Představujeme
Kategorie N1 s pohonem 4x4
10.08.2004 00:00
|
Zájem o tyto automobily stále trvá a svědčí o tom například ohlas na letošní test „7 statečných“ (DaS č.5/04), kterého se zúčastnily pick-upy 4x4. Pravdou ale také je, že v prodejních tabulkách čím dál tím více převažují lehké modely SUV se samonosnou karoserií (proto budou zmíněny), nad robustními off-roady s rámovým podvozkem.
Navíc v druhé polovině loňského roku došlo ke změně homologačních předpisů a tak již nejsou v prodeji automobily kategorie M (montážní speciál s možností odpočtu DPH), ale pouze vozidla s homologací N1 (možný odpočet DPH). Ale i u vozidel s pohonem 4x4 vývoj či obměna modelů drží hektické tempo shodné s modernizací osobních automobilů a tak si nečiníme nárok na to, aby náš přehled vozidel 4x4 nabízených na našem trhu byl v tuto chvíli úplný. Tak jako v loňském roce jsme připravili i několik redakčních testů.
Nabídka vozidel s pohonem 4x4 a s homologací N1 (možný odpočet DPH) pokrývá jak automobily s dodatečně montovanou dělicí přepážkou, tak i „čisté enjedničky“. Audi Importér má v nabídce luxusní model Audi All road, na bázi karoserie Audi A6 Avant. K dispozici jsou výkonné motory, sofistikovaný pohon všech kol a výborné jízdní vlastnosti na silnicích a dobrá průchodnost lehkým terénem. Určitým omezením v terénu je ovšem dlouhý rozvor.
ARO Automobily ARO patří do kategorie pracovních, robustně stavěných off-roadů s rámovým podvozkem. Dodávány jsou tři typové řady – 24, 32 a 33. Test modelu ARO 244 byl publikován v DaS č.6/04.
Ford Importér v současné době má ve své nabídce pouze robustní pick-up Ford Ranger, dodávaný s jedním vznětovým přeplňovaným motorem a se dvěma variantami budky.
Honker Polský Honker je na českém trhu zastoupen dvěma řadami – 42 a 54. Rámový podvozek, trvalý pohon 4x4, solidní užitečná hmotnost, jednoduchá konstrukce, to jsou hlavní parametry tohoto vozidla. Test byl publikován v DaS č.6/04.
Hyundai Nabídka vozidel Hyundai s pohonem 4x4 a s homologací N1 momentálně obsahuje tři modely: lehčí SUV SantaFe, klasický off-road s rámovým podvozkem Terracan a model H1 nabízený také v devítimístném provedení. Letošní českou novinkou je lehké SUV Tuscom, které ale zatím nemá homologaci N1.
GAZ Ruská automobilka hledá cestu k českému zákazníkovi prostřednictvím užitkového modelu GAZelle, který je dodáván v několika variantách, včetně verze s pohonem 4x4 s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu. Robustní rámový podvozek, jednoduchá konstrukce, osvědčený vznětový motor, to vše jsou momenty zajišťující dobrou životnost a nízké nároky na obsluhu. Předpokládáme, že v druhé polovině roku připravíme redakční test tohoto vozidla.
Jeep Značka Jeep dlouhodobě nabízí tři řady off-roadů s homologací N1: Wrangler, Cherokee a Grand Cherokee. Vozidla jsou průběžně modernizována, postupně je upravován i design. Pro evropský trh jsou nabízeny modely Cherokee a Grand Cherokee i se vznětovými motory.
KIA Jihokorejská automobilka momentálně dodává na náš trh s pohonem 4x4 pouze model Sorento (test DaS č.7/03). Možná již začátkem příštího roku by měl být představen model Sportage další generace.
Land Rover Britský výrobce, resp. importér do Česka, zajistil pro všechny čtyři vyráběné řady (Freelander, Discovery II, Range Rover a Defender) homologaci N1. Postupně také probíhá modernizace všech modelů. Legendární a „nejpracovnější“ model Defender jsme představili v testu v DaS č.1/04. Dnes nabízíme redakční test modelu Discovery II.
Asi by se dalo napsat “poslední zvonění“, protože Discovery v této podobě končí a již na podzim by měla být představena třetí generace modelu Discovery, první bez žebřinového rámu, tj. se samonosnou karoserií a s designem, řadícím Discovery do „rodiny“ modernizovaných modelů Freelander a Range Rover. Takže nová „discoverka“ třetí generace bude asi svým podvozkem více silniční než terénní. Ale vraťme se k současnému modelu, který má i homologaci N1 a je dodáván i s patřičnou posuvnou dělicí přepážkou tj. s možností odpočtu DPH.
