Představujeme
Grand Vitara - Japonec s francouzem pod kapotou
16.01.2004 00:00
|
Napsat, že Suzuki vyrábí auta jenom s pohonem 4x4, by bylo samozřejmě nesmysl. Ale na druhé straně je fakt, že např. za 3/4letošního roku prodala Suzuki na českém trhu 140 osobních vozidel s pohonem všech kol.
Vedle čistě osobních modelů Liana a Ignis do bylo také 24 kusů modelu Jimny, což je sice maličký, ale nesmírně zdatný off-road a 98 ks modelu Grand Vitara, který importér sice řadí spíše do kategorie SUV, ale s výjimkou dlouhé verze XL-7 (velký rozvor) jsou Vitary dobrým terénním automobilem klasické koncepce.
Z pohledu klienta, který ale hodlá využívat terénní vozidlo hlavně mimo asfaltové silnice, je podstatné, že Grand Vitara má klasický žebřinový rám garantující dostatečnou robustnost podvozku, vpředu jsou vzpěry McPherson a vně visuté pružiny, vzadu pak tuhá náprava s pětiprvkovým zavěšením a vinutými pružinami.
Přední brzdy jsou kotoučové s vnitřním chlazením, vzadu bubnové a hřebenové řízení je standardně vybaveno hydraulickým posilovačem. Převodovka je pětistupňová přímo řazená s přídavnou dvoustupňovou převodovkou, umožňující k trvale poháněným zadním kolům připojit i přední kola, resp. zařadit redukci. Montovány jsou pneumatiky 235/60 R 16.
Grand Vitara je u nás nabízena ve „třech velikostech“ tj. se třemi rozvory a ve třech karosářských verzích. Třídveřové provedení má rozvor 2200 mm, délku 3885 mm a je v nabídce pouze se zážehovým motorem 1.6 WIDE, pětidvéřové provedení má rozvor 2480 mm, délku 4195 mm a můžete si vybrat buď zážehový dvoulitr L4/94 kW nebo vznětový dvoulitr HDI/80 kW a konečně nejdelší provedení tj. pětidvéřová verze XL-7 má rozvor 2800 mm a délku 4700 mm a pod kapotou má zážehový šestiválec 2.7 XL7/127 kW.
Všechny verze, včetně „malého příbuzného“ Jimnyho jsou homologovány i v kategorii N1, tj. s odpočtem DPH. My jsme k redakčnímu testu převzali pětidveřové provedení Grand Vitary model 2004, se vznětovým motorem 2.0 HDI.
Automobilka Suzuki má vlastní motorárnu, ale kvalitní vznětový agregát, tak žádaný u pracovních vozidel, nevyrábí. Proto v tomto směru spolupracuje s francouzskou skupinou PSA, odkud kupuje osvědčený moderní motor 2.0 HDI, který nahradil předchozí diesel 2.0 TD dodávaný Mazdou.
Kdo si tedy po prázdninách letos zakoupil novou Grand Vitaru se vznětovým motorem, získal už agregát HDI s šestnáctiventilovou technikou, disponující sice stejným největším výkonem (80 kW/4000 min-1) jako jeho předchůdce ale zvýšeným točivým momentem 270 Nm/1750 min-1 (tj. o 20 Nm vyšším) než měl původní turbodiesel Mazda. Vedle nového motoru se pak letošní modernizace dotknula i interiéru, zvláště pak palubní desky.
Grand Vitara se jako nová generace představila v roce 1998 a od té doby se karosářsky ani podvozkově nijak nezměnila. Elegantní, nadčasový design zvláště v jednobarevném provedení je nenápadný a sluší tomuto off-roadu stále dobře. Modernizace interiéru ale přišla v pravý čas.
Zvláště střední část palubní desky s ovládáním větrání resp. klimatizace apod. už byla ergonomicky nevyhovují. Takže Grand Vitara nyní má moderní palubní desku s dobře odstíněnými přístroji, kde nechybí otáčkoměr. Ve standardní výbavě je všestranně nastavitelné sedadlo řidiče a výškově seřiditelný volant, el. ovládaná vyhřívaná zpětná zrcátka, el. ovládaná boční okna, systémem ABS (za příplatek též EBD), dva airbagy, klimatizace, střešní lyžiny, zadní stírač atd.
