Představujeme
Autobusy – Na konečné připojit!
Milan Olšanský 30.03.2015 06:02
Městská hromadná doprava je typ silničního provozu, kde se snad nejvíce uplatňují nové technologie vedoucí k nižší zátěži životního prostředí. Nové, či dokonce novátorské, takové, na kterých pracuje například značka Volvo.
Zajímavá konstrukce pohonu či lépe řečeno řešení využití a dobíjení akumulátorů elektromotoru staví autobus Volvo 7900 Electric Hybrid na jeden z prvních stupínků závodů o co možná nejšetrnější pohon vozidel operujících v zastavěných a hustě obydlených aglomeracích.
Elektrický hybridní
Pro divizi Volvo Buses je uvedení nového elektrického hybridního autobusu Volvo 7900 dalším krokem k vysněné sofistikované elektricfikaci hromadné dopravy. Lépe řečeno kombinaci čistoty a efektivity tzv. závislé trakce s flexibilitou trakce nezávislé. Autobus je osazen kombinací spalovacího motoru a elektromotoru se strategií jízdy čistě na elektrickou energii v okamžicích, kdy to je možné, a jízdou na pohon dieselovým motorem, kdy je to nezbytné. Na konečných stanicích městské linky je dobíjecí stanice, k níž se autobus připojí pomocí jednoduchého pantografu. Dobití baterií, které jsou schopné pohánět elektromotor pro jízdu autobusu v „dalším kole“, trvá cca 6 minut. Elektromotor poskytuje maximální výkon na hranici 150 kW a maximum točivého momentu 1200 N.m. Pro pravidelný pohon stačí kontinuální výkon 70 kW a točivý moment 400 N.m. O pomoc či překonání topograficlých složitostí trasy se postará vznětový řadový pětiválec D5K240 (170 kW/916 N.m. v rozmezí otáček 1200 až 1600) emisní specifikace Euro VI disponující nejmodernějším konstrukčním řešením, které má značka Volvo v nabídce. Samozřejmostí je vstřikovací systém Common Rail, systém EGR, SCR, DOC, DPF s automatickou regenerací a čpavkový katalyzátor ASC.
Výhody na straně zákazníka
Dobíjecí elektropohon je v porovnání s tradičním pohonem dieselovým motorem o 75 % šetrnější k životnímu prostředí co se týká vypouštění skleníkových plynů, tedy především CO2. Kompletní energetická náročnost provozu vozidla je redukována o celých 60 % v porovnání s již vzpomenutým standardně poháneným autobusem. Dalším velmi důležitým prvkem je hlučnost, s níž, či spíše s jejímiž důsledky, se potýká MHD téměř stejně naléhavě jako se spotřebou a znečisťováním životního prostředí. Hulčnost provozu autobusu Volvo 7900 Electric Hybrid se pohybuje na úrovni 65 decibelů. K tomu je nutné poznamenat, že jde o stejnou hlukovou hladinu, která doprovází nevzrušenou, běžnou konverzaci lidí na zastávce. Volvo 7900 Electric Hybrid je schopný absolvovat v průměru 70 % své trasy na pohon elektromotorem – potichu a bez emisí skleníkových plynů a jiných škodlivin obsažených ve výfuku motoru.
Již v pravidelném provozu
Tři prototypová vozidla byla již úspěšně odzkoušena v pravidelném provozu na městských linkách v Goethenburgu, kde potvrdila všechny teoretické předpoklady o úsporách spotřeby paliva a vypouštění škodlivých emisí. Velmi dobrou zprávou, jak pro další vývoj elektrických hybridních autobusů Volvo, tak pro celou řadu zákazníků v očekávání je fakt, že Volvo již na podzim minulého roku vřadilo v rámci projektu ZeEUS (šest zemí EU) osm svých nových autobusů 7900 Electric Hybrid do standardního provozu v centru Stockholmu, které tam budou následující dva roky plnit přepravní úkoly. Během roku nastoupí elektrické hybridní autobusy do služby v dalších evropských městech – Hamburku a Lucemburku. Sériová výroba autobusů Volvo 7900 Electric Hybrid je plánovaná od roku 2016.
Převzato z časopisu