Představujeme
Cupra Tavascan – Extremista!
Jiří Duchoň 21.08.2024 02:54
Foto: Cupra
Jako první jsme nyní dostali příležitost krátce vyzkoušet Tavascan. A už víme, proč o něm poslední rok u Cupry tolik hovoří: je to skutečně zajímavý vůz.
Cupra Tavascan je pětidveřový pětimístný elektromobil, postavený na nejnovější verzi platformy MEB koncernu Volkswagen. V rámci skupiny má tedy řadu příbuzných, těmi nejbližšími jsou Volkswagen ID.5 a Škoda Enyaq Coupe, a přichází vlastně jako poslední, nicméně s řadou unikátních řešení a, řekněme to na rovinu hned úvodem, též nejnápaditějším designem a nejlepším svezením. Pro značku Cupra je letošní rok velmi významný, kromě Tavascanu přijede také vrcholné provedení VZ menšího Bornu. To jsme v půli května během exkluzivní prezentace pro porotce volící evropský Vůz roku (COTY) v Barceloně zkoušeli spolu s Tavascanem také a Born VZ vám představíme v příštím vydání Automobilu. Kromě nich ale Cupra uvede koncem roku ještě významné novinky se spalovacími motory, a to velký facelift svých stěžejních řad Leon a Formentor (viz AR 5/’24) a zcela nové SUV Terramar.
Foto: Cupra
Tavascan se prvně ukázal v podobě koncepční studie roku 2019. Ačkoli tehdy zřejmě jen málokdo očekával, že by čerstvě založená značka byla schopna podobně extravagantní vůz dovést do sériové produkce, nyní se to stává skutečností, a navíc produkční provedení je původnímu konceptu až překvapivě podobné (všimněte si například přechodu sloupku A do střechy, viz dále…). Velkolepé odhalení Cupry Tavascan proběhlo přesně před rokem v zázemí někdejšího berlínského letiště Tempelhof (viz AR 5/’23) a pro další informace k tomuto tehdy teprve připravovanému typu jsme ještě zajeli v září do vývojového střediska Cupra v Martorellu (viz AR 10/’23). Dnes již můžeme prozradit i další.
Na Tavascanu se poprvé objevují hlavní LED matricové světlomety, sestavené na každé straně ze tří typických trojúhelníkových segmentů: právě Tavascan představuje nový stylistický jazyk značky Cupra. S ohledem na sportovní zaměření nepřekvapí členitá a agresivní příď, linka nad dveřními klikami pak prochází horní částí zadních svítilen do zvýrazněné odtrhové hrany na výklopné zádi. Vpředu je zajímavostí dvojice vodorovných aerodynamických kapes po stranách emblému značky, usměrňující přechod části obtékajícího vzduchu z masky na kapotu. Další novinkou jsou podsvícená loga značky Cupra na obou koncích karoserie.
Foto: Cupra
Při pohledu z profilu vynikne snaha konstruktérů provázat prostorný interiér s dynamickým stylem kupé. Přídi obecně vévodí členitá „tlama“ nárazníku a světlomety propojené štěrbinou. Skutečně pozoruhodným a unikátním znakem Tavascanu je ostrý přechod horní paty sloupku A do střechy, díky němuž mají spouštěcí skla předních dveří opravdu tvar pětiúhelníku.
Po technické stránce má Tavascan zřejmě nejblíže k VW ID.5. Rozvor náprav mají shodný, rozchod kol byl u Tavascanu rozšířen o kosmetické 3 mm vpředu a 5 mm vzadu, ale jeho celková délka narostla o 62 mm a šířka o 9 mm, zatímco výška klesla o 22 mm. Modelů bude hned několik a proti původním informacím vstoupí do prodejů Tavascan nejen ve špičkovém provedení VZ, ale též jako „krotší“, dostupnější a na výdrž zaměřená verze Endurance. Ta nabídne motor jen vzadu, ovšem s výkonem 210 kW (286 k) a točivým momentem plných 545 N.m. Vrcholný Tavascan VZ má elektromotory na obou nápravách (výkon 80/210 kW, točivý moment 134/545 N.m) a nabízí kombinovaný výkon 250 kW (340 k). Zadní synchronní elektromotor s permanentními magnety je hlavní a dosahuje otáček až 13 000 min-1, takže si i pro dosažení nejvyšší rychlosti 180 km/h vystačí s jednostupňovým převodem. Rotor asynchronního elektromotoru vpředu je v odpojeném stavu unášen jen s minimálními ztrátami. Koaxiálně uložená přední poháněcí jednotka má nízkou hmotnost, pouhých 60 kg. Normovaný dojezd obou verzí na jedno nabití má podle WLTP přesahovat hranici 500 km, Tavascan Endurance by měl ujet až 568 km, nicméně veškeré v tomto článku uvedené technické údaje zůstávají zatím provizorními. Navíc v době, kdy padne informační embargo, bude již tento Automobil vytištěn, takže lze předpokládat, že se objeví další, ještě konkrétnější informace.
