Představujeme
Dacia/Fiat/Peugeot/Volkswagen – Kompaktní kombi
Jiří Krenar 04.06.2014 06:25
Malá, či spíše kompaktní kombi jsou na našem trhu oblíbená a už dávno neplatí, že v nabídce je pouze Fabia kombi.
Paleta vozidel v tomto segmentu je široká jak co do značek, tak také s ohledem na velikost zavazadlového prostoru, cenu vozidla a k dispozici je pohon jak jedné nápravy, tak i všech kol. V dnešním testu nabízíme pohled na některé novinky v tomto segmentu. Tři kombíky pak doplňuje jeden crossover s karoserií hatchback s jednou poháněnou nápravou.
Dacia Logan MCV
Logan kombi – označován je MCV – se na českém trhu zabydlel už v první generaci, kdy navíc byla k dispozici i verze van a na stejném podvozku také praktický lehký pick-up. Zákazníky oslovil objemným zavazadlovým prostorem a pak hlavně bezkonkurenční cenou. Nedivme se, že se stala tato Dacia velmi oblíbeným „pracovním nářadím“ i pro řadu řemeslníků. Druhá generace, která přišla na český trh koncem roku 2013 chce navázat na úspěchy té první. Nabízí vyšší kvalitu dílenského zpracování, elegantní karoserii opět s ohromným zavazadlovým prostorem, tři úrovně výbavy, moderní techniku pod kapotou a cenu, která začíná na hodnotě 179 900 Kč s DPH.
Logan MCV je k dispozici buď se zážehovým motorem 1.2 16V/55 kW (v případě pohonu na LPG má výkon upraven na 53 kW), nebo 0,9 TCe/66 kW a samozřejmě v nabídce jsou i dvě výkonové verze oblíbeného vznětového motoru 1.5 dCi 55 kW resp. 66 kW. Z motorizace byl vyřazen již starší zážehový agregát 1,6 l. Vedle pestřejší nabídky motorů zaznamenáme změny hlavně v interiéru, kde byla přepracována palubní deska, která si i nadále zachovává jednoduchost až rustikálnost, ale je přehledná a v podstatě nemám ani výtky k ergonomii. Snad jenom ovládání elektrického spouštění oken, umístění ve střední části pod otočnými ovladači ventilace, není zcela po ruce. Ale místa je dost a v nejvyšší úrovni výbavy máte možnost si nastavit i výškově jak volant, tak i sedadlo řidiče. Součástí výbavy Arctica jsou i autorádio s USB, klimatizace, el. ovládaná zrcátka i okna, dálkové centrální zamykání, tempomat atd. Pravda, to už nepořídíte Logan MCV „za hubičku“, ale v testované verzi se zážehovým motorem 1.2 16V 55 kW počítejte s částkou 214 900 Kč.
Na předních sedadlech tedy zdánlivě spokojenost, ale vzrostlejší řidič by uvítal jednak delší sedák a pak také – což je ale obecný problém současných vozidel – vnitřní zpětné zrcátko lehce vadí v dobrém výhledu. Pochvalu si naopak zasloužil kůží obšitý volant, který na rozdíl od předchozí generace má již dostatečně silný věnec. A když už vzpomínám na předchozí generaci Pohana MCV, musím také připomenout přístup k zavazadlovému prostoru. Křídlové asymetrické dveře u druhé generace nahradila vzhůru výklopná stěna. Škoda, že nejde ale vyklopit o pár centimetrů výše. Zavazadlový prostor je obrovský. V základu má objem 0,57 m3 a délku 990 mm. Po sklopení (opěradlo je dělené 2:1) druhé řady sedadel pak můžete naložit předměty o délce až 1780 mm a objem se zvětší (měřeno po strop) na 1,5 m3. A pod podlahou v prohlubni je přitom uloženo plnohodnotné rezervní kolo (ovšem za příplatek). Testovaný vůz měl pod kapotou (tu podpírá plynová vzpěra) zážehový motor o zdvihovém objemu 1149 cm3, který nabízí nejvyšší výkon 55 kW/75 k, resp. největší točivý moment 107 Nm. Pro všechny motorizace je montována pětistupňová přímo řazená převodovka. Základní otázkou bylo, jak bude vypadat s tímto motorem spotřeba vozidla, která má provozní hmotnost lehce nad 1000 kg. Chvíli jsem si musel zvykat na větší hlučnost motoru, zdá se, že nízká cena vozidla byla mj. dosažena i citelně menším množstvím odhlučňovacích panelů. S polovičním zatížením na testovacím venkovském okruhu se značným převýšením nebyl problém udržet spotřebu těsně nad 5,2 l/100 km.
