Motorsport
LE MANS LMP3 – Cesta do Le Mans...
Tom Hyan 17.10.2016 06:08
Pro zpřístupnění vytrvalostních závodů sportovních prototypů většímu okruhu zájemců se zrodila nová a levnější kategorie LMP3.
Přestože vozy nižší třídy LMP2 se rozšířily a v mistrovství světa FIA WEC už tvoří značnou část startovního pole, když špičkové LMP1 jsou většinou záležitostí továrních týmů, tak jsou pro mnohé příliš drahé a nevyhovují zejména amatérským závodníkům. Ti však jsou kořením dnešních vytrvalostních závodů, a proto vznikla další nižší třída LMP3, konstrukčně spří-zněná s LMP2, která letos absolvovala první závody. Ve „střední“ kategorii LMP2 jsou vozy většinou poháněny motory Nissan VK45DE (atmosféricky plněný osmiválec 4494 cm3), ale také BMW Judd HK (rovněž nepřeplňovaný osmiválec, ale 3592 cm3) a občas i přeplňovanými Honda HR28TT (TwinTurbo 2800 cm3, šestiválec do V/60°), vesměs s výkonem bezmála 368 kW (500 k). Tato praxe se však brzy změní, do LMP2 zamíří jednotná pohonná jednotka Gibson Technology GK428, speciální závodní osmiválec, jenž zvýší výkon až na 441 kW (600 k) z menšího objemu 4169 cm3, byť nadále s využitím dílů Nismo (Nissan). Jiná verze motoru Nissan, pětilitrový osmiválec typu VK50, byla zvolena za jednotný motor LMP3 s výkonem zhruba 309 kW (420 k) pro všechny zúčastněné automobily.
Dojde tak ke snížení nákladů, navíc charakteristika VK50 je odlišná od GK428, vzhledem k většímu objemu a nižšímu výkonu se stroj lépe ovládá a má podstatně větší životnost mezi revizemi. Novou kategorii ve spolupráci s autoklubem ACO 24 heures Le Mans uvedl na loňské čtyřiadvacetihodinovce Jacques Nicolet, šéf společnosti Onroak Automotive, jež první vozy LMP3 vyrobila, a také šéf úspěšného týmu OAK Racing. Dnes šedesátiletý Nicolet, který se osobně zúčastňuje vytrvalostních závodů, inicioval výrobu první série Ligier JS P3, pojmenované po Guy Ligierovi, bývalému jezdci a majiteli týmu formule 1. Ligier propůjčil své jméno nové konstrukci a ještě v červnu 2015 byl osobně přítomen premiéře. Bohužel se už letošního nasazení do závodů nedožil (zemřel 23. srpna 2015 ve věku pětaosmdesáti let). Jeho odkaz však žije ve velké sérii vozů Ligier JS P3, jež tvoří většinu startovního pole. Nové sportovní prototypy vycházejí z uzavřených LMP2, ale mají prostornější kokpit, aby umožnily sportovní vyžití i poněkud hmotnějším „jezdcům-gentlemanům“ (nikoli jen profesionálům).
Stejně jako v budoucnu pro LMP2 (motor Gibson GK428 od 2017 pro všechny) je pro ně předepsán jednotný motor (Nissan Nismo VK50). Kromě Ligieru (Onroak Automotive) vyrábějí vozy LMP3 i jiné firmy, a to britská Ginetta, německý ADESS, americké Ave-Riley a japonská Dome. Cena vozu nesmí převýšit 206 000 eur. Vesměs jde o samonosnou konstrukci z uhlíkových kompozitů s motorem uloženým vzadu uprostřed před poháněnou nápravou. Ginetta (viz AR 10/’15), tradiční britský výrobce silničních sportovních automobilů už od šedesátých let, vstoupila do nové kategorie po převzetí Juno Racing Cars a kromě ostrých verzí LMP3 připravuje speciály LMP Track Car pro track days. Firmu Juno Racing Cars založil Ewan Baldry, dříve inženýr Williamsu F1, který se ujal funkce technického ředitele Ginetty. Lawrence Tomlinson, nový majitel značky Ginetta, jenž ji před lety zachránil před bankrotem, sám usedá za volant LMP3. Japonsko v této kategorii zastupuje Dome, známý tvůrce závodních vozů, v jehož čele je někdejší závodník Hiroshi Fushida (Maki formule 1). Počet značek LMP3 má být podle předpisů ACO/FIA omezen na pět, Dome získal licenci jako poslední.
Německá firma ADESS AG (Advanced Design & Engineering Systems Solutions) z Mnichova pod vedením Stéphana Chosseho (také bývalý inženýr F1) dodala ADESS 03 LMP3 týmu PS Racing s italskými závodníky (Angelo Negro/Philippe Prette), který se objevil v závodě Road to Le Mans 2016. Druhý vůz bude podle sdělení výrobce dodán švýcarské sestavě Team All-Sports pro rakousko-švýcarskou posádku Otto Dragoun/Albert Coll. Firma ADESS se dříve proslavila spoluprací s Colinem Kollesem, a to i pro HRT formule 1, stejně jako pro Charouz Racing (Lotus T128/Praga LMP2 ve 24 h Le Mans 2013). Další konstrukcí je Ave-Riley AR-2 ze spolupráce Ave Motorsport a Riley Technologies (obě firmy ze Severní Karolíny), postavená pro tým Murphy Prototypes. Kategorie LMP3 je poprvé vypsána v European Le Mans Series 2016. Po třech ze šesti čtyřhodinových závodů vede trojice Alex Brundle (syn Martina, někdejšího jezdce F1), Christian England a Michael Guasch, která na Ligieru JS P3 týmu United Autosports vyhrála zatím všechny závody (Silverstone, Imola a Red Bull Ring).
Další závod, sprint na jednu hodinu, jenž se jel pod hlavičkou Road to Le Mans (Cesta do Le Mans) společně s vozy GT v červnu před francouzskou čtyřiadvacetihodinovkou, přinesl vítězství francouzské dvojici Thomas Laurent/Alexandre Cougnaud (rovněž Ligier JS P3 Nissan). Britští favorité Brundle/England zajeli pole position průměrnou rychlostí 208,1 km/h, ale v závodě byli druzí. Prvních osm míst obsadily Ligiery, na osmém místě dojeli Nicoletové, otec Jacques a syn Pierre. Ginetta P3-15 britské posádky Lawrence Tomlinson/Charlie Robertson byla v Le Mans rychlá (druzí v kvalifikaci), ale v závodě skončila se ztrátou okruhu zcela vzadu. Jediným odpadlíkem byl ADESS 03, neujel ani čtyři kola. Na trati se ovšem objevila řada zajímavých jezdců, třeba bývalý vítěz 24 h Le Mans a pilot formule 1 Jan Lammers, který startoval s princem Bernhardem van Oranje-Nassau; americký mistr formule Mazda a hvězda zámořských závodů sportovních vozů Guy Cosmo (2012 testoval Ferrari F1 v Laguna Seca); britský milionář Lawrence Tomlinson, majitel LNT Group a od roku 2005 i značky Ginetta; Romano Ricci, pravnuk Madame Nina Ricci, jenž si založil vlastní značku parfémů s kuriózním názvem Juliette Has a Gun; dále Číňan William Lok z Hongkongu, dědic sítě cukráren St. Honore Cake Shop; či Rebecca Jacksonová, britská televizní hvězda, tanečnice a novinářka z Readingu, která sní o startu ve 24 h Le Mans. Uvidíme, kdo se dočká a postoupí z LMP3 do vyšších sfér.
Převzato z časopisu