Historie
Museo Nazionale dell’Automobile Torino – Turínský chrám automobilů
Lukáš Dittrich 02.02.2024 06:06
Foto: Lukáš Dittrich
Dvě stovky automobilů od osmdesáti značek, k tomu množství dalších dokumentů, obrazů a jiných předmětů souvisejících s automobily a navrch devadesátiletá historie. Turínské národní muzeum by měl navštívit každý, koho motorismus zajímá.
Italské Museo Nazionale dell’Automobile Torino, zkráceně MAUTO, má velmi bohatou historii a nabízí jednu z nejvzácnějších a nejzajímavějších sbírek automobilů svého druhu. Nejde o muzeum zaměřené na specifický typ vozů nebo na nějaké vybrané (například italské) značky. V Turíně mají návštěvníci možnost doslova si projít kompletně celou historii automobilů a na vlastní oči sledovat, jak se tento dopravní prostředek měnil v průběhu času od těžko použitelných vozíků přes motorizované kočáry až po luxusní zboží vyjadřující status jejich majitelů.
Foto: Lukáš Dittrich
Základ této rozsáhlé sbírky byl položen už ve třicátých letech minulého století. Ostatně letos italské muzeum slaví jubilejních devadesát let od svého založení. Na úplném počátku stál jistý Carlo Biscaretti di Ruffia, turínský aristokrat narozený v roce 1879, jenž byl mimo jiné také jedním ze zakladatelů Automobile Club d’Italia (ACI). Carlo byl italský umělec, malíř a novinář. V muzeu tak kromě jiného nechybí ani jeho malby zachycující nejrůznější scény ze světa automobilů. V úplných počátcích se na vzniku italského muzea podílel také jeho otec Roberto Biscaretti di Ruffia spolu s Cesarem Goria Gattim. Oba tito pánové byli rovněž u založení společnosti Fiat. Z této doby pocházejí také některé nejstarší exempláře spadající do vlastnictví muzea, jež řada osobností do sbírky Carla Biscarettiho věnovala.
Muzeum jako takové ale bylo veřejnosti otevřeno až na podzim roku 1960 v budově navržené architektem Amedeem Albertinim. Carlo Biscaretti se tohoto momentu bohužel nedožil, zemřel rok před tím. Na tomto místě turínské automobilové muzeum sídlí dodnes, nicméně před více než deseti lety prošlo velkou rekonstrukcí a bylo dále rozšířeno. Tento proces trval čtyři roky, během kterých bylo muzeum uzavřené a došlo také k proměně trasy hlavní prohlídky. Tu novou navrhl francouzsko-švýcarský scénograf François Confino. Ke znovuotevření došlo u příležitosti 150. výročí sjednocení Itálie.
Foto: Lukáš Dittrich
Trasa prohlídky má mimořádně zajímavou atmosféru. Hned na úvod ukazuje prapředka automobilů, jak je chápeme dnes, v podobě pružinového vozu navrženého Leonardem da Vincim už v roce 1478. Úvodní část nabízí také první pokusy z konce 19. století. Nechybějí vozidla na elektřinu, páru nebo spalovací motory. Postupně přicházejí modernější automobily, samostatná expozice je věnována americkým vozům, miniaturním automobilům z 50. a 60. let a ke zhlédnutí jsou i koncepty Fiat z 90. let a počátku milénia, prezentující tehdejší představy o tom, jak má vypadat ekologický vůz. K vidění jsou prakticky všechny známé i dnes už zapomenuté značky.
Další samostatná expozice je věnována motorům. Opět je možné projít si historii spalovacích jednotek a prohlédnout si vývoj od těch úplně nejprimitivnějších až po relativně moderní osmiválec Ferrari z typu Lancia Thema 8.32. Na své si přijdou také milovníci sportovních automobilů. I ty zde mají vlastní část expozice začínající u typu Temperino 8/10 HP z roku 1920, připomíná se tu také Mille Miglia, rychlostní rekordy, a především seriál F1. Svou expozici v muzeu rovněž mají třeba známí designéři.
Hlavní prohlídka ovšem není tím jediným, co turínské automobilové muzeum nabízí. Možné je navštívit skrytou část expozice (tzv. Open Garage) nacházející se v suterénu muzea, kde je na dalších zhruba 2000 m2 vystaveno přibližně 70 exemplářů. Součástí je i možnost nahlédnout do restaurátorské dílny. Do této části expozice je ale nutné se předem objednat.
Foto: Lukáš Dittrich
V současnosti celou výstavu doplňuje dočasná expozice věnovaná právě letošnímu 90. výročí muzea. Rozdělena je do čtyř částí, kdy jedna prezentuje úplně první automobily věnované do sbírky muzea, druhá se zaměřuje na architekturu samotné budovy muzea a její proměnu po roce 2000, třetí část se věnuje období muzea mezi lety 1970 až 2000 a poslední prezentuje relativně mladé restaurátorské centrum, jež zde začalo fungovat v roce 2011.
Museo Nazionale dell’Automobile Torino je opravdu velké. Pokud si je chcete projít celé, počítejte s tím, že to bude trvat třeba dvě hodiny, možná i více. O kvalitách zdejších expozic svědčí i fakt, že v roce 2013 bylo turínské automobilové muzeum zařazeno deníkem Times mezi 50 nejkrásnějších muzeí světa.
Převzato z časopisu