Importér nám zapůjčil pětidveřovou Grand Vitaru právě s novým vznětovým motorem, který dle mého názoru off-roadům svým výkonem a průběhem křivky točivého momentu nejvíce vyhovuje.
Dobře připravené auto bylo obuto do pneumatik Bridgestone Dueler 235/60 R 116 H/T se silničním vzorkem, výhodným při rychlé jízdě po kvalitním asfaltu, nicméně v terénu, zvláště na mokrém až bahnitém povrchu se jejich vzorek velmi rychle zanesl a snížil tak jinak velmi dobrou průchodnost Grand Vitary i obtížným terénem. Ale na druhé straně, toto „obutí“ zcela odpovídá evropským průzkumům, které říkají, že pouhá 4 % majitelů vozidel off-road je používá pravidelně k jízdě v terénu.
U pracovního vozidla nás vždy zajímá jak vlastní „pracoviště řidiče“, tak i nákladový prostor. Grand Vitara nabízí řidiči dostatek prostoru za volantem, který je výškově nastavitelný. Vyšší řidič ale bude mít - tak jako v celé řadě dalších vozidel – problém s vnitřním zpětným zrcátkem, které mu vadí ve výhledu před sebe.
Osobně bych zrcátko demontoval, protože při couvání i k sledování provozu za vozidlem stačí rozměrná vnější, elektricky seřiditelná zrcátka. Přehledný přístrojový panel, a zvláště pak modernizovaná střední část palubní desky, kde je i ovládání klimatizace se „povedly“ a jednoznačně zvyšují dobrý dojem z interiéru. Pětistupňová přímo řazená převodovka vyžaduje při zařazování rychlostních stupňů trochu pečlivost.
K trvale poháněným zadním kolům lze i za jízdy (do rychlosti 100 km/h) připojit i pohon předních kol, pro zařazení redukce ale musíte zastavit. Vzhledem k tomu, že letošní rok byl až moc suchý, tak i jindy blátivé úseky na loukách a lesních cestách, kde s off-roady projíždím, byly spíše plné prachu a nebýt nevhodných silničních pneumatik, nemusel bych připojovat ani pohon předních kol.
Naštěstí si ještě dobře pamatuji výkon Vitary v zimním zasněženém terénu, při představení dlouhé verze XL-7 a tak s čistým svědomím mohu tvrdit, že Grand Vitara v terénu obstojí. I když světlost podvozku 190 mm nijak v této kategorii „neoslňuje“. Tužší odpružení vyhovuje jízdě v terénu i s naloženým vozidlem. Při rychlé jízdě po dálnici je auto pouze s řidičem trochu „nervózní.
Kdo hodlá využívat Grand Vitaru nejen k převážení své vlastní osoby, ale také – nebo hlavně – nákladu, pravděpodobně si nechá u dealera upravit vozidlo ve shodě s homologaci N1, aby byl možný odpočet DPH. Znamená to mj. demontáž druhé řady sedadel, zaslepení zadních oken a montáž pevné přepážky.
Standardní zavazadlový prostor o objemu 0,4 m3 se rázem promění v nákladový prostor o objemu 1,4 m3. Odkládací prostory v palubní desce a kapsy ve dveřích doplňují v levém zadním rohu krytá schránka na nářadí a zvedák + zásuvka 12V a ve dně podlahy nákladového prostoru další schránky na povinnou výbavu.
Už v sériové Vitaře je k dispozici sedm upevňovacích ok, takže by neměl být problém dobře zajistit přepravovaný náklad. Přístup do nákladového prostoru je možný potom z pravé strany bočními dveřmi, nebo zadními jednokřídlovými dveřmi, na kterých je upevněno plnohodnotné rezervní kolo.
