Historie
Musei dell’Automobile – Italské prázdniny
-TH/HH- 30.07.2013 07:01
V italské Modeně a okolí najdete nejslavnější italské výrobce sportovních automobilů. Jejich vývoj dokumentuje mnoho stánků historie, přinášíme naše tipy na prázdniny...
První cesta zřejmě povede do Maranella, vzdáleného od Modeny jen dvacet kilometrů. Galleria Ferrari, založená už v roce 1989, změnila svůj název, nyní je to Museo Ferrari, které pokračuje v nastoupeném dynamickém trendu, expozice se neustále mění, přibližně v půlročním cyklu, takže při každé návštěvě můžete vidět něco nového. Nezřídka jsou to skutečné unikáty, které pak zase na dlouhou dobu zmizí v depozitářích, či soukromých sbírkách. Tak jsme si při první návštěvě prohlédli třeba unikátní dvouválec (!) pro Velké ceny, jenž měl přinést výhodný průběh točivého momentu na okruhu v Monte Carlu, nakonec se však na závodní trati neobjevil. Aktuálně v muzeu najdete zvláštní expozici La Ferrari, věnovanou vývoji nového supersportovního vozu F150 La Ferrari, jenž byl největší hvězdou Ženevského autosalonu 2013. Nechybějí makety 1:1 z průběhu vývoje (pět unikátních kousků) ani rozložená pohonná jednotka s hybridním systémem KERS. Další výstavou jsou zkušební automobily a zamaskované prototypy mulotipo, včetně F150 a 599 HY-KERS, ale také známé expediční sériové vozy z cest kolem světa, napříč Amerikou, Indií a Čínou. No, a konečně výstava Supercar Tecnica Design Mito shromažďuje na jediném místě legendy 250 GTO, 288 GTO, F40, F50, Enzo a mnohé další. Sala delle Vittorie, dvorana vítězů, vedle sebe uvádí monoposty formule 1 z let 1999 až 2008, které vyhrály osm titulů mistrů světa během deseti let; nechybějí ani různé motory F1, donedávna tajné. Něco, co se prostě jinde nevidí, a tak nelitujete ani vstupného 13 eur (za 22 eur můžete mít společný lístek s muzeem Casa Enzo v Modeně, viz dále). V Maranellu je otevřeno takřka nepřetržitě (www.museoferrari.com). A pokud jste gurmáni, doporučujeme nedalekou restauraci Locanda del Mulino, kde nabízejí i ubytování (pět kilometrů od centra Maranella).
Před rokem otevřené Museo Casa Enzo Ferrari se nachází v Modeně v těsné blízkosti továrny Maserati, zahrnuje rodný dům Enza Ferrariho přeměněný na expozici provázející jeho životem, ale především novou halu originálního designu architektů Jana Kaplického a Andrea Morganteho. První výstava italských sportovních vozů skončila, od května vzdušné prostory interiéru obývají slavné automo-bily Grand Prix (do 30. října), mezi nimiž jsou nejen milníky, ale také kuriozní unikáty. Nejstarší je aerodynamický Mercedes-Benz W196 z roku 1954, nejmladší Williams FW15D, s nímž absolvoval svou po-slední sezonu nezapomenutelný Ayrton Senna (1994). Často se nevidí ani Alfa Romeo 183 Turbo ročníku 1983, či Ferrari 312 B2 (1972) ze sicilské Modern Gallery of Arts and Motors (MOGAM) z Catanie. Unikátem je italské Tecno Goral E731, dílo bratří Pederzaniů včetně plochého dvanáctiválce, s nímž sezonu 1973 absolvoval Chris Amon. A další? Jmenujme třeba typy Cooper-Maserati T81 (1967), Lancia-Ferrari D50 (1956), Maserati 250F (1957), Brabham BT45B Alfa Romeo (1977), Ferrari 312 T4 (1979, Gilles Villeneuve). Otevřeno je rovněž denně (13 eur, společný lístek s Maranellem za 22 eur).