Discovery II je určitým kompromisem mezi jednoznačně pracovním Defenderem a zcela luxusním (a také patřičně drahým) Range Roverem. Znamená to, že Discovery II má velmi slušné jízdní vlastnosti na silnicích a dálnicích, nabízí mnohem více komfortu než Defender v interiéru, ale přesto disponuje pohonem, který vozidlu zajišťuje vysokou průchodnost náročným terénem. Discovery II pohání (na našem trhu – ve výrobě je i zážehový čtyřlitrový osmiválec) agregát Td5, tj. vznětový přeplňovaný pětiválec 2,5 l s přímým vstřikem paliva systém čerpadlo-tryska o největším výkonu 102 kW/4200 min-1 a s maximálním točivým momentem 300 Nm/1950 min-1.
Motor umožňuje skoro 3 tuny těžkému vozidlu (celková hmotnost našeho vozu 2880 kg) dosáhnout max. rychlosti až 157 km/h a nebo při svižné a plynulé jízdě udržet průměrnou spotřebu na limitu lehounce nad 9 l/100 km (palivová nádrž má objem 95 l). Výkonu motoru i celkové hmotnosti odpovídají kotoučové brzdy na všech kolech. Land Rover Discovery II má trvalý pohon všech kol, testované vozidlo mělo přímo řazenou pětistupňovou převodovku s dvoustupňovou redukční převodovkou.
Pro jízdu v terénu je standardně k dispozici uzávěra mezinápravového diferenciálu, protiprokluzový systém ETC (Electronic Traction Control) a systém HDC (Hill Descent Control) zajišťující bezpečné sjíždění strmých svahů konstantní rychlostí. V terénu oceníte obě tuhé nápravy a krátký rozvor. Přední/zadní nájezdový úhel je 31o/25o, přechodový 27o, světlá výška 253 mm a brodivost 500 mm.
Průměr zatáčení 11,9 m však odpovídá spíše dlouhým pick-upům. U off-roadů často o výkonu v terénu nerozhodují technické finesy pohonu, jako kvalitní pneumatiky. My jsme měli obuty pneu Michelin 4x4 235/70 R16 XPC M+S, které svým vzorkem vyhovovaly jak jízdě po jarních silnicích, tak i hrubšímu blátu. V hodně měkkém terénu byl vzorek ale brzy zalepen.
Discovery II nabízí značně variabilní interiér s možností přepravy až sedmi osob. My jsme ale měli verzi Van N1, tj. pětimístné provedení s dělicí přepážkou. Při přepravě pěti osob je k dispozici nákladový prostor za přepážkou o objemu cca. 1 m3, po sklopení druhé řady sedadel a posunutí přepážky získáte objem 1,7 m3. V podlaze jsou čtyři upevňovací oka. Přitom užitečná hmotnost vozidla je 700 kg (dle výbavy). Off-roady jsou často využívány i k vlečení přívěsů. Discovery II si na silnici poradí s bržděným přívěsem o celkové hmotnosti 3500 kg, v terénu výrobce doporučuje připojit bržděný přívěs pouze o hmotnosti 1000 kg.
V průběhu testu jsme ocenili nejen výkony v terénu či na běžné silnici, ale také solidní dílenské zpracování, pohodlný, dobře vybavený a praktický interiér s dostatkem odkládacích prostor (včetně „tajných“ schránek pod sedadly) přehlednou palubní desku s dobře čitelnými přístroji a dostatek místa i pro „dlouhána“ za volantem. V době redakčního testu byla verze N1 v akční ceně těsně pod 890 000 Kč bez DPH.
Lada Niva Ruská Lada Niva je stále dodávána ve své původní podobě, s motorem 1.7i a ve dvou karosářských verzích Speciál a Speciál Praktik s homologací N1. Kdy bude i na český trh uveden model vyráběný ve spolupráci s Chevroletem, není známo.
Mazda Japonská Mazda je na českém trhu vozidel 4x4 zastoupena modelem SUV Tribute a pick-upem B-Fighter s rámovou konstrukcí a ve dvou variantách pětimístné budky. Test verze Double-cab byl publikován v DaS č.3/04.
Mercedes-Benz Německá automobilka dodává dvě řady vozidel s pohonem 4x4. První je SUV ML, druhou robustní, vojenský off-road (ale s luxusní výbavou) řady G (test DaS č.8/03). Málokdo ale ví, že je i v Česku k dispozici užitkový model Sprinter 4x4. Akreditaci od výrobce na tuto úpravu získala německá společnost Iglhaut.
Základem přestavby je montáž rozdělovací převodovky za standardní přímo řazenou převodovku a jejich spojení krátkou spojovací hřídelí. K dispozici jsou dva typy rozvodovek, trvalý pohon všech kol, nebo vypínatelný s terénní redukcí. Samozřejmostí je mezinápravová uzávěrka diferenciálu. S využitím originálních dílů Mercedes-Benz byl vůz zvýšen o 100 mm.
