Představujeme
Autobusy – Extra dlouhý autobus
Jan Neuman 01.08.2017 05:42
Výzkumný institut Fraunhofer v Drážďanech postavil ve spolupráci s výrobcem kloubových spojení Hübner a za využití karoserie Göppel Bus vozidlo s názvem Autotram Extra Grand.
Jedná se o tříčlánkový pětinápravový autobus s uváděným rozvorem náprav vždy mezi první a druhou, třetí, čtvrtou a pátou osou: 5880, 11 514, 17 579 a 24 629 mm. Při standardně uváděném rozvoru to jsou hodnoty 5880 + 5634 + 6065 + 7050 mm. Vozidlo má šířku 2550 mm, výšku 3400 mm a celkovou délku 30 730 mm. Autobus dostal patery dvojdílné dveře s šířkou 1200 mm, a jeho celková obsaditelnost má hodnotu 256 cestujících, 96 sedících a 160 stojících. Vůz se čtyřmi řízenými nápravami (vyjma druhé) lze řídit dopředu i dozadu stejně jednoduše, jako autobus standardních rozměrů. To je dané tím, že třetí, čtvrtá a pátá náprava (všechny s jednomontáží kol) mají elektrohydraulický pohon řízení, který elektronika ovládá tak, aby tyto nápravy kopírovaly stopu nápravy první. Výsledkem je jízda srovnatelná s jízdou vlaku po kolejích. Tento systém funguje velice dobře i při couvání a řidič nepotřebuje k ovládání tohoto kolosu žádnou speciální licenci.
Velice zajímavé je zdvojené hybridní pohonné ústrojí. Vzhledem k mohutnosti autobusu, který má celkovou hmotnost až 42 235 kg, je vozidlo vybaveno dvěma dieselgenerátory. Pohon primárního generátoru zajišťuje šestiválcový motor Iveco se zdvihovým objemem 5900 cm3 a výkonem 220 kW. Tento dieselgenerátor je umístěný v zádi třetího článku. K pohonu sekundárního generátoru se použil osmiválcový motor Mercedes o zdvihovém objemu 3996 cm3 a výkonu 235 kW. V tomto případě se dieselgenerátor nachází na levé straně zadní části předního dílu. Hnací silou pojezdu vozidla je pouze elektrická energie ve spojení se dvěma trakčními synchronními elektromotory. Každý má jmenovitý výkon 160 kW (max. 240 kW) a pohánějí druhou a pátou nápravu. Zadní hnací agregát se používá pouze v případě, kdy provoz autobusu vyžaduje max. výkon. Elektrická energie je ukládaná do lithium-iontových baterií s kapacitou 120 kW a do na střeše umístěných superkondenzátorů s kapacitou 420 kW. Zásoba této energie umožňuje autobusu ujet bezemisně (bez dobíjení) až 8 km. Jediné vozidlo vzniklo v roce 2012 a používá se pro testování přímo v Drážďanech. Autobus je součástí projektu, který má řešit modulární konstrukci autobusů různých délek, především právě takových jako je Autotram Extra Grand. Jedná se o to, aby se jednotlivé články autobusu mohly poměrně jednoduchým způsobem v garážích odpojit nebo připojit, tedy aby se dalo vozidlo kapacitně řešit dle aktuální provozní potřeby. Autobus by tak kupříkladu jezdil jako dvoučlánkový (cca 18 m), ale pro přepravní špičku by se vložil další díl a vzniklo by vozidlo tříčlánkové (cca 30 m). Prostě obdoba dřívějšího (ne)používání osobních přívěsů. Nejpodstatnějším dílem, který by umožnil takové řešení je pak kloubové spojení jednotlivých článků, a na to se právě testování vozidla zaměřuje.
Převzato z časopisu