Historie
ESPACE AUTOMOBILES MATRA – MODRÁ JE DOBRÁ
Jiří Fiala 26.06.2018 05:12
Historie
Venkovský Romorantin se sedmnácti tisíci obyvateli leží v regionu Střední údolí Loiry takřka ve středu Francie. Rovinatá krajina směrem na východ je porostlá hlubokými lesy, čas od času přerušenými ploty, většinou opuštěnými letišti a vojenskými základnami.
Jejich poklidná atmosféra naznačuje předchozí rušné aktivity. Adolphe Bernard založil roku 1917 malou továrnu vyrábějící licenční letadla SPAD. Společnost několikrát zkrachovala a měnila majitele, až se z ní roku 1937 stala Anonyme de Production et de Réalisation Aéronautique (CAPRA) v čele s Marcelem Chassagnym. Ta byla roku 1941 transformována na Mécanique Aviation Traction (= Matra). Po válce ji -rozčlenili na 11 divizí, které se věnovaly telekomunikacím, zbraním, raketám či vesmírnému programu satelitů. Skupina se nes-mírně rozkošatila. Stala se tahounem a lídrem výzkumu a rozvoje nových technologií. Roku 1961 60 km jižně od města Orleans v Romorantinu založili společnost Générale d’Applications Plastiques (GAP), vyrábějící mimo jiné motory. Její šéf André Moynet se střídal spolu s Reném Bonnetem za volantem DB ve 24h Le Mans 1957 (celkově 17.). S Bonnetem, jehož firma DB vyráběla sportovní a závodní vozy, se přátelil i Marcel Chassagny. Společnost DB roku 1960 zanikla. René se nevzdal. Na předměstí Paříže, v Champigny-sur-Marne, založil novou firmu, jež GAP dodávala laminátové karoserie. Závodní automobily René Bonnet s motory Renault vítězily. Proslavily se, ale s komerčním úspěchem to nebylo slavné.
Mezitím se Matra stala součástí Lagardère Group, jednoho z největších francouzských výrobních a obchodních konglomerátů. Časem se jednotlivé divize zcela oddělily a pohltily je nadnárodní koncerny. Ambiciózní Jean-Luc Lagardère se roku 1963 stal nejvyšším šéfem Matry. 14. října 1964 založil automobilovou divizi, která převzala Bonnetovy aktivity a mohla čerpat z jeho zkušeností se sportovními automobily. Výroba automobilů byla v rámci skupiny drobným podnikem. Nově zorganizované Automobiles Bonnet se velmi krátce staraly o vývoj silničních vozů, souběžně narozená organizace Matra Sports, která de facto převzala Bonnetův závodní tým, o sportovní aktivity. Obklopili se nejlepšími závodníky a měli obrovskou publicitu. Závodní větev působila v letecké továrně Loui-se Brequeta kousek od Versailles. Roku 1965 René z Matry vystoupil. Divize Automobiles Bonnet se z Champigny-sur-Marne roku 1967 přestěhovala do Romorantinu, kde už působila jako Matra-Sports. V letech 1969 – 1979 se se změnou vlastníka přejmenovala na Matra-Simca Divi-sion Automobile. Tehdy měly mnohé velké automobilky vlastní závodní satelit (např. Ford-Lotus, Renault-Alpine, BMC-Cooper, později i Simca-Matra). 10. prosince 1974 si Jean-Luc Lagardère svolal všechen personál závodního oddělení. „Naším cílem bylo vítězit, ne se účastnit,“ a tím ukončil veškeré aktivity, i když jak v F1, tak ve vytrvalostních závodech měli potenciál pro další zlepšování. Za dobu existence (1965 – 1974) postavili 70 podvozků F3 (5 titulů národních mistrů), F2 (2x mistr Evropy), F1 (mistr světa – J. Stewart, 1969; mistr světa konstruktérů 1969) a značek „prototypů“ (2x mistr světa, 3x vítěz 24h Le Mans).
Nejprve s motory Ford, od roku 1968 s vlastními. V období 1979 – 1984 byla Matra součástí Automobiles Talbot. V letech 1981 až 2003 byl závod v Romorantinu specializovaným montážním pracovištěm Renault. Nekonvenční Renault Avantime se špatně prodával, proto byla jeho výroba 27. února 2003 v továrně Matra zastavena a převedena do Sandouville. Matra oznámila, že továrnu v Romorantin-Lanthenay v srpnu 2003 zavře. O měsíc později konstrukční kancelář, zkušebny, testování a výrobu prototypů koupila firma Pininfarina SpA a přejmenovala ji na Matra Automobile Engineering. Pininfarina 13. ledna 2009 prodal akcie této odnože Matry nadnárodní skupině Segula Technologies, zabývající se vývojem v oblasti automobilů a letectví. Závod Romorantin byl ještě téhož roku uzavřen a prodán v dražbě. Poslední střípek, Matra Automobile Engineering & Services patřící do Lagardère Group, vyrábí od roku 2005 v Saint-Lo elektrická jízdní kola. K automobilům a firmě Reného Bonneta se ještě vrátíme. V roce 1976 založené Muzeum závodních automobilů roku 2000 změnili na Muzeum Matra a přestěhovali je do Romorantinu (nikoli do původní továrny, ale do hal továrny bývalého místního slavného výrobce kamer a promítaček, firmy Beaulieu). Na ploše 3000 m2 se tu vystavuje ve dvou úrovních 8 formulí, 8 sportovních prototypů a 18 sériových vozů. Je zde speciální sál s motory a suterénní podlaží zabírá 30 konceptů a studií. Obchod nabízí veškerou literaturu, modely a plakáty vztahující se k automobilům DB, Bonnet a Matra.
Převzato z časopisu