Představujeme
„Horská koza“ - sanitka Santana PS-10
30.11.2005 00:00
Španělská automobilka Santana na bázi modelu PS-10 dodává dvě verze sanitního off-roadu pro civilní i vojenské potřeby. První vznikla z dobře známé karoserie Wagon pouhou vestavbou potřebné zdravotní techniky, druhá pak postavením skříňové „krabice“ na sériovém podvozku. Obě verze mají vynikající průchodnost v terénu, ale pro české podmínky nesplňují některé rozměrové parametry v prostoru pro pacienty, hlavně co se týká délky, tj. rozměrů nosítek. Samozřejmě, v Česku je všechno možné, zvláště pak získání potřebné výjimky.
Plzeňský dovozce se však rozhodnul jít jinou cestou a tak ve spolupráci s renomovanou karosárnou KOV Velim postavili a homologovali model Santana PS-10 Long. Zjednodušeně řečeno, za „B“ sloupkem bylo standardní vozidlo přeříznuto na dvě části a prodlouženo o potřebných 280 mm. Veškerou potřebnou zdravotnickou výbavu pak namontovala specializovaná česká firma Sicar. A to včetně majáku apod.. Jak karosárna, tak specialista na zdravotní techniku mají dobrou pověst a tomu odpovídá i kvalitní dílenské zpracování. Terénní sanitka Santana je určena pro tzv. „randez-vous systém“, čili měla by umožnit dopravu lékaře s výbavou k pacientovi resp. převoz pacienta z těžkého terénu (a je jedno jestli Horské službě, armádě, hasičům, báňským záchranářům v povrchových dolech apod.) na silnici sjízdnou pro běžná sanitní vozidla. Klasický žebřinový rám, připojitelný pohon 4x4, terénní redukce a dostatečná světlá výška jsou základní předpoklady pro dobrou prostupnost terénem. Dovozce - plzeňská společnost Dajbych - pro jistotu ještě namontovala pneumatickou uzávěrku diferenciálu ARB s kompresorem. Vše ještě podpořily pneumatiky BF Goodrich Track Edge LT 235/85 R16 M+S a tak menší přechodový úhel, vzniklý prodloužením rozvoru, nedělal problémy.
V testu jsme projeli vždy bez „ztráty kytičky“. Na silnici samozřejmě bylo vozidlo značně „tvrdé“. V terénu se ukázal jako jediný problém nevelký rejd předních kol (modely 2006 již mají technickou změnu na přední nápravě, takže je rejd větší - konkrétní vozidlo bylo postaveno na základě modelu 2004). Výkon motoru 2.8 Tdi/92 k resp. 275 Nm je opravdu dostatečný. Vedle řidiče a spolujezdce je ve vozidle ještě sedadlo pro záchranáře, velká zdravotnická nosítka, krátká „záchranářská“ nosítka resp. nouzová sklopná sedačka. Jen pro zajímavost uvádíme cenu konkrétního vozidla se zástavbou včetně majáků. Bez DPH vychází na 925 tisíc Kč, ale pravdou je, že zdravotní výbava byla jen částečná text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 10/05 |