Představujeme
IAA FRANKFURT 2017 – TRPASLÍCI MEZI OBRY
Jiří Fiala 24.11.2017 05:37
Představujeme
Německým prémiovým koncernům pomalu nestačily jejich pavilony. Prořídlý „zbytek světa“ zaplnil s bídou tři další a zbývající místo doplnili automobiloví subdodavatelé.
Patrně nejzářivější novinkou mezi trpaslíky byla japonská společnost Aspark s elektrickým hypersportem OWL, o němž jsme si povídali s jedním z šéfů, Kiyoyuki Kawanakou. Hlavním předmětem podnikání ósacké společnosti je outsourcing služeb pro výrobní a obchodní firmy. Začínali ve strojírenství, elektrotechnice, IT a software, pak přibrali divize robotiky, chemie, farmacie a lékařství. Jejich rozvoj se podobal explozi. V dubnu 2014 vzniklo oddělení Výzkumu a vývoje elektrických vozidel. Dle šéfa firma staví na odborném růstu každého zaměstnance a jeho zájmu přinést co nejlepší výsledek. Roku 2016 se už cítili být natolik silní, že se pustili do konstrukce kompaktního elektromobilu Aera. Na letošním IAA demonstrovali své možnosti představením kupé OWL s křídlovými dveřmi. Hlavní substancí materiálů šasi a karoserie (o hmotnosti 90 kg) jsou uhlíková vlákna. Řidič a spolujezdec v kůží čalouněných sedadlech mají před sebou pouze čtyři monitory.
Díky celkové výšce 990 mm leží těžiště automobilu velmi nízko. Pohotovostní hmotnost je pouhých 850 kg, mimo jiné i díky páru kompaktních elektromotorů o 40 kW. Zcela nově navržené pohonné ústrojí pracuje s nejmodernějšími bateriemi a „superkapacitátorem“, který je dobíjí energií vzniklou brzděním. K dispozici je nejvyšší výkon 320 kW (429 k) a točivý moment 763 N.m, přenášený na všechna kola. Aspark uvádí zrychlení z 0 na 100 km/h za 2 s a nejvyšší rychlost 280 km/h. To je vykoupeno dojezdem pouhých 150 km. Kromě vozu na točně IAA existuje patrně ještě jeden, plně funkční kus. Nezávislí výrobci sportovních vozů, kromě McLarena, IAA ignorovali. Viděli jsme překvapivě málo tuningových společností. K příčině jsme se snažili dobrat s Holgerem Mohrem, ředitelem a vlastníkem společnosti IMSA, zaměřené na úpravy vozů Mercedes-Benz. „Mnozí úpravci skončili, protože zemřeli jejich zakladatelé. Noví šéfové na ně nedokázali navázat. Jiné zdrtily krize, války a přírodní katastrofy – především ty, co se soustředili na dříve silné trhy – Japonsko, Dálný a Střední východ, Rusko a Ukrajinu.
A v neposlední řadě, pokud někdo v Německu přijede s upraveným vozem, každý přemýšlí, kde na to vzal a co nekalého vyváděl. Kdežto třeba v Japonsku je takový automobil symbolem nadprůměrného úspěchu.“ IMSA dovezla kupé RXR One na bázi vozu Mercedes-AMG GT S, jež zde mělo světovou premiéru. Pohání je dvojicí turbodmychadel přeplňovaný osmiválec 4,0 l (641 kW a 1000 N.m). U IMSA se věnují úpravám vozů Mercedes tříd C, S a hlavně G, k němuž se vzhledem k brzkému ukončení výroby upírá velká pozornost. Na to přišel i Brabus, letos slavící 40 let existence. Jeho světová novinka se jmenuje Brabus 900 „One Of Ten“. Číslovka 900 odkazuje na výkon 900 k (662 kW) přeplňovaného motoru V12 6,3 l s největším točivým momentem 1500 N.m. Základem je Mercedes-AMG G 65. Hranatý offroad se může kolem mihnout rychlostí až 270 km/h a zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,9 s. Také cena 666 000 Euro je pozoruhodná. Další světovou premiérou byl Brabus 700, -upravený Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC+, jehož laděný přeplňovaný 4,0 l V8 (450 kW/ /950 N.m) umožňuje zrychlovat z 0 na 100 km/h za 3,2 s. Třetí světovou premiérou byl Brabus Rocket 900 Cabrio, podle firmy nejrychlejší a nejvýkonnější kabriolet na světě. Základem je Mercedes-AMG S 65 Cabriolet, pod jehož kapotou přede V12 6,3 l (662 kW/1500 N.m). 2+2místný kabriolet zrychluje z 0 na 100 km/h za 3,9 s a dosahuje rychlosti 350 km/h.
