ve formě hybridního topného systému poháněného LPG. Je to volba s nízkými emisemi, mnohem levnější než standardní naftový ohřívač. Navíc nádrže na LPG jsou menší než nádrže na CNG, což znamená, že jejich instalace je méně komplikovaná.
SOR. Na Czechbusu měl premiéru osmnáctimetrový nízkopodlažní městský autobus SOR NS 18 diesel. Jde o moderní a ekologický autobus určený pro městský provoz. Variabilní uspořádání sedadel v interiéru vozidla umožňuje široké využití ve všech městských aglomeracích. Ojedinělá konstrukční řešení technických celků dosahují ekonomicky hospodárného provozu vozidla. Pohání ho motor FPT Euro 6 zdvihového objemu 8710 cm3, o maximálním výkonu 243 kW/2000 ot./min-1, který má točivý moment 1400 NM/1200 ot./min-1. Automatická převodovka je typu ZF Ecolife6AP14008, s integrovaným retardérem. Rozvor náprav je – přední 5900 mm, zadní 6750 mm. Šířka vozidla je 2550 mm a výška 2995 mm. Palivová nádrž má objem 400 l, nádrž na Ad Blue 50 l. Karoserie je čtyřdveřová (šířka dveří 1200 mm), nástupní výška je 349 mm, sedadla jsou skořepinová a obsaditelnost je 47 sedících cestujících. Maximální přípustná hmotnost je 30 000 kg. Konstrukční rychlost je 80 km/hod. V expozici SOR samozřejmě nechyběl moderní nízkopodlažní dvanáctimetrový elektrobus SOR NS 12 electric určený pro bezemisní přepravu cestujících v městském provozu. Je poháněn elektrickým asynchronním trakčním motorem Pragoimpex s kapalinovým chlazením o výkonu 160 kW.
VDL. V expozici dačického dovozce autobusů VDL jsme mohli vidět dálkový autobus Futura FHD2 122 o délce 12,2 metrů, který poháněl motor DAF MX – 11 271 o výkonu 300 kW s dvanáctistupňovou automatickou převodovkou ZF Traxon s intardérem. Obsaditelnost je 49 + 1 + 1. Podlaha je z lehkého sendvičového materiálu o výšce 1250 mm a umožňuje snadný přístup pro cestující. Volitelné široké prostřední dveře mohou být vybaveny výtahem pro přístup a výstup vozíčkářů. Inovací je rozšíření zorného pole řidiče a výborné ekonometrické parametry přístrojové desky s dobrým dosahem na všechny ovládací prvky. Autobus s futuristickým designem nabízí maximální komfort pro řidiče i cestující. Centrální přístrojový panel řidiče informuje řidiče o – otáčkách motoru, rychlosti, dnu a hodině, údajích tachografu, údajích palivoměru, o systémech AEBS, LDWS, EBS, ESC, ABS, ASR, ECAS, řízení motoru, stavu výfukových plynů, centrálním systému řízení vozidla, řídicím přístroji přístrojové desky, klimatizačním systému, stavu automatické převodovky a regulátoru hydrauliky. Dále o stavu spotřeby paliva, kapaliny Ad Blue, teploty chladicí kapaliny a zvukové varování při přehřátí, tlaku vzduchu, tlaku oleje, stavu bezpečnostního pásu řidiče, panel je vybaven kontrolními světly pro ABS, dálková světla, kontrolkou vozidla (přívěsu, varování STOP, poruchou varování a parkovací brzdu).
Volvo. Na hannoverském veletrhu IAA představila společnost Volvo Buses dva modely – luxusní 9900 a všestranný model 9700. Na Czechbusu byl vystaven dálkový model 9900. Je poháněn motorem Volvo D 11 Euro 6 o výkonu 460 koní a převodovkou I-Shift. Systém Volvo Dynamic Steering umožňuje řízení bez vibrací a bez namáhání řidiče, které uvolní řidiče od stresu a únavy. Je vybaven dynamicky navrženým designem s ostrými liniemi, hladkými stranami a zaoblenými rohy, které umožňují autobusu proplouvat i silným větrem. Nová řada bočních oken ve tvaru písmene Z, kombinovaná svažující se podlahou, je novým dezénovým záměrem. Velká okna poskytují mimořádně dobrý výhled jak na přední tak na boční strany. Vnitřní střecha je o 8 cm vyšší než v předchozím modelu a rovnější přechod mezi stěnami a střechou vytváří dobrý pocit z většího prostoru. Pro zlepšení pohodlného cestování mají cestující k dispozici ekonometricky navržená sedadla a dobře izolovaný interiér s nízkou hladinou hluku. Také klimatický systém byl zlepšen, aby zajistil jednotnou a příjemnou teplotu v celém autobusu bez ohledu na vnější klimatické podmínky. Integrované prostředí řidiče s novým volantem a vybavením umožňuje řidiči efektivní a bezporuchovou práci. Autobus 9900 má vynikající stabilitu a ovladatelnost a je jedním z nejbezpečnějších na trhu. Mezi nové funkce patří robustnější ochrana proti čelnímu nárazu (FIP) a systém Driver Alert Suport upozornění řidiče, který sleduje pohyb vozidla a vydává výstrahy, pokud je řidič unavený a reaguje zpomaleně.
Převzato z časopisu