Motorsport
MERCEDES GRAND PRIX 1906 – 2017 – Tvůrce dějin
Tom Hyan 26.06.2017 06:57
Mercedes absolvoval první Grand Prix v roce 1906, při dvou vstupech do formule 1 nenalezl soupeře a jeho nadvláda trvá dodnes...
V loňském roce oslavily německé značky Mercedes a Benz nejen 130 let od vyrobení prvního motorového vozidla, ale také 90 let od vzájemné fúze, která přinesla značku Mercedes-Benz. Obě jména se od té doby používají ve spojení, pouze nedávno se přešlo opět na Mercedes ve formuli 1 a Daimler v označení firmy (od roku 1926 to byl Daimler-Benz). Z toho vyplývá, kdy jde o Mercedes, kdy o Benz, či o Mercedes-Benz. Sportovní image pak v novém desetiletí podtrhuje spojení Mercedes-AMG, jež se nyní stalo také označením oficiálního týmu Mercedes-AMG Petronas ve formuli 1... Minulá sezona nepřinesla žádná překvapení, tentokrát souboj dominujících vozů Mercedes-AMG W07 Hybrid sice vyhrál Nico Rosberg, ale pět dnů po posledním závodě v Abu Dhabi šokoval svět oznámením o ukončení své sportovní kariéry.
Vyvolal tak řetězovou reakci na trhu jezdců pro sezonu 2017; Rakušan Niki Lauda, trojnásobný mistr světa F1 a jeden z ředitelů vítězného týmu, ale prohlásil, že je jako tým „poslal do hluboké díry“. Nakonec Mercedes-AMG jmenoval na Rosbergovo místo Fina Valtteriho Bottase, uvolněného od Williamsu, kterému dodává pohonné jednotky, když zavrhl německého testovacího jezdce Pascala Wehrleina (loni Manor-Mercedes). Bottase zastoupil naopak Brazilec Felipe Massa, jenž sice už oznámil ukončení závodnické činnosti, ale neodolal nabídce vrátit se do formule 1, aby Williams (s motory Mercedes-Benz) měl nadále jednoho zkušeného závodníka (druhým je nováček Lance Stroll z Kanady). Gottlieb Daimler nejprve vyráběl Daimlery, ale když zástupce Emil Jellinek objednal v roce 1901 sérii sportovních vozů, byl z nich tak nadšen, že je pojmenoval po své dceři Mercedes a jméno typu se ujalo natolik, že se stalo novou značkou. Carl Benz zase vyráběl Benzy, ale když se spojili, vznikla společnost Daimler-Benz a automobily Mercedes-Benz.
V roce 1998 po překvapivé fúzi DaimlerChrysler bylo jméno Benz poprvé vypuštěno, po rozpadu této aliance už zůstal pouze Daimler, když odloučený britský Daimler v tichosti zmizel. Značka Mercedes-Benz žije dodnes, doplněná o Mercedes-AMG a Mercedes-Maybach. Takže snad je nyní jasné, ve kterém období se používá která... Od počátku šlo o soupeření, už v roce 1894 se konal první automobilový závod světa na trase Paříž – Rouen, kde vítěz dosáhl průměrné rychlosti jen 20,5 km/h, ale první čtyři vozy byly poháněny německými motory Daimler! O rok později v závodě Paříž – Bordeaux a zpět neslo prvních osm vozů v cíli značky Daimler (šest) a Benz (dva). V roce 1903 vyhrál Belgičan Camille Jénatzy, první muž, jenž oficiálně překonal 100 km/h, závod o Gordon-Bennettův pohár, přičemž na Mercedesu 60 PS triumfoval průměrnou rychlostí 89,2 km/h. Přestože neuspěly, tak se tři vozy Mercedes zúčastnily i první oficiální Grand Prix ve Francii 1906, a jsou tedy spolu s Renaulty jedinými značkami, které absolvovaly první i dosud poslední závod Grand Prix v rozpětí 111 let! Tehdy vyhrál Renault, dnes vítězí Mercedes...