Dálnice z Prahy do Plzně – ovšem tady s ohledem na značný hluk motoru i zimních pneumatik jsem nastavil tempovat na 125 km/h při 3500 min-1 – si vzala 6,3 l/100 km. Zpáteční cesta vedla po „staré Plzeňské“ s pečlivým dodržováním rychlostních limitů hlavně v obcích. Takže jsem jel skoro o 40 minut déle, zato průměrná spotřeba byla 4,5 l/100 km (dle palubního počítače). To v podstatě je zhruba na spotřebě vznětových motorů, takže pochvala. Jízdní vlastnosti jsou v podstatě dobré, čitelné a zcela odpovídají ceně vozidla. Mohutná záď není ideální pro „řezání“ zatáček a tomu také neodpovídá naladění podvozku, ale když zvolíte svižnou, leč plynulou jízdu, bez „sportovních prvků, budete spokojeni i na horším povrchu. A často vám pomůže i standardně dodávaná stabilizace ESP. A tak asi největším problémem tohoto kombíku bude velikost zavazadlového prostoru, který doslova svádí k přetěžování. A když už budete chtít něco v Loganu MCV pohanět, rychle si vzpomeňte na cenu vozidla!
Fiat 500L Living
Maličký Fiat 500 se nám do redakce dostal doslova náhodou. Importér nám „pětistovku“ nabídnul místo dohodnutého Dobla Cargo XL, které se neplánovaně zdrželo u slovenských kolegů v Bratislavě. Tedy, Fiat 500 současné generace, alespoň ve verzi 500 L – Living, zase tak maličký není. Na délku má 4352 mm a vedle pěti cestujících – resp. s třetí řadou sedadel až sedmi – nabízí zavazadlový prostor se základním objemem 0,48 m3, po sklopení druhé řady sedadel pak získáte objem 1,7 m3. Pravda, na přední sedadla se vejdou dva docela narostlí češi, do druhé řady ale usadíte v pohodě pouze dva „dospěláky“, ten třetí už by musel být, jak se říká „za groš kudla“. Do případné třetí řady – tu naštěstí testovaný Fiat neměl, se vejdou jenom dvě menší děti. A když už jsem se dotknul zavazadlového prostoru, je opravdu variabilní. Jednak jeho objem ovlivníte posunem druhé řady sedadel vpřed či vzad, za druhé má do dvou poloh nastavitelnou mezipodlážku, a pak samozřejmě můžete sklopit zadní sedadla, která jsou dělená v poměru 2:1. Ale nehledejte zde rezervní kolo. Nevejde se ani dojezdové, standardně je dodávána lepící sada. A teď se podívejme na pracoviště řidiče.