Foto: Cupra
Cupra Tavascan sice přijíždí na platformě MEB jako poslední, ale rovnou s porcí nejnovější techniky. Jejím základem se tak stává zcela nový, výrazně výkonnější zadní elektromotor, představený loni v liftbacku Volkswagen ID.7 a adaptovaný faceliftem ve Škodě Enyaq. Tavascan Endurance dosahuje stejného výkonu jako modernizovaný Enyaq se zadním pohonem a Tavascan VZ pak identických parametrů jako Enyaq RS, byť oba typy se pochopitelně výrazně liší svým zaměřením i provozními vlastnostmi. Jde však o důkaz toho, jak dynamicky je koncern VW Group schopen aplikovat modernizační procesy. Také Tavascan tak například vyjíždí s poslední generací multimediálního systému. Ten vyniká nejen největším středovým dotykovým displejem v rámci VW Group (15 palců), ale především moderním hardwarem, promítajícím do kvality zobrazování, rychlosti reakcí a přehlednosti obsluhy skutečně razantní zlepšení proti dosud aplikovaným soustavám. Samozřejmostí je trvalé propojení s internetem, a s tím spojené on-line služby a bezdrátové propojení s telefony přes Android Auto i Apple CarPlay.
Centrální displej velikosti televize, jakou máme třeba v garáži nebo ložnici, samozřejmě zapůsobí, ale v případě Tavascanu vás po usednutí za volant ohromí spíše celková stavba palubní desky. Ta se opírá o páteřovou strukturu s opticky nosným elementem na středové konzole, nesoucím fyzický spínač varovného osvětlení. Zatímco ve většině sportovně laděných vozů se stylisté snaží řidiče palubní deskou „obejmout“, v tomto případě se naopak před řidičem i spolujezdcem otevírá vzdušný prostor. Palubní deska navazuje na dveřní výplně a působí konzistentním a nesmírně příjemně rozevlátým dojmem. Celkový dojem podtrhuje pečlivě laděná a promyšlená kombinace semiše, kůže a kvalitně působících plastových obkladů ve stříbřité a pro Cupru typicky měděné barvě. Variant je několik, a to i co do tvarování sedadel. Vždy mají vpředu integrovanou hlavovou opěrku, ovšem liší se čalouněním a úrovní boční opory. K dispozici je též řada specifických laků karoserie a litých ráfků kol. Ty mohou mít v Tavascanu jako u jediného z koncernové rodiny průměr až 21 palců (jinak max. 20 palců), a navíc je v tomto rozměru připravena i sada kovaná, přinášející snížení neodpružené hmotnosti o několik důležitých kilogramů.
Foto: Cupra
Cupra Tavascan se stává tím nejostřejším náčiním v arzenálu zbraní VW MEB. Standardem jsou proto u ní adaptivní tlumiče se samočinně i manuálně řízenou charakteristikou a proměnný převod řízení s pouhými dvěma otáčkami volantem mezi krajními rejdy. Nabízí široké spektrum nastavení podle aktuálních požadavků řidiče: Tavascan dokáže být praktickým a hospodárným elektromobilem pro každodenní pojížďky, na druhé straně spektra stojí provozní režim Cupra s možností prakticky vypnout stabilizační systém a na kluzku se opájet elegantními a pohodlně řízenými přetáčivými smyky, jimž dává oporu již jen výrazně výkonnější motor na zadní nápravě. Nicméně hmotnost přes dvě tuny je znát a je třeba s ní počítat, v tomto ohledu se musíte připravit též na souboj přepravované masy s pérováním kol, jenž vás při svislých výkyvech na výraznějších táhlých nerovnostech přesune do střediska děje tak mocně, až vám to kolikrát nebude příjemné.
