Představujeme
65. IAA Nutzfahrzeuge Hannover – Největší...
Tom Hyan 18.11.2014 07:13
Největší přehlídkou užitkových automobilů, autobusů, návěsů a příslušenství je každý druhý rok pořádaný autosalon v Hannoveru...
Hlavním mottem ročníku 2014 bylo Driving the Future a budoucnost se tam skloňovala ve všech pádech; hovořilo se o postupující globalizaci, snižování spotřeby a emisí, zvýšení bezpečnosti, snižování TCO (Total Cost of Ownership), alternativních pohonech a také o samočinných systémech řízení těžkých vozidel. Pořadatel VDA (Verband der Automobilindustrie e.V.) oznámil, že proběhlo 322 světových premiér a počet vystavovatelů dosáhl 2066 z pětačtyřiceti zemí, z nichž některé měly vlastní národní prezentace. Největší expozici se 63 vystavenými vozidly, nemluvě o dalších na volných plochách, u výrobců nástaveb a na zkušební trati v Laatzenu, předvedl samozřejmě německý Daimler, nyní sdružující především značky Mercedes-Benz, Setra, Freightliner, Fuso, Western Star, BharatBenz a Thomas Built Buses.
V předvečer autosalonu proběhla prezentace největší novinky Mercedes-Benz Future Truck 2025 za přítomnosti Dr. Wolfganga Bernharda, šéfa Daimler Trucks, který zdůraznil samočinnou jízdu bez zásahu řidiče, jenž se promění z truckera na manažera dopravy a v pohodlně zařízené kabině se může věnovat za jízdy dalším činnostem, souvisejícím s prací dopravce. Praktická demonstrace autonomní jízdy do rychlosti 80 km/h proběhla už v červenci s kamuflovanou soupravou Actros 1845 (motor 330 kW; 2200 N.m), z níž vznikla studie Future Truck 2025 s neobvyklými tvary podle návrhu šéfdesignera Gordena Wagenera, který se dosud věnoval především osobním automobilům (od 2008 je šéfem designu Mercedes-Benz, dříve vedl studia Daimleru v Japonsku a Kalifornii). Podle názoru některých odborníků je autonomní jízda budoucností silniční dopravy; naskýtá se ovšem otázka, zda by stejné služby nemohla poskytovat funkční a koordinovaná spolupráce s dopravou železniční. Systém Highway Pilot využívá pro samočinnou jízdu automobilu především síťové propojení V2V (Vehicle to Vehicle) a V2I (Vehicle to Infrastruc-ture) pro komunikaci mezi vozidly, resp. vozidlem a infrastrukturou; a řadu dalších moderních systémů včetně radarových čidel, monitorujících okolí vozidla.
Samozřejmě se použijí nejnovější zařízení, jež právě vstupují do sériové produkce u Daimler Trucks, jako jsou asistent pro udržování bezpečné vzdálenosti, samočinný tempomat s funkcí úplného zastavení a následného rozjezdu, asistent pro nouzové brzdění Active Brake Assist 3, udržování jízdy v pruhu, předvídatelná jízda PPC (Predictive Powertrain Control) s využitím mapy 3D a úpravou funkce pohonu podle terénu (stoupání, klesání) včetně volnoběžky EcoRoll (zařazení neutrálu) a mnohé další. Není to samo-zřejmě jednoduché, navíc chybí příslušná legislativa (ta zatím pro autonomní jízdu existuje jen ve čtyřech státech USA včetně Michiganu). Společnost Daimler Trucks opět ukázala všechny typové řady a dala nahlédnout do globální produkce, kde také dochází k racionalizaci (budky Mercedes-Benz pro japonské Fuso, motory konstrukce Mercedes-Benz upravené jako Detroit Diesel pro americké typy Freightliner a Western Star, resp. jako Fuso pro japonské). Sortiment je neobyčejně rozsáhlý, kromě tzv. běžných typů zahrnuje rovněž speciální, do první skupiny patří těžké typy Actros, Arocs nebo Antos, do druhé tradičně všestranný Unimog, kapotový Zetros a komunální Econic. Motory EU6 (Euro 6) už jsou povinností na vyspělých trzích, všichni výrobci prezentují nová řešení, většinou s aditivem AdBlue, ale uvádějí také plynové verze (LPG, CNG), hybridní (spalovací motor/elektromotor), čistě elektrické, anebo s přídavným hydropohonem (např. úprava na pohon 4x4 ze 4x2 montáží trakčních hydromotorů na přední nápravě).
Mercedes-Benz Actros dostal jako první systém PPC, který předvídá profil terénu podle map 3D a samočinně optimalizuje jízdu pro požadovanou hospodárnost, včas brzdí anebo přidává s využitím setrvačnosti (kinetické energie). Podle údajů Daimlera a dalších výrobců (např. MAN) tak lze snížit spotřebu paliva o 4 až 6 procent. Koncern MAN je dnes výrobcem nákladních vozů a autobusů (včetně značky Neoplan), ale také světovou jedničkou ve stavbě obřích vznětových motorů a turbín pro námořní plavbu a průmyslové účely, takže má v konstrukci pohonných jednotek značné zkušenosti (jeho tradice sahá do roku 1758). Dokonce vyrábí lodní vrtule a turbodmychadla, ostatně Rudolf Diesel postavil svůj revoluční motor právě u této firmy. MAN se pochlubil novým řadovým šestiválcem typu D38 EU6 (15,2 l) pro vrcholnou řadu tahačů TGX s výkonem až 471 kW (640 k) a točivým momentem 3000 N.m, jenž díky postupnému přeplňování přichází už od otáček 930 min‑1! Předvídatelný tempomat PPC nese u značky MAN obchodní ozna-čení EfficientCruise, soubor opatření pro hospodárnou jízdu EfficientLine 2.
