Představujeme
FIAT/SUZUKI – CROSSOVER NEBO SUV?
Jiří Krenar 10.01.2019 05:27
Test
Obliba vozidel kategorie crossover a SUV stále stoupá a dokonce se objevují ve firemních flotilách.
Nabídka vozidel v tomto segmentu (rozdíl mezi crossoverem a SUV je tak malý, že jde spíše o marketingové označení) je široká jak co do značek, tak také s ohledem na velikost zavazadlového prostoru, cenu vozidla a k dispozici je pohon jak jedné nápravy, tak i všech kol. Statistiky prodejů v Evropě ale ukazují, že skoro dvě třetiny prodaných vozidel z obou segmentů mají pohon pouze jedné nápravy.
Fiat 500X 1.6 Multi.Jet DDCT S-Design Cross
Čím delší modelové označení, tím kratší auto. Platí tato nepřímá úměra i pro malý Fiat 500 s pohonem všech kol? Moderní pětistovka designově se hlásící ke svému předchůdci z šedesátých let minulého století je v nabídce v několika karosářských verzích s označením L a XL, včetně crossoveru 500X. K dispozici je ve výbavě City nebo Cross, které se mírně liší vzhledem. V nabídce v době testu byly tři zážehové a tři vznětové motory s výkony od 70 do 125 kW, přímo řazené nebo samočinné převodovky a pohon buď předních, nebo všech kol. K redakčnímu testu jsem převzal „pětistovku“ s pohonem předních kol, se vznětovým motorem 1.6 MultiJet s výkonem 88 kW/120 k a samočinnou šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DDCT. To vše „zabalené“ ve verzi S-Design, která zaujme krásnou matnou zelenou v khaki odstínu. Zdánlivě tedy jde o off-roadové provedení s pohonem všech kol a ačkoliv je vozidlo dlouhé jenom 4273 mm, je k nepřehlédnutí.
Řekli jsme si, že poháněná je jenom přední náprava. Kdo to ale neví, po usednutí za volant se možná utvrdí v tom, že jde o „čtyřkolku“. Palubní deska v provedení se šedými rámečky rádia a klimatizace, sem-tam logo v měděné barvě a tmavě čalouněná sedadla, to vše evokuje, že sedíte v drsném malém off-roadu. Ovšem po pečlivějším zkoumání interiéru zjistíte, že výbava je sice více než komfortní, ale postrádá jakýkoliv ovladač pohonu 4x4.
Ačkoliv se svojí výškou 196 cm mívám v osobních vozech občas problém, ve Fiatu 500X jsem našel za volantem dostatek místa. Multifunkční volant je nastavitelný ve dvou rovinách, navíc jeho věnec je obšitý kůží, takže perfektně padne do ruky. Přístroje před volantem jsou v „klasickém střihu“, a dobře čitelné. Ve střední části palubní desky je displej multimediálního systému s navigací. Umístěn je dostatečně vysoko, aby byl i za jízdy dobře čitelný a přitom příliš nevyčnívá z palubní desky. Naprostá většina spínačů a ovládacích prvků je v dobrém dosahu řidiče. A neměl bych zapomenout na to, že součástí výbav je i couvací kamera a snímaný obraz uvidíte na displeji. Tradiční problém jsem měl s výhledem kolem vnitřního zrcátka mohutného dešťového senzoru.
V druhé řadě sedadel jsou teoreticky tři homologovaná místa. Osobně bych to viděl spíše na dva hodně subtilní „dospěláky“, nebo spíše dvě děti. Zavazadlový prostor o objemu 350 l nepatří sice k největším, ale pro cestování ve dvou dostačuje.
V současné době, která nepřeje vznětovým agregátům v osobních vozidlech, si malou pětistovku s „dieselem“ koupí asi jenom hodně otrlý jedinec. Přitom vznětový přeplňovaný čtyřválec o zdvihovém objemu 1598 cm3 nabízí opravdu dostatečný výkon i točivý moment a ve spojení s dvouspojkovým „automatem“ může nabídnout i zajímavé svezení. Jistě jste si všimli slovíčka „může“. Dvouspojková šestistupňová samočinná převodovka řadí rychle a necuká, ale při podřazování, například při sjíždění svahů zbytečně aktivně brzdí motorem. Pak je ovšem možné přejít na manuální řazení. Příplatková 18“ kola s pneumatikami Michelin 225/45 R18 nabízejí spíše tvrdší charakter podvozku, v tomto směru asi méně, tj. standardních 17“, bude znamenat více. A když jsme u pneumatik, byl jsem potěšen tím, že jsem pode dnem zavazadlového prostoru našel plnohodnotnou rezervu.
Fiat 500C nabídne velmi svižné svezení s jistými jízdními vlastnostmi a solidní spotřebou. V dálničním provozu s tempomatem nastaveným na 133 km/h jsem dosáhnul průměr 6,7 l/100 km (dle palubního počítače), průměrná spotřeba v testu pak byla 6,1 l/100 km.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Fiat 500X 1.6 MultiJet DDCT
Motor:
Zdvihový objem ... 1598 cm3
Max. výkon ... 88/3750 kW/min-1
Max. točivý moment ... 320/1750 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 2570 mm
Délka/šířka/výška ... 4273/1796/1608 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 1875/480 kg
Objem zavazadlového prostoru min.–max. ... 0,35–1,0 m3
Objem palivové nádrže ... 48 l
Cena testovaného vozidla včetně příplatkové výbavy v době testu ... 737 600 Kč s DPH
Suzuki S-Cross 1.0 Booster Jet Premium
Suzuki S-Cross razantně vstoupil do kategorie crossoverů, kde je čím dál tím více zájemců o pozornost zákazníků. Na druhou stranu všechny modely Suzuki se mohou pochlubit dobrým renomé pokud jde o pohon všech kol, dílenské zpracování je také na dobré úrovni a navíc to není značka, která příliš láká nenechavce.