Brzdy odvádějí bezvadnou službu (na zadní nápravě jsou přitom stále nezničitelné bubny z vývoje týmu Martina Hrdličky z Mladé Boleslavi), ale pocit na pedálu je paradoxně nejistý v tom, jak vehementně se systém pokouší překrývat rekuperativní zpomalování s nástupem konvenčních kolových brzd. Řízení je přesné ve všech nastaveních.
Je zde vůbec prostor pro kritiku? Ano. Ve stylu karoserie kupé svažující se záď Tavascanu má malé zadní okno, takže řidiči běžného vzrůstu jeho nízká horní hrana omezuje výhled. Panel v jeho loketní opěrce se musí spokojit s jediným párem kolébkových přepínačů spouštění dveřních skel a dotykovým přepínáním mezi předním a zadním párem. A dotykové plošky na příčkách volantu palce řidiče, zvyklého držet volant v pozici „tři čtvrtě na tři“, nechtěně a samovolně přepínají hlasitost audiosoustavy vlevo a multimédia vpravo.
Foto: Cupra
Výroba Cupry Tavascan naběhla zjara v nově vystavěné továrně VW Group v čínské provincii An-chuej, kde počítají s roční produkcí 70 tisíc vozů tohoto typu. Cécilia Taieb, šéfka komunikace značek Seat a Cupra, nám nyní v Barceloně prozradila, že dodací lhůty pro zákazníky v Evropě přesto nepřesáhnou dva měsíce. Dvěma ingrediencemi tohoto receptu jsou přesně stanovené specifikace (motory/barvy/výbavy) a mezisklad v Evropě. A jelikož se Cupra stává skutečně globální značkou, z tohoto meziskladu budou zatím zásobeni i zákazníci v Austrálii, ale na nějakém elegantnějším řešení se podle Cécilie prý pracuje. Objednávky Tavascanu se na evropských trzích otevírají v průběhu tohoto měsíce a první vozy by měly ke svým zákazníkům dorazit koncem léta. Ceny pro Českou republiku stanoveny zatím nebyly, ale třeba v Německu začínají v přepočtu na 1,3 mil. Kč.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Střídavý synchronní, kapalinou chlazený elektromotor uložený vzadu napříč;
a) Endurance: 210 kW (286 k)/3748–6500 min-1 a 545 N.m/3679 min-1;
b) VZ: viz výše, ale navíc vpředu asynchronní elektromotor 80 kW (109 k)/5800–11 300 min-1 a 134 N.m/5550 min-1, celkově 250 kW (340 k). Lithium-iontový akumulátor 82/77 kWh (celkově/využitelných), 240–408 V. Jednostupňový redukční převod, pohon předních,
pro b) všech kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a adaptivními kapalinovými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením ø 358/30 mm, vzadu bubnové ø 280/52 mm, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky a) vpředu 235/55 R 19 a vzadu 255/50 R 19, pro a) na přání a pro b) standardně 255/45 R 20 nebo 255/40 R 21 na obou nápravách.
Rozměry a hmotnosti (v uvedeném pořadí motorů)
Rozvor náprav 2766 mm, rozchod kol 1590/1567 mm, d/š/v 4644/1861/ /1597 mm; objem zavazadlového prostoru 540 l; hmotnost pohotovostní 2103/2198 kg; celková 2700/2780 kg, přívěs nebrzděný 750, brzděný 1200/1400 kg; stopový průměr otáčení 10,2/11,5 m, součinitel odporu vzduchu cx = 0,26.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 180 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 6,8/5,5 s, kombinovaná spotřeba elektřiny WLTP 15,2–16,0/16,5–16,8 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 568–542/522–512 km, nabíjení AC až 11 kW, 0–100 % od 8 h, DC až 135 kW, 10–80 % od 28 min.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)