Představujeme
IAA 2019 – zaměřeno na budoucnost
Petr Hanke 22.10.2019 06:29
Frankfurtský autosalon měl letos podtitul „Driving Tomorrow“, což lze překládat různě. S ohledem na exponáty bylo jasné, že onou budoucností je myšlena, poněkud nepřekvapivě, elektrifikace na různé způsoby.
Letošní autosalon IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) ve Frankfurtu nad Mohanem byl jiný než předchozí ročníky. Jednoduše řečeno, byl menší a můžeme říci, že lokálnější. Hlavní expozice patřily domácím značkám, jež chybět nemohly, a jejich přítomnost doplňovali ti výrobci, kteří zrovna měli nové modely. A tak na frankfurtském výstavišti chyběly v abecedním pořadí Alfa Romeo, Aston Martin, Cadillac, Citroën, Dacia, DS, Fiat, Chevrolet, Jeep, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Rolls-Royce, Subaru, Suzuki, Toyota, Volvo a další.
Právě absence mnoha značek způsobila, že v letošním roce oproti předchozím klesl počet návštěvníků z 932 tisíc v roce 2015 a 810 tisíc v roce 2017 na letošních 560 tisíc. Situaci tak příliš nezachránil ani doprovodný program autosalonu v podobě možnosti testů různých vozů, ani hala číslo 4, v níž obchodníci s exkluzivními historickými automobily vystavovali skutečné skvosty. Nechyběly mezi nimi například Bugatti 57 SC Atlantic, Pininfarina Battista, Ferrari 250 Testa Rossa nebo bezpočet zajímavých historických modelů Mercedes-Benz, BMW či Porsche.
Zpět ale do světa současných novinek a designérských studií. I přes menší účast automobilek jich bylo překvapivě mnoho. Hned třeba Audi představilo další ze série svých studií AI – AI:TRAIL. Automobil s elektrickým pohonem vypadá jako vozítko na jinou planetu. S délkou 4,15 metru je velmi kompaktní a se čtveřicí elektromotorů si poradí s i náročným terénem. Navazuje na studie AI:ME, AI:NOC a AI:RACE. Ze sériových vozů Audi budila pozornost především Audi RS 6 Avant a RS 7 Sportback s osmiválcem o výkonu 441 kW (600 k), pohonem všech kol a schopností zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,6 s (RS 6). Výstavní premiéru si odbylo také Audi Q3 Sportback a modernizované verze modelů A4/S4 a A5/S5.
Na druhém konci výstaviště měla expozici další bavorská automobilka, tentokrát BMW. Zde byla překvapením designérská studie Concept 4 s dominantní přední částí, jež svými tvary naznačovala podobu pro příští rok chystané nové generace kupé řady 4. Další studií, jež se poprvé ukázala veřejnosti, byl supersportovní vůz Vision M NEXT a dále pak BMW X5 s instalovanými vodíkovými palivovými články – tento vůz se jmenoval BMW i Hydrogen Next. Ze sériových vozů oslavilo premiéru BMW X6 a kombi řady 3.
Cupra sice byla součástí expozice značky Seat, nicméně je prezentována jako samostatná. Právě pod ní se představila studie dominantního SUV kupé Cupra Tavascan s velmi odvážnými proporcemi. Elektrický vůz využívá techniku elektrické platformy koncernu Volkswagen. Automobil stojící na kolech o průměru 22 palců zaujme dramaticky pojatou přední částí a vysokou zádí. Pro pohon všech kol jsou určeny dva elektromotory s celkovým výkonem 225 kW (306 k), jež zajistí zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy. Dojezd až 450 km dodá energie z akumulátorů o kapacitě 77 kWh. Tavascan svým stylem navazuje na v Ženevě představenou studii Formentor, jež je ale postavena na platformě MQB a již nezadržitelně míří do sériové výroby jako vůbec první samostatný model nově založené značky Cupra.
Ford ve Frankfurtu ukázal, že i on intenzivně pracuje na elektrifikaci svého výrobního programu. Kromě kompaktního, sportovně laděného SUV Puma bylo možné vyzkoušet také novou generaci o číslo větší Kugy. V prvním případě byl pod kapotou mild-hybridní systém EcoBoost Hybrid, ve druhém plug-in hybridní soustava. Plug-in hybridní soustavy poháněly také vystavené Fordy Explorer a Tourneo. Sestavu doplňovalo hybridní Mondeo. V rámci přístupu Go Electric se v roce 2020 představí také sportovně laděné, plně elektrické SUV s designem inspirovaným modelem Mustang.
