Motorsport
Brno Grand Prix Revival 2014 – Největší?
-TH/JN- 11.12.2014 08:16
Revival historických vozů byl největším automobilovým závodem na brněnském automotodromu...
Samozřejmě je škoda, že se velké automobilové závody brněnskému automotodromu jaksi vyhýbají, vše je soustředěno na motocyklovou Grand Prix, a tak příznivci automobilů mohou jen vzpomínat. Letos to ještě byly italský šampionát Euro V8 (viz předcházející strany), ale domácí mistrovství je v těžké krizi (tradiční Epilog byl zkrácen ze šesti na dvě hodiny!), a tak za největší podnik čtyř kol lze považovat Brno Grand Prix Revival, zrozený ze spolupráce Automotodromu Brno s Československým automobilovým klubem pro Moravu a Slezsko v čele s Karlem Kupkou a také s Klubem F3, zaštítěným Michalem Velebným... A byla to věru dobrá podívaná! Zájemcům se představily autentické závodní vozy různých epoch ve skutečných závodech i předváděcích jízdách, doplněné historickými závodními motocykly.
Podařilo se po letech přilákat do Brna nejen historické mono-posty F1 (FIA Masters), ale také klání v dalších disciplínách FIA Historic Racing, od sportovních prototypů přes vozy cestovní a Gran Turismo až po malé formule Junior, bojující o FIA Lurani Trophy. Některé ze zúčasněných vozidel se uvedly na území České republiky vůbec poprvé, jiné překvapily ojedinělým návratem. Mezi ty druhé patří Cisitalia D46 (Progetto 201), kterou do Brna přivezl Richard Pilkington. Malý monopost s trubkovým rámem, poháněný čtyřválcem Fiat 1100, byl prvním pokusem o značkovou formuli. Italský průmyslník Piero Dusio nechal vyrobit sérii podle návrhu slavného konstruktéra Dante Giacosy, vůz debutoval v létě 1946. V prvním závodě Coppa Brezzi na okruhu Valentino v Turíně jich nastoupilo sedm, řídily je hvězdy Tazio Nuvolari, Piero Taruffi, Louis Chiron, Franco Cortese, Clemente Biondetti, Raymond Sommer a Piero Dusio.
Nakonec to byl tvůrce Dusio, který zvítězil před Cortesem a Chironem, když vedoucí Nuvolari pro technické problémy neuspěl. Cisitalie vyhrály nespočet závodů, památný je první závod shodných monopostů v Káhiře v březnu 1947. Do Egypta bylo odesláno 22 vozů, vyhrál Franco Cortese před Albertem Ascarim, Piero Taruffim a Piero Dusiem... Brněnskou Cisitalii D46 (vzniklo 46 vozů od roku 1946) zdobily naše vlajky a dvě jména Antonína Komára a Vladimíra Valenty. První závodník vůz koupil z Pražského autosalonu 1947, úspěšně nasadil (jel i Velkou cenu Československa 1949, druhou Cisitalii tam řídil Vladimír Formánek), ale v září 1951 zahynul v Ostravě na jiném voze. Později Cisitalii koupil brněnský výtvarník Vladimír Valenta, jenž se s ní zúčastňoval domácího mistrovství až do šedesátých let! V roce 1975 vůz prodal do Německa, odkud se dostal k Richardu Pilkingtonovi, britskému jezdci historických formulí. Nelze popisovat všechny lahůdky, jež se v Brně objevily, ale zmínku zaslouží dva vozy Bond formule Junior (od 1959).
Přivezl je John Goddard-Watts, od března 1961 tovární jezdec týmu Laurie Bonda! Vynikají samonosnou laminátovou karoserií, s hliníkovými a ocelovými výztuhami, a neobvyklým pohonem předních kol (motor je Ford Cosworth 1100). Bez větších úspěchů se po zrušení F-Junior objevovaly v britských závodech F-Monoposto (do 1968), jistý Chris Featherstone s nimi jezdil i do vrchu. Neobvyklým účastníkem byl Embassy Hill GH2, nová konstrukce F1 týmu Grahama Hilla s motorem Ford Cosworth DFV, jež se po testech na sklonku 1975 v závodech neobjevila.
Důvod byl prostý, dvojnásobný mistr světa Graham Hill, nadějný jezdec Tony Brise a konstruktér Andy Smallman zahynuli 29. listopadu 1975 po letecké nehodě v mlze při přiblížení na britské letiště Elstree. Revivalu se zúčastnily také sportovní prototypy, mezi nimi zářily legendy Lola, Chevron, Cooper, Lotus a další. Připomeňme spider Lola T210, resp. T212, který patřil s Chevrony B19 k nejrychlejším vozům dvoulitrové třídy (motory Ford); za jeho volantem sbírali úspěchy Helmut Marko (mistr Evropy 1971), Jo Bonnier (mistr Evropy 1970), Jean-Pierre Jabouille, Vic Elford, Guy Edwards, Gijs van Lennep a další. Mistrovství Evropy SP 2000 z první poloviny sedmdesátých let mělo vysokou sportovní úroveň, Lola T210 pana Grahama Aldermana z USA je toho důkazem. Bohužel, není místo, a tak jen pár obrázků, revival je příště třeba vidět!
Převzato z časopisu