Představujeme
Citroën/Fiat/Peugeot – Nová tvář pro trojčata
Jiří Krenar 20.06.2014 07:52
Společný projekt skupiny PSA a Fiat, lehká užitková vozidla Boxer, Ducato, Jumper, se dočkal rázné omlazovací kůry.
Česká prezentace jednotlivých značek proběhla v podstatě ve stejném termínu a proto také nabízíme první pohled na „trojčata“ společný. Pokud jde o evropské prodeje, pak v kategorii lehkých užitkových vozů s celkovou hmotností do 3500 kg, tak největší podíl si drží Renault a následuje Fiat. V České republice v roce 2013 bylo pořadí jiné, nicméně Fiat si držel podíl 14,2 % na trhu, Citroën 7,2 % a Peugeot 12,4%. Pravda, loňské výsledky významně ovlivnily velké dodávky vozidel pro Českou poštu, což se týkalo jak Fiatu, tak i Peugeotu, který byl doslova „raketově“ vyslán na přední pozice v tabulkách prodejů. Pro všechny tři značky pak právě modely Boxer, Ducato a Jumper, představují nejvíce prodávaná LUV. Proto také bylo ohlášené představení modernizovaných vozidel očekáváno s velkou zvědavostí.
Modernější karoserie. Nová „trojčata“ Citroën Jumper, Fiat Ducato a Peugeot Boxer nyní nabízejí výrazně moderní design. Na první pohled z něj čiší dynamika a solidnost, a zejména díky výraznému plastovému přednímu nárazníku, novým předním blatníkům s vystouplými liniemi a nové kapotě i značná robustnost. Přední maska – zvláště pak „grill“ - dostala novou identitu dle konkrétní značky, a novým světelným podpisem s protáhlými světlomety, které nahradily ty předchozí, spíše svislé. Pokud jde o masku vozidla, pak byla zvětšena plocha pro vstup chladícího vzduchu. Je to v podstatě příprava na montáž motorů Euro 6, které obecně mají větší potřebu „chladit“. Nové světlomety mají hladké sklo, jsou umístěné opět vysoko a jsou obkroužené chromovanou lištou. Tyto nové světlomety mohou být opatřeny denními světly s LED diodami (dle úrovně výbavy, tady musím upozornit, že každá značka má svoji samostatnou „politiku“, co se týká základní výbavy), které posilují osobnost vozu a zvyšují jeho viditelnost pro větší bezpečnost. V zadní části dostalo vozidlo širší nárazník. Je nízko posazený a ukazuje, jak je snadné vůz nakládat a vykládat. Nové zadní svítilny jsou tak jako dříve vertikálně umístěné, ale jsou ve vyšší poloze a jsou lépe viditelné i z boku vozidla. Spojují tedy moderní styl a účinné funkce, jak z hlediska ochrany, tak viditelnosti.
Karoserie, rozvory. Pokud jde o karosářské verze, pak modernizace v podstatě nic na ohromné šíři nabídky nezměnila. K dispozici jsou čtyři délky (L1, L2, L3 a L4), tři rozvory (3000 mm, 3450 mm a 4040 mm), tři výšky (H1, H2 a H3). Celkem je tak v nabídce u furgonu/vanu osm velikostí co do objemu nákladového prostoru od 8 do 17 m3. To je tedy furgon/van, nejprodávanější karosářská verze na českém trhu. Ovšem těch karosářských verzí je v nabídce mnohem víc:
již uvedené celoplechové a prosklené furgony,
furgony s vestavbou dalších tří sedadel ve 2. řadě (označované jako pěti- šestimístné kombi)
valníky s jednoduchou (3 místa) nebo dvojitou (7 míst) kabinou,
valníky s celkovou povolenou hmotností jízdní soupravy 3,5 tuny nebo 4,35 t,
základy pro karosářské přestavby: podvozky, valníky, plošiny (v tomto směru hraje „prim“ zvláště značka Ducato, která je nejčastěji užívaným podvozkem určeným ke stavbě obytných vozidel)
pokud jde o přepravu osob, pak jsou k dispozici pěti až devítimístné verze a u jednotlivých značek (již tradičně je v tomto směru agilní Fiat), i vícemístné malé busy.
To, co není vidět, je vyztužený skelet karoserie v místech největšího namáhání, ať už jde o oblast bočních posuvných dveří apod. Vedle výztuh byla v některých oblastech použita i kvalitnější (sice lehčí, ale dražší) ocel, takže životnost uzlových bodů karoserie se zvýšila a je i více odolná při kolizích.
