Představujeme
IAA 2013 Frankfurt – Supersporty
Tom Hyan 19.11.2013 07:56
Vracíme se k frankfurtským novinkám, tentokrát pohledem na atraktivní supersportovní automobily, většinou s motory uprostřed před zadní nápravou...
Novinek sice nebylo tolik jako v Ženevě, přesto však jistě stojí za zmínku, a to především zásluhou německých a italských tvůrců. Na autosalonu IAA 2013 ve Frankfurtu se objevily také různé ladičské firmy, ale jejich výtvory na základě známých supersportů Ferrari, Lamborghini nebo McLaren jsou určeny pro opravdu zvláštní klientelu, takže je raději v našem přehledu neuvádíme. Většinou kazí díla italských automobilek podivným designem, ale údajně nabízejí mnohem větší výkon...
Podívejme se na největší hvězdy mezi supersportovními automobily z malosériové výroby; tam je situace prakticky neměnná, mezi zavedené kvarteto Ferrari, Lamborghini, Bugatti a McLaren nyní vstupuje opět Porsche. Hitem autosalonu se stal nový Porsche 918 Spyder, první sériový supersportovní vůz této značky s hybridním pohonem, jehož tradice sahá až na přelom devatenáctého a dvacátého století (Ferdinand Porsche a Lohner-Werke). Podle výrobce znamená devětsetosmnáctka počátek no-vé éry, podobně jako před půlstoletím typ 911, jehož jubileum oslavuje zvláštní série 50 years Limited Edition (1963 kusů 911 50 na základě 911 Carrera S). Přináší samonosný kompozitový trup, vyrobený z CFRP (Carbon Fibre Reinforced Plastic), a hybridní pohonnou jednotku Plug-In s celkovým výkonem 652 kW (887 k), složenou ze zážehového osmiválce 4.6/447 kW (608 k) původem ze závodního RS Spyderu, sedmistupňové převodovky PDK (Porsche Doppelkupplung) s integrovaným elektromotorem 115 kW vzadu, akumulátorů Li-Ion 6,8 kWh (max. 220 kW) pod podlahou uprostřed vozu a druhým elektromotorem 95 kW na přední nápravě.
Při pohotovostní hmotnosti vozu 1634 kg lze tedy očekávat zajímavé zážitky, udávané zrychlení z klidu na 100/ 200/300 km/h činí totiž 2,8/7,7/ 22,0 sekund a největší rychlost 345 km/h, při čistě elektrické jízdě se však musíte spokojit s maximem pouhých 150 km/h. Spyder má dva střešní panely z CFRP, jejichž nasazením se mění na kupé. K tomuto zajímavému automobilu se vrátíme podrobným popisem. Světovou premiéru slavil také Ferrari 458 Speciale, ostrá verze Italie, vylehčená o 90 na 1290 kg a přitvrzená podobně jako byla 430 Scuderia (viz AR 10/’13). Výkon motoru 4.5 V8 se zvýšil na 445 kW (605 k)/9000 min‑1 a vrchol točivého momentu činí 540 N.m/6000 min‑1. Přestože se dynamické parametry dramaticky nezměnily, výhodou je tužší charakteristika odpružení, dovolující projíždět zatáčky ještě větší rychlostí. Nadšenci okruhových dnů tedy mají opět o čem snít. Exkluzivní La Ferrari měla absenci, na stánku však nechyběly California, 458 Spider ani F12 Berlinetta.
Maserati se naopak soustředil na nové sedany Quattroporte (akční model Ermenegildo Zegna Limited Edition) a Ghibli, ale při pohledu na kupé GranTurismo MC Stradale srdce motoristického nadšence také zaplesalo... Protože nová generace Audi R8 přijde až v roce 2015, opět s prostorovým hliníkovým rámem ASF (Audi Space Frame), připravila německá automobilka pro návštěvníky autosalonu alespoň kuriozní studii Audi Nanuk Quattro Concept, což však není nic jiného, než upravený koncept Giugiaro Parcour (viz AR 7/’13) ze Ženevy 2013! Největší změnou je přechod na vznětový motor, jenž reprezentuje nový desetiválec 5.0 TDI (se starým z Touaregu prý nemá nic společného) o výkonu 400 kW (544 k) při neuvedených otáčkách a točivém momentu 1000 N.m už od 1500 min‑1. Se vstřikováním common rail (250 MPa!), postupným přeplňováním bi-turbo a zařízením AVS (Audi Valvelift System) je prý velmi úsporný se spotřebou 7,8 l/100 km (kombinace EU).