V letech 1922 – 1933 se aktivity později spojených značek Mercedes a Benz v motoristickém sportu soustředily na závody sportovních automobilů, mezi nimiž vynikaly sedmilitrové stroje Mercedes-Benz SSKL, úspěšné zejména v závodech do vrchu (Rudi Caracciola vyhrál Zbraslav – Jíloviště v roce 1931 už potřetí). Pak začala první slavná éra Grand Prix, kdy německé automobilky Mercedes-Benz a Auto Union překonaly veškerou konkurenci a v letech 1934 – 1939 dobyly téměř všechny významné závody. Rudi Caracciola vyhrál pro Mercedes-Benz přes 200 závodů, jeho trofeje ze Zbraslav – Jíloviště a Masarykova okruhu v Brně dnes najdete spolu s dalšími v expozici Muzea 500 mil Indianapolis. V letech 1934, 1937 a 1938 se stal Rudi Caracciola mistrem Evropy v závodech Grand Prix, tedy dobyl titul, jaký odpovídá dnešnímu mistru světa formule 1. K hrdinům továrního týmu patřili také Hermann Lang (ještě v roce 1954 -nastoupil v týmu Mercedes-Benz ve formu-li 1), Manfred von Brauchitsch, Richard Sea-man, Luigi Fagioli a Christian Kautz. Druhá slavná éra ve formuli 1 přišla v letech 1954 – 1955, kdy Mercedes-Benz nasadil nové osmiválce 2,5 litru (typ W196) a Argentinec Juan-Manuel Fangio dobyl dva tituly mistra světa.
Kuriozitou bylo, že se tyto vozy objevily jak s klasickou karoserií formulového typu s odkrytými koly, tak s vysokorychlostní aerodynamickou variantou s koly zakrytými pontonovou karoserií (pro rychlé trati, jako např. v Monze a Remeši). Po dvou dominantních sezonách se tým vzdal velkých závodů. Do Grand Prix se vrátil až z iniciativy Švýcara Petera Saubera, kterému dodával v osmdesátých letech motory pro sportovní prototypy. První novodobé motory V10 pro formuli 1 vznikly ve spolupráci s britskou firmou Ilmor Engineering. V roce 1993 Sauber jezdil ve formu-li 1 s nápisem Concept by Mercedes-Benz, přestože motory nesly ještě označení Ilmor nebo Sauber V10.
Oficiálně přišly do formule 1 s německou značkou o rok později. Mercedes-Benz pro sezonu 1995 opustil Saubera, který přešel na Fordy, a navázal dlouhodobou spolupráci s britským týmem McLaren, jenž skončil s desetiválci Peugeot. Přišla třetí novodobá éra působení značky Mercedes-Benz v Grand Prix, ovšem jen v roli dodavatele pohonných jednotek. Přesto byla velmi úspěšná, v letech 1998 – 1999 získal mistrovský titul Fin Mika Häkkinen, v roce 2008 poprvé triumfoval mladý Brit Lewis Hamilton. Velkým překvapením se stala sezona 2009, kdy Ross Brawn převzal tým Honda, nahradil japonské motory jednotkami Mercedes-Benz a jako Brawn GP dobyl titul mistra světa 2009 s Jensonem Buttonem. A to v jediné sezoně, které se zúčastnil! Závěrem roku celý tým převzal Mercedes-Benz, postavil nové vozy, angažoval navrátilce Michaela Schumachera a jezdce druhé generace Nico Rosberga. Plynule tak přešel do čtvrté éry, další s vlastními monoposty, značenými Mercedes-AMG W01 (nyní dospěl k W08). Po souboji s Red Bull Racing poprvé triumfoval v sezoně 2014, kdy se Lewis Hamilton stal podruhé mistrem světa. Následovaly další dva tituly, 2015 (opět Hamilton) a 2016 (Rosberg). Mercedes totiž nejlépe využil všech možností nové formule 1 s hybridními pohonnými jednotkami. Kromě vlastního týmu Grand Prix nadále zůstává v sezoně 2017 dodavatelem poháněcích soustav pro týmy Williams Grand Prix a Force India Formula One Ltd.
Převzato z časopisu