Představujeme
Citroën/Fiat/Ford – Tři velká MPV
Jiří Krenar 09.07.2014 07:29
Výroba velkoprostorových vozidel s příchodem kompaktních modelů neskončila, spíše přestoupila z čistě rodinné dopravy i do podnikové sféry.
Týká se to v naprosté většině opravdu velkých MPV, která nabízejí pět až sedm míst k sezení a tomu odpovídající prostor pro zavazadla. Dnes nabízíme „trojtest“ (zdůrazňuji nikoliv srovnávací!!!) modelů, které můžete běžně potkat na našich silnicích a které zcela splňují výše uvedená kritéria: velký zavazadlový prostor a alespoň pět přepravovaných osob. Citroën a Ford jsou zastoupeny standardním velkým modelem MPV, Fiat v současné době „čistokrevné empévéčko“ nemá ve výrobním programu a tak jej nahradila osobní komfortní verze malého užitkového modelu.
Citroën C4 Grand Picasso
Nová generace Citroënu Picasso na bázi modelu C4 přijela do redakce v prodloužené verzi Grand a se šestistupňovou samočinnou převodovkou. Standardních pět sedadel bylo doplněno o dvě nouzová ve třetí řadě. Ta naštěstí jsou ale zcela složitelná do podlahy zavazadlového prostoru. Inovativní, elegantní, ekonomický, prostorný a plný nových technologií. To vše se dá o novém velkém MPV C4 Grand Picasso jistě s klidným svědomím konstatovat. Otázkou je, zda je to výhra, či „krok stranou“. Design nového Picassa je opravdu vydařený a přitom si v čelní partii vozidlo zachovává identitu značky. Led diody v tenkých proužcích pečlivě vměstnané do čelních lišt jsou funkční a efektní. Totéž ale nelze říci o předních světlometech, které se na mokré vozovce docela rychle znečišťují. Potěší střešní ližiny velmi dobře schované v hranách střechy. Nejvyšší výbava Exklusive navíc disponuje elektrickým ovládáním zadní vzhůru vyklápěné stěny. Příjemné, zvlášť když je vozidlo špinavé po jízdě.
Podíváme-li se do interiéru, pak již hodnocení zpracování zvláště palubní desky bude velmi individuální. Centrálně umístěné přístroje někdo má rád, jinému nevyhovují. Navíc C4 Picasso vlastně ani klasický přístrojový panel nemá. Zato nabízí dva rozměrné displeje umístěné nad sebou. V tom horním můžete mít nastaven rychloměr a otáčkoměr, ale také se tam zobrazují údaje z palubního počítače, případně signály kontrolek. Pohříchu ale slouží také pro zobrazení navigace či obrazu couvací kamery. Ten spodní pak funguje jako dotyková obrazovka, kterou se ovládají systémy ve vozidle, počínaje větráním, vyhříváním (vozidlo má samozřejmě dvouzónovou klimatizaci) apod. Chce to trochu cviku a hlavně si člověk musí na tento systém zvyknout. Mladým to asi půjde hned, nám starším to asi dá „zabrat“. Čtyřramenný volant je sice seřiditelný ve dvou rovinách, ale jak je u Citroënu již zřejmě tradicí, je překrmen satelitními spínači. Jsem zastáncem toho, že někdy méně je více. A to už jsme u sedadla řidiče, které je seřiditelné i výškově a to elektricky. Dokonce nechybí ani masážní funkce. Spolujezdec pak má k dispozici i výsuvnou podpěrku nohou, což si bude pochvalovat zvláště na dlouhých cestách (nesmí ale vědět, kolik uvedené maličkosti stály). Rozsah nastavení sedadla je zcela vyhovující. Ba co víc, ohromné přední sklo, které zasahuje až do střechy, eliminuje můj tradiční problém s vnitřním zpětným zrcátkem, či spíše s mrtvým úhlem za ním vznikajícím. Takže výhled z místa řidiče je velmi dobrý. Elektricky seřiditelná zpětná zrcátka pak jsou dostatečně veliká. Při couvání navíc pomáhá i couvací kamera, jejíž obraz je zobrazen na horním displeji. K dispozici je i dostatek odkládacích míst. Takže vlastně docela spokojenost? Samočinná šestistupňová převodovka pro takto velké a komfortní autp je docela příjemná. Osobně jsem ale nebyl nadšen z tenké páčky voliče umístěné nad volantem a ještě víc mě vadila „pádla“ pod volantem, umožňující manuální řazení rychlostních stupňů. Samozřejmě, že vozidlo má i dvě standardní ovládací páčky pod volantem. Takže těch ovladačů na jednom relativně malém prostoru je až moc. A už jsme v druhé řadě sedadel. Nabízí tři místa, a pokud vozíte často děti a máte zbytečné peníze, jistě jim pořídíte multimediální zábavný systém zabudovaný do hlavové opěrky řidiče a spolujezdce.