Startech, dceřiná společnost Brabusu, nově do portfolia přidala úpravy SUV Bentley Bentayga. Jeho světová premiéra odtajnila parametry laděného motoru W12 6,0 l (522 kW/ /1070 N.m). Nejrychlejší SUV na světě zrychluje z 0 na 100 km/h za 3,9 s a jeho rychlost je elektronicky omezena na 301 km/h. Poněkud méně drsnější úpravy se dočkalo jiné jeho SUV – Maserati Levante. Brabus, ale také turecká společnost Dizayn-vip, přivezly škálu přestavěných vozů Mercedes-Benz třídy V a Sprinter s různými rozvory, přestavěné na luxusní mobilní kanceláře. Podobnými věcmi se zabývá také Trasco, ale jím upravené sedany, SUV, vany i autobusy jsou navíc vybaveny pancéřováním. Novinkou je odlehčená, ale odolná soustava B4 A-Kip. Světovou premiéru měl první koncept s tímto systémem, uplatněný na plug-in hybridním BMW 740Le xDrive iPerformance. Jako další jej dostalo klasické BMW 540i xDrive. Společnost Alpina odpověděla světovou premiérou typu BMW Alpina D5 S, nejrychlejším sériově vyráběným automobilem se vznětovým motorem. Jméno napovídá, že použili novinku ze Ženevy 2017, sedan B5 Bi-Turbo, a vybavili jej řadovým šestiválcem 3,0 l s dvoustupňovým přeplňováním a přímým vstřikováním (285 kW/800 N.m).
Součástí základní nabídky je inteligentní pohon všech kol BMW xDrive; také díky němu D5 S zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,4 s a rozjede se na rychlost až 286 km/h. Alpinu D5 S lze objednat jako sedan nebo kombi. Společnost Quadix nabízí různé buggy a čtyřkolky pro volný čas. Typ Buggy 1100 lze koupit s pohonem dvou nebo čtyř kol. Edice Bud Spencer navozuje atmosféru 70. let, jak ji ukazoval oblíbený film s Budem Spencerem a Terencem Hillem. Se zážehovým čtyřválcem 1,1 l (50 kW) a plastovou karoserií by měla jezdit až 95 km/h. Zbytek novinek musíme hledat mezi elektromobily. Čínská Thunder Power ponejprv ukázala světu SUV, také vycházející z vylepšeného prototypu TP-01, předvedeného na IAA 2015. Nová platforma ukrývá vylepšenou sestavu akumulátorů s celkovou kapacitou 125 kWh. Výrobce se dušuje, že v závislosti na zvolených elektromotorech (2 nebo 3 kusy, celkový výkon nejvýše 430 kW) a pohonu 2x4 nebo 4x4 by měl být dojezd až 650 km, rychlost do 250 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h do 4,0 s. O tvary se zasloužili italští designéři.
Sedan a kupé by se měly prodávat od roku 2019, SUV o rok později. London EV Company (LEVC), vzešlá z transformované LTI (London Taxi Company), začala od prvního srpna nabírat objednávky na klasicky vypadající automobily, ale poháněné elektromotory Siemens. Firma tvrdí, že při týdenních splátkách 177 liber za nový vůz a výměně baterií po pěti letech by měl taxikář ušetřit oproti verzi se spalovacím motorem 100 liber týdně. LEVC poskytuje záruku tři roky nebo 193 000 km. Další novinky se týkaly několika drobných rozvážkových elektrovozů. Například nadnárodní společnosti Cenntro Automotive Group, která své tři řady vozů montuje v USA, Německu a Asii z komponentů 150 subdodavatelů. Jiné automobily ve stadiu prototypů neměly jasný původ ani parametry. Skutečně nové automobily nám malí výrobci ve větší míře ukáží až na jaře v Ženevě.
Převzato z časopisu