Jednou v významných novinek na autosalonu IAA byla již dříve avizovaná Honda e. S délkou jen 3,9 metru je tento vůz postaven na nové elektrické platformě s pohonem zadních kol. Honda použila elektromotor s výkonem 110 kW (150 k) a točivým momentem 300 N.m. S kapacitou baterií 35,5 kWh vykazuje dojezd -přesahující 200 km. Zásluhou v podlaze umístěných baterií je těžiště vozu Honda e jen přibližně 50 cm nad zemí, přičemž hmotnost vozu je optimálně rozložena mezi nápravami. Originálně navržený interiér s jedním pásem displejů přes celou šířku interiéru působí velmi moderním dojmem a umožňuje variabilní rozmístění různých zobrazovaných informací.
Korejská značka Hyundai vzala autosalon ve Frankfurtu doslova útokem. V blízkosti svého evropského ústředí a vývojového centra v nedalekém Rüsselsheimu představila několik zajímavých novinek. Do výroby míří nová generace typu i10, jež zaujme originálním designem, propracovaným interiérem a ve verzi N Line také sportovně laděným vzhledem. Více pozdvižení ale vyvolala designérská studie nazvaná 45. Číslem v označení odkazuje na 45 let od uvedení modelu Pony, jenž byl pro automobilku velmi významný. Automobil s elektrickým pohonem a ostrými rysy ukazuje nový designérský styl značky, jenž se bude používat nejen na elektrických modelech. Vzhled automobilu oživují vnější aktivní LED displeje umožňující nový druh komunikace vozu s okolím. Zajímavou novinkou byla výrazně sportovní a na okruhy zaměřená verze hatchbacku i30 N s doplňkovým označením Project C. Nižší hmotnost, větší brzdy a nově naladěný podvozek bude mít pouze 600 vozů určených pro vybrané evropské trhy, a to včetně českého. Do světa automobilových závodů míří další představená novinka Hyundai, kterou byl elektrický závodní vůz Veloster N eTCR. Do závodního nasazení vstoupí v roce 2020.
Lamborghini se postaralo o velké pozdvižení, když představilo velmi extrémní vůz Sian FKP 37, který je současně prvním hybridním vozem italské značky s býkem ve znaku. Zkratka FKP 37 je poctou nedávno zesnulému Ferdinandu Karlu Piëchovi, jenž se narodil v roce 1937. Automobil ve svých útrobách používá motor V12 spojený s hybridním systémem vybaveným kondenzátory. Celkový výkon systému činí 602 kW (819 k), jež zajistí zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy a dosažení nejvyšší rychlosti 350 km/h. Již nyní automobilka prodala 63 kusů modelu Sian FKP 37 s cenou přesahující 80 milionů korun.
Jednou z hvězd autosalonu byl Land Rover Defender, který přišel ve zcela novém provedení, jež s původním modelem nemá kromě jména a některých designových prvků společného zhola nic. Automobil představený se dvěma délkami karoserie byl postaven tak, aby dostál své off-roadové tradici, a je navržen nejen pro špičkovou průchodnost terénem, ale také pro užitečné zatížení až 900 kg, možnost tažení přívěsů o hmotnosti až 3720 kg nebo brodivost 900 mm.
Nejpropracovanější expozici měl na frankfurtském výstavišti Mercedes-Benz. Jednou z hvězd zde byla studie luxusní limuzíny Vision EQS, jež svým pojetím ukazovala na možný vzhled budoucí generace třídy S. Elektrická limuzína s výkonem 350 kW (476 k) a točivým momentem 760 N.m vykazuje dojezd až 700 km. Písmena EQ se objevují také v představené elektrické verzi třídy V – EQV, a rovněž u nových plug-in hybridních verzí 250e tříd A a B. Výstavní premiéru si odbyla také varianta kupé třídy GLE, a to včetně verze AMG GLE 53 Coupe. Poprvé jsme zde rovněž mohli vidět třídu GLB schopnou nabídnout až sedm míst. Součástí koncernu Daimler je také značka Smart, jež ve Frankfurtu zahájila svoji novou éru výhradně elektrických modelů konceptem Vision EQ fortwo.