Pak následuje velký zavazadlový prostor, v jehož podlaze byla v našem vozidle ukryta dvě nouzová sedadla. No spíše sedačky pro děti, ke kterým je navíc špatný přístup. Když uznáte, že tyto dvě sedačky jsou jenom nouzové, pak oceníte, že v základu máte k využití zavazadlový prostor o objemu 0,57 m3, a když sklopíte i druhou řadu sedadel, pak – měřeno až ke stropu – je využitelný objem až 1,8 m3. A konečně jsme u motoru. Agregát 2.0 BlueHDi je vznětový přeplňovaný čtyřválec ve verzi Euro 6 se systémem SCR, tedy se vstřikem aditiva AdBlue. Naštěstí o toto medium se řidič nemusí starat, nádržku ukrytou pod sedadlem doplní vždy v servisu při pravidelné prohlídce. Motor nejen že plní emisní třídu Euro 6, ale navíc by měl být i úsporný, zvláště když máte nastaven jízdní mod ECO, kdy je v činnosti i systém Stop and Start. Výrobce avizuje průměrnou kombinovanou spotřebu 4,5 l/100. Palubní počítač ukázal při dálniční jízdě po D 5 do Plzně (tempomat nastaven na 135 km/h) průměr 5,8 l/100 km. Při zpáteční cestě po souběžné komunikaci II/605 pak 4,7 l/100 km, ale do Prahy jsem jel skoro o 40 minut déle, než po dálnici. Za celý test pak byl průměr 5,2 l/100 km. Není to špatný výsledek, ale pravdou je, že jsem jezdil svižně, nikoliv však systémem brzda/plyn.
Fiat Scudo Panorama
V nabídce italské značky momentálně chybí větší model MPV (Ulysse již není ve výrobě) a tak si můžete vybrat, buď osobní Doblo Panorama, nebo větší Scudo Panorama. Máte pravdu, jde v obou případech o osobní komfortní verzi v podstatě užitkového vozidla. V testu bylo Scudo Panorama (méně komfortní a na práci tak více vhodná verze má označení Combi) v delším provedení, tedy s rozvorem L2 ve výbavě Executive. A když dlouhý rozvor, tak osm míst. V první řadě jsou dvě samostatná sedadla (ve verzi Combi je montována pro spolujezdce dvoumístná lavice), ve druhé a ve třetí pak tři prostorná a pohodlná sedadla s nastavitelnou opěrkou. Všichni cestující mají opravdu dostatek místa a ještě je k dispozici zavazadlový prostor o rozměru 700 x 1200 x 700 mm (měřeno pod krycí plato). Po sklopení a případném vyjmutí druhé a třetí řady sedadel pak získáte využitelný objem skoro 6 m3 (měřeno až ke stropu). Ale při jeho maximálním využití hrozí přetížení vozidla, případně i poškození bočních skel.
Pracoviště řidiče nejen že oplývá dostatkem prostoru a celou řadou odkládacích míst, ale nabízí i ve dvou rovinách seřiditelný volant, sedadlo lze nastavit i výškově a zpětná zrcátka jsou ovládána elektricky. Palubní deska je praktická, přehledná, vše v dosahu. V její dolní části pak je krátká řadicí páka, která ovládá šest dobře odstupňovaných rychlostních stupňů. Výhled z místa řidiče je velmi dobrý. Vedle klasických páček pod volantem pak jsou k dispozici ještě dva satelitní spínače na audio systém a na tempomat. Ke druhé resp. třetí řadě sedadel je výborný přístup velkými bočními posuvnými dveřmi z obou stran vozidla (u nižší úrovně výbavy jsou ty levé za příplatek). Cestující vzadu mají možnost samostatného nastavení klimatizace. Scudo Panorama je dle mého názoru – i vzhledem ke komfortní výbavě – vhodným vozidlem pro hotelovou službu, či pro firmy na delší cesty. Tomu také odpovídal motor 2.0 Multijet 16v/120 kW, který si velmi dobře poradí i s plně obsazeným vozidlem. Jen pro pořádek uvádím, že v nabídce je i stejný motor s výkonem jenom 94 kW, případně agregát 1.6 Multijet s výkonem 66 kW. To ale bude motor vhodnější do rozvoru L1 a pro městskou či regionální přepravu.
Silný motor = velká spotřeba? Ale kdepak, to u motorů Multijet neplatí. Jsou výkonné a přitom mají rozumnou spotřebu paliva. Výrobce v prospektu uvádí pro testovaný motor kombinovanou spotřebu 7,1 l/100 km. Takže jsem vzal Scudo na tradiční trasu z Prahy po dálnici D 5 do Plzně a zpátky hezky po souběžné II/605. Do Plzně s tempomatem nastaveným na 133 km/h ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 7,8 l/100 km. Zpáteční cesta při respektování platných limitů si „vzala“ 5,5 l/100 km. Spotřeba docela dobrá, nepříjemný byl ale hluk od zimních pneumatik při rychlostech kolem 130 km/h. Mimochodem i ty se určitě projevily na spotřebě. V době testu sice sníh už ve středních Čechách nebyl, zato ranní teploty těsně pod nulou a denní pod 8 °C, použití zimních pneu Continental ještě vyžadovaly. Pokud jde o městský provoz, pak je spotřeba paliva těsně pod hranicí 9 l/100 km a musíte také počítat s tím, že na parkování potřebujete citelně více místa. Scudo v rozměru L2 je přes 5 metrů dlouhé a tam, kde se parkuje šikmo, nebo kolmo k chodníku, nepříjemně vyčnívá z řady.
