Motorsport
Hypercars – Blýskání na lepší časy?
Petr Horák 26.10.2021 06:06
V letošním závodě 24h Le Mans poprvé startovaly vozy nové třídy Hypercar. Nasadily je dvě značky – Toyota a Glickenhaus. Jenže do královské kategorie míří další automobilky a vypadá to, že se velice brzy máme ve vytrvalostních závodech na co těšit…
Za chystaným a nutno říci, že i vítaným rozšířením startovního pole je třeba hledat úpravu technických regulí, která má přinést snížení nákladů, mluví se až o 80 % ve srovnání s vozy LMP1. Klíčová je především dohoda, jíž dosáhly organizace ACO, FIA a IMSA a jejímž výsledkem je technický předpis pro vozy LMDh (Le Mans Daytona Hypercar, respektive Le Mans Daytona Hybrid). Třída Hypercar od letošního roku zahrnuje vozy LMH (Le Mans Hypercar), podle této předlohy mají své vozy postavené Toyota a Glickenhaus, a od příštího roku k nim přibude ještě Peugeot (šasi mu staví Ligier a potenciálně by tento vůz mohl startovat v IMSA pod jménem další značky koncernu Stellantis – Dodge) a v roce 2025 by se měl přidat britský tým Veloqx. Od příštího roku pak budou pod Hypercar v mistrovství světa vytrvalostních závodů, a tedy i Le Mans, patřit rovněž vozy LMDh, které už oznámily Ferrari, Porsche, Cadillac, Audi, BMW, Acura a Lamborghini a o nichž přemýšlí i řada dalších výrobců. Základem vozu LMDh je totiž jeden z homologovaných podvozků LMP2, na nějž si automobilka naroubuje karoserii s pro ni typickými prvky designu, vyvine si pro něj svůj motor a k němu případně připojí standardizovanou elektrickou část hybridní pohonné jednotky. Vozy kategorie Hypercar mohou, ale nemusí být hybridní. LMDh pak mohou v mistrovství světa startovat bez hybridní pohonné jednotky, v IMSA bude hybrid vyžadován. Elektrická část hybridní pohonné jednotky bude mít u vozů LMDh maximální výkon 50 kW (68 koní), motor-generátor Bosch bude integrován do převodovky XTrac (elektromotor tak bude pomáhat s pohonem zadních kol, zatímco vozy LMH mohou mít elektromotor vpředu a můžou mít i vyšší výkon – viz dále). Dodavatelem baterií bude společnost Williams Advanced Engineering.
Vozy LMH i LMDh mají uzavřený dvoumístný kokpit (to je důvod, proč pilot nesedí uprostřed vozu jako v monopostu, ale blíže k jedné straně), je pro ně stanovena minimální hmotnost relativně nemalých 1030 kg a maximální výkon pohonné jednotky je pro oba typy vozů 500 kW (680 k). LMH měly mít původně vyšší výkon, s příchodem LMDh byl ovšem snížen. Regulemi je vyžadována přesně specifikovaná spolupráce spalovacího a elektrického motoru u hybridních vozů LMH. Zadní kola pohání spalovací motor, jehož objem i způsob plnění je volný a jehož maximální výkon je 500 kW (680 koní), přední kola pohání elektromotor s maximálním povoleným výkonem 200 kW (272 koní) napájený z baterie, kterou si každá automobilka může vyvíjet sama. Celkový výkon přenášený na kola nesmí být v žádném okamžiku vyšší než zmiňovaných 500 kW (680 k). Elektromotor lze používat jen od rychlosti 120 km/h výš, pokud je vůz obutý do „suchých“ pneumatik (slicků), nebo při rychlosti v rozmezí 140–160 km/h a vyšší, když auto není obuté do slicků. Ve chvíli, kdy je elektromotor aktivní, je automaticky o jeho výkon snížen výkon spalovacího motoru. A v případě, že na konci dlouhých rovinek už elektromotor vůz nepohání, je možné výkon spalovacího motoru navýšit na 505 kW (687 k) a oněch 5 kW (7 k) navíc využívat k dobíjení baterie. Avšak primárně se dobíjí při brzdění rekuperací z předního motor-generátoru. V případě nouze je možné použít elektromotor i v rychlostech nižších než 120 km/h, ale pak je nutné, aby vůz až do zajetí do boxů nepřekročil rychlost 120 km/h.
