Historie
Museo Automobili Lamborghini – Ve znamení býka
-TH/HH- 24.06.2014 06:05
Lamborghini loni velkolepě oslavil padesátiny, výroba sportovních automobilů v Sant’Agata Bolognese pokračuje...
Nesmírně bohatou historii Lamborghini s řadou různých typů lze obdivovat v působivém továrním muzeu, umístěném přímo vedle vchodu do hlavního závodu v administrativní budově v Sant’Agata Bolognese (BO), kde se můžete rovněž přihlásit na prohlídku továrny. Ve dvou podlažích jsou vystaveny nejen nejdůležitější typy z historie italské značky s býkem ve znaku, ale také originální prototypy, různé studie, závodní vozy včetně formule 1 a samozřejmě slavné motory od osmiválců po dvanáctiválce. Vše pod heslem 100 anni di innovazione in metà del tempo, tedy Sto let inovací za poloviční čas...
„Postavím lepší vůz než je Ferrari,“ prohlásil Ferruccio Lamborghini (1916 – 1993), když se nepohodl v Maranellu při reklamaci vadné spojky svého Fer-rari 250 GT. Tehdy už známý výrobce traktorů povolal slavné konstruktéry a opravdu vytvořili automobil, jaký Ferrari v té době v nabídce neměl. Nesl jméno Lamborghini Miura; dvoumístné kupé poháněl vzadu napříč uložený motor 4.0 V12, největší rychlost byla 300 km/h. Předchůdce dnešních hypercars se stal skutečnou bombou při premiéře v roce 1966, ale nebyl prvním z automobilů Lamborghini, počátek v roce 1963 znamenaly vozy klasické koncepce s dvanáctiválcem vpředu, pro jejichž produkci postavil Ferruccio zcela novou továrnu na zelené louce u Boloně. První Lamborghini 350 GTV (design Franco Scaglione) ovšem vznikl ještě v dílně, vytvořené v budově továrny na traktory. Když odešel Ferruccio Lamborghini na aktivní odpočinek (věnoval se svým vinicím) a syn Tonino o výrobu automobilů zájem neměl („Jsem rád, že Audi udržuje tradici Lamborghini,“ prohlásil), měly už výroba traktorů i automobilů nové majitele.
Během let se jich vystřídalo několik, v letech 1987 – 1994 patřila firma Lamborghini Automobili americkému koncernu Chrysler, ale teprve začlenění automobilky do VW Group prostřednictvím Audi přineslo potřebnou stabilitu (1998). Také produkce traktorů Lamborghini, které se vyrábějí od roku 1949 dodnes, přešla do skupiny SAME (Deutz-Fahr). Poslední typy sportovních vozů Gallardo V10 a Murciélago V12 nyní nahradily nové Huracán (debut v Ženevě 2014) a Aventador (od 2011). Gallardo odbytem přes třináct tisíc automobilů zůstává nejúspěšnějším automobilem této značky. Výroba se pod taktovkou Audi značně zvýšila, například v roce 2012 bylo vyrobeno 1161 vozů Gallardo a 922 Aventadorů. Lamborghini má 120 oficiálních dealerů (nový vstup do České republiky se blíží) a ve zmíněném roce tvořily evropské prodeje 29 %, americké 25 %, čínské 15 % atd.
Kromě toho připravuje Lamborghini speciální modely (Veneno, Sesto Elemento). Ferruccio Lamborghini se dokázal obklopit schopnými spolupracovníky. Toskánský inženýr Giotto Bizzarrini, jenž dlouhá léta pracoval u Ferrari a pak založil vlastní značku, navrhl první motor 3.5/4.0 V12, a to ve verzi pro podélnou i příčnou zástavbu, jenž sloužil dlouhá léta v legendárních typech 350/400 GT, Miura, Jarama, Islero, Espada a Countach (kromě 350 GT ve verzi 3929 cm3, pouze u Miury napříč). Gian Paolo Dallara, dnes největší výrobce závodních automobilů na světě, a Paolo Stanzani, později tvůrce Bugatti EB110, pracovali na konstrukci Miury a Countachu, dvou nejlepších supercars Lamborghini; Luigi Marmiroli, známý z formule 1, vytvořil Diablo (nástupce Countachu); Mauro Forghieri (ex-Ferrari) se spolu s Marmirolim a Mariem Tollentinem podílel na vstupu vlastního týmu Lambo (Modena Team) do mistrovství světa F1, kromě toho Forghieri vytvořil dvanáctiválec Lamborghini 3512 pro dodávky jiným týmům v letech 1989 – 1993 včetně Lotusu (Ayrton Senna stroj testoval v podvozku McLaren); k dalším patřili Giulio Alfieri (ex-Maserati), Massimo Ceccarani a mnozí jiní, z nichž například nedávno zesnulý zkušební jezdec Bob Wallace zasvětil značce Lamborghini převážnou část svého života.