Furgon – nákladový prostor. Modernizovaná generace Boxeru/Ducata/Jumperu nabízí nejen vynikající ergonomii, ale i příkladnou konstrukci zajišťující co nejlepší poměr mezi užitečným objemem a vnějšími rozměry vozu:
šířka nákladového prostoru mezi podběhy kol je 1420 mm,
maximální využitelná šířka je 1870 mm,
užitečná délka na úrovni nejlepších furgonů, dosahující až 4070 mm,
užitečný objem (v závislosti na rozvoru a výšce karoserie) je od 8 do 17 m3.
Konstruktéři si také byli dobře vědomi toho, že v této kategorii LUV je k nakládce i vykládce zboží ve velké míře používán vysokozdvižný vozík. Proto modernizovaná „trojčata“ nabízejí optimalizovaný přístup pro snadnější manipulaci s nákladem:
boční posuvné dveře jsou až 1250 mm široké
zadní symetrické křídlové dveře s výškou až 2030 mm jsou nejvyšší v kategorii
otevírání zadních dveří v úhlu 90°, který lze díky výsuvnému táhlu zvětšit na 180°, nebo za příplatek až na 270°
nákladový práh, jehož výška se pohybuje od 493 mm po 602 mm
zadní pneumatické odpružení, kvůli kterému se může světlá výška změnit o 70 mm, při zachování konstantní světlé výšky vozu bez ohledu na zatížení.
Modernizovaný interiér. Velká pozornost byla věnována interiéru vozu. Opět se o něco přiblížil interiéru osobních vozů, důraz je přitom kladen na praktičnost a ergonomii při práci. Stává se z něj prodloužená ruka kanceláře. Tady je zřejmý trend, který již před několika roky začal uplatňovat výrobci velkých trucků. Dnes této „filozofii“ přišli „na chuť“ i výrobci LUV, kteří se při konstrukci interiéru více než dříve zajímají o názory a zkušenosti profesionálních řidičů (bohužel, i ty nejlepší myšlenky jsou pak konfrontovány s názory „cifršpionů“, a hádejte, kdo často vítězí). Kabina vozu byla koncipována tak, aby maximalizovala uživatelský komfort celé posádky – zvláště pak řidiče, protože u rozvážkových vozidel jen výjimečně je v posádce i závozník - a usnadnila jim každodenní pobyt na palubě. Místo řidiče představuje plnohodnotný prostor k životu. Vysoce položená kabina nabízí řidiči pohodlné řízení s přehledem o dění na silnici. Každý ovladač či tlačítko pak padne přirozeně do ruky a řidič má v zorném úhlu pohledu potřebné prvky výbavy, jako je sklopná a výsuvná psací podložka, díky které má řidič okamžitě na dosah ruky formuláře a papíry potřebné pro svou činnost (po doplnění speciálním držákem, lze do ní upevnit např. tablet), nebo řadicí páka, která je z hlediska ergonomie a prostoru ideálně umístěná. Nový Boxer/Ducato/Jumper nabízí až deset odkládacích přihrádek, a vyhovuje tak zákazníkům, kteří potřebují efektivnost a dobrou organizaci.
Odkládacích přihrádek je opravdu hodně a jsou v interiéru dobře rozmístěné. Je to například několik malých přihrádek na odložení drobností, uzamykatelný box před sedadlem spolujezdce, kam se vejde notebook, přihrádky v středové konzole (na výběr je otevřená, nebo zavřená s chlazením), dvě odkládací přihrádky pod sedadly. Zůstal i oblíbený velký stropní úložný prostor nad slunečními clonami s užitečným objemem 22 litrů, který zvenku není vidět. Součástí sériové výbavy vozu je zásuvka 12 V ve středu palubní desky, která je velmi vhodně umístěná pro připojení telefonu nebo notebooku. Velká péče byla věnována kvalitě sedadel pro zajištění optimálních pracovních podmínek. Pokud jde o řidiče, má k dispozici všestranně seřiditelné (tedy i výškově) sedadlo s výškově nastavitelnými a snímatelnými opěrkami hlavy, loketní opěrkou, nastavitelnou bederní opěrkou (dle úrovně výbavy). Sedadlo řidiče může být též vybaveno systémem proměnného odpružení, které se nastavuje podle hmotnosti řidiče: od 40 do 130 kg. Každá značka vyznává trochu jinou „filozofii“ i co se týká základní úrovně výbavy. Takže následující informaci berte jako „dle úrovně výbavy je možné“ mít ve voze (případně za příplatek) systémem Connecting Box, který tvoří zástrčka USB, ale také hands-free sada Bluetooth. Systém, který může nabízet i technologii „streaming audio“ umožňuje poslech hudby uložené v mobilním telefonu bez nutnosti jeho zapojení do audio systému. Posádka tak může poslouchat oblíbené skladby uložené v paměti svého telefonu. Poprvé se v této kategorii nabízí pětipalcový dotykový displej. Může být vybaven novými funkcemi jako je navigace nebo zpětná parkovací kamera a lze pomocí něho ovládat všechny funkce spojené s médii (rádio, telefon, palubní počítač).