Otevírají se v úhlu 90 o, bohužel ale vpravo, takže při nakládání z chodníku budete potřebovat víc místa za vozidlem. Užitečná hmotnost Grand Vitary s motorem HDI je 500 kg, hmotnost bržděného přívěsu 1850 kg.
V průběhu redakčního testu jsme s Grand Vitarou s novým vznětovým agregátem 2.0 HDI najeli necelých 800 km, převážně po silnicích či v ulicích hlavního města, zhruba jednu třetinu pak po polních či lesních cestách. Necelých 50 km jsme pak „trápili“ Suzuki v těžším terénu. Průměrná spotřeba za celý test se pohybovala lehce nad 8 l/100 km. Servis Záruka: 3 roky nebo 100 000 km na vozidlo, 6 let na neprorezivění karoserie. Servisní intervaly: 15 000 km nebo 12 měsíců, 20 000 km výměna oleje. Cena práce ve značkovém servisu v ČR (bez DPH): liší se dle regionu, průměrně 310 Kč/h. Ceny vybraných náhradních dílů (bez DPH): čelní sklo 14 214 Kč, přední nárazník 15 619 Kč, přední/zadní brzdové segmenty 4218/2982 Kč, přední světlo komplet 5339 Kč, zadní sdružená svítilna 1357 Kč (spodní)/2790 Kč (vrchní). V České republice je 34 prodejců a 36 značkových (smluvních-pověřených) servisů. Pojištění UNIQA pojišťovna Povinné ručení, limit krytí i sazby pojistného s platností do konce roku 2003: Limit krytí u škod na zdraví 50 milionů Kč, u škod na majetku 50 milionů Kč. Základní pojistné 8447 Kč (nečerpá-li bonus, který může činit až 15 procent). Při současném havarijním pojištění UNIQA nárok na slevu 5 procent, výsledné pojistné činí 8.024 korun.Havarijní pojištění kasko UNIQA
Kasko na novou cenu včetně DPH, spoluúčast 10 procent, minimálně 15 198 korun, limit oprav v servisu 600 Kč na hod, mechanické zabezpečení, pískování skel (sleva 10 procent), Sleva za souběh povinného ručení a kaska (5 procent), výsledné pojistné kasko 29 108 Kč. Slevu lze dále poskytnout i v případě, kdy je držitelem fyzická osoba (10 až 15 procent) anebo je-li sídlo či bydliště mimo Prahu (sleva 5 procent).
Pojistné povinné ručení + kasko UNIQA celkem: 37 132 Kč. Navíc lze výhodněji sjednat i připojištěnískel na vozidle, rozšířených asistenčních služeb, právní ochrany, úrazového pojištění cestujících ve vozidle a pojištění jejich zavazadel.
Leasing Leasing České spořitelny Délka leasingu 36 měsíců. Příklady smluv: Akontace 30 procent - 227 970 Kč, měsíční splátka bez pojištění 12 080 Kč, s pojištěním (havarijní pojištění a povinné ručení) 13 407 Kč. Akontace 60 procent - 455 940 Kč, měsíční splátka bez pojištění 5232 Kč, s pojištěním (havarijní pojištění a povinné ručení) 6559 Kč. Administrativní poplatek vč. DPH 7590 Kč, odkupní cena 1000 Kč. Neoznačené ceny jsou bez DPH. Základní technické údaje Motor Kapalinou chlazený vznětový přeplňovaný čtyřválec uložený vpředu podél. Rozvod DOHC, čtyři ventily na válec. Zdvihový objem (cm3): 1997 Max.výkon (kW/min-1): 80/4000 Max.točivý moment (Nm/min-1): 270/1750 Rozměry vozidla Rozvor (mm): 2480 Délka/šířka/výška (mm): 4195/1780/1740 Celková/užitečná hmotnost (kg): 2005/500 Objem nákladového prostoru (m3): 0,4 až 1,4 Objem palivové nádrže (l): 66 Max. rychlost (km/h): 160 Kombinovaná spotřeba dle normy ES 1999/100 (l/100 km): 7,3 text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 12/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)