Představujeme
Asistenční systémy – Dokonalá souhra
Milan Olšanský 30.11.2015 05:45
Mnichovský výrobce nákladních a užitkových vozidel nespí na vavřínech, naopak aktivně zavádí pravidelně technické novinky. Inovované elektronické asistenční systémy MAN přináší více bezpečnosti, více jízdního komfortu.
Společnost MAN představuje novou generaci vyspělého systému nouzového brzdění (asistenční systém nouzového brzdění EBA) se signalizací nouzového brzdění ESS. Zároveň se EBA a též nový systém monitorování jízdního pruhu stávají standardní výbavou těch modelových řad vozidel, pro které budou tyto bezpečnostní prvky povinné při registraci nových vozidel od listopadu 2015. Týká se to většiny nákladních vozidel MAN, autokarů, městských autobusů MAN i NEOPLAN, a též podvozků MAN pro zájezdové autobusy.
Pokračování trendu
Již od roku 2014 každý druhý MAN TGX prodaný v Německu měl ve výbavě bezpečnostní balíček Active či Active Plus, který zahrnoval vyspělý systém nouzového brzdění – a tento trend pokračuje.
Heinz-Jürgen Löw, člen představenstva MAN Truck & Bus zodpovědný za prodej a marketing, vysvětluje: „Tento směr vývoje potvrzuje naši angažovanost v aktivní bezpečnosti a další krok společnosti MAN směrem k rapidnímu rozšíření našich bezpečnostních systémů: od letošního července prakticky ve všech modelech nákladních vozidel a autokarů je standardně montován nový vyspělý systém nouzového brzdění a elektronický asistenční systém sledující jízdu ve zvoleném jízdním pruhu. Takže zákazníkům dodáváme kompletní paletu bezpečnostních systémů, a tedy jim zaručujeme vysokou míru aktivní bezpečnosti. Nový systém nouzového brzdění společnosti MAN již teď poskytuje lepší brzdný výkon než bude požadovat legislativa roku 2018.“
Konečný termín – 1. 11. 2015
Legislativní opatření Evropské komise vyžaduje, aby od 1. 11. 2015 byly vybavené systémem nouzového brzdění (EBA Level 1) následující kategorie vozidel: nově registrovaná nákladní vozidla se dvěmi či třemi nápravami, celkovou hmotností nad 8 t a s pneumatickým odpružením zadní nápravy či náprav. Pro dvounápravová či třínápravová vozidla s celkovou hmotností nad 3,5 t je povinný i systém monitoringu jízdního pruhu. Systém nouzového brzdění, který osazuje do svých vozidel MAN od července 2015, hravě splňuje nejstriktnější legislativní požadavky pro EBA Level 2, které vstoupí v platnost v listopadu roku 2018. To znamená, že zákazník MAN již dnes získá velmi hodnotný systém s parametry, které bude legislativa vyžadovat až za tři roky.
Nová generace systému nouzového brzdění EBA od společnosti MAN kombinuje informace z radaru v přední části vozidla a kamery adjustované za čelním sklem. Takové spojení dvou druhů snímačů umožňuje systému poskytnout spolehlivé informace o situaci na silnici. Automobily jedoucí vpředu či statické objekty mohou být identifikované rychleji a přesněji, tedy pokud je třeba, systém dokáže spustit nouzové brzdění vozidla dříve. Díky tomu v kritické situaci vozidlo zpomaluje rychleji a zastaví se před překážkou o několik metrů dříve.
Vzájemná součinnost
Rozpoznat stacionární překážky se stejnou jistotou jako vozidla jedoucí vpředu je pro EBA stěžejní. Systém musí rozpoznávat relevantní objekty (odstavené porouchané vozidlo nebo vozidlo stojící na konci dopravní zácpy) od nepodstatných (dopravní značky, vjezdy do tunelů, mosty a podobně). Aby bylo možno předejít nouzovému brzdění omylem, systém EBA reaguje až tehdy, když je nouzová situace interpretována jako vysoce pravděpodobná. Systém provádí analýzy intenzivněji a po delší dobu, aby se absolutně ubezpečil, že vpředu, v jeho jízdním pruhu, se nachází statická překážka.
