Představujeme
Jak si vybrat hybridní či elektrické auto
Ondřej Štaidl 23.04.2019 00:01
Popularita hybridních vozů a elektromobilů velmi rychle roste. Důvodem už není jen jejich enviromentální šetrnost – svou roli hrají také nízké provozní náklady, stále zajímavější nabídka na trhu, zvýhodněné parkování v centrech měst a další výhody. Díky plánům na výrazné posilování infrastruktury dobíjecích stanic se i z elektromobilů začínají stávat plnohodnotné dopravní prostředky. Podle čeho ale ve stále širší nabídce vybrat tu správnou variantu pohonu?
Pestrost současné nabídky skvěle ilustruje modelová řada Hyundai. Například Ioniq lze objednat hned ve třech verzích: hybrid, plug-in hybrid a jako elektromobil. Dobře si na ní tak lze ukázat různé výhody jednotlivých koncepcí. Před koupí elektrifikovaného vozu je totiž důležité zamyslet se nad jeho využitím. Existují celkem čtyři základní způsoby, kterými jsou elektromotory v autech využívány.
1. Mild hybrid
Vstupní branou do světa hybridních vozů je mild-hybridní technologie (MHEV). Jedná se o nejdostupnější a stále rozšířenější verzi elektrifikovaného pohonu, kterou najdeme prakticky ve všech kategoriích vozů. Elektromotor asistuje zážehovému nebo vznětovému motoru při akceleraci s cílem snížit spotřebu. Nedokáže však vůz samostatně pohánět jako u klasického hybridu nebo plug-in hybridu. Primárním cílem není zvýšení výkonu pohonného ustrojí, ale spíše vykrytí neefektivních chvilek spalovacího motoru pro snížení jeho zatížení. Baterie s napětím 48 V je dobíjena kinetickou energií při brždění a zpomalování. Sama naopak dobíjí konvenční baterii sloužící pro napájení příslušenství vozu včetně světel a managementu.
Jedním z příkladů je nová Audi A8 využívající generátor elektromotoru namísto konvenčního startéru pro rychlejší startování. Dokáže také při ubrání plynu plachtit v rychlostech 55 až 160 km/h, a to po dobu 45 sekund. Motor je také deaktivován při brzdění například před křižovatkou, jestliže je baterie dostatečně nabitá. Jakmile řidič uvolní brzdový pedál, dojde k okamžitému nastartování díky zmíněnému generátoru, který je trvale spojen se spalovacím motorem pomocí ozubeného řemene. Zajištuje tak efektivní a plynulou jízdu s úsporou paliva přibližně o 10 %. Prozatím jediným mild-hybridním vozem vyráběným v České republice je Hyundai Tucson MHEV využívající taktéž 48V technologii.
2. Klasický hybrid
Hybridní vozy používající k pohonu kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru jsou na trhu již více než dvacet let. Zmíněný Ioniq Hybrid je typickým zástupcem této kategorie. Jeho maximální kombinovaný výkon je 104 kW (141 k) a 265 N.m, elektromotoru dodává energii baterie s kapacitou 1,56 kWh. Hybridní pohon dokáže kola pohánět buď klasicky zážehovým motorem, samotným elektromotorem nebo jejich kombinací s ohledem na co nejlepší využití energie.
V principu je důvodem úspornosti hybridních modelů skutečnost, že při zpomalování nebo brzdění dokáží rekuperovat část kinetické energie, která by se jinak bez užitku proměnila na teplo v brzdách. Tato energie se ve formě elektřiny uchová a následně využije při akceleraci, čímž se šetří palivo. Z toho vyplývá, že hybridní pohon má největší přínos v městském a příměstském provozu, kde se často mění rychlost jízdy.
Elektromotor s vysokým točivým momentem pomáhá spalovacímu motoru zejména při rozjezdech a prudké akceleraci a současně udržuje spotřebu na nízké hodnotě. Tichá jízda čistě na elektřinu se hodí například při popojíždění na parkovišti nebo v koloně – u klasických hybridů je ale zpravidla možná jen po velmi krátkou dobu. Baterie se během jízdy kromě rekuperace mohou dobíjet i pomocí spalovacího motoru.
Technických řešení takzvaných samonabíjecích hybridů je několik. Například Toyota pro funkci slučovače a rozdělovače výkonu používá planetové soukolí. Tento systém má kromě spalovacího motoru jeden elektromotor pro pohon a k tomu ještě jeden generátor. Druhým řešením, jež používá mimo jiné Hyundai, je umístění elektromotoru mezi spalovací motor a převodovku. Specifický systém vyvinula také Honda – v modelu CR-V je spalovací motor primárně navržen jako generátor elektřiny pro elektromotor, ovšem ve vyšších rychlostech ho systém dokáže zapojit přímo.
3. Hybrid do zásuvky
Mezistupněm mezi hybridy a elektromobily jsou takzvané plug-in hybridy (PHEV). Jejich baterie lze dobíjet jak rekuperací při jízdě, tak pomocí kabelu při stání, tedy stejně jako elektromobily. Baterie jsou ve srovnání s elektromobily poměrně kompaktní, takže jejich nabití je i z běžné 230V zásuvky stále poměrně rychlé. Výhodou proti klasickému hybridu je mnohem delší dojezd čistě na elektřinu a větší síla soustavy, a tedy možnost při jízdě více spoléhat na elektromotor. Ioniq Plug-in Hybrid disponuje baterií s kapacitou 8,9 kWh, tedy téměř šestinásobnou oproti Ioniqu Hybrid. Má dostatek energie pro více než 60 km jízdy s nulovými emisemi a náklady lze stlačit i pod 1 Kč za kilometr.
