Představujeme
DAF - DAF pro čistší distribuci
Ondřej Horský 29.07.2011 00:45
Představujeme
Úsilí evropských správních i politických institucí o lepší životní prostředí v městských aglomeracích je zaměřeno na „očistu“ dopravy a jedním z příspěvků tomuto trendu jsou vozidla s hybridním pohonem.
Automobilka DAF přichází i na český trh s nabídkou užitkového typu LF 45.160 Hybrid. Novinka nizozemské automobilky, která je součástí amerického kolosu Paccar, bezprostředně navazuje na koncernové typy zaoceánských značek Peterbilt a Kenworth, ale také na výsledky dlouhodobého výzkumu a vývoje společností Leyland a Eaton. Základem hybridního vozidla je sériový typ LF 45.160 s žebřinovým rámem, tuhými nápravami odpruženými ortodoxně – listovými pružinami. Jeho hnacím ústrojím je přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec Paccar FR 118 o zdvihovém objemu 4500 cm3 poskytující největší výkon 118 kW/1900–2500 min-1 a točivý moment 600 Nm/1200–1800 min-1, který s rezervou splňuje limity normy Euro 5 i přísnější EEV.
Nafta a elektřina společně
Hybridní soustavu v paralelní konfiguraci tvoří vedle vznětového motoru elektrický motorgenerátor Eaton o největším výkonu 44 kW (trvalý točivý moment 252 Nm, špičkový 420 Nm), hydrodynamický měnič točivého momentu šestistupňové samočinné převodovky Eaton s rychloběhem a možností sekvenčního řazení, proudový měnič převádějící třífázový střídavý proud o napětí 340 voltů na stejnosměrný a naopak, který je chlazen na 60 °C samostatným okruhem s výměníkem kapalina/vzduch, lithium iontové akumulátory GE N2 ve dvou blocích po 48 článcích o napětí 3,6 V a celkové kapacitě 1900 Wh s výkonovou hmotností 150 Wh/kg nuceně chlazených vzduchem, elektronická řídicí jednotka určující provozní režim – pohon spalovacím motorem, pohon elektromotorem, pohon oběma agregáty, míru rekuperace 450 nebo 1250 Nm. Hybridní DAF nepostrádá obvyklou výbavu: multifunkční volant, tempomat, odlehčovací výfukovou brzdu, ABS samočinně odpojující rekuperaci, systém „Start/Stop“ vypínající motor při zastavení a spouštějící jej po sešlápnutí plynového pedálu. Protože elektronicky řízená hybridní soustava pracuje naprosto samočinně bez zásahu řidiče, je informační soustavě omezena na minimum údajů na displeji v přístrojovém panelu. Symboly „+“ či „–“ (dobíjení nebo čerpání energie), číslice s % (míra nabití akumulátorů).
Bohaté zkušenosti z provozu
Výrobce podrobil předvýrobní sérii deseti vozidel již od začátku roku 2008 rozsáhlým dlouhodobým provozním zkouškám ve flotilách významných dopravců působících v různorodých podmínkách. Nejen v distribučním městském provozu, pro nějž je hybridní pohon jednoznačně disponován. Testovaná vozidla jezdila (a jezdí dosud!) s nákladem o průměrné hmotnosti 7500?kg. Z rozboru záplavy získaných údajů vzešlo potvrzení naprosté spolehlivosti a bezporuchovosti, více než dostatečné životnosti (akumulátory jsou například v provozu bez oprav, údržby či výměny dosud a bez úbytku jejich kapacity či projevů „stárnutí“!), zcela nesporného snížení spotřeby paliva o 10 až 20 % (podle charakteru provozu, výjimečně dokonce až 25 %), stejného snížení emisí, ale také menší hlučnosti a podstatně menších nároků na kvalifikaci řidiče a jeho zkušenost. Nejen pro tento DAF, ale pro všechna hybridní vozidla je podstatnou a nepřehlédnutelnou nevýhodou významně vyšší pořizovací cena a větší provozní hmotnost, než u typu konvenčního. V konkrétním případě LF 45.160 to činí 320 kg.