Ford Galaxy
Velký vůz na dlouhé cesty – tak nějak by mohl znít reklamní slogan na velké MPV z výrobního programu evropského Fordu. Kdysi jedno z trojčat (Seat Alhambra, Ford Galaxy a VW Sharan), si jde u poslední generace zcela vlastní cestou a nabízí stylový design, komfortní interiér a až sedm míst pro cestující. Samozřejmostí v segmentu MPV pak je dostatečná variabilita interiéru. Podíváme-li se do katalogu či do ceníku, zjistíme, že na českém trhu jsou tři úrovně výbavy (Trend, Winner Plus, Titanum), dva motory zážehové 1.6 EcoBoost 118 kW, 2.0 EcoBoost 149 kW a jeden motor vznětový 2.0 Duratorq TDCi ve výkonových verzích 103 kW a 120 kW. V této třídě vozidel pak je už samozřejmostí možnost volby mezi přímo řazenou šestistupňovou převodovkou a šestistupňovým „automatem“ PowerShift. Cenově tak začínáte na 679 900 Kč s DPH a oscilujete na 954 090 Kč s DPH. Ovšem to je cena katalogová a k ní si můžete ještě přiobjednat různé sady doplňkové výbavy. Tím na straně jedné cenu navýšíte, na straně druhé, když se „trefíte“ do nějaké zvýhodněné akce, můžete i ušetřit.
Náš testovaný Ford Galaxy byl vybaven vznětovým přeplňovaným motorem 2.0 TDCi s výkonem 120 kW/163 k resp. 340 Nm, samočinnou šestistupňovou převodovkou PowerShift a nejvyšší výbavou Titanum. Takže v ceně 934 090 Kč s DPH. Ovšem importér k tomu přiobjednal sadu Business Navi Plus (77 900 Kč), sadu Assist Plus (45 900 Kč), sadu Travel 1 (9700 Kč), a další jednotlivé doplňky (celková cena příplatkové výbavy tak atakovala hranici 275 200 Kč, což je hodnota, za kterou si můžete koupit slušné čtyřmístné osobní vozidlo se zážehovým motorem). Celková cena se tak vyšplhala na 1 209 290 Kč s DPH. A to vše za sice komfortní, ale ve skutečnosti konfekční MPV Galaxy. A protože výbava je rozepsána na dvě tiskové strany A4, já ji vynechám – najdete na webových stránkách importéra – a podělím se hlavně o celkové dojmy a poznatky z testu.
Velké auto nabízí dostatek prostoru na sedadlech první i druhé řady. Řidič má k dispozici ve dvou rovinách nastavitelný volant a sedadlo s možností i výškového seřízení, takže pochvala. Palubní deska z kvalitních měkčených plastů je klasického „střihu“, v zorném poli řidiče jsou standardní kruhové – analogové přístroje i kontrolky, nechybí displej palubního počítače. Ve střední části palubní desky je pak monitor navigace, ovládání audio soustavy, klimatizace a volič převodovky. Tradiční páku parkovací brzdy nahrazuje robustní madlo umístěné mezi sedadly (příjemnější než elektrická parkovací brzda). Výhled z místa řidiče je dobrý, čelní sklo je veliké, nicméně veliký je i dešťový senzor nalepený na skle za vnitřním zrcátkem, takže mírně omezuje výhled například na výložníky semaforů na křižovatkách. Při couvání oceníte couvací kameru – obraz se zobrazuje na monitoru – ale za mokra se dost rychle její čočka špiní. V druhé řadě sedadel je dostatek místa pro tři osoby a pak je k dispozici velký zavazadlový prostor dobře přístupný zadní vzhůru vyklápěnou stěnou. V jeho podlaze jsme měli dvě nouzová sedadla (vhodná maximálně pro děti). Když je použijete, už žádná zavazadla nenaložíte. Vznětové motory Ford jsou robustní, mají solidní životnost, ale ve spotřebě na špici v tabulkách nepatří. Potvrdilo se mi to i u Galaxy. Jízda v centru města ve špičce je tradičně „žroutem“ paliva, nicméně palubní počítač vykázal průměr 7,3 l/100 km, což je dobré. Na trase Praha – Liberec (R 10) a zpět přes Jablonec n. Nisou (tempomat nastaven na 135 km/h) ukázal palubní počítač 7,1 l/100 km. Vozidlo bylo zatížené z jedné třetiny užitečné hmotnosti, obuty byly ale zimní pneumatiky. Tady konkurence vykazuje lepší výsledky a to nejen ve zkušebně, ale i v našich testech. Odhlédnu-li ale od spotřeby, pak jízdní vlastnosti Fordu Galaxy jsou velmi dobré, převodovka řadila rychle a bez škubání, motor potěšil svým odhlučněním a osobně bych si takové auto vybral na dálkovou cestu.
Převzato z časopisu