Nové technologie pro větší bezpečnost. Modernizovaná „trojčata“ nabízejí několik prvků výbavy, které jsou v této kategorii vozidel novinkou. Jde samozřejmě o nové prvky zvyšující aktivní i pasivní bezpečnost vozidla:
Intelligent Traction Control (ITC), systém usnadňující jízdu na povrchu se zhoršenou přilnavostí (bláto, sníh, náledí). Tato funkce dokáže zjistit, že se vůz dostal do nepříjemné situace, která by mohla zkomplikovat rozjíždění i jízdu. V této chvíli nahradí ITC protiprokluzový systém ASR, přesune sílu na kolo, které je nejstabilnější, čímž se optimalizuje pohyb vpřed po zvolené dráze. Funkce se spouští tlačítkem na palubní desce. Automaticky se vypne při rychlosti nad 30 km/hod (kontrolka zůstává rozsvícená) a pokud rychlost klesne pod 30 km/hod., automaticky se znovu zapne. Pokud chce řidič funkci při jízdě vypnout, stačí znovu stisknout tlačítko na palubní desce.
systém HDC (regulace rychlosti při jízdě ze svahu), který je nedílnou součástí ITC, usnadňuje jízdu ze svahu především na blátivém nebo štěrkovém povrchu. Snižuje riziko smyku nebo nebezpečné rychlosti při vjezdu na stavbu. Řidič tak neztratí kontrolu nad vozem. Funkce se spouští tlačítkem na palubní desce a je aktivní jakmile je sklon svahu alespoň 8 %. Tato funkce umožňuje řidiči udržet si konstantní rychlost pod 30 km/hod., vypne se automaticky, jakmile řidič tuto rychlost překročí. Funkce se vypíná tlačítkem na palubní desce.
programovatelný tempomat a omezovač rychlosti, který je součástí sériové výbavy, nebo je k dispozici za příplatek, umožní udržet nebo omezit rychlost vozu na naprogramované rychlosti bez ohledu na profil trati, bez nutnosti sešlapávat pedál akcelerátoru. Řidič může změnit rychlost vozu sešlápnutím pedálu akcelerátoru nebo pomocí tlačítka vlevo pod volantem.
systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, je spojený s kamerou umístěnou nad vnitřním zpětným zrcátkem a neustále tak sleduje vozovku před vozem. Pokud řidič přejede plnou nebo přerušovanou čáru bez toho, že by zapnul směrová světla, na palubní desce se rozsvítí kontrolka a v palubě se ozve zvuková výstraha.
detekce poklesu tlaku v pneumatikách, systém přímého typu, kdy je každé kolo vybaveno čidlem tlaku a řidič je v případě defektu pneumatiky nebo ztráty tlaku informován o tom, kterého kola se to týká.
parkovací asistent s kamerou a funkcí overlays je k dispozici za příplatek. Spouští se automaticky po zařazení zpátečky. Kamera, která je zabudovaná na úrovni třetího brzdového světla, přenáší obraz zadní části vozu na dotykový pětipalcový displej. Díky funkci overlays používající čáry různých barev, které se mění v závislosti na vzdálenosti zadního nárazníku, umožní přesné a snadné parkování.
ochrana před vykradením vozu využívající kameru zobrazuje automaticky po otevření zadních dveří zadní část vozu na dotykovém displeji.
Motory a převodovky
Nový Citroën Jumper/Peugeot Boxer jsou k dispozici se šesti vznětovými motory:
2.2 HDi 110 (81 kW – 110 k/250 Nm)
2.2 HDi 130 (96 kW – 130 k/320 Nm)
Tento motor je nabízen rovněž s technologií Stop-&Start: e-HDi130 s vynikající úrovní spotřeby
2.2 HDi 150 (110 kW – 150 k/350) – může být také v případě motoru e-HDI 150 spojen s technologií Stop&Start.
3.0 HDi 180 (130 kW – 177 k/400)
Všechny motory pracují ve spojení s manuální šestistupňovou převodovkou
Fiat Ducato přichází s řadou motorů MultiJet II Euro 5+:
2.0 MultiJet 115 k/280 Nm (5stupňová převodovka)
2.3 MultiJet 130 k/320 Nm (6stupňová převodovka)
2.3 MultiJet 150 k/350 Nm (6stupňová převodovka)
3.0 MultiJet 180 k/400 Nm (6stupňová převodovka).
Motory MultiJet 2.3 a 3.0 lze kombinovat s převodovkou Comfort Matic, samozřejmě s optimalizovaným nastavením pro nejrůznější jízdní podmínky a využití vozidla. K dispozici je i systém Stop and Start.
Prodej všech tří nových „elúvéček“ byl zahájen koncem května 2014.
Převzato z časopisu