Působivé tvary sportovních automobilů Lamborghini jsou dílem slavných stylistů, k nimž postupně patřili například Franco Scaglione, Carlo Felice Bianchi Anderloni (Carrozzeria Touring), Marcello Gandini (u Bertoneho navrhl Miuru, Espadu, Urraco a Countach; koncept Marzal, Bravo a další), v letech 1998 – 2005 Belgičan Luc Donckerwolke a nyní Filippo Perini, tvůrce Aventadoru (u značky od 2004). K nejkrásnějším automobilům světa podle názoru mnohých patří Lamborghini P400 Miura (1966), o autorství designu se vedou polemiky, Marcello Gandini vůz navrhl u Bertoneho, kde v listopadu 1965 vy-střídal Giorgetta Giugiara jako sedmadvacetiletý volný designer, který do té doby většinou upravoval styling závodních automobilů. Miura ovšem jako závodní vůz vypadá a Gandini prokázal svůj mistrovský styl na dalších vozech, přestože nikdy nezískal takové renomé jako Giugiaro. Marcello Gandini odešel od Bertoneho v roce 1980, ale Diablo navrhl jako designer na volné noze; připomeňme rovněž, že byl tvůrcem legend Alfa Romeo Montreal, Lancia Stratos, Fiat X1/9, BMW řady 5 (E12), Renault 5 Supercinq, Ferrari Dino 308 GT4 a dalších. V roce 1987 vznikla dceřiná společnost Lamborghini Engineering v Modeně, vedená Maurem Forghierim, jenž zkonstruoval dvanáctiválec do V/80° (typ 3512 o objemu 3,5 l), určený pro závodní vozy formule 1.
Značka Lamborghini tak zásluhou Chrysleru vstoupila do nejprestižnější kategorie automobilových závodů jako dodavatel pohonných jednotek, a to nejen pro vlastní Modena Team s vozy Lambo F1. Ferruccio Lamborghini sám neměl závody rád, za jeho éry vzniklo několik kousků závodně laděných verzí s označením Jota, jen na přání bohatých klientů. S typem Diablo se situace změnila, vznikl značkový pohár Lamborghini, který pokračuje s nynějšími vozy. Značka Lamborghini také účinkuje v různých šampionátech GT (letos se vrací Tomáš Enge za volantem Gallarda GT3, startuje v americké Pirelli World Challenge 2014). Naproti muzeu v Sant’Agata Bolognese na Via Modena se nachází Test Drive BullBar, kde se lze nejen občerstvit, ale také si na chvíli půjčit Lamborghini Gallardo nebo Aventador (150, resp. 300 eur za patnáct minut). Loňské padesátiny značky oslavila mj. spanilá jízda Grande Giro Lamborghini z Milána přes Řím do továrny, které se zúčastnilo několik stovek vozů. Prohlídku oficiálního automobilového muzea můžete doplnit další v nedalekém Dossu u Ferrary, kde je Museo Ferruccio Lamborghini (viz AR 10/’13), věnované i dalším aktivitám zakladatele značky.
MUSEO
Automobili Lamborghini
Via Modena 12, I-40090 Sant’Agata Bolognese (BO), Itálie
visit@lamborghini.com; www.lamborghini.com
Otevřeno v pracovní dny, 10 – 12.30 a 13.30 – 17 h (mimo svátky)
Základní vstupné 13 eur
Převzato z časopisu