Motorsport
World Endurance Championship 2014 – Před Le Mans
Tom Hyan 11.06.2014 07:49
Rozcvičkou před čtyřiadvacetihodinovkou se staly dva šestihodinové závody...
Souboj gigantů se v prvních dvou podnicích WEC (World Endurance Championship) v Silverstone a Spa-Francorchamps bohužel nekonal. Nová Toyota TS 040 Hybrid vykázala převahu jak ve výkonu, tak ve spolehlivosti, vyhrála oba závody, navíc se stejnou posádkou Nicolas Lapierre, Anthony Davidson a Sébastien Buemi! V Silverstone patřila japonské značce dokonce první dvě místa v cíli, ve Spa odčinil Audi Sport fiasko z úvodního závodu (oba vozy havarovaly) druhým místem. Při premiéře byl Porsche 919 Hybrid třetí, ve druhém závodě zajel pole position a obsadil čtvrté místo. Právě tato trojice hybridních sportovních prototypů svede boj o prvenství v nejslavnějším závodě 24 h Le Mans, který odstartuje v sobotu 14. června na francouzském okruhu.
Zatímco Toyota TS 030 se stala prvním hybridem se zážehovým osmiválcem, který odstartoval do závodu 24 h Le Mans (bylo to v roce 2012), jejím dalším vývojem je letošní TS 040, která však na rozdíl od předchůdce vyhrála už při prvním startu! Opět pochází z dílen Toyota Motorsport GmbH (TMG) v Kolíně nad Rýnem, kde dříve vznikaly monoposty formule 1; pohonnou jednotku dodala mateřská automobilka z Japonska. Změna předpisů znamenala stavbu nových vozů prestižní kategorie LMP1, resp. LMP1 H (Hybrid); také v této disciplíně jde nyní především o úsporu paliva, a to v ještě dramatičtější podobě než ve formuli 1! Stalo se už tradicí, že výkony závodních motorů jsou limitovány různým způsobem pro zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti. Prostředky jsou různé, a to omezení objemu válců, stanovení největšího plnicího tlaku (turbo), anebo clony v sání, redukující průtok vzduchu. Teď jsou pro 24 h Le Mans a celé mistrovství světa WEC 2014 předpisy volnější, protože restrikce spotřeby je pro kontrolu výkonů mnohem účinnější.
A právě ta byla zavedena, takže jde o jakousi jízdu pravidelnosti, neboť bylo podle příslušné třídy zavedeno maximální využitelné množství energie na jeden okruh! Kdo je překoná, musí zvolnit a spotřebu vyrovnat, jinak dostane penalizaci. Složité předpisy stanovují velikost rekuperace hybridními systémy a průtoku paliva, vše sleduje telemetrie pořadatelů, kteří při překročení zasáhnou. Samozřejmě bez vyspělé řídicí elektroniky by tento druh motorsportu nebyl možný... Přesto byly první závody rychlé i dramatické, zkrátka vítězí nejúčinnější stroj a v tom je celá revoluční myšlenka (zmenšení spotřeby paliva činí až třicet procent). Tovární stroje už smějí být jen hybridní, s klasickými mohou startovat pouze soukromé týmy, a to nyní ve třídách LMP1 L (Light) a LMP2 (nemění se do konce 2016), ale ani jim nikdo ve využití hybridních pohonných jednotek nebrání. V Le Mans budou pořadatelé kontrolovat spotřebu po třech ujetých kolech. Produkční vozy třídy GTE a GT3 pokračují bez dramatických změn, jenže i pro Gran Turismo se na 2016 připravují změny. Cílem je nová kategorie GT pro vzájemně souměřitelné automobily.
