Představujeme
Lehký vůz pro těžkou práci
02.02.2004 00:00
|
Jedná se o relativně lehké vozidlo s velmi dobrou průchodností středně těžkým terénem a s dostatečně výkonným motorem. Prostěnákladní automobil střední kategorie, který by svými parametry měl plně vyhovovat malému stavebnictví, komunálním službám nebo silničářům.
My jsme měli možnost v redakčním testu vyzkoušet vozidlo, které si objednala jedna česká správa silnic, takže na rámovém podvozku byla v době testu namontována výměnná třístranně sklopná korba AutoTech. Výměnná proto, že uživatel počítá s různým nasazením vozidla dle potřeby.
Takže v zimních měsících bude sklápěčka nahrazena sypačem, na čelo vozidla bude namontována upevňovací deska pro připojení radlice apod. My jsme vyzkoušeli MANa jak v terénu, tak i v běžném silničním provozu. Při celkové hmotnosti 10 800 kg má sklápěčka užitečnou hmotnost 5 tun a tomu také odpovídal náklad písku na korbě.
„Náš“ MAN 10.225 LAEK 4x4 byl vybaven řadovým vznětovým přeplňovaným šestiválcem s mezichladičem plnicího vzduchu s výkonem 162 kW/220 k s největším točivým momentem 850 Nm, přímo řazenou šestistupňovou převodovkou ZF 6 S 850 s rychloběhem, rozdělovací převodovkou MAN G1000-2 s redukcí a jak se na vozidlo s určením pro jízdu v těžkém terénu sluší, i elektronickými uzávěrkami předního, zadního a mezinápravového diferenciálu.
Třímístná krátká budka typu K (kompakt) poskytuje dostatek prostoru jak řidiči, tak i dvěma spolujezdcům. Řidič má k dispozici všestranně nastavitelné, pneumaticky odpružené sedadlo a výškově seřiditelný volant. Palubní deska má ve své střední části otočné ovladače systému větrání a vytápění, na spodním okraji pak kolébkové spínače uzávěrek diferenciálů, jejichž aktivace je signalizována patřičnou kontrolkou na přístrojovém panelu.
Ten je rozdělen na poloviny středním pásem pro kontrolky všech systémů. Vlevo je rozměrný otáčkoměr s barevně vyznačeným polem optimálních otáček, vpravo pak je tachograf. V dolní části jsou teploměr chladicí kapaliny, palivoměr a tlakoměry obou brzdových okruhů.
Přístrojový panel však byl při nízkém zimním slunci místy skoro nečitelný. Jednoduchý dvouramenný volant má dostatečně silný věnec, ale vzhledem k výbornému účinku posilovače řízení by možná mohl mít menší průměr. Na středovém tunelu u pravého kolene je krátká řadicí páka šestistupňové převodovky, ventil parkovací brzdy a ovládání sklápěcího mechanismu.
Písek jsme naložili v pískovně v Ledčicích a tak jsem ihned využil možnost vyzkoušet si jízdu v terénu. Nastoupení za volant umožňují tři schůdky, přičemž ten nejspodnější je pevně upevněn, bez možnosti sklopení při styku s terénem. Seřizuji sedadlo, volant, upravuji si elektricky nastavitelná zpětná zrcátka a zapínám bezpečnostní pás.
Motor je již zahřátý a tak jeho pravidelné „chrochtání“ je tlumené. Řadím první rychlostní stupeň, druhý a třetí. Řazení jde mírně ztuha, ale je přesné a jednoznačné. U nakladače je plocha již uježděná a tak mířím do spodního patra pískovny, abych absolvoval strmý výjezd až na horní hranu lomu, kde právě probíhá skrývka ornice. Vše se zařazeným druhým rychlostním stupněm.
Výfuk vyvedený vpravo za budkou je dobře odhlučněn. Auto se přehouplo přes horizont a já jsem odbočil z vyjeté stopy do čerstvě skryté plochy. Zapojuji redukci a aktivuji všechny uzávěrky. Řadím „dvě“ a MAN se bez zaváhání prodírá měkkým pískem vpřed. Je ale nutné držet stále dostatečně vysoké otáčky motoru, neřadit a volit pouze hodně mírné oblouky. Musím ale zdůraznit, že na dobrých jízdních vlastnostech v měkkém terénu se podílí nemalou měrou i odpovídající vzorek pneumatik.
V pískovně jsem jezdil v různém terénu skoro hodinu a vše jsme projeli bez problémů. Takže další trasa vedla na silnici. Celkem úmyslně jsem zvolil testovací okruh na jih od Prahy po silnicích druhé a třetí třídy, kdy jsme absolvovali mnoho zatáček i stoupání a klesání do údolí Sázavy a Vltavy.
Ačkoliv letos bylo opravdu obrovské sucho a vody v Sázavě bylo málo, na brodění jsem si v neznámém terénu netroufnul a přejezdy řek jsem volil po mostech. Naložený MAN si hravě poradil se všemi svahy, protože výkon 220 koní je dostatečný. Při sjíždění do údolí jsem pak využíval odlehčovací motorovou brzdu EVB, která má odpovídající výkon.
Ačkoliv byl namontován ve vozidle i tempomat, jeho „služby“ jsem na klikatých silnicích, kde bylo nutné často řadit, nevyužil. Odpoledne jsem „vrátil“ písek do Ledčic a absolvoval ještě asi sto kilometrů s prázdným truckem. Překvapivě odlehčená zadní náprava neodskakovala tak, jak je u prázdných náklaďáků běžné.
Tady se projevilo dobře odladěné progresivní pérování, ačkoliv se jedná o klasická půleliptická péra a s teleskopickými tlumiči. Šestistupňová převodovka vyhovovala plně jak naloženému, tak i prázdnému vozu, ani v prudkých stoupáních či v terénu jsem nepostrádal „půlky“. U prázdného vozu byla mírně větší hlučnost, což je efekt, který je celkem logický u nenaložených furgonů.
Spíše se ale jednalo o jinou frekvenci hluku, protože MAN 10.225 LAEK samozřejmě bez výjimky splňuje normu Euro 3, tj. nejen emise, ale i hlukové a další limity. Vzhledem k tomu, že zhruba třetinu ujetých kilometrů jsem absolvoval v terénu a zbytek na běžných silnicích, orientační spotřeba cca 20 l/100 km je příznivá. Základní technické údaje MOTOR Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec DO836 LFL02 s mezichladičem plnicího vzduchu. Zdvihový objem 6871 cm3, největší výkon 162 kW při 2400 min-1, max. točivý moment 850 Nm při 1200 – 1800 min-1. Zesílená motorová brzda EVB + tempomat. Možnost použití bionafty (RME). PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ Šestistupňová přímo řazená převodovka ZF 6 S 850 s rychloběhem a rozdělovací převodovka MAN G1000-2, trvalý pohon všech kol, uzávěrky předního, zadního i mezinápravového diferenciálu. Výstup pro pomocné pohony. PODVOZEK + BUDKA Robustní žebřinový rám, tuhé nápravy, přední typu VA9 – 540 s max. zatížením 5200 kg, zadní typu HY 0955 s max. zatížením 10 000 kg. Bubnové brzdy na všech kolech, pneumatiky rozměru 14,5 R 20. Standardně montována třímístná budka K (kompakt). Třístranná výměnná sklápěcí nástavba Autotech. ROZMĚRY A HMOTNOSTI Rozvor 3560 mm, objem palivové nádrže150 l. Hmotnost podvozku 4430 kg, max. celková hmotnost 10 800 kg, max. hmotnost soupravy 24 000 kg. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 1/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)