Sedadlo řidiče i volant jdou nastavit také výškově, to je příjemné, zvláště pro „narostlejší“ řidiče. Pravda, sedák by měl být o fous delší a opěradlo s opěrkou vysunutou do maximální výšky vyhovuje jen tak tak. Palubní deska má opravdu „šmrnc“, přístroje jsou dobře čitelné v odstíněné kapličce, nechybí ani teploměr chladicí kapaliny, dnes často již nahrazovaný v osobních vozidlech pouhou kontrolkou. Výbava je na vyšší úrovni a tak vedle el. ovládaných oken a zpětných zrcátek nechybí tempomat, klimatizace, audio, elektrický posilovač řízení s modem pro město, ekonomický systém Stop/Start, satelitní ovladače na volantu, audio atd. Kůží obitý volant má mírně elipsovitý tvar, dobře padne do ruky a jeho velikost je opravdu povedená. Řidiče i jeho spolujezdce potěší určitě možnost vyhřívání sedadel a nastavitelná bederní opěrka. Ve výbavě nechybí palubní počítač nebo navigace. Zpočátku jsem na model 500 L Libiny nahlížel jako na poněkud oteklou „pětistovku“. Ale rychle jsem si zvyknul, svůj vliv na mé hodnocení jistě měl i povedený interiér. Při delších cestách jsem si ale uvědomil, že na šířku nějaký ten centimetr chybí. Ve dvou lidech to je jenom o málo příjemnější cestování než v úzkém off-roadu Jimny. Ve čtyřech to v podstatě jde a ještě máte k dispozici docela slušně veliký zavazadlový prostor. A navíc řídíte stylově velmi zajímavé auto.
A jdeme pod kapotu. Původní Fiat 500 měl motor vzadu a poháněná zadní kola. Tato generace má vše vpředu. A náš konkrétní testovaný vůz měl pod kapotou vznětový přeplňovaný čtyřválec 1.6 Multijet s výkonem 7 kW/320 Nm s přímo řazenou šestistupňovou převodovkou. A také díky vznětovému agregátu se provozní hmotnost vyšplhala přes 1400 kg. Na druhou stranu z užitkových vozidel jsem na vznětové motory zvyklý a jejich hlasitější zvukový projev mi nečiní žádné problémy. Ve Fiatu si ale na řidiče připravili jednu malou fintu. Pedál akcelerátoru jde v pohodě sešlápnout zhruba do tří čtvrtin. Dokážete tak jet svižně a přitom i úsporně. Když ale překonáte lehký odpor na pedálu a sešlápnete i tu poslední třetinu, tak i s „naftou pod kapotou“ dokážete jet hodně rychle. A tady je asi nejvyšší čas podívat se na spotřebu v testu, kterou vykázal palubní počítač.
Kombinovaná spotřeba dle tabulek výrobce by měla být pro tento motor 4,5 l/100 km. Na dlouhé trase z Prahy do Turnova a zpět přes Jičín jsem s pomocí tempomatu nastaveného na max. rychlost 133 km/h dosáhnul na průměr 5,3 l/100 km. V Praze – možná i díky systému Stop/Start, který osobně „nemusím“ – jsem jezdil za 6,2 l/100 km, a na mě dobře známém testovacím okruhu vedeném po silnicích nižších tříd palubní počítač ukázal průměr 4,8 l/100 k (vše na zimních pneumatikách). Pokud jde o jízdní vlastnosti, podvozek je spíše tvrdší, brzdy dostatečně výkonné, příjemně potěšila přesná převodovka. Ženy-řidičky velmi ocení při parkování ve městě možnost využít městský mod City na posilovači řízení. A tak jedinou výraznou nepříjemností u této verze Fiatu 500 je jeho cena. Ačkoliv šlo o nejdražší výbavu a nejvýkonnější motor, 528 800 Kč s DPH (i s příplatkovou výbavou) je docela dost.