Kromě těchto velkých stánků historie mají v Modeně a okolí ještě soukromé sbírky, přístupné po telefonické domluvě. Dlužno říci, že to stojí za to, vstupné neplatíte, zpravidla dostanete průvodce. Museo Stanguellini, jež přímo v Modeně vystavuje závodní vozy Stanguellini s motory Fiat, popisujeme podrobněji na dalších stránkách; podobně funguje také Museo Umberto Panini ve velké hale u Modeny vedle spřízněného výrobce sýrů Azienda Agricola Hombre, ale jen ve vybraných měsících (od března do října vyjma srpna); je ovšem největší sbírkou automobilů (a motocyklů) Maserati na světě. Uvidíte však i jiná vozidla, včetně traktorů (www.paninimotormuseum.it). Telefonuje se také Righinimu, ale ten má v soukromé sbírce Collezione Mario Righini na zámku Panzano první automobil od Enza Ferrariho, označený jako Auto Avio 815 (1940)! Motoristických zajímavostí je v okolí Modeny a Bologny nepřeberné množství, mnohé z nich jsou dostupné jen po navázání osobního kontaktu. Podařilo se nám třeba proniknout v San Lazzaro di Savenna (BO) do už nefunkční továrny Malaguti, kde ještě není tovární muzeum motocyklů zrušeno, firma dnes provádí opravy motocyklů všech značek. U nedaleké Ducati to už tak jednoduché není, návštěvu Museo Ducati včetně prohlídky továrny je třeba objednat nejméně týden dopředu (www.ducati.com), jinak vás do fabriky nepustí. Pro ty, kteří nemají hluboko do kapsy, místní agentura (www.motorstars.org) zprostředkuje téměř cokoli, třeba návštěvu u Paganiho, či jízdy na okruhu Fiorano. V roce 2008 se nám podařilo navštívit Museo De Tomaso, které právě procházelo likvidací. Říká se, že Santiago De Tomaso (syn Alejandra) však nějaké kousky zachránil a nyní hledá objekt v okolí Modeny, kde by muzeum obnovil.
Na závěr jsme si ponechali Lamborghini, letos slavící 50 let od založení automobilky. Tovární Museo Lamborghini v Sant’ Agata Bolognese je otevřeno jen v pracovních dnech; v moderní budově jsou ve dvou podlažích vystaveny nejslavnější automobily značky, od 400 GT po Aventador, nechybějí Miura, Espada, Countach, Diablo a Reventon, ani lodní motory a monoposty F1 (Lambo, Lola-Larrousse, Minardi). Fabio Lamborghini, synovec zakladatele značky, však s nadsázkou tvrdí, že jde o pouhý showroom. Sám je totiž ředitelem dalšího muzea, věnovaného nejen automobilovým aktivitám jeho strýce Ferruccia. Museo Ferruccio Lamborghini na Via Statale v Dossu (FE) shromažďuje nejen významné automobily (Miuru a Countach, s nimiž Ferruccio sám jezdil), ale také za nadšeného výkladu Fabia dává návštěvníkům poznat bohatý život italského průmyslníka, který začínal výrobou traktorů, přidal olejové hořáky, klimatizační jednotky, nářadí a nakonec vlastní vinařství (vede je dcera Patrizia). Postavil také lehký vrtulník, ale v té době právě italská vláda převzala do státní správy firmu Agusta, a tak nedostal povolení výroby, protože druhého producenta vrtulníků nepotřebovala! Jak jsme viděli v muzeu, syn Tonino se nevěnuje pouze kávě a hotelům, ale pokusil se i o městské miniautomobily Town Life a golfové i jiné vozíky (s jedním z nich jezdil papež Jan Pavel II v pětiletém období). Návštěvy po dohodě (fabio.lamborghini@libero.it). Pro úplnost dodejme, že traktory Lambor-ghini se vyrábějí dodnes, ovšem už pod hlavičkou koncernu SAME Deutz-Fahr, zatímco automobilka Lamborghini patří do skupiny Audi AG společně s Ducati (VW Group).
Převzato z časopisu