Český trh v popředí
Hybridní DAF LF byl nyní uveden na trhy v čele v domácím Nizozemsku, na konkurencí nabitých ve Velké Británii a Německu, ale současně i v Česku a Belgii. U nás je zatím k dispozici pouze na operativní leasing, ve specifikaci s trojmístnou krátkou denní budkou řidiče, zadní nápravou SR 8.22 se stálým převodem 4,10, špičkovou moderní valníkovou nástavbou z produkce KOV Velim, pro použití bez přívěsu a v elegantní světle zelené barvě, která je společná pro všechny evropské trhy.Měli jsme příležitost vyzkoušet si vozidlo v běžném provozu a s částečným zatížením přibližně 2200 kg užitečné hmotnosti v podobě dvou palet zámkové dlažby. Všechny poznatky byly navýsost pozitivní, i když jízdní testy proběhly na Pardubicku v okolí Kunětické Hory, tedy v oblasti, kde nejsou žádná velká stoupání. Dominovalo jim zcela jednoznačně ocenění naprosté samočinnosti celého systému. Ta eliminuje nutnost zásahů či ovládací aktivity řidiče a velmi mu usnadňuje práci.Tvůrci hybridního DAF45.160 zdůrazňují efektivitu, ekologičnost a ekonomičnost progresivního pohonu a na základě analýzy provozních testů výhody uplatnění v městské distribuci, komunálních aplikacích (především manipulaci s kontejnery), odvozu suti a stavebního odpadu. Jako nejméně vhodné se ukázaly svoz komunálního odpadu s krátkými úseky pojezdu „dům od domu“ a dálkový dálniční provoz včetně jízdních souprav.
Poznatky především pozitivní
Zvláštním zážitkem je již rozjezd doprovázený monotónním šumem vznětového motoru běžícího jen ve volnoběžných otáčkách. Do rychlosti 30 km/h totiž akceleraci zajišťuje elektromotor. Až poté se připojí motor vznětový a dynamika rozjezdu je pak velmi dobrá. Totéž platí pro jízdu ve stoupání, kdy se k původně pracujícímu vznětovému motoru připojí elektrický. Je-li však stoupání strmější či delší, kapacita akumulátorů poměrně rychle ubývá, o čemž řidiče informuje displej kontinuálním zobrazováním míry nabití v procentech.Při jízdě po rovině rychlostí okolo 30 km/h elektromotor pohání vozidlo tiše a plynule a kapacita akumulátorů většinou vystačí na průjezd běžnou vesnickou aglomerací bez emisí a hluku. Zpětné doplnění kapacity na sto procent trvá déle, než vyčerpání, ale stačí k němu delší klesání. Intenzivnější dobíjení lze aktivovat dotykem brzdového pedálu.
Zatímco první stupeň rekuperace aktivovaný pouhým „ubráním plynu“ působí jako lehké „brzdění motorem“ a zpomaluje vozidlo jen mírně, druhý po lehkém sešlápnutí brzdového pedálu ještě před začátkem působení provozní brzdy už je výraznější. Další přibrzdění pedálem pak aktivuje výfukovou brzdu. Výsledkem je velmi plynulá, přesně dávkovatelná decelerace s významnou úsporou míry a rychlosti opotřebení třecích segmentů a brzdových kotoučů.Jezdili jsme po vedlejších komunikacích členitých výškově i směrově a kapacita akumulátorů se pohybovala mezi 100 a 10 %. Vybít je úplně se nám nepodařilo (nijak cíleně jsme o to však neusilovali) a zmíněné desetiny jsme dosáhli po asi šesti minutách jízdy na elektromotor. Dobití na plnou kapacitu bylo poměrně rychlé.
Nic nového pod sluncem
Hybridní pohon vozidel nepředstavuje žádné technické novum. Je naopak stár téměř jako automobil sám. Teprve v posledních několika málo letech byl však tento princip oprášen a je mnoha výrobci připraven pro sériovou produkci. Jako první jej již v roce 1899 představil světu slavný konstruktér Ferdinand Porsche. Pracoval tehdy jako mladý inženýr ve společnosti Jacob Lohner & Co. Jeho průkopnický osobní automobil byl poháněn soustavou spalovacího motoru spojeného s dynamem a elektromotory v nábojích kol.
Zdroj: Doprava a silnice 07/11
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)