VW Golf Variant 4Motion
Volkswagen Golf Variant (označení pro karoserii kombi) až tak zase kompaktní kombík není. Na druhou stranu je to nejmenší kombi z osobních modelů VW. Volkswagen nabízí pro tento model zážehové a vznětové motory ve výkonovém rozpětí výkonů od 63 kW/85 k do 110 kW/150 k i speciální a extrémně úsporné provedení TDI BlueMotion. Golf Variant má v tomto případě výkon 81 kW/110 k, je vybaven šestistupňovou přímo řazenou převodovkou a s průměrnou spotřebou paliva 3,3 l/100 km (emise CO2: 87 g/km) je nejúspornějším vozem Volkswagen Variant všech dob. V nabídce ale je i Golf Variant 4Motion s pohonem všech kol, který je k dispozici s motorem 1.6 TDI 77 kW/105 k a 2.0 TDI 110 kW/150 k. Volkswagen připravuje navíc verzi Golf Variant TGI BlueMotion s pohonem na zemní plyn (CNG). Golf Variant, který jsme převzali k redakčnímu testu přesně v době, kdy zmizel sníh, byl v provedení 4Motion, tedy s pohonem všech kol a pod kapotou velmi příjemně (a také tiše) pracoval menší ze vznětových čtyřválců, takže k dispozici byl výkon 77 kW, o jehož přenos na hnaná kola se starala šestistupňová přímo řazená převodovka se spojkou Haldex. Poněkud méně příjemná informace byla specifikace vozidla. Standardní, a dlužno dodat, že bohatá a komfortní výbava (cena konkrétního vozidla se sériovou výbavou je 547 900 Kč s DPH), byla „vylepšena“ o další příplatkovou výbavu (adaptivní regulace podvozku s možností nastavení režimu, vyhřívání předních sedaček, Bi-xenonové světlomety s LED denním svícením, Parkpilot, atd. vše napsáno zhruba na půlstranu formátu A4. A cena testovaného vozu rázem stoupla na 701 199 Kč s DPH. Takže kompaktní kombi s pohonem všech kol, šedou metalízou a super výbavou zamířilo do segmentu manažerských vozidel.
Jsem zvyklý z řízení užitkových a nákladních vozidel, že za volant se dostávám směrem vzhůru. Pro Golf Variant to neplatí, tam jsem klesal málem až „do bahna velkoměsta“. O to hůř jsem ale z auta vystupoval. Seřízení sedadla, volantu (obojí i výškově a v dostatečném rozsahu) a zrcátek je rychlé, a protože bylo opravdu chladno, tak rychle zapínám vyhřívání sedadla. Motor příjemně pobroukává, číslice 5624 km na displeji palubního počítače avizuje, že už je skoro po záběhu, tudíž se po zahřátí výrazně ztiší a spotřeba už je vyrovnaná. Takže řadím a zvolna se rozjíždím. Šestistupňová přímo řazená převodovka se ukazuje jako dobře odstupňovaná a tradičně velmi přesná. Na místě řidiče jsem byl zcela spokojen, ačkoliv jen pro pořádek konstatuji, že vnitřní -zrcátko opravdu nemám rád. Nevidím přes něj – a přes dešťový senzor – na výložníky semaforů na křižovatkách. Prostoru dostatek, stejně tak potěší mnoho odkládacích prostor. V druhé řadě, která je sice homologována jako třímístná se ale v pohodě vejdou jenom dva dospělí cestující. Na kratší cestu to zvládnou i tři. Místa na kolena i nad hlavou je dost.
V porovnání s předchůdcem se zvětšil objem zavazadlového prostoru z 505 litrů na pozoruhodných 605 litrů (do výšky horní hrany opěradel zadních sedadel). Při využití prostoru až k opěradlům předních sedadel a celé výšky interiéru až ke stropu nabízí nový Golf Variant zavazadlový prostor o objemu dokonce 1620 litrů. Délka zavazadlového prostoru až k zadní lavici činí 1055 mm, k opěradlům předních sedadel 1831 mm. V nejužším místě je zavazadlový prostor široký pozoruhodných 1003 mm a jeho práh je jen 630 mm nad zemí. Výbava kombi poprvé zahrnuje kryt zavazadlového prostoru v podobě rolety s dvoustupňovým svinovacím mechanismem. Nepotřebnou roletu lze společně se síťovou přepážkou uložit pod podlahu zavazadlového prostoru. U nového modelu Golf Variant je nyní navíc možné nastavit výšku podlahy zavazadlového prostoru, případně panel podlahy aretovat v různých polohách nebo ho zcela vyjmout.