Podle informací, které jsme získali při předvedení konkrétního vozidla plzeňskou společností Dajbych na terénní trati v Chříči u Plzně, Sprinter 4x4 s rozvorem 3000 mm s pneumatikami 225/75R 16 má přední nájezdový úhel 36o, zadní 35o a přechodový 23o. Minimální světlá výška je 220 mm, brodivost 800 mm. Vzhledem ke konstrukčním změnám na přední nápravě se zvětšil průměr otáčení vozidla na 12,5 metrů. Předváděný Sprinter 4x4 používá hasičský sbor v povrchových dolech v Tušimicích.
Mitsubishi Kompletní rodina Mitsubishi Pajero prodávaná v Česku má homologaci N1. Počínaje modelem Pinin (test DaS č.5/03), přes Pajero Sport, Pajero Wagon až po druhý nejprodávanější pick-up v Česku Pajero Pick-up 4x4 (L200). Prodej modelu Pajero Clasic s rámovým podvozkem byl již ukončen.
Nissan Tři terénní modely – lehké SUV X-Trail, off-road Terrano s rámovým podvozkem i velký, robustně stavěný „expediční“ Patrol GR (test DaS č.5/03) mají homologaci N1. Totéž samozřejmě platí i o nejprodávanějším modelu ve své kategorii v České republice Nissanu Pick-up. U nás nejprodávanější terénní pick-up absolvoval v roce 2002 výraznou modernizaci, která se projevila jak na designu, tak i pod kapotou.
Na pevném žebřinovém rámu je upevněna karoserie, nabízená ve dvou verzích: dvoumístná prodloužená King Cab resp. pětimístná čtyřdveřová Double Cab, obě nyní ve třech úrovních výbavy. V luxusnějším provedení Navara pak již Pick-up míří spíše k zákazníkům, kteří budou tento vůz využívat k trávení volného času.
Ložná plocha pick-upu má u verze King Cab velikost 2,6 m2, u pětimístné kabiny Double Cab 1,9 m2. Užitečná hmotnost vozidla (dle výbavy) je až 1095 kg a lze připojit brzděný přívěs o celkové hmotnosti 3000 kg. Nissan Pick–up ve všech verzích pohání vznětový přeplňovaný motor 2.5 Tdi s největším výkonem 98 kW/304 Nm, který prostřednictvím přímo řazené pětistupňové převodovky pohání trvale zadní kola.
K dispozici je ale přídavná rozdělovací převodovka umožňující připojení pohonu předních kol a zařazení redukce. Standardně je montován samosvorný zadní diferenciál. Vpředu je nezávislé zavěšení kol na dvojitých příčných ramenech, odpružení zajišťují vinuté pružiny s příčným stabilizátorem. Vzadu je osvědčená tuhá náprava a listová pera. Vpředu kotoučové, vzadu bubnové brzdy. Od pick-upu s pohonem 4x4 se očekává i slušná průchodnost terénem.
Nissan má přední/zadní nájezdový úhel 31o/31o, brodivost 450 mm a světlou výšku 220 mm. Vzhledem k rozvoru 2950 mm a délce vozidla 5080 mm musíte počítat s větším průměrem otáčení, což je ale charakteristické pro všechny terénní pick-upy. Při testu jsme v některých lesních pasážích museli zatáčky projíždět na dvakrát. Stejně tak přechodový úhel 26o může dělat problémy při překonávání terénních hran apod.
Elegantní nárazníky vpředu i vzadu také nejsou tím „pravým ořechovým“ při jízdě v těžkém terénu. Měli jsme možnost vyzkoušet verzi Double Cab s výbavou Navara, která nabízí hlavně v interiéru komfort na úrovni osobního vozu. Dostatek místa na předních sedadlech, přehledná palubní deska i přístroje, zato na zadní lavici omezený prostor na nohy a obtížnější nastupování pro menší úhel otevření dveří. Pohonná jednotka si nás získala nejen svým výkonem a odhlučněním, ale také solidní průměrnou spotřebou pod 9 l/100 km.
Pick-up není žádný lenoch a i s nákladem dokáže uhánět max. rychlostí přes 155 km/h. Potěší i odpovídající brzdy. Tuhá zadní náprava o sobě nechává vědět hlavně když je vůz obsazen pouze řidičem a spolujezdcem. Pak odskakuje na nerovnostech či jde na kluzkém povrchu do lehkého smyku.
V terénu se nám osvědčily pneumatiky Bridgestone Dueller 255/70 R10, ale při testu „7 statečných“ na lesních a polních cestách i silnicích obstály i pneumatiky Continental. Nikoliv však na měkkém povrchu a v blátě, na to byl jejich vzorek příliš jemný. Není se co divit, že Nissan Pick-up je u nás nejprodávanějším vozem ve své kategorii.
Renault Francouzská automobilka nemá ve svém výrobním programu žádný off-road, pouze o modelu Kangoo/Kangoo Express 4x4 se dá říci, že patří do kategorie SUV. Test Renault Kangoo/Express 4x4 byl publikován v DaS č.1/04. Santana Španělská automobilka vstoupila se svým modelem PS-10 na český trh v loňském roce. Test robustního pracovního off-roadu jsme přinesli v DaS č.4/04. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 7/2004 |