Dobu elektrickou oslavilo také MINI, u nějž se v expozici představil první sériový elektrický model značky, Cooper SE s pohonem předních kol elektromotorem o výkonu 135 kW (184 k) a s dojezdem 235 až 270 km.
Opel se pochlubil modernizovaným typem Astra, přijíždějícím s novými motory, multimediálními systémy a dalšími úpravami. K vidění ale byla také nová generace Opelu Corsa, sesterského modelu Peugeotu 208 či DS 3 Crossback. Nechyběla ani čistě elektrická verze Corsa-e s výkonem 100 kW (136 k). Další elektrifikovanou verzí v nabídce Opelu bude Crossland X Hybrid4. Tento vůz kombinuje zážehový čtyřválec 1,6 litru a dvojici elektromotorů (jeden mezi motorem a převodovkou vpředu a druhý pohánějící zadní kola, a tvořící tak pohon 4x4) s celkovým výkonem 221 kW (300 k). Jde o plug-in hybridní systém s možností vnějšího dobíjení a elektrickým dojezdem do 50 km.
Dalším dlouho ohlašovaným elektromobilem, jenž měl zde svoji premiéru, bylo Porsche Taycan ve verzích Turbo a Turbo S, jejichž označení v této souvislosti vypadají spíše úsměvně. Obě verze se liší výkonem 500 kW (680 k) a 560 kW (761 k), vždy s dvojicí elektromotorů a akumulátorem o kapacitě 93,4 kWh. Pohotovostní hmotnost vozu činí 2295 kg a kombinovaná spotřeba elektřiny vykazuje 26,9 kWh/100 km. Technickou zajímavostí tohoto vozu je dvoustupňová převodovka u zadního elektromotoru pomáhající extrémnímu zrychlení (0 – 100 km/h za 2,8 s) a současně nižší spotřebě při jízdě po dálnici.
Jedinou francouzskou velkou automobilkou vystavující v Německu byl Renault, jenž zde ukázal novou generaci svého úspěšného typu Captur. I když se vzhled příliš nezměnil, novinka je o 110 mm delší a využívá techniku a mnohá řešení z nové generace modelu Clio.
Zajímavé novinky si připravil španělský Seat, vystavující v blízkosti ostatních značek koncernu Volkswagen. Jeho největším lákadlem byl již hotový model El Born – elektrický pětidveřový vůz postavený na platformě MEB. Novinkou ale byla také plug-in hybridní verze Seatu Tarraco s celkovým výkonem 180 kW (245 k), kombinující zážehový motor 1.4 TSI (110 kW/150 k) s elektromotorem o výkonu 85 kW (116 kW). Jde o stejnou hnací soustavu, jež pohání například Škodu Superb iV nebo VW Passat GTE. Elektrickou nabídku Seatu doplňovalo Mii Electric.
Na stánku značky Škoda bylo možné vidět elektrifikované modely iV (elektrické Citigo a plug-in hybridní Superb) a dále také nové výrazné verze Monte Carlo modelových řad Scala a Kamiq.
Abecedně sice poslední, ale přesto velmi významný Volkswagen na frankfurtský autosalon naplánoval premiéru své zásadní novinky – modelu ID.3. Automobil, jejž jsme v Automobilu již představili v maskované podobě, ale s mnoha dostupnými technickými informacemi, se předvedl ve velkém počtu verzí. Současně s ním Volkswagen poupravil své logo. První vůz postavený na platformě MEB zaujal prostorností a střízlivým pojetím designu. K dispozici bude s akumulátory o kapacitě 45, 58 nebo 77 kWh. Poněkud schovanou novinkou Volkswagenu byla také otevřená verze modelu T-Roc.
Na autosalonu ve Frankfurtu se pravidelně objevují rovněž čínské značky, jež zde monitorují odezvy Evropanů na své modely. V letošním roce měly téměř všechny čínské vozy karoserii ve stylu SUV a elektrický pohon. K vidění byly například vozy Aiways U5, Byton M-Byte, Hongqi E115 a S9 či Wey VV7.
Zajímavá byla letos také prohlídka dodavatelských společností, jako například ZF, Schaeffler, Bosch či Aisin. Byla zde k vidění technika, jež se bude postupně objevovat v sériových vozech s elektrifikovanými systémy.
Převzato z časopisu