Z důvodu ještě praktičtější využitelnosti bylo nově koncipováno také dálkové odjišťování opěradel zadních sedadel v zavazadlovém prostoru, i samotné sklápění opěradel. Další novinkou v zavazadlovém prostoru jsou čtyři háčky pro tašky. A co víc, v nabídce je vedle standardně dodávané lepicí soupravy na pneumatiky také dojezdová rezerva (ta byla k mé velké radosti také v testovaném vozidle). Jízdní vlastnosti chválím, i když pravda nejezdím při testech žádnou „střelbu“, ale snažím se danou trasu zvládnout svižně, leč plynule a to i s ohledem na výslednou spotřebu paliva. Výrobce v dokumentaci k vozidlu píše, že kombinovaná spotřeba je 3,9 l/100 km. No, kdo tomu věří, ať tam běží. Centrum Prahy, kdy se málo jede, zato hodně poskakuje přískoky vpřed, ukázal palubní počítač průměr 7,2 l/100 km. Dálnice při tempomatu nastaveném na 133 km/h „si vzala“ 5,7 l/100 km. A venkovský okruh vedený po silnicích nižších tříd jsem dokázal absolvovat za průměr 4,1 l/100 km. Ale i tak jsem byl se spotřebou spokojen.
Peugeot 2008 1.6 e-HDi
Městský crossover Peugeot 2008 rozšířil nabídku importéra v loňském roce a tak trochu „doplatil“ na více propagované modely (208 a 3008). A přitom jde o kompaktní – co do velikosti – model, který nabízí dostatek místa pro čtyři dospělé, jedno dítě a hromadu zavazadel. A protože skoro tři čtvrtiny crossoverů jsou koupeny jako „předokolky“, Peugeot 2008 má pouze a jedině pohon předních kol. S konfigurací 4x4 se nepočítá. Nicméně pro ty, kteří chtějí mít např. v zimě na sněhu „něco k dobru“, je zde za příplatek systém Grip Control, který dokáže pomocí elektroniky zlepšit adhezi hnaných kol dle zvoleného režimu (kolečko ovladače je na středovém tunelu). Ale tato možnost se týká motorů s výkonem od 92 k. Přední sedadla nabízejí dostatek místa i urostlému řidiči, drobným problémem je výhled z vozidla, kde lehce překáží vnitřní zpětné zrcátko. Naštěstí volant je seřiditelný ve dvou rovinách a sedadlo řidiče lze i výškově nastavit, takže za volantem si „pohodu“ najde řidič dle své postavy. Nepříjemností je, že v některých okamžicích není zcela dobře vidět na palubní přístroje. Překáží jinak příjemně malý volant se silným věncem. Pokud jde o ovládání dotykové obrazovky, také to chce trochu cviku. Jinak jsou všechny ovladače v dobrém dosahu i připoutaného řidiče. Osobně jsem nebyl nadšen tradičně z vnitřního zrcátka a dešťového senzoru, vadí ve výhledu. A také „nemusím“ velké panoramatické střešní sklo. Efektní, ale nutí to používat často klimatizaci.
V druhé řadě sedadel se na krátkou cestu vejdou i tři lidé, ale na delší vzdálenost je Peugeot 2008 pouze čtyřmístný. Zavazadlový prostor je dobře přístupný zadní vzhůru vyklápěnou stěnou a osobně jsem byl potěšen, že pod jeho podlahou byla rezerva a předepsaná výbava. Motor 1.6 e-HDi 92 k, nabízí dostatečný výkon a ve spolupráci s šestistupňovou přímo řazenou převodovkou dokázal být i docela úsporný. Trasu Praha–Jeseník–Praha zvládnul průměrnou rychlostí 76 km/h se spotřebou 4,5 l/100 km (dle palubního počítače). Při rychlosti 133 km/h (tempomat) ukazoval otáčkoměr na hradecké dálnici 2150 min-1, a potěšil solidním odhlučněním. Spotřebu ve městě výrobce udává 4,7 l/100 km. No tak to ani se zapnutým systémem Stop/Start jsem nedokázal, Praha si „vzala“ 5,6 l/100 km. Přesto se domnívám, že spotřeba je dobrá a osobně bych systém Stop/Start moc nepoužíval, nemám k němu, či lépe řečeno k jeho životnosti a následným opravám důvěru. A jen tak na okraj. V nabídce pro Peugeot 2008 jsou i zážehové motory a také robotizovaná převodovka 2-Tronic. Tak ta se opravdu dle mého názoru nepovedla.
Převzato z časopisu