Automobilu o hmotnosti 1900 kg uděluje zrychlení na sto za 3,8 sekundy a největší rychlost 305 km/h. Další v abecedě značek koncernu Volkswagen je kdysi slavná Bugatti, dílo italského emigranta usazeného na francouzsko-německém pomezí v Molsheimu, odkud nyní vyjíždějí nové vozy Bugatti Veyron z manufaktury, vysokými náklady obnovené a udržované. Aby zvýšila zájem a vylepšila návratnost investic, připravila Bugatti sérii speciálních modelů, pojmenovaných po legendách minulosti. V Pebble Beach to byl Veyron Wimille na počest slavného závodníka, ve Frankfurtu černá Vitesse Jean Bugatti Legend Edition. Navíc čínský jezdec Anthony Liu byl na polygonu VW Ehra-Lessien instruován, aby dosáhl rychlosti 408,84 km/h na Veyronu Grand Sport Vitesse, tedy světového rekordu pro otevřené produkční vozy... Pouze Lamborghini zatím nenabízí ani přeplňované motory, ani hybridní pohony. Světovou premiéru slavila zjevně poslední limitovaná edice Lamborghini Gallardo, nazvaná příznačně LP570‑4 Squadra Corse, tedy silniční provedení vozu pro okruhové závody Lamborghini Blancpain Super Trofeo.
Výkon motoru 5.2 V10 je shodných 419 kW (570 k)/8000 min‑1 a točivý moment 540 N.m/6500 min‑1, kupé s pohonem všech kol je vylehčeno o 70 na 1340 kg, zrychluje 0 – 100/200 km/h za 3,4/10,4 sekundy a dosahuje 320 km/h. Zcela nová generace Gallarda se očekává v příštím roce (technicky spřízněna s novým Audi R8), ale pro vyvolené má příjit dokonce pár kousků Veneno v novém otevřeném provedení. Další automobilky znovu připomněly své superstroje, jež pomalu přicházejí do sériové produkce. Viděli jsme tak znovu Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive, nejvýkonnější supersportovní elektromobil se čtyřmi stroji o celkovém výkonu 552 kW (740 k) přímo v kolech, jenž ujede na jedno nabití více než půl tuny akumulátorů téměř 250 km; dalším byla sériová verze hybridního kupé BMW i8 (první bavorák se tříválcem; viz AR 10/’13). V této souvislosti je jistě zajímavé, že vývoj Audi R8 e‑tron byl před časem ukončen a sériová produkce odvolána.
Alfa Romeo 4C dospěla k zaváděcí tisícikusové sérii, byl vystaven její nosný rám z uhlíkových kompozitů, vzniklý ve spolupráci s výrobcem závodních automobilů Dallara. Pokud postrádáte francouzský podíl, pak vězte, že mezi sérií koncepčních vozů z Paříže byl také Renault DeZir (Z24) z roku 2010, jenž by se měl stát inspirací pro společný program sportovních vozů Caterham a obnovené značky Alpine, ovšem s klasickým spalovacím motorem. Znovu se objevil rovněž Peugeot Onyx, a jak jsme se přesvědčili na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, tento automobil skutečně jezdí. K pohonu mu slouží vznětový osmiválec 3.7 HDi FAP/přes 440 kW (600 k) ve spolupráci s elektromotorem 59 kW (technika připravená pro 24 h Le Mans, ale po odstoupení týmu Peugeot Sport už nenasazená). Honda znovu oprášila koncept NSX, Aston Martin slavil 100. narozeniny až nepřehlednou paletou typů a další britská firma překvapila uvedením svého prvního uzavřeného vozu Radical Xtreme Coupé. Pohání jej šestiválec Ford Duratec 3.7 se sedmistupňovou sekvenční převodovkou Quaife příčného uspořádání. To je ovšem už skutečné přenesení závodního speciálu na běžné silnice.
Převzato z časopisu