S-Cross navazuje na opravdu úspěšný model SX4, který byl v nabídce jak s pohonem jedné nápravy tak také 4x4. Povedený interiér naštěstí zůstal konvenční, tvrdým plastům na palubní desce se ale dostalo velmi dobrého dílenského zpracování. Řidič má k dispozici dostatek prostoru, sedadlo (mohlo by mít delší sedák), solidně podrží tělo i v zatáčkách, nabízí i výškové nastavení, což spolu s možností seřídit si i volant je opravdu příjemné. Druhá řada sedadel je homologována jako třímístná, což překvapivě při jízdě na střední vzdálenost je reálné. Na delší cestu vyhoví ale dvěma dospělým osobám. Zavazadlový prostor svým objemem nevybočuje z řady, nicméně trochu „klame tělem“. Má totiž variabilní podlahu, pod kterou je ještě jeden méně objemný a oku skrytý prostor, a teprve pod ním je buď plnohodnotná rezerva, nebo opravárenská lepicí sada, jako v testovaném vozidle. Po sklopení druhé řady získáte až 1,3 m3 využitelného objemu.
K pohonu nabízí Suzuki dva zážehové motory. Novinkou je tříválec 1.0 BoosterJet s výkonem 85 kW, který překvapivě našel uplatnění i u verzí s pohonem všech kol, dále je v nabídce čtyřválec 1.4 BoosterJet s výkonem 103 kW se šestistupňovou manuálně řazenou převodovkou, případně s šestistupňovým automatem a pohonem buď 4x2 a nebo 4x4 AllGrip. Třetím agregátem je vznětový 1.6 DDiS/88 kW. Ten dostal do vínku šestistupňovou přímo řazenou převodovku ale i tady jsou k dispozici dvě konfigurace pohonu.
K redakčnímu testu jsem tentokrát převzal S-Cross 1.0 BoosterJet 4x2 s úrovní výbavy Elegance. Což znamená skoro „plná výbava“, která plně uspokojí i náročného zákazníka co do komfortu. Tříválcový motor může být montován buď s pětistupňovou manuálně řazenou převodovkou, nebo s šestistupňovým „automatem“. Testovaný vůz měl převodovku přímo řazenou.
Dostatečně bohatá výbava potěšila jak ve dvou rovinách nastavitelným volantem, tak i možností výškově si upravit polohu sedadla. V letošním horkém létě jsem ovšem nevyzkoušel
vyhřívání předních sedadel a tradičně mě iritovalo ovládání palubního počítače ukryté na okraji přístrojů. Docela rychle jsem si zvyknul na bezklíčové startování a jako samozřejmost jsem bral couvací kameru, jejíž obraz je promítán na displej ve středu palubní desky. Volant má příjemně silný věnec obšitý kůží a přiměřený počet satelitních spínačů na vodorovné příčce. Potěší klasické ovladače pro topení/větrání či klimatizaci.
Ze začátku jsem měl trochu obavy ze zážehového tříválce, zvláště z jeho výkonu v dálničním provozu či v kopcovitém terénu. Jak se ale ukázalo, konstruktéři vše „spočítali“ dobře a jízdní vlastnosti byly bezproblémové. Výkon motoru 82 kW/170 Nm byl dostatečný, jenom se musel držet spíše nad 2000 min-1. Na dálnici jsem ovšem postrádal šestý rychlostní stupeň. Při rychlosti 130 km/h otáčkoměr ukazoval hodnotu 3400 min-1, naštěstí jeho odhlučnění je velmi dobré. Ve dvou osobách a s malým počtem zavazadel tak na D10 a zpět ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 5,5 l/100 km, což mě velmi příjemně překvapilo. Tradiční venkovský okruh jihozápadně od Prahy pak litrový tříválec plynulou svižnou (nikoliv sportovní) jízdnou zvládnul za 5 l/100 km. Ovšem v městském provozu jsem se nedostal pod 6,4 l/100 km.
A ještě bych měl dodat, že výbava Premium neobsahuje nepovinné asistenční či bezpečnostní systémy. Ty najdete až ve vyšší úrovni výbavy Elegance. Jenže ta zase není nabízena s malým tříválcem.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Suzuki S-Cross 1.0 Booster Jet
Motor:
Zdvihový objem ... 998 cm3
Max. výkon ... 82/5500 kW/min-1
Max. točivý moment ... 170/2000–3500 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 2600 mm
Délka/šířka/výška ... 4300/1785/1580 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 1730/570 kg
Objem zavazadlového prostoru min.–max. ... 0,43–1,27 m3
Objem palivové nádrže ... 47 l
Cena testovaného vozidla včetně příplatkové výbavy v době testu ... 449 900 Kč s DPH
Převzato z časopisu