LMH jsou vozy postavené podle relativně volných technických předpisů, inženýři mají hodně svobody jak z pohledu aerodynamiky, tak pohonné jednotky, a automobilky by měly na základě svého závodního vozu LMH vypustit do světa i sériový model. Proti tomu LMDh mají základ v jednom ze čtyř homologovaných šasi LMP2 – Dallara, Multimatic, Ligier nebo Oreca – a navazují tak na dosluhující kategorii DPi (Daytona Prototype), která je královskou třídou zámořské série IMSA. Základem DPi jsou rovněž vozy LMP2, na nichž automobilky (Acura, Cadillac a Mazda) postavily své vozy se svébytným vzhledem připomínajícím jejich sériové modely. Audi a Porsche už před časem oznámily svou spolupráci s americkým Multimaticem, stejnou cestou půjde i koncernový příbuzný Lamborghini. Zájem má, navzdory své filozofii být čistě elektrická, i další značka koncernu VW – Bentley, a pak by bylo rovněž logické, že i britská automobilka sáhne po šasi Multimatic. Všechny značky koncernu VW by měly ve svých závodních vozech využívat dvakrát přeplňovaný V8, známý například z Porsche Cayenne Turbo. Acura (v Evropě pak nejspíše Honda) bude pravděpodobně pokračovat ve spolupráci s Orecou. Stejný podvozek by pro svůj vůz LMDh měl použít také McLaren. BMW nedávno podepsalo smlouvu s italskou Dallarou, stejného partnera pro vůz LMDh zvolil i Cadillac a představitel Dallary a bývalý závodník Max Angelelli potvrdil, že Dallara jedná i s dalšími automobilkami. Experti očekávají, že minimálně další dvě tři automobilky vstup do vytrvalostních závodů s vozem LMDh brzy oznámí a v roce 2024 by na startu 24h v Daytoně nebo 24h v Le Mans mohlo být 20 až 25 vozů nejvyšší třídy. To fanouškům vytrvalostních závodů zní téměř jako sen!
Vozy LMDh budou v IMSA závodit od sezóny 2023, Audi i Porsche potvrdily, že chtějí závodit jak v IMSA, tak ve vytrvalostním mistrovství světa (WEC), Audi je dokonce od samého začátku otevřeno dodávat vozy i zájemcům z řad privátních týmů. Cadillac rovněž potvrdil, že bude závodit jak na domácí americké půdě, tak v mistrovství světa, a Cadillac by se tak představil na startu 24h v Le Mans poprvé od roku 2002, kdy jeho prototyp Northstar skončil osmý. BMW se po fiasku ve třídě GTE, kdy hrubě neodhadlo nákladovost své účasti v mistrovství světa, drží při zemi a potvrdilo pouze závodění v IMSA, nikoli však v Le Mans nebo WEC. Ferrari bude chtít určitě závodit ve WEC a minimálně s omezeným programem v IMSA. Nissan si pořídil vůz LMP2, aby uvážil možný nový program v motorsportu. Hyundai zvažuje, že do budoucí nové třídy nastoupí s vozem od Orecy poháněným palivovými články. O LMDh se zajímají i Ford, Lexus a Jaguar, a tak by se dalo pokračovat.
Šampionát by ani neměl nahánět hrůzu environmentalistům, při letošním závodě v Le Mans společnost TotalEnergies představila 100% obnovitelné palivo, na které budou závodní vozy ve WEC a ELMS jezdit od příští sezóny. Palivo je založeno na bioetanolu vyrobeném ze zbytků vína z francouzských vinic a mělo by snížit emise CO2 závodních vozů o minimálně 65 %. Veloqx Fangio Hypercar by zase měl mít motor schopný jezdit na různé druhy biopaliv včetně „zeleného“ vodíku a není bez zajímavosti, že na vývoji motoru spolupracuje Ulrich Baretzky, bývalý šéf vývoje motorů Audi Sportu, jehož agregáty získaly celkem 14 vítězství v Le Mans.
K tomu si přidejte tradičně silnou kategorii LMP2 a od roku 2023 přechod ke GT vozům vycházejícím z hodně rozšířené třídy GT3 a dostanete velice silný předpoklad, že vytrvalostní závody by v nejbližších letech mohly nabídnout náramnou podívanou s pestrým závodním polem nejen v té nejvyšší kategorii. Pamětníkům se možná vybaví vzpomínky na vozy skupiny C, což byla nádherná doba. Snad se máme na co těšit…
Převzato z časopisu