Navzdory shodnému označení Audi R18 e-tron Quattro jde o zcela nový prototyp, od základu překonstruovaný. Podle předpisů jsou vozy o 100 mm užší, na přední nápravě mají nový elektromotor/generátor 170 kW (loni byly dva), který při brzdění předává elektrickou energii do setrvačníkového akumulátoru WHP (kapacita přes 600 KJ, loni max. 500 KJ) a opět ji využívá při akceleraci. Zadní kola pohání vznětový šestiválec TDI do V/120° se zvětšeným objemem ze 3,7 na 4,0 l pro optimalizaci spotřeby a výkonu (dosahuje 395 kW/537 k a přes 800 N.m), sekvenční převodovka je sedmistupňová (loni šestistupňová). Hmotnost vozu klesla z 915 na 870 kilogramů, nádrž paliva se zmenšila z 58 na 54,3 litru. U Audi vsadili na nižší stupeň rekuperace energie v Le Mans do 2 MJ na kolo, Toyota a Porsche má 6 MJ. Každý systém přináší výhody i nevýhody, je třeba zvážit třeba nárůst hmotnosti. Toyota TS 040 Hybrid je zjevně nejvýkonnější, v obou šestihodinovkách neměla konkurenci, ale ve 24 h Le Mans se jede čtyřikrát déle. Objem zážehového osmiválce vzrostl ze 3,4 na 3,7 litru, elektromotor Aisin 125 kW je vpředu, druhý Denso 228 kW vzadu, kombinovaný výkon se blíží 736 kW (1000 k). Porsche 919 Hybrid má inovativní zážehový motor 2.0 V4 a dvojici MGU-K (Kinetic) a H (Heat, na turbodmychadle) jako ve F1. Která koncepce zvítězí, se dozvíme v neděli 15. června v Le Mans.
Motorsport
► Čtyřiadvacetiletý Marco Wittmann otevřel jubilejní sezonu DTM na Hockenheimu prvním vítězstvím nejen pro sebe (jeho jedenáctý start DTM), ale také pro debutující BMW M4 DTM. Byl to šedesátý triumf BMW v mezinárodní sérii, když vůbec první závod vyhrál Harald Grohs na BMW 635 CSi v Zolderu (1984). O tři roky později zvítězil Grohs na Hockenheimu při prvním startu BMW M3 (E30).
► Známý rallyeman Petter Solberg (Citroën DS3) vyhrál první závod světového rallykrosu World RX v portugalském Montalegre před jezdci týmu OlsbergsMSE/Ford Fiesta (druhý Andreas Bakkerud, třetí Reinis Nitiss). Do finále se nepropracovali Timur Timerzyanov ani Jacques Villeneuve (oba Peugeot 208); bývalý mistr světa F1 měl defekt pneumatiky ve druhé jízdě a do třetí nenastoupil pro únik chladicí kapaliny.
► Český závodník Tomáš Kostka jede mezinárodní mistrovství EuroV8 Series v týmu Audi Sport Italia (21. – 22. června bude v Brně). Při debutu na Monze byl na Audi RS5 dvakrát čtvrtý, ve druhém podniku ve Vallelunze suverénně zajel pole position a ve druhé jízdě dobyl první vítězství. Tomáš Kostka má zkušenosti z DTM (2009 nejlepší nováček na starším Audi) a z for-mule 3000 Masters (vítězství v Istanbulu 2006); v roce 2012 skončil třetí na Barum Rallye!
► Úspěšně zahájil sezonu 2014 také Tomáš Enge, jenž se vrátil na okruhy po dvouleté absenci (doping). Při prvním startu v Pirelli World Challenge na městském okruhu St. Petersburg na Floridě vyhrál na Lamborghini Gallardo GT3, když před koncem závodu předjel Andyho Pilgrima (Cadillac CTS-V.R). Enge startuje s vozy Lamborghini týmu Reiter Engineering, pro nějž poslední léta pracuje, a také vyvíjí Chevrolet Camaro GT3. V roce 2007 na stejné trati vedl třídu GT (Ferrari), ale havaroval.
► Bernie Ecclestone potvrdil, že americký tým Haas Racing Development dostal zelenou pro formuli 1! Gene Haas (62) se od roku 2002 angažuje v NASCAR stocks cars (nyní má tým s Tony Stewartem), vydělal jako úspěšný výrobce obráběcích NC strojů a do formule 1 chce vstoupit v příští sezoně (vozy Dallara?). S Carlem Haasem (Lola F1 1985 – 1986 a Newman-Haas Racing) má jen společné příjmení.
► Patnáct let jezdil Jarno Trulli ve formuli 1, nyní pěstuje vinnou révu v Itálii a má hotel ve Švýcarsku. Neodolal a na okruhu La Ferté Gaucher (80 kilometrů od Paříže) vyzkoušel elektrickou formuli Spark-Renault (Dallara) SRT 01E.
Převzato z časopisu