Plynová verze CNG šestiválce 6,9 l/206 kW (280 k) se uvedla v distribuční řadě TGM, příkladem další alternativy je tahač TGX Hybrid (diesel 324 kW/440 k; elektromotor 130 kW). Oce-nění Bus of the Year 2015 získal městský autobus MAN Lion’s City GL CNG (kloubový 18,75 m pro 142 cestujících). Pozvolné začlenění švédské Scanie a německé automobilky MAN do skupiny Volkswagen znamená postupnou racionalizaci, která u těchto dvou svébytných výrobců jistě nebude lehká! Bylo oznámeno, že Scania začíná spolupráci s firmou MAN v oblasti převodovek pro těžká nákladní vozidla. MAN bude od roku 2016 nabízet kompletní portfolio převodovek Scania u svých výrobků, později budou obě společnosti spolupracovat při vývoji převodových skříní nových generací. Podle Martina Lundstedta, prezidenta Scanie, tak jde o posílení nabídky v oblasti, která není zcela specifická pro konkrétní značku (MAN nakupoval převodovky ZF); v dnešní době však rozlišení tvoří především software, nikoli mechanické součásti, a to budou obě značky dále vyvíjet samostatně.
Uplatněním převodovek od firmy Scania CV AB ze Södertälje ve vozech MAN, byť s odlišnou elektronikou, dojde ke zvýšení objemu jejich výroby s pozitivním dopadem snížení nákladů. Podobně probíhá spojení Volvo Trucks/Renault Trucks, kde nový tahač Renault řady T dobyl titul Truck of the Year 2015. Průkopníkem motorů EU6 je Scania, která jako jediná setrvala u osmiválců (vedle řadových motorů). Obměnu výrobního programu samozřejmě zaznamenaly také Volvo, IVECO a DAF; pokusy asijských výrobců proniknout na evropský trh jsou asi zatím marné (čínské Dongfeng a CAMC). K největším novinkám IAA 2014 mezi lehkými užitkovými automobily (LUV) patří Fiat Doblò čtvrté generace. Změnil se design interiéru i exteriéru, vpředu mohou být tři sedadla, řada nabízí cca 200 variant ve čtyřech provedeních (Cargo, Combi, Truck, Flatbed), motory 1.3 MultiJet II (verze 55 a 66 kW) včetně ekonomické varianty EcoJet, silnější 1.6 a 2.0 MultiJet II (74, resp. 99 kW) a plynové 1.4 Natural Power 88 kW. Není bez zajímavosti, že již v červenci podepsal Fiat smlouvu s Renaultem o odběru nových LUV od prvního pololetí 2016, jež budou mít v italské verzi vlastní design.
Fiat Ducato prošel generační obměnou stejně jako jeho sourozenci Peugeot Boxer a Citroën Jumper. Prestižní titul Van of the Year 2015 získala třetí generace IVECO Daily, nabízená od června 2014 z výrobních závodů Suzzara u Mantovy a španělského Valladolidu. Porotci ocenili vylepšenou klasickou koncepci s žebřinovým rámem (GVW 3,5 až 7,2 t), motory do 151 kW (205 k), aplikaci osmistupňové samočinné převodovky ZF, objem skříně až 20 m3 a rozšíření nabídky alternativních pohonů (elektromobil, CNG, LPG). Dosud vzniklo 2,6 milionu vozů IVECO Daily. Pohled do budoucna naznačila hybridní studie IVECO Vision (pokračování Dual Energy 2012). Evropský Ford rozšířil nabídku velkého Transitu o valníky, dvojkabiny a prodlou-žené Super Jumbo, ucelená paleta zahrnuje rovněž menší typy Transit Custom, Connect a Courier (včetně osobních verzí Tourneo). Podobný velkému Transitu je nový Hyundai H350 se vznětovým čtyřválcem 2.5 CRDi (110 a 125 kW) a užitečnou hmotností 1,3 t. Studie pikapu Volkswagen Tristar se podle Dr. Eckharda Scholze, šéfa Volkswagen Nutzfahrzeuge, stane předobrazem Transporteru šesté generace. Značku Volkswagen nadále nesou i brazilské těžké nákladní vozy a autobusy, byť se jejich výrobce proměnil na MAN Latin America; znovu byly vystaveny VW Constellation (nyní i 8x2) a VW Volksbus (brazilská karoserie Marcopolo). Českou republiku zastupoval elektrický autobus SOR EBN 8/9,5/11 m a tradičně výrobce příslušenství Brano Group.
Převzato z časopisu