Představujeme
Autobusy – Minibus Peugeot Boxer
Jiří Krenar 07.01.2015 06:26
Nová generace modelu Peugeot Boxer vedle čistě užitkových verzí nabízí i provedení pro přepravu osob.
Využili jsme nabídky importéra a k redakčnímu testu jsme převzali – dle zápisu v Technickém průkazu – osobní verzi (interní označení minibus) nové generace modelu Boxer. Importér zvolil celkem logicky provedení pro 1+8 cestujících, aby novotou vonícího krasavce mohlo vyzkoušet co nejvíce novinářů, protože jenom málo z nás má oprávnění skupiny „D“. Pokud jde o velikost busu, pak byl postaven na druhém z rozvorů (L2 = 5413 mm) a s druhou výškou střechy (H2 = 2524 mm). Modernizovaná karoserie získala zcela nové světlomety včetně elegantní „linky“ denního LED osvětlení, robustní „gril“, charakteristický pro současnou generaci „rodiny Peugeot“ a mohutný černý plastový nárazník. Jeho čerň efektně kontrastovala se světle hnědým metalickým lakem. Pro novou generaci modelu Boxer jsou k dispozici čtyři motory. Tři výkonové verze agregátu 2.2 HDI (81 kW/250 Nm, 96 kW/320 Nm, 110 kW/350 Nm) a jeden vznětový přeplňovaný čtyřválec o zdvihovém objemu 2999 cm3 s výkonem 130 kW/400 Nm. Ke všem motorům je standardně montována přímo řazená šestistupňová převodovka. S výjimkou nejmenšího agregátu také je dodáván k vozidlu posilovač řízení s variabilním účinkem.
Pracoviště řidiče získalo modernizovanou palubní desku s audio systémem s navigací, obsluhovaný přes rozměrný dotykový displej umístěný ve středu palubní desky. Pokud jde o výbavu, pak v podstatě byla „full“. Jistě by se dalo ještě něco málo za příplatek získat, ale ve vozidle byla dvouzónová klimatizace (samostatně ovladatelná pro prostor cestujících), přídavné topení (v minibusu těchto rozměrů opravdu nutné), tempomat, systém ESP, asistenční systém pro bezpečné sjíždění svahů + asistent pro rozjezd do kopce, couvací asistent s couvací kamerou atd. Osobně jsem si za volantem pochvaloval sedadlo seřiditelné i výškově (škoda, že volant lze nastavit pouze v jedné rovině) a nechybělo pneumatické odpružení. Vzhledem k absenci dělicí přepážky jsem tak měl opravdu dostatek místa. To ale nic nemění na tom, že šikmo vlevo přes mohutný sloupek a příčku dveřního zasklení je špatně vidět. Chválil jsem si kožený volant se satelitním ovládáním pro audio. V této třídě je samozřejmostí, že okna jsou elektricky ovládaná, stejně tak čtyři zpětná zrcátka lze nastavit (i vyhřívat) z místa řidiče. Vedle standardních odkládacích míst nabízí druhá výška střechy i dvě praktické, i když nevelké poličky nad čelním sklem. A v místě, kde u karoserie van je šikovná „alkovna“, tak bus má uzavíratelnou schránu pro osobní věci řidiče. Paráda!
Prostor pro cestující byl vybaven dvěma řadami tří samostatných sedadel s opěrkami rukou, opěrkami hlavy a bezpečnostními pásy. Každý cestující tak měl dostatek prostoru jak na nohy, tak i na šířku a „královský“ prostor nad hlavou. Sedadla jak v třetí tak i v druhé řadě jsou samostatně sklopná i vyjímatelná. V bocích stropu pak byly umístěny sice relativně mělké, ale šikovné kapsy, v okenní „římse“ pak byly popelníky (kdo by si ale zapálil cigaretu v „mém“ autobusu, byl by okamžitě vysazen). Okna lze pootevřít posunem. Cestující na svá místa nastupují širokými posuvnými dveřmi na pravé straně vozidla. Za druhou řadou sedadel, krytý vyjímatelným platem, je zavazadlový prostor o rozměrech 900 x 1350 x 900 mm. Nicméně pod prostředním sedadlem druhé řady je ještě místo pro uložení delších předmětů, třeba lyží. Drobnou „třešničkou na dortu“ pak bylo pneumatické, výškově nastavitelné odpružení zadní nápravy, montované za příplatek. K zavazadlovému prostoru je velmi dobrý přístup zadními symetricky dělenými křídlovými dveřmi. Pokud jde o motor, pak testovaný Boxer o max. celkové hmotnosti 3300 kg pohánělo moderní „hádéíčko“ s tichým chodem a dostatečnou pružností, které má výkon 110 kW/150 k resp. největší točivý moment 350 Nm. Montována je standardně šestistupňová přímo řazená převodovka, která řadí dostatečně přesně. Boxer bus s tímto motorem je ochoten uhánět trvale po dálnici rychlostí 130 km/h, otáčky motoru ovšem lehce oscilují nad hodnotu 2500 min-1, což samozřejmě pocítíte hlavně na spotřebě paliva.
Jestliže na silnicích nižších tříd s obsazeným Boxerem při dodržování rychlostních limitů nebyl problém držet spotřebu na limitu 6,5 l/100 km, na dálnici při ustálené rychlosti (tempomat nastaven na 125 km/h) 120 km/h průměrná spotřeba vyšplhala na 8,5 l/100 km a dalších 10 km navíc stálo přes 0,6 l/100 km. Při využití vozidla např. pro hotelové služby, tj. při „poskakování“ v centru Prahy musíte počítat se spotřeba 9,5 l/100 případně i více. Zajímavou zkušenost jsem s vozidlem udělal na „dálkové“ trase Z Prahy do Šumperka, přes Červenohorské sedlo do Jeseníku a zpět přes Hanušovice – Králíky – Vamberk – až do Prahy. Celkem jsem ujel 615 km, vše na hranici povolených rychlostních limitů (s dodržováním rychlosti v obcích a na dálnici s maximem 120 km/h). Zatížení bylo zhruba 450 kg. Palubní počítač vykázal průměrnou spotřebu 8,3 l/100 km. Za celý týdenní test pak vozidlo mělo průměrnou spotřebu 8,0 l/100, s tím, že zhruba 80% ujeté vzdálenosti se Boxer bus pohyboval mimo centrum Prahy. Potěšila pružnost agregátu, jeho odhlučnění. Výkon zcela odpovídá svižné jízdě i se zatíženým busem, brzdy pracovaly spolehlivě. V centru města, např. při parkování, jsem ocenil dobré manévrovací vlastnosti a s výhodou jsem využíval couvací kameru umístěnou nad zadními dvoukřídlými dveřmi, tedy mimo dosah vandalů. Navíc byla šikovně „maskována“ horním brzdicím světlem. Obsluha vozidla je příjemná, ovládání nevyžaduje nějaké zvláštní síly, vše v dosahu. Takže pochvala.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)