Při jízdě na delší vzdálenosti se zapíná spalovací motor, kterému elektromotor pomáhá ke snížení spotřeby a lepší dynamice. Výsledkem je i poměrně vysoký dojezd, který konkrétně u Ioniqu dosahuje až 1100 km. Plug-in hybrid může být poháněn rovněž čistě spalovacím motorem, který stejně jako u klasického hybridu dobíjí baterie. Možnost dobíjení rekuperací při jízdě i externím zdrojem energie při stání spojuje to nejlepší z obou světů. Plug-in hybridy jsou ale zároveň těžší, dražší, vyžadují občasný přístup k zásuvce a bateriemi bývá omezen zavazadlový prostor. Vykazují však velmi nízké hodnoty emisí oxidu uhličitého (velkou část testovacího cyklu zvládnou odjet na elektřinu), což je v mnoha zemích významný údaj pro výpočet takzvaných ekologických daní.
Technicky se nejčastěji používají systémy s úzkým elektromotorem umístěným mezi motorem a převodovkou. Alternativní přístup ukazuje například Mitsubishi Outlander – vůz je navržený jako elektromobil, ovšem se spalovacím motorem, jenž slouží k nabíjení akumulátorů a v případě potřeby se dokáže zapojit napřímo.
4. Elektromobil
Čistě elektřinou poháněné vozy zaujmou plynulostí jízdy bez řazení, tichem na palubě, okamžitě dostupným výkonem od nejnižších otáček a nulovými emisemi. S rostoucí sítí dobíjecích stanic dávají čím dál větší smysl nejen pro městský nebo příměstský provoz. Použité technologie totiž procházejí doslova raketovým vývojem. Baterie mají vetší kapacitu, dokáží se rychleji nabíjet a energetická náročnost aut se stále snižuje. Ioniq Electric zásluhou baterie s kapacitou 28 kWh zvládne bez potíží ujet přes 250 kilometrů a i maximální rychlost 165 km/h je dostačující. Při testu většího Hyundai Kona Electric jsme dokonce dokázali bez větších kompromisů najet přes 400 kilometrů na jedno nabití. Rozhodně tedy nemusíte na vlak vždy, když chcete vyrazit i mimo město.
Stále poměrně vysoké (ale postupně klesající) ceny elektromobilů částečně vyvažují minimální náklady na provoz. Například roční neomezené dobíjení od ČEZ stojí 1800 Kč bez DPH na celý rok. Spousta řidičů jistě přivítá bezplatné parkování na modrých zónách nebo nenáročnost servisních prohlídek. Na nákup elektrifikovaných aut lze navíc využít i dotované nabídky – třeba Hyundai na českém trhu nabízí pro modely Ioniq Electric a Ioniq Plug-in Hybrid limitovanou nabídku Future ECO, která zahrnuje využití dotací od Ministerstva životního prostředí či Ministerstva průmyslu a obchodu. Statní dotace lze čerpat ve výši až 337 500 Kč.
Podle čeho vybírat?
Mild hybridní technologie si ve svém autě ani nemusíte všimnout a slouží spíš ke zvýšení efektivity pohonu a elektrické instalace, než že by měla dopad na jízdní vlastnosti a způsob používání. Za relativně malé náklady přináší určité úspory ve spotřebě paliva.
Pokud nemáte možnost auto libovolně dobíjet, případně podnikáte i dlouhé cesty, nejjednodušší cestou k ekologickému autu je pořízení klasického hybridu. Přináší některé výhody elektromotorů, ale prakticky žádná omezení. Dnes jsou tyto vozy stále dostupnější napříč segmenty, bývají nadprůměrně spolehlivé a dobře si drží cenu.
Plug-in hybrid oceníte, pokud si chcete užívat výhody elektrického pohonu (pružnost, tichá jízda, ekonomika provozu), ale auto používáte i při delších služebních cestách nebo dovolených. Vyžaduje už o něco vyšší investici, ale i zde jsou ceny každým rokem příznivější. Navíc PHEV vozy umožňují čerpat více výhod a dotací než klasické hybridy – ty například brzy přijdou o možnost bezplatného parkování na modrých zónách. Pozor ale na fakt, že v případě, kdy se pravidelně nenabíjí, jejich spotřeba je relativně vyšší a nevyužívá se jejich draze zaplacený potenciál.
Elektromobil je fantastický ve městě, řada modelů už však umožní i víkendové výlety. Bez zajištěného domácího dobíjení a vyšší investice na začátku to však nepůjde. Na druhou stranu budete jezdit téměř zadarmo. Elektromobil také má jen zlomek součástí ve srovnání s vozy se spalovacími motory a klasickou převodovkou, takže je spolehlivý a odpadají výměny oleje i další servisní úkony. Umožňuje také lépe využít vnitřní prostor a obzvláště ve městech se budete těšit stále větším zvýhodněním.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)