Úspěšný systém EBA
MAN je vysoce kompetentní v oblasti konceptů provozu výzkumných vozidel. Vědecká zkoumání řidičů při jízdě na simulátoru na mnichovské Technické univerzitě přinesla významné závěry při vyhodnocování činností systému EBA – například z hlediska bdělosti, nepozornosti či stresu řidiče a jeho chování v nouzových situacích. Řešení systému nouzového brzdění EBA se řídí principem: „řidič musí mít vozidlo vždy pod kontrolou“. Tato pro MAN specifická filozofie garantuje vysokou míru akceptování bezpečnostních systémů MAN profesionálními řidiči. Interakce radaru a kamery výrazně snižuje riziko neopodstatněných varování. Společnost MAN tímto dosáhla cíl, který staví na co možná nejmenším obtěžování řidičů výstražnými signály.
Pokud dojde k varování nebo se dokonce již spustí systém nouzového brzdění, řidič může dle vlastního odhadu situace odmítnout akci systému. Když sešlápne pedál akcelerátoru, resp. brzdy, zapne směrové světlo nebo započne měnit jízdní pruh, anuluje tím výstrahu či přeruší automatické brzdění. V případě, že již dále nehrozí riziko kolize, například kdyby se pomalejší vozidlo přesunulo na krajnici, systém EBA zruší proces nouzového brzdění.
Neustále ve střehu
Systém EBA reaguje na blížící se překážku a na nereagování řidiče (brzdění, změna jízdního pruhu). Situaci vyhodnocuje na základě průběžných měření. Nejdříve varuje řidiče před blížícím se nebezpečím kolize pronikavým akustickým signálem a vizuálním varováním na přístrojové desce. V tomto momentu je již brzdový systém připraven na akci a jsou zapnuta brzdová světla – to kvůli včasnému upozornění řidičů ve vozidlech jedoucích za nákladním vozidlem. Kromě toho ve fázi varování systém MAN EBA omezí točivý moment motoru. To je pro nepozorného řidiče další podstatná výstraha. Pokud ani poté řidič nekoná, vůz na krátký okamžik přibrzdí (varovné zpomalení). V případě, že nebezpečí kolize je stále pravděpodobné a řidič nadále nereaguje, EBA spustí razantní nouzové brzdění, které v ideálních podmínkách zabrání srážce s překážkou, a to dokonce i z plné rychlosti 80 km/h.
Signalizace nouzového brzdění
Při nouzovém brzdění se zapne signál nouzového brzdění ESS (Emergency Stopping Signal). Kromě brzdových světel systém rychle aktivuje také výstražnou funkci směrových světel a zvýšenou frekvencí blikání signalizuje ostatním řidičům nouzovou situaci. Provozní testy potvrdily, že včasné varování pomáhá předcházet nehodám s nárazem zezadu.
Nový Lane Guard System
Nový systém varování řidiče při mimovolném vybočení z jízdního pruhu (LGS – Lane Guard System) využívá nejnovější technologii z oblasti technických kamer. To přináší přesnost monitoringu jízdního pruhu a minimum neodůvodněných varování. Při rychlostech okolo 60 km/h asistenční systém držení stopy LGS monitoruje pozici vozidla vzhledem ke zvolenému jízdnímu pruhu a varuje řidiče, pokud vybočí ze směru jízdy, aniž by aktivoval příslušné směrové světlo. Komfort řidiče při jízdě zvyšují přídavné funkce systému: inovovaný systém sám zjistí, pokud se vodorovné dopravní značení změní, a aktivuje výstrahu jen tehdy, pokud jsou čáry vlevo i vpravo a mají minimální šířku. Nový systém LGS počítá se skutečností, že celá řada řidičů jezdí v rámci zvýšení bezpečnosti provozu blíže k pravému okraji jízdního pruhu, a proto na této straně spouští výstražný signál o něco později. V zemích, kde se jezdí vlevo, se systém automaticky nastavuje na levostranný silniční provoz.
Převzato z časopisu